Hezké svátky všem,
při hledání původu předka jsem narazil v matrice na něco, čemu úplně nerozumím.
V matrice u záznamu o oddavkách tohoto předka, Franze Ježka, je uvedeno následující (pokud jsem to správně přečetl):
"Franz Ježek vulgo Přichystal, Sohn der Marianna angeblich bei StAnna in Brünn geb. Ježek, eigeblich aber geb. Adalbert Harashta G...er in Chirlitz und? der Marianna geb. Kundera disse Ehweib"
(https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/8388?image=216000010-000253-003381-000000-017735-000000-00-B03199-00410.jp2, první vlevo).
Tito manželé měli několik dětí, u kterých je u otce napsáno víceméně to samé:
Franz ml. (https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/8380?image=216000010-000253-003381-000000-017723-000000-00-B03193-00840.jp2, druhý vlevo)
"Franz Ježek, Zimmermann? in Chirlitz Sohn der Marianna angeblich bei St. Anna geb. Ježek eigeblich aber geb. Adelbert Harraschta"
Johann Adalbertus? (https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/8380?image=216000010-000253-003381-000000-017723-000000-00-B03193-00930.jp2, třetí vlevo)
"Franz Ježek, ... in Chirlitz, Sohn der bei St. Anna in Brünn angeblich geb. Ježek eigeblich aber Marianna Haraschta Tochter der Adalbert Haraschta, ..."
Amalia (https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/8380?image=216000010-000253-003381-000000-017723-000000-00-B03193-01000.jp2, poslední vlevo)
"Franz Ježek, ... in Chirlitz Sohn der bei St. Anna in Brünn angeblich geb. Ježek eigeblich aber Marianna Harraschta Tochter der Adalbert Harraschta"
Záznam o narození Franze Ježka se mi bohužel zatím nepodařilo dohledat.
V Brně byl klášter u sv. Anny, který byl v době záznamů již převeden na špitál, a předpokládám, že to bude ta "St. Anna in Brünn", na kterou matriky naráží. Znamená to, že Franz byl nemanželské dítě Marianny, dcery Adalberta Harraschty, a narodil se ve špitále u sv. Anny? To by ovšem mělo znamenat, že Marianna by v té době měla mít příjmení Harraschta po otci, a není mi jasné, odkud se vzalo Ježek. A taky se mi zdá divné, proč by zrovna zmiňovali špitál, ve kterém se narodil (ale nevím, jestli to nebylo zvykem, nejsem tak zkušený badatel).
Moc děkuji za jakékoli rady.
