Když už jte v tom programování - bylo by reálné do toho nějak zapojit převod řeči na text? Kdyby to bylo na bázi Genscriberu, tak by bylo optimální, kdyby tímhle stačilo jen vybírat položky z picklistu. Tedy křestní jména, normalizovaná příjmení a názvy vesnic. Originální příjmení budu klidně datlovat z klávesnice (to úplně diktovat nejde). A pak nějak vymyslet přechod na další záznam bez nutnosti se proklikat všemi políčky. Poslední pole, jako rok, folio a často i ta obec se prostě opakují. Aby tedy člověk reálně musel psát jen to, co je potřeba. Jo, mám nastavené kopírování z horní buňky, ale od toho 5× tabulárotu nebo enteru po chvíli pěkně bolí malíček
