VYRIEŠENÉ Svadba 1733 Malonty Nemčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: Svadba 1733 Malonty Nemčina

Příspěvekod zburget » stř zář 09, 2020 7:24

…Skúsila som aj Česke fórum. Chceli, aby som sa pokúsila o presnejší prepis, bohužiaľ nikdy som sa neučila po nemecky, takže ani náznakovo neviem prečítať jednotlivé slová.
Chcete od nás pomoc. Věřte mi, že tím, že po vás chceme pokus o přepis, vám pomáháme, jak nejlíp můžeme. Pokud budete pátrat v matrikách na Českém/Moravském území, neobejdete se bez znalosti kurentu a neobejdete se bez znalosti několika německých slovíček. Já osobně německy neumím absolutně vůbec nic. Znám jen strukturu matričních záznamů a těch pár slovíček, co by na prstech spočítal, které se tam objevují. To, že neznám jazyk, mi ale vůbec nebrání v tom, abych četl písmena. Při přepisech si pak spoustu věcí kontroluju podle slovníku, jestli to, co vidím může být pravda. Jsem přesvědčený o tom, že často opravě záznamu pro tazatele věnuju víc času, než věnoval tazatel svému čtení.
Tenhle záznam je navíc opravdu nějakou "divnou" němčinou - viz třeba beede (beide), gesöll (gesell), takže tady jsem s nějakou přesností přepisu v koncích. Přepsal jsem jen to, co jsem viděl.

To, že po vás chceme přepis má pak ještě jeden důvod - vidíme, jak dobře/špatně jste na tom se čtením daného písma a můžeme vás upozornit na případné chyby čtení.
Takže ono to opravdu není bezdůvodná buzerace, ale snaha vám pomoct. Zkuste to tak prosím brát.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12713
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svadba 1733 Malonty Nemčina

Příspěvekod zburget » stř zář 09, 2020 8:05

V úmrtí je B[ö|ä]rdlmæ - o a a se blbě rozlišuje, vypadají hodně podobně, ale to tady nehraje roli. Takže tady je na začátku B. Nicméně uprostřed slova je d (pro Bartoloměje dost netypické), takže máme společný rys u obou zápisů a to moje původní čtení bych tedy upřesnil na Pordlmæ.
Záměna P <-> B je běžná, i když u Bartoloměje jsem to fakt ještě neviděl. A ani u téhle osoby to v jiném záznamu zatím není. Na základě dalších záznamů se ale jedná zcela určitě o Bartoloměje, jen zapsaného dost něšťastným způsobem.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12713
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svadba 1733 Malonty Nemčina

Příspěvekod Zdenka5 » stř zář 09, 2020 8:10

Ďakujem za vašu pomoc. Je mojou snahou sa naučiť čítať v archívoch Snažila som sa nájsť sobáš Bartoloma a Márie. Nasla som len tento zapis https://digi.ceskearchivy.cz/5455/122/3960/559/10/0
Zdenka5
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon zář 07, 2020 20:54
Oblast pátrání: Malonty,

Re: Svadba 1733 Malonty Nemčina

Příspěvekod zburget » stř zář 09, 2020 8:10

Jo, ještě drobnost - ještě sem byl poslaný nějaký screen snad z gruntovnice bez nějakého dalšího vysvětlení. Navíc je absolutně nečitelný (kvůli rozlišení), takže nevím, k čemu to mělo být. Neposílejte prosím nikdy screeny. Pokud je to možné, posílejte vždy odkazy přímo do digitálního dokumentu. jedině v případě, kdy máte jen sken (u nás archív v Zámrsku) nebo fotku textu, pak je prosím nahrajte na některý z imagegostingových serverů (nějaké návrhy jsou výše v pravidlech). Nikdy nenahrávejte přímo sem do fóra. Ono se tomu namrší rozlišení a pak je to nečitelné.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12713
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svadba 1733 Malonty Nemčina

Příspěvekod zburget » stř zář 09, 2020 8:14

Odkaz na svatbu Bartoloměje s Marií vám našla a posílala Zora - viewtopic.php?f=41&t=52087#p236208
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12713
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svadba 1733 Malonty Nemčina

Příspěvekod zeter » stř zář 09, 2020 8:22

Pordl mi jako nářečím zkomolená varianta Bartla připadá dost dobře možné, a tady podle těch tvarů beede a Gesöll jde o nějaké nářečí zcela nepochybně.
zeter
 
Příspěvky: 3332
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Svadba 1733 Malonty Nemčina

Příspěvekod Zora » stř zář 09, 2020 8:48

zburget píše:V úmrtí je B[ö|ä]rdlmæ - o a a se blbě rozlišuje, vypadají hodně podobně, ale to tady nehraje roli. Takže tady je na začátku B. Nicméně uprostřed slova je d (pro Bartoloměje dost netypické), takže máme společný rys u obou zápisů a to moje původní čtení bych tedy upřesnil na Pordlmæ.
Záměna P <-> B je běžná, i když u Bartoloměje jsem to fakt ještě neviděl. A ani u téhle osoby to v jiném záznamu zatím není. Na základě dalších záznamů se ale jedná zcela určitě o Bartoloměje, jen zapsaného dost něšťastným způsobem.


Partol... , který je k jasnému přečtení - tedy Bartoloměj se v matrice opakuje vícekrát , neukládala jsem, ale opravdu tam píší Part... nebo Pard..

Typicky Bartoloměj bývá zapsaný pouze jako jméno zrozence .
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svadba 1733 Malonty Nemčina

Příspěvekod zburget » stř zář 09, 2020 9:00

Stojím si za tím, že na začátku je v tom odkazovaném záznamu B - Rozdíl mezi B a P je v tomto případě minimální - P má nahoře jedno bříško, B dvě. Někdy je to jen drobné zvlnění. Tenhle tyb B/P potkávám ve svých matrikách často, už jsem se naučil vidět rozdíl.

Nicméně to nehraje roli - je to Bartoloměj a je to potvrzeno více záznamy. Jestli ho psali s B nebo P je irelevantní.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12713
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svadba 1733 Malonty Nemčina

Příspěvekod filmovymaniak » stř zář 09, 2020 9:43

Dobrý den,

nedávno tu měl taky někdo předka Bartoloměje a to jeho jméno bylo zapisováno všelijak.

Když si nejsem jist hledám všechny dostupné zápisy s požadovaným člověkem: svatba, narození, narození dětí....
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2353
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Svadba 1733 Malonty Nemčina

Příspěvekod Zora » stř zář 09, 2020 10:41

zburget píše:Stojím si za tím, že na začátku je v tom odkazovaném záznamu B - Rozdíl mezi B a P je v tomto případě minimální - P má nahoře jedno bříško, B dvě. Někdy je to jen drobné zvlnění. Tenhle tyb B/P potkávám ve svých matrikách často, už jsem se naučil vidět rozdíl.

Nicméně to nehraje roli - je to Bartoloměj a je to potvrzeno více záznamy. Jestli ho psali s B nebo P je irelevantní.

Naprosto nezpochybňuji Tvoje čtení, já hledám piktogramy, než že bych četla s elegantní jistotou.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svadba 1733 Malonty Nemčina

Příspěvekod Zdenka5 » stř zář 09, 2020 18:15

Ďakujem veľmi pekná diskusia sa tu rozbehla, tak píšem si Bartolomej Kneistl. Potom ale chýba rodné priezvisko Márie.
Zdenka5
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon zář 07, 2020 20:54
Oblast pátrání: Malonty,

Re: Svadba 1733 Malonty Nemčina

Příspěvekod Zora » stř zář 09, 2020 18:28

Zdenka5 píše:Ďakujem veľmi pekná diskusia sa tu rozbehla, tak píšem si Bartolomej Kneistl. Potom ale chýba rodné priezvisko Márie.


Vy v tom máte zmatek.

Musíte se pokusit zápisy přečíst, alespoň ty hlavní údaje...
U narození dítěte nebývalo moc často rodné příjmení matky, ale zcela jistě máte rodné příjmení matky u svatby s Bartolomějem.
Musíte odkazy vzít, založit nové téma v sekci čtení, pokusit se přečíst a přepsat, co zvládnete. Když vnímáme snahu, kolegové rádi pomohou.
Já totiž přečtu velice málo, brejle, takže vše, co jsem Vám dohledala, jde najít podle nějakých třech znaků. Moc toho z textu samostatně nepřečtu....

Musí to být z obce Malonty, musí se tam vyskytovat křestní jméno Bartoloměj. Pokud ano, snažím se pátrat po příjmení Kneistl, Kneisl. To bývá zapsané čitelně. (svatba, úmrtí)
U hledaní narození dcery - Malonty a Kateřina a teprve potom hledám , komu se Kateřina narodila.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYRIESENE Svadba 1733 Malonty Nemčina

Příspěvekod Zdenka5 » stř zář 09, 2020 19:30

Tak to mate pravdu, ze v tom mam zmetok. Ďakujem všetkým za pomoc. Tak túto tému uzatvaram.
Zdenka5
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon zář 07, 2020 20:54
Oblast pátrání: Malonty,

Re: Svadba 1733 Malonty Nemčina

Příspěvekod Zora » stř zář 09, 2020 19:38

V pravidlech je žádost, abyste do předmětu svého prvního příspěvku vložila slovo VYŘEŠENÉ
Použijte u prvního příspěvku tlačítko upravit.

ještě jednou Vám zdůrazňuji, učte se číst, pokoušejte se... Na tomhle zápisu je jasně vidět, že nemáte šanci si cokoliv ověřit, a ani byste nevěděla, že se vydáváte špatným směrem. Dívala jsem se na Vaše příspěvky na slovenském fóru - vy dohledáte zápis, ale už nevíte, co je v něm...
Co když máte někde i jinou chybu? Některé zápisy se čtou velmi obtížně, přečtení od někoho jiného nikdy nemůže být s jistotou.

Těším se, že se objeví v sekci čtení Vás pokus o přečtení nalezených zápisu (narození Kateřiny, úmrtí Bartoloměje a svatba Bartoloměje s Marií - tam se dozvíte i Mariino příjmení. )
Hlavy fakt netrháme, ale musíte projevit trochu vlastní snahy. Nikdy se nikomu nevysmíváme, naopak, těší nás, když vidíme postupné pokroky.
Pěkný večer. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYRIEŠENÉ Svadba 1733 Malonty Nemčina

Příspěvekod Zdenka5 » čtv zář 10, 2020 7:52

Dobrý deň pani Zora,
ďakujem za rady. Možno to vyzerá, ze chcem len nahádzať mena do rodokmena a čím viac tým lepšie, ale ak nájdem nejaké priezvisko s ktorým som si moc neni istá snažím sa ho overiť v pozemkovej knihe Malont, či sa vôbec vyskytovalo. Pri listoch často písali aj číslo domu, to bolo tiež pre mňa smerodajne. Ak si nebudem vedieť dať rady určite sa obrátim na vaše alebo slovenské fórum. Ďakujem ešte raz Zdenka
Zdenka5
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon zář 07, 2020 20:54
Oblast pátrání: Malonty,

PředchozíDalší

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 42 návštevníků