VYŘEŠENO O 1750 Neveklov latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: O 1750 Neveklov latina

Příspěvekod Zora » pon led 24, 2022 17:40

jen jsem vycházela ze slůvka etiam také, rovněž i.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29263
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O 1750 Neveklov latina

Příspěvekod Mošna » pon led 24, 2022 20:19

Zburgete - napsal jste "Benedictus je součástí bohoslužby oběti - tedy té části, která začání přinesením obětních darů na oltář, pak nad nimi kněz pronáší modlitby, následuje k proměňování, další modlitby a vrcholí sv. přijímáním".

Proto jsem ke "sloužit mši svatou" (Missæ Celebratione) přidal možnost "svaté přijímání" za "Benedictæ". Tak jsem to pochopil :cry:

V podstatě ale děkuji všem. Přesný překlad je sice neurčitý, ale význam je jasný - součástí svatebního obřadu byla a i dnes může být mše svatá. Jestli je svatba před mší, nebo po mši (já myslím,že spíš po mši, protože snoubenci nejdříve absolvují svaté přijímání,než se vezmou) je celkem jedno. Opustíme tedy myšlenku od Zory, že se ta závěrečná věta týká svědků.

Ještě mne napadlo, že bych napsal přímo faráři, jestli by nedokázal udělat "odbornější" překlad :wink:
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: O 1750 Neveklov latina

Příspěvekod Zora » pon led 24, 2022 20:22

Vždy je to na Vašem rozhodnutí. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29263
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: O 1750 Neveklov latina

Příspěvekod zburget » úte led 25, 2022 6:52

Ono je to jinak - součástí svatebního obřadu není mše, ale naopak, součástí mše může být svatební obřad.

A svatební obřad je uprostřed mše. Jak jsem psal, najdřív jsou čtení a kázání - jakási poslední příprava snoubenců, pak následuje svatba a nakonec přijímání (po příslušné části mše, kdy "se přijímání chystá"). Aby snoubenci k přijímání mohli jít společně, už jako manželé.

Benedictus je název pro jednu "součástku" mešních zpěvů. Zpívá se tam "Benedictus, qui venit in nomine Domini,…" Odtud ten název pro ten zpěv. Nijak nesouvisí s oním Benedictæ v zápisu. Tento zěpv je uprostřed modlitem nad obětními dary, v tomto místě mše nelze provádit nic, speciálního. Kdyby v zápiu nějak chtěli vypíchnout sv. přijímání, bylo by tam napsáno Communione (= sv. přijímání).
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12649
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O 1750 Neveklov latina

Příspěvekod zburget » úte led 25, 2022 6:56

Mošna píše:Ještě mne napadlo, že bych napsal přímo faráři, jestli by nedokázal udělat "odbornější" překlad :wink:
Zkuste, ale nedalal bych si iluze. Pokud pan farář není nadšený latiník, tak v tom bude taky pěkně plavat. Běžní kněží dnes latinu k ničemu moc nepotřebujou a zkušku z ní na škole musí "nějak přetrpět". Textů, které se případně používají při latinsky sloužené mši, je pár a většinu z nich se dá naučit zpaměti - přičemž jim jasně rozumím i já, který latinsky neumí :-) A ty, které se naučit nedají, jsou taky jednoduché a dnes snadno srozumitelné. Vergilia v originále by si dnes asi přečetl jen velice málokterý kněz :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12649
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: O 1750 Neveklov latina

Příspěvekod Mošna » pát led 28, 2022 23:45

Farář požádaný o překlad se neozývá, tudíž to nechám plavat. Význam je jasný a na přesném překladu zas tak nezáleží, i když by to bylo zajímavé ze stuidijních důvodů pro budoucí čtení a překládání ;-)
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Předchozí

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků