Narození 1798 Sedlnice německy VYŘEŠENO

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Narození 1798 Sedlnice německy VYŘEŠENO

Příspěvekod PomněnkaPrvní » ned dub 20, 2014 12:23

Dobrý den, prosím o pomoc s přečtením záznamu o narození (vlevo druhý zdola).

Čtu, že se 28. ledna? 1798 v čísle 238 (co znamená plus /nebo křížek/, další slovo a číslo 78 v kolonce pro číslo domu?) narodil Ignác Mikš, otec Jiří Mikš, domkař ???, matka Judita Kaufmannová?? Kmotři Jan Fritsch? ??? a Kateřina Burgetová?? sedlačka?

Odkaz je zde: http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 63&scan=59

moc děkuji
Naposledy upravil PomněnkaPrvní dne ned dub 20, 2014 13:38, celkově upraveno 1
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Narození 1797 Sedlnice německy

Příspěvekod eMKa » ned dub 20, 2014 12:44

28. ledna 1797 v čísle 238 narodil Ignác Mikš, otec Jiří Mikš, domkař da Erb. = tady, v Dědičné Sedlnici, matka Judita Kaufmannová Kmotři Jan Fritsch zahradník v Manské Sedlnici a Kateřina Burgertová sedlačka/selka v Dědičné Sedlnici

co znamená plus /nebo křížek/ ... zemřelo dítě brzy po porodu => ověřte v matrice zemřelých
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15

Re: Narození 1797 Sedlnice německy

Příspěvekod PomněnkaPrvní » ned dub 20, 2014 13:01

Děkuji moc.

Můžu se zeptat, kde vidíte ty Dědičné a Manské Sedlnice?

Ignác zemřel v 35 letech, naštěstí ještě stihl založit celý náš rod.

Ale co to další číslo a písmena v kolonce pro číslo domu?

Moc díky!
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Narození 1797 Sedlnice německy

Příspěvekod eMKa » ned dub 20, 2014 13:21

tam, kde je napsáno Erb., jedná se o Dědičnou
tam, kde je napsáno Lehn., jedná se o Manskou ;-)

Kde se Jiřímu a Judite narodily další děti? Napadá mě leda, že porodila Ignáce v "sousedním" domě a druhé číslo je jejich domu, ale můžu se plést. Sedlnice jsou sice kousek, ale odborník na ně nejsem, zkusím se ale podívat, jak to tam bylo s číslováním.


edit. Říkáte, že Ignác zemřel dospělý... to moc nesedí - možná se farář s tím křížkem upsal nebo tento Ignác opravdu umřel jako malý a váš předek je jeho mladší bratr stejného jména - projela jste tu matriku i dál?
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15

Re: Narození 1798 Sedlnice německy

Příspěvekod PomněnkaPrvní » ned dub 20, 2014 13:29

Děkuji :)

Na Ignácovy sourozence se teprve chystám, právě mi odeznívá euforie, že jsem vůbec tohoto Ignáce našla (velký dík paní archivářce z Olomouce), neboť jeho stopa končila v Prchalově, kam se přiženil, ale netušila jsem odkud.

Už jsem se setkala s více případy, že měl farář křížek, že osoba zemřela, a nemuselo to být úplné dítě. Třeba mu i věk 35 let připadal mladý. Ještě budu po jeho sourozencích pátrat dál, jestli nebylo víc Ignáců, ale podle záznamu o úmrtí by toto datum mělo sedět (zemřel v roce 1832 jako 35letý).

Ještě jednou moc děkuji za manské, panské a vše ostatní ;)

edit: Omlouvám se, měla jsem chybu v letopočtu, správně to má být 1798
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků