Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod zedir » sob úno 28, 2015 17:21

Dobrý den,

mám jeden dotaz technického rázu. Ani jsem nevěděl, kam nejlépe dotaz zařadit, protože se netýká genealogického softwaru jako takového, ale obecně zdigitalizovaných archivů. Již vícekrát se mi stalo, že když jsem v sekci čtení otevíral odkaz na prameny nějakého archivu, bez problémů jsem našel záznam, který tazatel popisoval. Když jsem se ke stejnému dotazu ale vrátil třeba za pár hodin a chtěl něco upravit či doplnit, tentýž odkaz mě odkazoval naprosto jinam, aniž by jej tazatel upravoval, protože by se to zobrazilo, kdy byl upraven. Konkrétně teď mluvím o tomto dotazu. Včera večer jsem neměl žádný problém, opravdu na přihlášce byl Ferdinand Zachař, teď mě tentýž odkaz vytrvale odkazuje na Ferdinanda Altschula (a předtím to byla ještě jiná přihláška). Někdy se stane, že třeba po několika dnech opět funguje původní a správný odkaz, ale ne vždy. Mám dojem, že stejné problémy mívám i s portafontium nebo s digi.ceskearchivy. Je chyba na mé straně, nebo se tak podivně chovají tyto archivy i Vám?
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod Zora » sob úno 28, 2015 17:54

Na actapublica vím, že občas doplňují sken listu, takže odkaz, který sem sem dávala, neodkazuje na předka, ale o několik stran jinde.
Neznám ale situaci v jiných digiarchivech.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod zedir » sob úno 28, 2015 19:23

S actapublicou takové problémy obyčejně nemám, i když ta má také své vrtochy. Občas se mi sice stane, že při procházení a kontrole starších záznamů zadám zapsanou signaturu a nakonec je záznam o stránku dvě dále, ale většinou si myslím, že se jedná o mou chybu, kdy opíšu číslo strany z horního okénka namísto z toho dolního, které skutečně ukazuje aktuální stránku. Jak se zobrazuje daná přihláška Vám? Ptám se tu na tyto problémy proto, že opravdu nikdy nevím, zda je chyba na mé straně, nebo všeobecně. Také se mi například několikrát stalo, že mi neustále nešel zobrazit nějaký odkaz, ale nikdo jiný s tím problém neměl, tak nevím, kde pramení toto "přepisování" odkazů.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod Zora » sob úno 28, 2015 19:30

Já nevím, o který příspěvek se jednalo...teda četla jsem ho, ale nemůžu ho teď zaboha najít.

Jinak tu ještě někdo odborně popisoval situace, kdy se při kliknutí na odkaz v příspěvku zobrazí to, co bylo načteno při předchozím hledání... rada zněla, že je třeba to "cosi vyresetovat" ale mě neberte vážně, je třeba najít ten příspěvek...
Myslím, že to vysvětlovat Slim .
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod zedir » sob úno 28, 2015 19:54

Odkaz na daný dotaz jsem trochu schoval pod odkazem v prvním příspěvku. Zde je adresa přímo:
viewtopic.php?f=9&t=20681

Nyní mě odkaz zase odkazuje na úvodní stranu webu. Nevím, čím to je, ale nezdá se mi, že by to bylo tím, že si prohlížeč pamatuje, kde jsem byl, protože mě přesměrovává tam, kde jsem ani nikdy nebyl (někdy mě dovede do úplně jiných matrik, místo do rodné např. do oddací apod.), ale i kdybych ty konkrétní stránky či snímky navštívil, prohlížeč si to nemůže pamatovat, pokud se tam podívám druhý den, poté, co jsem počítač vypnul a pročistil mu jedním programem paměť. Zkusil jsem teď i anonymní prohlížení, ale problém je stále stejný.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod zedir » sob úno 28, 2015 23:47

Sice moc nechápu, proč některé weby mají tuto dualitu odkazů, ale pokud vím, že se na stránce něco takového nachází, snažím se kopírovat právě tuto adresu. U přihlášek je problém ten, že jakmile se načte daná přihláška, kvůli lepšímu přečtení ji začnu zoomovat a vůbec si nevšimnu, že se někde dole nějaký link skrývá. Připadá mi to ze strany archivu nedomyšlené...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod zedir » ned bře 01, 2015 0:26

Ani se moc nesnažím chápat ty technické záležitosti a programování vůbec nerozumím, ale máte pravdu, že nezbývá než se s tím smířit. On asi každý archiv má svoje záludnosti a nástrahy, u actapublica právě stačí jen zkopírovat adresový řádek, ale zase si člověk musí pohlídat, že kopíruje opravdu správnou stránku, pokud přeskočím na str. 50 a pak následně ručně nalistuju dalších několik stránek na str. 55, často si neuvědomím, že v adresovém řádku je stále 50 a po čase se divím, kde jsem to ten záznam viděl... Děkuji tedy za rady a postřehy.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod Zora » ned bře 01, 2015 15:03

zedir píše:Ani se moc nesnažím chápat ty technické záležitosti a programování vůbec nerozumím, ale máte pravdu, že nezbývá než se s tím smířit. On asi každý archiv má svoje záludnosti a nástrahy, u actapublica právě stačí jen zkopírovat adresový řádek, ale zase si člověk musí pohlídat, že kopíruje opravdu správnou stránku, pokud přeskočím na str. 50 a pak následně ručně nalistuju dalších několik stránek na str. 55, často si neuvědomím, že v adresovém řádku je stále 50 a po čase se divím, kde jsem to ten záznam viděl... Děkuji tedy za rady a postřehy.


co myslíte tím ručně nalistovat?

Já tedy skočím do matriky do předpokládaného místa výskytu a pak pomocí šipek doleva a doprva, nebo vpisováním čísla požadovaného skenu pokračuji. Vždy tam mám adresní odkaz na správnou stránku, automaticky se mně to mění .
Nikdy se mně nestalo, že by se číslo skenu v adrese neměnilo (že by jako odkazovalo na dřívější stránky)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod ozana » ned bře 01, 2015 15:06

Zora píše:co myslíte tím ručně nalistovat?

Já tedy skočím do matriky do předpokládaného místa výskytu a pak pomocí šipek doleva a doprva, nebo vpisováním čísla požadovaného skenu pokračuji. Vždy tam mám adresní odkaz na správnou stránku, automaticky se mně to mění .
Nikdy se mně nestalo, že by se číslo skenu v adrese neměnilo (že by jako odkazovalo na dřívější stránky)
Z

záleží, kterými šipkami listujete ...
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod zedir » ned bře 01, 2015 15:18

Ručně nalistovat jsem myslel právě posunování těmi šipkami vpravo dole pod druhým okénkem. Když zadám signaturu a spustím např. první snímek, v adresovém řádku je odkaz na tento první snímek. Když ale posunuji těmi šipkami o další stránky dále, často si neuvědomím, že adresový řádek zůstává stejný jako u poslední zadané a od-enterované signatury - mně se nic nemění podle toho, kam se posunuji. Buď stránku musím dopsat do adresového řádku a zmáčknout enter, nebo danou stránku, která se mi zobrazuje ve spodním okénku, dopsat a znovu odenterovat i ve vrchním okénku. Mě se netýká problém s odkazy, protože své záznamy si zapisuji signaturami, jen si na to dávám pozor, pokud někomu dohledávám nějaký údaj. Problém mám ale tedy pochopitelně s těmi signaturami, protože většinou mi pohled upoutá vrchní řádek a nevšimnu si, že jsem se ve skutečnosti posunul o další stránky.
Přílohy
acta.jpg
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod Zora » ned bře 01, 2015 15:24

prohlížela jsem v exploreru, teď v googlechromu a opravdu se mně automaticky vždy mění číslo v adresním řádku a koresponduje s číslem ukládané stránky. actapublica jsou stránky, kde denně projedu spoustu stránek, neodvažuji se to odhadnout :-)))
Mně tase za poslední dva dny zmizely tady na fóru dva příspěvky, chápu, že se to asi stane, když se dva příspěvky potkají, ale je to nepříjemné, pokud toho člověk píše víc :-(
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod zedir » ned bře 01, 2015 15:40

To si člověk nevybere, Vám funguje actapublica lépe než mně, ale mizí Vám příspěvky, čehož jsem si zase u sebe ještě nevšiml. Několikrát se mi ale stal ten zákon schválnosti, že ať už jsem kamkoliv psal cokoliv, co bylo docela obsáhlé, tak přesně v tu chvíli spadla elektřina, restartoval se počítač apod., tak od té doby jsem se naučil každou rozsáhlejší zprávu (a taková je většina mých dotazů :) průběžně ukládat do poznámkového bloku...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod Zora » ned bře 01, 2015 15:53

a pak mám věřit, že v té plechové bedýnce neběhají nějací šotci, kteří tam informace přenášejí, jak se jim zachce :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod Zora » ned bře 01, 2015 15:58

Souhlas, používám "velké" šipky, které se mně jeví jako zelené. ty dolní jsem snad nepoužíla ani jednou. Už chápu problém. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Samovolné měnění odkazů bez úpravy

Příspěvekod Zora » ned bře 01, 2015 16:03

Inu, tohle nedělám běžně, volím spíš pravidelné ukládání textu při psaní ve wordu. Tady spíš píšu z hlavy to, co vím. Pokud píšu o radu se čtením, prostě si text přepisuju napřed rukou na papír...
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Dotazy a rady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků