VYŘEŠENO - Úmrtí - Blažov - 1843,5,6 - němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO - Úmrtí - Blažov - 1843,5,6 - němčina

Příspěvekod jtaborsky » sob říj 27, 2018 22:59

Dobrý den,
chtěl bych poprosit o přečtení textu 4x (zejména příčin úmrtí)
Předem děkuji za pomoc.

6.9?.1843 Blažov č.17
Anna Žák ... ... Witwe ... +Libor Žák ... in Blažow, 72 let
příčina úmrtí: .... ?

25.12.1843 Blažov č.17
Kateřina Gattin uns? Augustin Žák Bauer in Blažow, 38 let
příčina úmrtí: .... Lungenentzündung? (zánět plic)

20.5.1845 Blažov č.17
Marianna Tochter uns? Augustin Žák Bauer in Blažow, 2 roky
příčina úmrtí: .... ?

10.7.1846 Blažov č.17
Marianna Tochter uns? Augustin Žák Bauer in Blažow, 8 let
příčina úmrtí: .... ?

Bouzov 7047, Mh III 11, Z: 1832 - 1879 (str.68)
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 63&scan=68
Naposledy upravil jtaborsky dne pon říj 29, 2018 8:26, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
jtaborsky
 
Příspěvky: 271
Registrován: pon bře 04, 2013 0:07
Bydliště: brno
Oblast pátrání: kutnohorsko-bouzovsko-bohuslavice-libina

Re: Úmrtí - Blažov - 1843,5,6 - němčina

Příspěvekod zburget » sob říj 27, 2018 23:19

Zkuste ke každému případu napovědět, kde na stránce to máme hledat - vpravo, vlevo, který záznam. Ať nemusím studovat celou stránku 4x
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12638
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Úmrtí - Blažov - 1843,5,6 - němčina

Příspěvekod jtaborsky » ned říj 28, 2018 10:09

je to vždy č.17 (vlevo dole, vpravo: nahoře+uprostřed+dole), díky.
Uživatelský avatar
jtaborsky
 
Příspěvky: 271
Registrován: pon bře 04, 2013 0:07
Bydliště: brno
Oblast pátrání: kutnohorsko-bouzovsko-bohuslavice-libina

Re: Úmrtí - Blažov - 1843,5,6 - němčina

Příspěvekod zburget » ned říj 28, 2018 11:45

Až se mi nechce věřit, že po tolika letech v takhle krasopisně napsaném textu nepřčtete základní slova, která se opakují všude a pořád dokola, jako und, nach dem apod. Přitom přečtete Lungenetzündung (a to jednou ano a podruhé ne?)




6.9.1843 Blažov č.17
Anna Žák Ausgedingerin und Witwe nach dem + Libor Žák Ausgedinger in Blažow, 72 let
příčina úmrtí: Lungenentzündung


25.12.1843 Blažov č.17
Kateřina Gattin (a tohle jste opravdu ani číst nezkoušel - protože kdybyste zkoušel, ani omylem byste tam nemohl napsat Gattin - kde v tom slově vidíte -tt-?) uns? Augustin Žák Bauer in Blažow, 38 let
příčina úmrtí: Lungenentzündung? (zánět plic)

20.5.1845 Blažov č.17
Marianna Tochter uns? Augustin Žák Bauer in Blažow, 2 roky
příčina úmrtí: .... ?

10.7.1846 Blažov č.17
Marianna Tochter uns? Augustin Žák Bauer in Blažow, 8 let
příčina úmrtí: .... ?

První záznam máte přepsaný, v dalších já osobně budu pokračovat, až budu vidět, že jste se o čtení pokoušel a nejen že sem naházel jména a odhadl, co by tam asi tak mohlo být. Vemte si tabulku s kurentem a uvidíte, co je ve skutečnosti místo všech těch "uns" - první dvě písmena, které máte špatně jsou ve všech případech napsána napsroto učebnicově :!:
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12638
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Úmrtí - Blažov - 1843,5,6 - němčina

Příspěvekod jtaborsky » ned říj 28, 2018 20:57

zburget píše:Až se mi nechce věřit, že po tolika letech v takhle krasopisně napsaném textu nepřčtete základní slova, která se opakují všude a pořád dokola, jako und, nach dem apod. Přitom přečtete Lungenetzündung (a to jednou ano a podruhé ne?)




6.9.1843 Blažov č.17
Anna Žák Ausgedingerin und Witwe nach dem + Libor Žák Ausgedinger in Blažow, 72 let
příčina úmrtí: Lungenentzündung


25.12.1843 Blažov č.17
Kateřina Gattin (a tohle jste opravdu ani číst nezkoušel - protože kdybyste zkoušel, ani omylem byste tam nemohl napsat Gattin - kde v tom slově vidíte -tt-?) uns? Augustin Žák Bauer in Blažow, 38 let
příčina úmrtí: Lungenentzündung? (zánět plic)

20.5.1845 Blažov č.17
Marianna Tochter uns? Augustin Žák Bauer in Blažow, 2 roky
příčina úmrtí: .... ?

10.7.1846 Blažov č.17
Marianna Tochter uns? Augustin Žák Bauer in Blažow, 8 let
příčina úmrtí: .... ?

První záznam máte přepsaný, v dalších já osobně budu pokračovat, až budu vidět, že jste se o čtení pokoušel a nejen že sem naházel jména a odhadl, co by tam asi tak mohlo být. Vemte si tabulku s kurentem a uvidíte, co je ve skutečnosti místo všech těch "uns" - první dvě písmena, které máte špatně jsou ve všech případech napsána napsroto učebnicově :!:



Promiňte, ale ...
1. Šlo mi hlavně o ty příčiny úmrtí (a u Anny mi nepřijde shodné s Kateřinou!) - přečetl jsem pouze "Kateřinu", ostatní bych tipoval.
2. Místo Gattin / Eheweib - přehlédl jsem při formulaci "hromadného" dotazu + uns / das, ok?
3. Nejsem němčinář + s kurentem se peru = mějte na mysli, že co je pro Vás hračka pro ostatní být nemusí!

Jestli se domníváte, že zneužívám vašeho dobrodiní, hluboce se omlouvám!
Uživatelský avatar
jtaborsky
 
Příspěvky: 271
Registrován: pon bře 04, 2013 0:07
Bydliště: brno
Oblast pátrání: kutnohorsko-bouzovsko-bohuslavice-libina

Re: Úmrtí - Blažov - 1843,5,6 - němčina

Příspěvekod zburget » ned říj 28, 2018 21:56

Jak u Anny, tak u kateřiny je shodně Lungenentzündung - porovnejte si písmenka - opravdu je to hezky čitelné a jednotlivá písmena jsou zřetelně odlišitelná

20.5.1845 Blažov č.17
Marianna: Wassersucht

10.7.1846 Blažov č.17
Marianna: Fraisen

I já se musel (tedy nemusel, ale chtěl) kurent naučit. Taky to pro mě byly úplně neznámé tvary písmenek. Ale tady je to opravdu naprosto učebnicový krasopis - když vezmete srovnávací tabulku, tak ty písmena jsou naprosto jasně zřetelná a téměř nezaměnitelná (na některé výjimky ve tvarech e a n).
Pokud chcete studovat matriky, opravdu se bez kurentu absolutně neobejdete. Jak vidíte, nikdo z dalších čteček vám dotaz nedoplnil = tipuju, že všichni nabyli dojmu, že tady nebyla žádná větší snaha o přečtení a proto se nikdo neozval.

Já začínal tak, že jsem měl vedle sebe starý text a písmenko po písmenku jsem odhadoval a srovnával, co by to mohlo být. Jedno slovo i několik minut - odhadl jsem, napsal do překladače a když nevypadl rozumný výsledek, tak jsem hledal, co mám špatně. A takhle to dělám prakticky dodnes u slov, která neznám. Německy neumím ani slovo, to co umím, je přečíst a přeložit základní záznam z matriky - a to jsem se naučil tady, když mi záznam párkrát někdo opravil a dočetl, tak jsem se těch pár slovíček naučil. Takže minimálně slova typu des, nach, der, den, dem nemůžu odhadovat, prostě vím, že v tom místě musí být. Je to někdy šílená práce, ale díky tomu, že čtu pro jiné jsem se to už snad trochu rozumně naučil.

Berte to tak, že se buď kurent číst naučíte (i s naší pomocí) nebo nemáte šanci dát rodokmen dohromady. Pak si radši zaplaťte profíka, který to udělá za vás (a rovnou říkám, že si tím nechci udělat kšeft, protože bych se do něčeho takového vůbec nepustil - nemám na to ani čas a už vůbec ne znalosti). To je jen poznámka k tomu, že po několika letech nepřečtete ani "des". A neberte to prosím ode mě zle. Kdykoli uvidím, že se člověk snaží učit = jsou vidět nějaké výsledky, určitě rád pomůžu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12638
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Úmrtí - Blažov - 1843,5,6 - němčina

Příspěvekod jtaborsky » ned říj 28, 2018 22:32

Je toto opravdu "Lungenentzündung" u Anny Žákové x6.12.1840 vlevo dole?
Mě to přijde jako "Entkräftung"?
Přílohy
help.PNG
help.PNG (28.8 KiB) Zobrazeno 219 krát
Uživatelský avatar
jtaborsky
 
Příspěvky: 271
Registrován: pon bře 04, 2013 0:07
Bydliště: brno
Oblast pátrání: kutnohorsko-bouzovsko-bohuslavice-libina

Re: Úmrtí - Blažov - 1843,5,6 - němčina

Příspěvekod zburget » pon říj 29, 2018 1:19

No jo, semtele - koukal jsem o řádek níž :roll:

Je tam samozřejmě Entkräftung = sešlost věkem

omlouvám se :oops:
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12638
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků