Vyřešeno - Narození, 1766, Braník, fara Michle, latina?

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Vyřešeno - Narození, 1766, Braník, fara Michle, latina?

Příspěvekod venca74 » čtv led 29, 2015 14:47

Prosím o přečtění celého textu.

....... Barbora Katherina .... Svoboda .....
pravděpodobně svědci pak budou Wenceslai Klima .... Ludmilla .........Poslusny .... Joan? Zelezny .....

matrika3.jpg


Originál matrika strana 87 zde [url]http://amp.bach.cz/pragapublica/Zoomify.action?scanIndex=0&entityRef=%28^n%29%28%28%28localArchiv%2C^n%2Chot_%29%28unidata%29%29%2889339%29%29[/url]

Děkuji.
Naposledy upravil venca74 dne pon úno 02, 2015 12:19, celkově upraveno 1
venca74
 
Příspěvky: 31
Registrován: sob led 24, 2015 20:05
Oblast pátrání: Praha Braník, Habry (Havlíčkův Brod)

Re: Narození, 1766, Braník, fara Michle, latina?

Příspěvekod zedir » pát led 30, 2015 0:32

Dobrý den,

vidím to takto:

...byla pokřtěna Barbara Kateřina, otce Matěje Svobody, domkaře, a jeho ženy Barbary, poddaných rodičů ke klášteru sv. Jiljí v Praze. Levans Kateřina, žena Václava Klímy, mlynáře. Testes Ludmila, žena Tomáše Poslušného, rybáře a Jan Železný, kovář. Všichni z Braníku.

Určitě by se zápisy i četly lépe, nebýt onoho vodoznaku... "Myšlení" AHMP mě opravdu fascinuje.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Narození, 1766, Braník, fara Michle, latina?

Příspěvekod venca74 » pát led 30, 2015 9:25

Děkuji mnohokrát.
Vodoznak je příšerný, také jsem už na něj několikrát nadával. Mají ho bohužel všude :(
venca74
 
Příspěvky: 31
Registrován: sob led 24, 2015 20:05
Oblast pátrání: Praha Braník, Habry (Havlíčkův Brod)

Re: Narození, 1766, Braník, fara Michle, latina?

Příspěvekod venca74 » pát led 30, 2015 9:48

K tomuto mě napadá otázka.

Při křtu jsou rodiče Barbory Svobodové uvedeni jako podanní ke klášteru sv. Jiljí v Praze, který v té době patřil dominikánům. V Braníku v té době určitá část obce patřila Dominikánům (do dnes zde stojí Dominikánský dvůr) a u některých lidí je v té době v Braníku skutečně uvedeno poddanství k dominikánům. To asi dává smyl. Většina Braníka však patřila k panství Libeň a většina lidí je v matrikách poddaná k Libni.

Zajímavé je, že když se Barbora Svobodová o cca 20 let později vdávala, již byla uvedená jako poddaná k Libni.

Znamená to, že jde o jinou Barboru Svobodovou, nebo bylo možné, že změnila poddanství? A bylo to vůbec možné, změnit poddanství? Nebo si vzala muže poddaného k Libni a tím se automaticky změnilo i její poddanství? A bylo to opět vůbec možné, oženit/vdát se s někým, kdo byl poddaný k někomu jinému? V Braníku byla situace komplikovná právě tím, že část obce byla vyjmuta z panství Libeň a patřila Dominikánům, ale to asi nezabránilo lidem se mezi sebou promísit. Jaký na to máte názor?
venca74
 
Příspěvky: 31
Registrován: sob led 24, 2015 20:05
Oblast pátrání: Praha Braník, Habry (Havlíčkův Brod)

Re: Narození, 1766, Braník, fara Michle, latina?

Příspěvekod zedir » pát led 30, 2015 15:55

Obecně si myslím, že na otázky, na které se ptáte, lze kladně odpovědět, že to bylo možné. Ale necítím se povolaný přínosně a blíže odpovídat, za jakých přesných podmínek se tak mohlo dít a popisovat dané vztahy. Poddanství je složitá tematika a jistě je tu mnoho znalejších než jsem já. Mnohem lepší bude, když se zkusíte zeptat v sekci otázky a odpovědi (pokud se to na fóru ještě neřešilo), zde ve čtení by dotaz brzy zapadl.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Narození, 1766, Braník, fara Michle, latina?

Příspěvekod Zora » sob led 31, 2015 0:59

Neznám historii Dominikánského dvora a nemůžu ji v přesném popisu na netu tak rychle najít. Napadlo mě, zda se řád dominikánů nemusel třeba vzdát části svých pozemků spolu s objekty v Braníku v souvislosti s reformami císaře Josefa. (rušení kláštěrů) ty probíhaly zhruba 1781-1785. to by odpovídalo právě době sňatku, který zmiňujete.
Jde jen o nápad, ne o ověřenou skutečnost.

Jinak sňatky mezi poddanými ze dvou panství byly možné, děly se, jeden musel být propuštěn z původního panství a přijat na panství toho druhého. Tyto doklady se předkládaly před uzavřením sňatku, stejně jako souhlas vrchnosti s plánovaným sňatkem. (viz třeba seriál F.L.Věk, kde otec Věk překládá z němčiny sousedovi souhlas vrchnosti se sňatkem sousedovy dcery)
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29201
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 40 návštevníků