Rýnský stříbrný - VYŘEŠENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Rýnský stříbrný - VYŘEŠENO

Příspěvekod micaai » ned úno 01, 2026 15:36

V kronice o základání školy v Kobylnicích z r. 1856 lze najít tento text: https://i.imgur.com/ckXgycv.png
za třetí Učitelovi kongrua od 200 rstř. pravim: dvě sta rýnských stříbra ročně zapravovati, a bez všeckych výminek podávati, kromě toho jemu zahradu při školním stavení Parc. č. 65ta na 200□ sáhů k užívání ponechati.


Snažím se dopátrat, co je zač to rýnské stříbro. Našel jsem jen rýnský zlatý, gulden (https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakousko- ... zlat%C3%BD), ale o stříbrném nic. Tuší někdo?
Naposledy upravil micaai dne pon úno 02, 2026 9:44, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
micaai
 
Příspěvky: 0
Registrován: úte bře 16, 2021 10:16
Bydliště: Kobylnice
Oblast pátrání: Kobylnice, Šlapanice, Ponětovice, Sokolnice, Telnice

Re: Rýnský stříbrný

Příspěvekod Radix » ned úno 01, 2026 17:18

Rýnský stříbrný (německy Rheinischer Silbergroschen) byla mince zavedena v Prusku v roce 1821 v rámci velké měnové reformy. V tehdejším pruském systému se 1 tolar dělil na 30 stříbrných grošů. Rýnský groš byl tedy 1/30 pruského tolaru. Dále se dělil na 12 feniků (Pfennig).

Mince měla nízký obsah stříbra (kolem 20–25 %), zbytek tvořila měď. Na lícové straně byl obvykle vyobrazen pruský orel a na rubu nominální hodnota a rok ražby.

Díky silnému hospodářskému vlivu Pruska se tyto groše staly v podstatě standardem pro celé severní a střední Německo až do sjednocení Německa v roce 1871, kdy byly nahrazeny markou.

Ještě bych případně dohledal, co se dalo za rýnský stříbrný koupit.
Radix
 
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Rýnský stříbrný

Příspěvekod micaai » ned úno 01, 2026 17:57

Že já nejsem schopnej, aby mi vyhledávač vůbec něco na ten termín vrátil... Ani ten text "Rýnský stříbrný (německy Rheinischer Silbergroschen) byla mince zavedena v Prusku v roce 1821 v rámci velké měnové reformy. V tehdejším pruském systému se 1 tolar dělil na 30 stříbrných grošů. Rýnský groš byl tedy 1/30 pruského tolaru. Dále se dělil na 12 feniků (Pfennig)." to nikde nenašlo. Vyhledání "Rheinisher Silbergroschen" mi sice vrátilo https://de.wikipedia.org/wiki/Silbergroschen , ale na té stránce není ani jednou výskyt "Rhein". To bude nějaký text vygenerovaný AI, že?
Uživatelský avatar
micaai
 
Příspěvky: 0
Registrován: úte bře 16, 2021 10:16
Bydliště: Kobylnice
Oblast pátrání: Kobylnice, Šlapanice, Ponětovice, Sokolnice, Telnice

Re: Rýnský stříbrný

Příspěvekod Janík » pon úno 02, 2026 8:28

Nejedná se o rýnské stříbro či rýnský stříbrný, ale početní jednotku "rýnský zlatý", zkráceně jen "rýnský", který měl být učitelovi vyplácen ve stříbře (ne tedy v kreditních měděných či papírových platidlech, ale v cenném kovu) – tedy od nominální hodnoty dvacetikrejcaru výše.
Mohl tak dostat v mincích 100 tolarů konvenční měny, 200 půltolarů konv. m. či třeba 600 dvacetníků konv. m.
Janík
 
Příspěvky: 16
Registrován: pát led 01, 2016 10:52
Oblast pátrání: Hlučínsko, Ostravsko, okolí Brna


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Boza, Google [Bot], Martin-genealog a 2 návštevníků