Poz. kniha Morávka 1836, česky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Poz. kniha Morávka 1836, česky

Příspěvekod GromanJ » čtv bře 01, 2018 17:04

Ahoj,

pomohl by mi někdo s vpiskami tužkou u nadpisu na níže uvedené straně z pozemkové knihy?

N. 127
Přepis Anny Foldynové - abych to vysvětlil, Anna Foldynová je žena mého předka, jejíž původ je ale zatím nejasný - dle vpisků by měla být dcera Tomáše a Barbory Mierkových, ale nic takového jsem nikde nenašel.. není tam třeba tužkou dopsáno něco, co jsem přehlédl?

http://img24.cz/images/61218478512577518355.jpg


Díky :)
GromanJ
 
Příspěvky: 126
Registrován: ned srp 16, 2015 17:02
Oblast pátrání: Záhoří; Haná - Přerov, Olomouc, Velká Bystřice, Prostějov; okres Frýdek-Místek, Jablunkov, Těšínsko, Polsko

Re: Poz. kniha Morávka 1836, česky

Příspěvekod J.i.Š.i. » čtv bře 01, 2018 20:20

Těžké čtení, těžké...

Mělo by tam být toto:

1. vlevo: Schon vor der Eheschließung der Barbara mit Thomas Mierka in eine erste Ehe geboren

2. vpravo: Tochter außer Ehe mit Mierka


Takže Anna byla z prvního, resp. předchozího manželství Barbory
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2335
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Poz. kniha Morávka 1836, česky

Příspěvekod Míla » pát bře 02, 2018 9:33

Co všechno o Anně vite? Kdy si vašeho předka vzala nebo kdy se narodila ?
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Poz. kniha Morávka 1836, česky

Příspěvekod GromanJ » pát bře 02, 2018 10:26

Dobrý den,

Svobodnik_Jirik, díky za pomoc, to jsou nové informace, které snad budou užitečné :)

Míla - O Anně vím akorát to, že si vzala 15. 11. 1836 na Morávce Josefa Šiguta a měli spolu postupně 10 dětí. U zápisu sňatku je ale uvedeno, že je dcera Mariny Foldyny :/

Obrázek

Bohužel zápisy v matričních knihách na Morávce a okolí jsou velmi stručné - pouze jméno a max. povolání, takže zatím nevím ani odkud pocházel Josef Šigut, ani kde se narodila Anna. Prošel jsem indexy všech farností v okolí Morávky až po Frýdlant a Frýdek a nikde jsem nenašel ani její narození, ani sňatek Barbory s Tomášem Mierkou. Tomáš Mierka zemřel v roce 1831 a Barbora Mierková v roce 1834, za jejich manželství se jim nenarodil jediný potomek a podle indexu narození na Morávce neměl Tomáš Mierka vůbec žádné děti, což je asi důvod, proč po jeho smrti grunt, ke kterému se vázal i mlýn na Morávce, převzala jeho manželka Barbora a po ní Anna Foldynová (podle informaví z poz. knihy její dcera), která vlastně neměla s Tomášem Mierkou žádný pokrevní vztah - a to byl grunt i s mlýnem ve vlastnictví rodu Mierků nejméně od roku 1700.

Jediná další informace navíc o původu Anny Foldynové je zápis oddání mého dalšího předka, jejího syna Františka Šiguta, kde je napsáno, že je syn Anny Foldynové, dcery Josefa Foldyny.

Obrázek

Pokud se Vás osoba Anny Foldynové nějak osobně (přes rodokmen) dotýká, klidne mi napište zprávu a třeba dáme něco dohromady.
GromanJ
 
Příspěvky: 126
Registrován: ned srp 16, 2015 17:02
Oblast pátrání: Záhoří; Haná - Přerov, Olomouc, Velká Bystřice, Prostějov; okres Frýdek-Místek, Jablunkov, Těšínsko, Polsko

Re: Poz. kniha Morávka 1836, česky

Příspěvekod GromanJ » pát bře 02, 2018 10:55

Jak se jmenovala Barbora za svobodna nevím, jediné co jsem našel, je tento zápis v pozemkové knize a pak zápis jejího úmrtí, kde je pouze uvedeno vdova po Tomáši Mierkovi. Co si myslíte o tom zápisu sňatku Josefa Šiguta a Anny Foldyny (viz výše), kde je uvedneo, že je dcera Mariny Foldyny? Nějak to nezapadá do kontextu.
GromanJ
 
Příspěvky: 126
Registrován: ned srp 16, 2015 17:02
Oblast pátrání: Záhoří; Haná - Přerov, Olomouc, Velká Bystřice, Prostějov; okres Frýdek-Místek, Jablunkov, Těšínsko, Polsko

Re: Poz. kniha Morávka 1836, česky

Příspěvekod Zora » pát bře 02, 2018 10:55

1. vlevo: Schon vor der Eheschließung der Barbara mit Thomas Mierka in eine erste Ehe geboren

2. vpravo: Tochter außer Ehe mit Mierka


Možná je to ausser míněno ve smyslu - dcera mimo manželství s Mierkou. Víte, jak se Barbora jmenovala za svobodna - tedy třeba rodný záznam Barbory. Odpovídal by tomu zápis o Anně, kde je uvedena jako nemanž. dcera M. Foldyn nesouhlasí křestní jméno matky.
Ale nenechejte se zviklat, asi mně něco uniklo.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29214
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Poz. kniha Morávka 1836, česky

Příspěvekod Zora » pát bře 02, 2018 10:56

Omlouvám se, potřebovala jsem něco do zápisu připsat a upravit a při úpravě nevidím na původní text. Proto to smazání. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29214
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Poz. kniha Morávka 1836, česky

Příspěvekod Zora » pát bře 02, 2018 11:01

Zkusila bych hledat o generaci (možná dvě) di minulosti Josefa Foldynu. Pokud šlo o nemanželské dítě jeho dcera Barbory (nebo dcery Mariny), měl by existovat zcela jistě nějaký Josef Foldyna, u nemanž. dětí se v dalších zápisech občas zaměnil dědeček za otce.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29214
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Poz. kniha Morávka 1836, česky

Příspěvekod GromanJ » pát bře 02, 2018 11:05

To mě také napadlo, že by mohl být Josef Foldyna její děda, s takovou nepřesností jsem se už setkal.. Morávka má docela rozsáhlé knihy listin, tak se pokusím projít i je - možná tam něco bude. Bohužel svatební smlouvy Anny a Josefa z roku 1836 tam není. Taky čekám na vložku z KN k domu 127, předpokládám, že tam budou i pozdější převodní smlouvy, příp. odstupní smlouvy.. přece jen Anna žila až do roku 1884 a Josef 1890, tak by tam snad něco být mohlo :)

Anna Foldyna mě trápí delší dobu, ale víc mě momentálně štve ten Josef Šigut, u něj není v matrikách už vůbec nic :D
GromanJ
 
Příspěvky: 126
Registrován: ned srp 16, 2015 17:02
Oblast pátrání: Záhoří; Haná - Přerov, Olomouc, Velká Bystřice, Prostějov; okres Frýdek-Místek, Jablunkov, Těšínsko, Polsko

Re: Poz. kniha Morávka 1836, česky

Příspěvekod Zora » pát bře 02, 2018 11:22

GromanJ píše:To mě také napadlo, že by mohl být Josef Foldyna její děda, s takovou nepřesností jsem se už setkal.. Morávka má docela rozsáhlé knihy listin, tak se pokusím projít i je - možná tam něco bude. Bohužel svatební smlouvy Anny a Josefa z roku 1836 tam není. Taky čekám na vložku z KN k domu 127, předpokládám, že tam budou i pozdější převodní smlouvy, příp. odstupní smlouvy.. přece jen Anna žila až do roku 1884 a Josef 1890, tak by tam snad něco být mohlo :)

Anna Foldyna mě trápí delší dobu, ale víc mě momentálně štve ten Josef Šigut, u něj není v matrikách už vůbec nic :D


Ze kdy je sňatek Josefa Šiguta?

Pozn. Morávka je obec v okrese Frýdek - Místek? Jen jestli koukám na tu správnou :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29214
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Poz. kniha Morávka 1836, česky

Příspěvekod GromanJ » pát bře 02, 2018 11:27

GromanJ
 
Příspěvky: 126
Registrován: ned srp 16, 2015 17:02
Oblast pátrání: Záhoří; Haná - Přerov, Olomouc, Velká Bystřice, Prostějov; okres Frýdek-Místek, Jablunkov, Těšínsko, Polsko

Re: Poz. kniha Morávka 1836, česky

Příspěvekod Míla » pát bře 02, 2018 11:54

Chalupa č.127 je na Morávce v Dolinkách pod přehradou.Pokusim se něco zjistit přes osobu, která ma na Morávce zpracovámy rodokmeny. Vím jen, že tam po Franz Šigutovi pusobili Školové a Valasové-zřejmě se tam přiženili.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Poz. kniha Morávka 1836, česky

Příspěvekod Zora » pát bře 02, 2018 12:16

A já bych dodala, že nějací Šigutové jsou na geni.com, bohužel nic bližšího, ale zkuste se zeptat správce na lokalitu původu.
https://www.geni.com/people/Jozef-%C5%A ... 0126458070
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29214
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků