dispens od překážky zločinu?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

dispens od překážky zločinu?

Příspěvekod kate_buckwheat » pát kvě 07, 2021 13:40

Dobrý den,
u zápisu o svatbě mé praprababičky je zmínka o uděleném dispensu "ab impedimento criminis", jestli to správně čtu. Zajímalo by mě, co mohlo být důvodem takovéhoto dispensu a jestli to mohlo souviset s tím, že spolu snoubenci žili už před svatbou?

Emanuel Janků žil v Bartoňově a měl za ženu jistou Magdalenu, která mu porodila asi 8 dětí, z nichž přežilo jen 1-2. V roce 1893 se přestěhovali do Libiny, kde Magdalena porodila ještě jedno dítě a krátce poté zemřela, dítě také.

V roce 1895 se pak v Libině narodila jisté služce Terezii Koblížkové nemanželská dcera a pak ještě nejspíš dvě další nemanželské děti na jiných místech. Kolem roku 1900 se ale Terezie (pocházela úplně odjinud) ocitá v Bartoňově, kde porodí další tři nemanželské děti. V roce 1905 si bere vdovce Emanuela a tři dny na to se jim narodí dcera! Která poté žila tři roky, takže nejspíš nejde o předčasný porod. V oddací matrice je jako bydliště obou zapsáno stejné číslo popisné (kde Terezie bydlela už nejméně dva roky předtím).

Rozumím, že mohli oba žít ve stejné usedlosti a nic spolu nemít, ale nerozumím, proč by se brali tak krátce před porodem, když Terezie už předtím měla hromadu nemanželských dětí. Taky mě překvapilo, že se Emanuel po smrti své manželky žení až po 12 letech. Může to nějak souviset s tím dispensem? A je možné, že Terezie v Bartoňově prostě žila s Emanuelem a rodila mu děti, protože se z nějakého důvodu nemohli před rokem 1905 vzít? Ačkoli mě žádný takový důvod nenapadá, ale rozhodně rodí v podobných intervalech jako vdané ženy :)

Obrázek
kate_buckwheat
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát kvě 07, 2021 11:03

Re: dispens od překážky zločinu?

Příspěvekod zeter » pát kvě 07, 2021 14:11

no, já jsem tedy všechno jiné než odborník na otázky spojené s dispensy :-) , ale podle toho, co jsem zběžně dohledal, je tenhle dispens dost specifický, ne úplně příjemným způsobem - viz zde, str. 16 dole - oddíl 8
https://theses.cz/id/t2ckll/DP_-_cela.pdf

Tohle bude chtít prozkoumat důkladněji, i přes denní tisk atd (namátkou jsem našel toto - 1895, dražební ohláška gruntu č. 139 v D[eutsch] Liebau patřícího Emanuelovi Janků, kvůli dluhům:
http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/uui ... f3fc9bb22f - ta shoda dat je pozoruhodná)

Máte úmrtní záznam jeho první ženy? Jak je to se sčítáním lidu 1900?
Naposledy upravil zeter dne pát kvě 07, 2021 14:18, celkově upraveno 1
zeter
 
Příspěvky: 3318
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: dispens od překážky zločinu?

Příspěvekod Zora » pát kvě 07, 2021 14:15

8. Překážka zločinu – impedimentum criminis (kán. 1090)
Překážka zločinu je definována přesně specifikovaným zločinem, kterým je vražda
manželského partnera, jež stojí ‚v cestě‘ (na překážku) zamýšlenému sňatku. Úmysl
takového zločinu je kvalifikovaný nikoli jako ‚pouze vražda člověka‘ (homicidum), ale
jako ‚vražda manžela/manželky‘(coniugicidum). Zločin obsahuje dvě skutkové
podstaty:


1. Překážka zneschopňuje toho z nupturientů, resp. delikventů, který zabije
vlastního manžela/ku nebo manžela/ku druhé osoby, se kterou zamýšlí uzavřít
manželství. Úmysl tohoto jednání musí být prokázán.
2. Překážka zneschopňuje k budoucímu zamýšlenému manželství muže i ženu,
kteří v součinnosti usmrtili jednu/jednoho ze svých stávajících
manželů/manželek. Součinnost páru může být fyzická i mravní. Úmysl se
v takovém případě předpokládá.
V obojím případě není důležité, zda nupturient spáchá zločin sám, nebo si k jeho
vykonání najme jinou osobu.
Překážka vychází z církevního práva, proto je dispenzovatelná, dispenz je však,
pro závažnost velkého zla – zabití člověka, manželského partnera - vyhrazena
Apoštolskému stolci. V CCEO upravuje překážku zločinu kán. 807 shodně a ve stejném
znění. České sekulární právo překážku zločinu nezná.39

https://theses.cz/id/t2ckll/DP_-_cela.pdf
Vysvětlit neumím.
Možná by pomohlo vložit odkazy na úmrtí 1. manželky, na svatbu,. a narození zmiňovaného dítěte.

Nevkládejte skeny, výstřižky, ale vložte odkaz na otevřenou stránku. (pravděpodobně jde o archiv Opava)
Z

edit
https://science.law.muni.cz/knihy/Manzelske_pravo.pdf
str 226
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29245
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: dispens od překážky zločinu?

Příspěvekod zeter » pát kvě 07, 2021 14:38

úmrtí první manželky vlevo třetí shora, a násilná příčina to není
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... cddf8907bb

tisk jsem zběžně prohledal (MZK, ANNO), bohužel se tam člověku plete pod nohy farář stejného jména a příjmení, ale na první dobrou jsem žádný zločin nenašel, alespoň podle jména.
Takže by to nakonec opravdu mohl být spíš ten méně dramatický důvod dle odkazované knihy Manželské právo (1925).
zeter
 
Příspěvky: 3318
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: dispens od překážky zločinu?

Příspěvekod Zora » pát kvě 07, 2021 14:57

Zřejmě se předmětný skutek dá poznat podle toho, kdo vydal dispens - nepřečtu to.

Bohužel není zapsáno, zda dispens dostal pouze jeden ze snoubenců nebo oba současně.
Předpokládala bych, že Terezie nežila řádným životem.... proto tolik nemanželských dětí a Emanuel po ztrátě gruntu musel někdy bydlet.

Podivejte se, jak psal kolega na sčítání 1900, to by mohlo vysvětlit, jak dlouho bydleli budoucí manželé společně.
Dost často se u takové manž. dvojice objevuje konkubina, kuběna a podobně.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29245
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: dispens od překážky zločinu?

Příspěvekod Zora » pát kvě 07, 2021 15:01

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29245
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: dispens od překážky zločinu?

Příspěvekod kate_buckwheat » sob kvě 08, 2021 8:01

Díky moc za vaše postřehy a tipy! Vůbec jsem nevěděla, že se takhle dá hledat v dobovém tisku, ani že se daji dohledat digitalizované sčítací lístky.

Možná jsem se neměla do těch matrik koukat a raději žít v domnění, že moji předci byli sice chudá, ale jinak normální rodina :) V úmrtním záznamu Magdaleny čtu "schlag fluhs", schlag mi slovník přeložil jako úder, tak jsem se lekla, že ji Emanuel opravdu zabil :o Co by to tedy mohlo být za příčinu smrti? Německy bohužel neumím.

Zdá se tedy, že Emanuel možná kolem roku 1892 prodává rodný grunt v Bartoňově (byl nejstarší syn, jeho otec 1891 zemřel, Emanuel je v roce 1890 veden jako majitel) a stěhuje se do Horní Libiny, kde mu umírá manželka a on o grunt pak pro dluhy přichází. Od roku 1900 je podle sčítání veden opět v Bartoňově jako podnájemník a ve stejné usedlosti je od roku 1900 Terezie se třemi dětmi, která je tu vedena jako děvečka v jeho (!) domácnosti. U Emanuela je napsáno, že je ženatý, ale to musí být chyba sčítačího komisaře. No a Terezii se rok na to narodí syn Emanuel. Náhoda?

Těžko říct. Ve sčítání 1910, tedy už po svatbě, jsou Tereziiny děti všechny vedeny pod jejím rodným příjmením Koblížek a je u nich napsáno, že jsou nevlastní. A to včetně Josefy, která se narodila za jejich "společného" života v Bartoňově a v matrice má hned měsíc po svatbě dopsánu legitimizaci. To mi přijde zvláštní, pokud by to byla opravdu Emanuelova dcera, že by ji nechal zapsat jako nevlastní. Takže možná šlo opravdu spíš o cizoložství ze strany Terezie.

Ještě mě zaujalo ve sčítání z r. 1900, že je tam veden i Emanuelův syn Josef, kterému bylo v té době 11 let, ale je u něj napsáno, že trvale žije v Bušíně. Z Bušína pocházela Emanuelova manželka, je možné, že když ovdověl a přišel o grunt, umístil syna k příbuzným do Bušína a dál se protloukal sám?

Jinak dispens by měl být vydán arcibiskupskou konzistoří, jestli dobře čtu, takže tam by se dal asi i dohledat a z něj bych pravděpodobně zjistila, o co přesně šlo, že?

Díky moc za pomoc!
kate_buckwheat
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát kvě 07, 2021 11:03

Re: dispens od překážky zločinu?

Příspěvekod zeter » sob kvě 08, 2021 8:35

Zde na fóru je celá sekce Rady do začátku, je tam spousta informací o zdrojích a doporučených postupech hledání. Zrovna z denního tisku se toho dá zjistit, když má člověk štěstí, fakt hodně, o sčítacích operátech ani nemluvě, ty jsou velmi vydatný zdroj informací, byť tam bývá spousta nepřesností, zejména v datech narození, a je to jen takové přetržité nahlédnutí do aktuálního stavu, jednou za cca deset let se otevře okýnko, vyletí ptáček, a je z toho momentka.

Je tam psáno Schlagfluß s poznámkou plötzlich gestorben - příčina úmrtí je mrtvice, a zemřela náhle. Opět doporučím vyhledávat, po netu jsou seznamy příčin úmrtí, a ledacos se dá vyhledat i tady na fóru, protože se toho tu už řešilo dost a dost v mnoha různých podobách.

Jinak i kdyby to násilná smrt byla - člověk to může morálně odsoudit, ale nic s tím neudělá, nenese za to žádnou odpovědnost a o okolnostech neví většinou víceméně nic. Je to prostě součást historie, a součástí historie je i spousta ošklivých věcí. Nejlepší přístup k historii je: znát ji :-)

Ohledně dispensu - nedávno jsem si v podobné otázce (záhadný dispens, ovšem "obyčejný") právě s archivem olomouckého arcibiskupství psal, a oni mají jen novější věci, takže se spíš zkuste obrátit na ZA Opava, kde je uložen fond Arcibiskupská konzistoř Olomouc.
zeter
 
Příspěvky: 3318
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: dispens od překážky zločinu?

Příspěvekod Zora » sob kvě 08, 2021 9:43

Někde v těch odkazech je myslím info, že v případě usmrcení může udělit dispens jen "papež", zkuste si to dohledat.

Co nepřečtete, vložte do sekce čtení, kolegové rádi pomohou.
To, že historie Vašich předků není jen o chudobě, neberte zas nějak hrůzně.

v dané době se stávalo, že dívka - služka nebo děvečka na statku porodila nemanželské dítě. Moc možností k obživě neměla, a hlavně, zůstala dost vyloučená ze společnosti. Pokud někoho našla, považovala to za možný počátek trvalého vztahu... ne vždycky se to podařilo... Pokud těch nemanželských dětí bylo více, mohlo dojít k jakési rezignaci... A nakonec stejně zakotvila v přístavu manželském :-)
To poslední dítě se narodilo moc brzo po sňatku, existovalo pravidlo, kdy je dítě uznané jako manželské - počet dní před svatbou, po svatbě. - viz Rady do začátku, noříme se do matrik. Obávám se, že v případě této ženy se farář raději držel předepsaných pravidel.


Opět nevkládáte odkazy, takže nelze přesně určit, co má dcera narozená tak brzy po svatbě vlastně dopsáno a proč je tedy ve sčítání vedena pod příjmením matky...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29245
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: dispens od překážky zločinu?

Příspěvekod kate_buckwheat » sob kvě 08, 2021 11:09

Díky, já jsem tady ve fórech nějaké věci pročetla, a různě i vyhledávala, ale ne všechno jsem našla a pochopila. Díky vašim radám jsem ovšem našla ještě další velmi zajímavou věc - vpravo třetí zápis zdola: https://digi.archives.cz/da/permalink?xid=be98aece-f13c-102f-8255-0050568c0263&scan=cf13d417aeaa4faeba5dc6e04306cd0a

Emanuelův syn z prvního manželství František zemřel v roce 1896 v Králci - oběsil se :o A jako jeho matka je chybně uvedena a pak opravena právě Terezie. Evidentně spolu tedy ti dva žili a chovali se jako manželé! V Králci se Terezii narodily 1897 a 1899 dvě děti, než se s Emanuelem přestěhovala do Bartoňova. Takže se zdá, že opravdu spolu žili na hromádce, snad jejich svatbě něco bránilo. Nestačím zírat :) Zkusím sehnat ten dispens.
kate_buckwheat
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát kvě 07, 2021 11:03

Re: dispens od překážky zločinu?

Příspěvekod zeter » ned kvě 09, 2021 8:57

To jsou věci - nejsem si jistý, jestli jsem sebevraždu u takhle mladého kluka už někdy viděl. Ten sled takovýchhle rodinných událostí v tak krátkém časovém rozmezí... :(
Rozhodně pak prosím dejte vědět, jak jste pochodila s tím dispensem, může to být důležité pro někoho dalšího.
zeter
 
Příspěvky: 3318
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: dispens od překážky zločinu?

Příspěvekod kate_buckwheat » stř kvě 19, 2021 16:04

Tak bohužel zmíněný dispens se nepodařilo dohledat ani ve fondu arcibiskupské konzistoře, ani ve fondu dané farnosti. Ten ale ještě není zpracovaný, tak možná to tam někde je, jen se to nedaří najít. Tak alespoň připíšu, co mi k tomu napsal pan Štěpán z opavského archivu:

"Co se týče příčiny dispenzu Impedimento criminis, šlo o to, že snoubenci byli již domluveni na svatbě či spolu žili před smrtí první manželky ženicha. V zásadě to bývalo tak, že někdo z manželů byl těžce nemocný (třeba i duševně), manželé nepodali žádost o rozluku a žili spolu. Soužití ale samozřejmě nefungovalo a zdravý partner si někoho našel s kým žil s příslibem, že až nemocný partner zemře, vezmou se.
...
Jinak jsem si ještě vzpomněl na jiný případ odjinud - ten dispenz zařizoval vždy farář a v tomto případě šlo o příbuzenský sňatek. Kněz ale rodině řekl, že dokud mu nedají nějaké finance na zakoupení farních polí, tak je nesezdá a opravdu to trvalo několik let, než mu dali to, co chtěl, a pak dispenz zařídil obratem. Třeba ve Vašem případě kněz postupoval podobně a jaksi na "odčinění hříchu" (v té době to bylo cizoložství), po nich chtěl něco, co splnili až v tom roce 1905. Pokud by byl Emanuel v roce 1895 v úpadku a zadlužený, tak by určitě mohlo trvat delší dobu, než našetřili."

Konkrétní okolnosti tohoto zajímavého manželství tedy už asi nezjistím, ale dnes jsem alespoň navštívila okresní archiv a ujistila jsem se, že Emanuel Janků byl tresně stíhán pouze kvůli dluhům :)
kate_buckwheat
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát kvě 07, 2021 11:03

Re: dispens od překážky zločinu?

Příspěvekod zeter » čtv kvě 20, 2021 9:18

Díky za doplnění!
zeter
 
Příspěvky: 3318
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků