narozní 1813 svébohov němčina - VYŘEŠENO

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

narozní 1813 svébohov němčina - VYŘEŠENO

Příspěvekod klit » čtv lis 01, 2018 16:46

Zdravím

Chtěl bych se zeptat jestli v 11. zápisu v pravo http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 55#scan156
čtu správně narození Františka, syna Františka Koláře

Díky :)
Naposledy upravil klit dne pon lis 05, 2018 18:51, celkově upraveno 1
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Re: narozní 1813 svébohov němčina

Příspěvekod Radix » čtv lis 01, 2018 16:51

Jestli to je v čp. 4, tak Kovář.
Radix
 
Příspěvky: 3193
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: narozní 1813 svébohov němčina

Příspěvekod klit » čtv lis 01, 2018 16:56

ano číslo 4. Tak to nic :-/ Hledám totíž Františka Koláře, který se měl narodit v roce 1814 plus mínus rok. Nevšiml jste si tam někoho takového ?

Díky :)
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Re: narozní 1813 svébohov němčina

Příspěvekod Radix » čtv lis 01, 2018 17:05

Na té stránce Kolář není.
Radix
 
Příspěvky: 3193
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: narozní 1813 svébohov němčina

Příspěvekod Zora » čtv lis 01, 2018 17:08

klit píše:ano číslo 4. Tak to nic :-/ Hledám totíž Františka Koláře, který se měl narodit v roce 1814 plus mínus rok. Nevšiml jste si tam někoho takového ?

Díky :)


Zkoušel jste indexy, nebo tam nejsou?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29223
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narozní 1813 svébohov němčina

Příspěvekod klit » čtv lis 01, 2018 17:27

zkoušel ale zdá se mi, že tam není. Vychazím totiž z toho, že jsem nalezl záznam o svatbě Františka Koláře a jeho manželky Jenovéfy z roku 1835
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 04#scan103
2. zápis vlevo
Přečtu sice jen jména novomanželu ale u jejich jmen je i jejich věk (který je shodný a to 22 let) a když ho odečtu od roku svatby tak dostávám rok 1813 a když vezmu v potaz i čísla popisná 63 a 81 tak jsem podle toho vyhledával. Nenašel jsem ale narození jak Františka tak ani Jenovéfy. Prolistoval jsem to 5 let před a i po roce 1835. věřím tomu, že tam jsou ale moje znalosti textu na to bohužel nestačí :(
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Re: narozní 1813 svébohov němčina

Příspěvekod zburget » čtv lis 01, 2018 20:49

Hmmm - schválně jsem si dal tu práci, abych pochopil strukturu téhle konkrétní matriky.
Tady asi soudruzi někde udělali chybu.

Ony totiž sedí jména rodičů u toho Františka Kováře, který se narodil 1813 se jmény rodičů Františka Koláře, který se ženil v roce 1835. Ale na něco takového přijdete jedině tehdy, když se naučíte číst kurent. Najděte si na internetu tabulku s kurentem a luštěte. Ze začátku je to neskutečná drbačka, ale až se to písmo naučíte, zjistíáte, že se to čte stejně, jako tištěná knížka.

Jak k téhle chybě došlo, jestli je správně Kolář nebo Kovář, to už si budete muset zjistit sám.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12638
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narozní 1813 svébohov němčina

Příspěvekod Zora » čtv lis 01, 2018 21:01

Nechápu, máte přece přečtenou svatbu rodičů spolu se všemi jmény a příjmeními rodičů nevěsty a ženicha. Stačí přece zkontrolovat, porovnat, přepsat a vložit dotaz.
Možná Vás ale zmátla odpověď kolegy GEN-ZB, který vše přepisuje v současné češtině a Vám tak chybí možnost porovnat přečtená slova s originálem.
Doporučuji - snažte se přepsat co nejvíce sám, nikdo se tady nikomu nevysmívá, chyby jen opravíme. Potom můžete porovnávat jednotlivá přečtená slova, požádejte především o přepis textu, ne pouze o český překlad.
Musíte se postupně naučit číst. V tomhle případě Vám pomohl kolega Zburget, sedl a porovnal a zjistil, kde je asi zádrhel, (tedy šlo o jeho čas), příště se ale nemusí nikdo takový najít.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29223
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narozní 1813 svébohov němčina

Příspěvekod zburget » čtv lis 01, 2018 21:13

Zora píše:...
Musíte se postupně naučit číst. V tomhle případě Vám pomohl kolega Zburget, sedl a porovnal a zjistil, kde je asi zádrhel, (tedy šlo o jeho čas), příště se ale nemusí nikdo takový najít.
Z


Kdyby si u všech dotazů opravdu hodil nějaký rozumný pokus o přepis, který by mu byl doplněný a opravený, tak by z toho rovnou viděl, že je tady zmatek v příjmeních. Já mu taky bez jeho snahy nebudu nic dalšího číst. Tady stačilo najít index a f indexu zjistit, že František Kolář se sice Františkovi Kolářivo narodil, ale až v roce 1821 - tedy nemohl se v roce 1835 ženit. Podle indexu tam žádný jiný František Kolář nebyl. Ale i tak bych si já osobně prolistoval kus matriky dopředu a dozadu, protože indexům se taky nedá slepě věřit. Jestli matriku prolistoval, jak tvrdí, tak asi ví, že tam nic není. Na druhou stranu - pokud nepřečte nic tak, jak tvrdí, tak nedokážu posoudit, jestli to někde nezasklil.
A nebo přečte, ale před námi to tvrdošíjně zatlouká :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12638
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narozní 1813 svébohov němčina

Příspěvekod rebeka » čtv lis 01, 2018 22:12

zburget píše:Tady stačilo najít index a f indexu zjistit, že František Kolář se sice Františkovi Kolářivo narodil, ale až v roce 1821 - tedy nemohl se v roce 1835 ženit. Podle indexu tam žádný jiný František Kolář nebyl.


Jeden František K. narodil otci Františkovi K. v r. 1812 (o stránku zpět), ale nesouhlasí jméno matky a číslo domu.
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: narozní 1813 svébohov němčina

Příspěvekod klit » pát lis 02, 2018 11:58

Zdravím

Všem moc díky za Vaše reakce. Jen mě trochu mrzí, že to působí tak, že si stím nedávám žadnou práci. Hledání mě baví, nemám jediný důvd proč by to někdo dělal za mne. Jediná překážke je pro mě kurent, jména v něm sice přečtu ale musím je dopředu znát a pak už hledám jen podobnost. Tady jsem tedy hledal Františka Koláře. V zápisech jsem si našel všechny Františky (Franz) a unich pak hledal příjmení Kolář (Kolarz). Vím ještě že K vypadalo jako R. No a podle toho jsem to hledal. Odkaz co jsem sem vložil mi přišel nejpodobnější jménu František Kolář proto jsem se chtěl utvrdi jestli je to pravda a jak ste mě navedli tak teď už vím, že není. A jak dále píšete tak tam jeden František Kolář je ale až v roce 1821 tudíž nemohl mít svatbu v roce 1835. Potom píšete, že u jednoho Františka sedí rodiče ale příjmení je Kovář. Potom jste psali, že tam je ještě jeden František Kolář ale u něj zase nesedí jméno matky. Na to který je ten správný, příjdu tedy jen tak až se naučím číst kurent. Tudíž se tu asi na nějakou dobu zaseknu. Všem moc moc moc díky za Váš čas a rady, příště si to ale s pomocí rozmyslím.

Díky všem
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Re: narozní 1813 svébohov němčina

Příspěvekod Zora » pát lis 02, 2018 12:21

klit píše:Zdravím

Všem moc díky za Vaše reakce. Jen mě trochu mrzí, že to působí tak, že si stím nedávám žadnou práci. Hledání mě baví, nemám jediný důvd proč by to někdo dělal za mne. Jediná překážke je pro mě kurent, jména v něm sice přečtu ale musím je dopředu znát a pak už hledám jen podobnost. Tady jsem tedy hledal Františka Koláře. V zápisech jsem si našel všechny Františky (Franz) a unich pak hledal příjmení Kolář (Kolarz). Vím ještě že K vypadalo jako R. No a podle toho jsem to hledal. Odkaz co jsem sem vložil mi přišel nejpodobnější jménu František Kolář proto jsem se chtěl utvrdi jestli je to pravda a jak ste mě navedli tak teď už vím, že není. A jak dále píšete tak tam jeden František Kolář je ale až v roce 1821 tudíž nemohl mít svatbu v roce 1835. Potom píšete, že u jednoho Františka sedí rodiče ale příjmení je Kovář. Potom jste psali, že tam je ještě jeden František Kolář ale u něj zase nesedí jméno matky. Na to který je ten správný, příjdu tedy jen tak až se naučím číst kurent. Tudíž se tu asi na nějakou dobu zaseknu. Všem moc moc moc díky za Váš čas a rady, příště si to ale s pomocí rozmyslím.

Díky všem


Právě proto, co jste psal u obou příspěvků, doporučuji žádat o přepis v jazyce zápisu. Pak si můžete porovnat, jak jsou napsána jednotlivá slova, pokud si nebudete vědět rady s překladem, stačí opět požádat.
Není třeba rezignovat na pomoc fóra, jen je třeba vědět, jakou pomoc potřebujete.
To, že Vám někdo napíše česky obsah zápisu, je naprosto k ničemu. Pak, jak je vidět, nedokážete (nemůžete) ani použít informace, které byly v předcházejícím zápise.
Kurent se nejlépe naučíte právě porovnáváním přepisem německých slov do latinky, pak vidíte jednotlivá písmena. Buď pak porovnáváte slova nebo můžete použít i srovnávací tabulku.
Držím palce, ať se Vám Vaše snažení zúročí. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29223
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narozní 1813 svébohov němčina

Příspěvekod klit » pát lis 02, 2018 13:04

Sedl jsem nad zápis všech těch Františků. Toho z roku 1821 můžu rovnou vyloučit, protože to není určitě on který měl svatbu v roce 1835. Zbývají mi ted dva Františkové

1. František http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 54#scan155 11. zápis vpravo kde čtu:
Juni ?
42
Franz
Kolarz Franz ?
Anna ? Kolarz
??
??

2. František http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 55#scan156 taky 11. zápis vpravo kde čtu:
24 Hubl Coop
4
Franz
Kovarz Franz Gantlna
Helena??
??
??


P.S.
Z těch dvou zápisů mi vyplvá, že František co měl svatbu v roce 1835 se buď narodil Františkovi a Heleně jako František Kovář a někdo potom popletl příjmení. A nebo je to ten František co se narodil Františkovi a Anně a ta Helena pak u té svatby je jeho macecha. Na to mám ale málo informací a zkusím bádat dál abych tomu přišel na kloub :)
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Re: narozní 1813 svébohov němčina

Příspěvekod Rebeca » pát lis 02, 2018 13:31

tak se podívejte, zda Anna-matka někdy do jeho svatby neumřela a zda se otec znovu neoženil.....
Rebeca
 
Příspěvky: 549
Registrován: pát lis 04, 2016 17:43
Oblast pátrání: Příbram a okolí, Most a okolí, Cheznovice a okolí, Praha západ, panství Worlické :-D

Re: narozní 1813 svébohov němčina

Příspěvekod klit » pát lis 02, 2018 13:35

Presne to se ted pokousim hledat
klit
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon úno 05, 2018 13:55
Oblast pátrání: šumpersko

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 14 návštevníků