Svatba Ignaz Schöps a Brigitta Riedel

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Svatba Ignaz Schöps a Brigitta Riedel

Příspěvekod Dr. Taby » čtv srp 10, 2006 9:56

Prosím dobrou duši o přečtení následujícího: jde mě hlavně o to, jestli je u Ignaze Schöpse zmínka o předchozí manželce. Ostatní věci bych samozřejmě taky rád věděl.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Lyra » čtv srp 10, 2006 18:35

O předchozí manželce tam nic bližšího nevidím a ni bych to neočekávala. U vdov se psalo po kom je vdova, ale u vdovců ne. Dole v poznámce je akorát připsáno, že se Ignác při svatbě prokázal úmrtním listem své zemřelé první ženy.

Sezdáni 18 dubna ráno v 7 hodin od P. Karla Karafiáta, administrátora.

Ženich: bydliště č.p. 81, věk 39 let, vdovec
Ignác Schöps, vdovec a obchodník? v Zeidler č. 81, narozen 3.3.1860 v Alt. Ehrenberg? a příslušný tamtéž, jako syn zemřelého Ignáce Schöpse tkalce v Alt. Ehrenberg? č. 316 a Terezie dcery Johanna Schnittnera tkalce a podruha v Alt. Ehrenberg? č. 63

Nevěsta: věk 38 let, svobodná
Brigitta Riedel, v Zeidler č.p. 81, narozena v Zeidler 7.3.1861, jako dcera Josefa Riedela v Zeidler č. 157 a Magdaleny dcery zemřelého Johana Gottfrieda Rahla, nádeníka v Zeidler č. 155.

V poslední kolonce jsou podepsaní svědci, oba ze Zeidleru (jeden z čp. 12, druhý z čp. 185). Jeden je Franz Storch, druhý snad Emanuel Lieder?.

Je zajímavé, že u nevěsty je uvedena stejná adresa jako má ženich. Žeby už před svatbou bydleli spolu? Vedla mu po smrti první manželky domácnost?

Pro jméno předchozí Ignácovy manželky bych zkusila prohledat rodnou matriku té obce Zeidler, zda se mu tam nenarodily z prvního manželství nějaké děti (a samozřejmě úmrtní matriku).

Zkoušel jste třeba sčítací operáty (archy ze sčítání lidu)? Pokud se pro tyto obce dochovaly, byl by to dobrý zdroj informací. Vyhledává se v nich dle čísla popisného, což by při vám již dostupných údajích neměl být problém.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod Dr. Taby » čtv srp 10, 2006 19:41

Tento sňatek je problém, který zatím neumím vyřešit. Ta paní Riedelová před svatbou několik let rodila děti jako svobodná matka - mimo jiné mou praprababičku - a Ignaz je pak prohlásil za své. Pak se vzali a měli spolu další děti. Jenomže moje mamka tvrdí, že babička nebyla nemanželská, že by jí to řekla :? . Zatím se mě nepodařilo najít zmínku o prvním manželství, ani úmrtní list první manželky. Podle rodinné historie tento pán umřel po návratu z 1. sv. a za krátko i jeho žena a děti i majetek si rozebrali příbuzní. Jenomže podle farního seznamu zemřelých a uložení v hrobech umřel roku 1914. Takže mě čeká další bádání v SOA Litoměřice. A abych nezapomněl - DĚKUJI.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Lyra » pát srp 11, 2006 16:54

To "nebyla nemanželská, to by mi určitě řekla", zní tak roztomile naivně. Je přece docela pravděpodobné, že to ta babička sama nevěděla, že přišla na svět jako nemanželská. Jestli byla ještě malá, když se její rodiče vzali, tak si nepamatovala, že nejdřív žila jen s maminkou - a rodiče jí pochopitelně nic neřekli.

Nemanželský původ tehdy nebyl nic čím by se člověk (nebo jeho rodiče) chlubil. Navíc, když se později otec k dětem přihlásil a dal jim své příjmení, tak nebylo co řešit - od toho okamžiku byly ty děti už legitimní.

Tvrzení maminky či jiných příbuzných bych nebrala jako 100% pravdu vytesanou do kamene. Ani maminka neví všechno, i když jejím dětem to tak někdy připadá. Já se dnes od babičky dozvídám tolik zajímavých informací o rodině - a o žádné z nich neměla moje máma ani tušení! Ne že by jí to chtěl někdo předtím zatajovat. Prostě na to jen nějak nikdy nepřišla řeč...

Co se týče toho Ignácova úmrtí - trocha nepřesností v rodinných legendách není nic neobvyklého. Jak se to vypráví z generace na generaci, každý si něco zapamatuje trochu jinak, tu něco vypustí či zapomene... A už to je.

Proč hledáte přímo úmrtní list první manželky? Nebylo by to jednodušší se zápisem v úmrtní matrice? V matrice rodné by se zase dala najít narození Ignácových dětí z prvního manželství - pokud víte, v které obci v té době bydlel, neměl by být problém.

Jinak ta první manželka mohla pocházet z jiné obce a sňatek se obvykle konal v bydlišti nevěsty - proto, když to její bydliště neznáte, nemůžete nic najít.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod Dr. Taby » pát srp 11, 2006 19:20

No jo. O první manželce nevím vůbec nic. Mám za to, že první manželka musela zemřít krátce před svatbou. Myslím, že ta paní někde chřadla a chřadla až uchřadla. A prapředek Ignaz vesele plodil s Brigittou jedno dítě za druhým. Myslím, že by se to vše mělo odehrávat ve Starých Křečanech či Brtníkách. Tam žili Schöpsové po několik generací.
--
Jo a moje ego klidně snese tykání :wink: .
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Lyra » pon srp 14, 2006 17:12

Tak jo.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků