Československé letectví 1918-1939

Pro ty, kteří často bádají v konkrétních lokalitách, archivech či matrikách, zabývají se specifičtějšími odvětvími genealogie a historie a nabízí svou pomoc ostatním. Není určeno pro komerční prezentace, ale můžete samozřejmě požadovat pomoc na oplátku.

Československé letectví 1918-1939

Příspěvekod Oaker » ned říj 19, 2014 16:16

Pokud máte na svého předka podezření či přímo důkaz, že sloužil u čs. letectva v letech 1918-1939, a hledáte další informace, tak mi napište, zkusím dohledat více podrobností jako je například jednotka (pluk, letka), letiště či konkrétní typy letadel. Pokud někdo tohle o svém předku všechno už ví, a například má v pozůstalosti zápisník letů či jiné zajímavé dokumenty, tak ty by zase zajímaly mě.
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Re: Československé letectví 1918-1939

Příspěvekod Kirvin » pon říj 20, 2014 8:52

Již delší dobu hledám informace o bratrovi mého praděda, Ludvík Jurča, nar. 28. 12. 1896 v Novém Hrozenkově, oddaný dne 6. 2. 1921 v Přerově. Údajně byl majorem letectva v Prostějově. Bohužel více nevím... Za každou zmínku budu rád a předem děkuji.
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: Československé letectví 1918-1939

Příspěvekod Oaker » pon říj 20, 2014 20:15

Kirvin píše:Již delší dobu hledám informace o bratrovi mého praděda, Ludvík Jurča, nar. 28. 12. 1896 v Novém Hrozenkově, oddaný dne 6. 2. 1921 v Přerově. Údajně byl majorem letectva v Prostějově. Bohužel více nevím... Za každou zmínku budu rád a předem děkuji.


Je mi líto, ale nenarazil jsem na jediný důkaz, že jmenovaný byl ve sledovaném období letec (= pilot nebo pozorovatel). Prohledal jsem jak rané záznamy z roku 1924, tak i ty pozdější z roku 1938. Pokud sloužil u čs. letectva v letech 1918-1939, tak zřejmě v neletecké funkci, protože tak vysoká "šajba" jako je mjr. by někde "vyplaval" například jako velitel letky. Jaké povolání má uvedené v době svatby, tj. ve věku 24 let?
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Re: Československé letectví 1918-1939

Příspěvekod Kirvin » úte říj 21, 2014 9:21

Děkuji za odpověď. Já se domnívám, že sloužil u pozemního personálu, ale nevím přesně kde. Odkaz na jeho sňatek je zde:

http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 3&scan=164

Syn jeho bratra (mého praděda) byl souzen státním soudem v Brně pro trestné činy velezrady a vyzvědačství. V rámci operativních šetření StB v Ostravě, která věc "šetřila" jsou ustanovky mimo jiné na příbuzné. K Ludvíku Jurčovi je uvedeno pouze to, že je nyní (1951) majorem letectva ve výslužbě...

Mezi bratry došlo v jakési neshodě a později se nestýkaly. Takže nemám ani z rodiny žádnou vzpomínku či památku na prastrýce. Ale děkuji Vám za pomoc, zkusím si počkat až "vojáci" otevřou archiv a dotázat se přímo tam.
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: Československé letectví 1918-1939

Příspěvekod hannys » úte úno 10, 2015 17:21

Dobrý den, můj děda by polní pozorovací letec, podle odznaku. Jmenoval se Jaroslav Novák nar. 18.9.1907 Křesín. Domovský útvar byl Kbely Praha nevím jak dlouho tam byl. Pak vyprávěl, že byl převelen do Polska Zakopané, kde dostali pokyn, že česká armáda je rozpuštěna a ať si vezmou letadla a letí pryč. Děda se vrátil zpět do česká přes jiné státy. Také byl postřelen. Snad něco najdete. Budu ráda za každou zmíňku, jelikož ve vojenském archivu byl skartován, zdravotní zápisy také. Moc děkuji
hannys
 
Příspěvky: 133
Registrován: úte dub 02, 2013 18:25
Oblast pátrání: Most, Louny, Litoměřice, Strážnice, Olomouc, křesín, Příkazy

Re: Československé letectví 1918-1939

Příspěvekod Oaker » úte úno 10, 2015 21:53

hannys píše:Dobrý den, můj děda by polní pozorovací letec, podle odznaku. Jmenoval se Jaroslav Novák nar. 18.9.1907 Křesín. Domovský útvar byl Kbely Praha nevím jak dlouho tam byl. Pak vyprávěl, že byl převelen do Polska Zakopané, kde dostali pokyn, že česká armáda je rozpuštěna a ať si vezmou letadla a letí pryč. Děda se vrátil zpět do česká přes jiné státy. Také byl postřelen. Snad něco najdete. Budu ráda za každou zmíňku, jelikož ve vojenském archivu byl skartován, zdravotní zápisy také. Moc děkuji


Letiště Praha-Kbely bylo postupně domovem Leteckých pluků 1, 5, 6, 4. V seznamu gážistů (vojáků z povolání v hodnostech rtm. až gen.) k 1. 7. 1938 jsem Nováka s křestním jménem Jaroslav nenašel u žádného pluku. Bohužel veškeré další pátrání ztěžují jmenovci, kteří jsou známí svým působením v zahraničním odboji:

Jaroslav Novák *8.7.1915 +15.12.1939 sloužil ve francouzském letectvu, zahynul při cvičném letu
Jaroslav Novák *19.8.1915 +14. 5.1943 sloužil v RAF u 312. čs. stíhací perutě, zahynul při bojovém letu
Jaroslav Novák *6.6.1921 sloužil v RAF u 311. čs. bombardovací perutě
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Re: Československé letectví 1918-1939

Příspěvekod hannys » čtv úno 26, 2015 14:47

moc Vám děkuji. Mám doma asi 3 fotky z letiště. Mohla bych Vám je poslat. Máte hodně informacích a třeba z nich něco vyčtete.
hannys
 
Příspěvky: 133
Registrován: úte dub 02, 2013 18:25
Oblast pátrání: Most, Louny, Litoměřice, Strážnice, Olomouc, křesín, Příkazy

Re: Československé letectví 1918-1939

Příspěvekod Oaker » čtv úno 26, 2015 15:08

Nemáte zač. Fotografie určitě pošlete, třeba se na nich něčeho chytneme.
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Re: Československé letectví 1918-1939

Příspěvekod hannys » sob úno 28, 2015 20:44

Dobrý den,
posílám slíbené fotky první je děda a pak jsou 2 skupinové. Tak doufám, že z nich něco vyčtete. děkuji Špačková
děda.JPG


img221.jpg


img222.jpg
hannys
 
Příspěvky: 133
Registrován: úte dub 02, 2013 18:25
Oblast pátrání: Most, Louny, Litoměřice, Strážnice, Olomouc, křesín, Příkazy

Re: Československé letectví 1918-1939

Příspěvekod Oaker » ned bře 01, 2015 21:37

hannys píše:Dobrý den,
posílám slíbené fotky první je děda a pak jsou 2 skupinové. Tak doufám, že z nich něco vyčtete. děkuji Špačková


Dobrý den,
trochu podrobněji se mohu vyjádřit pouze k poslední fotografii:
- letoun na snímku je typu Aero Ab-11 či jiný derivát základního typu dvoumístného pozorovacího letounu Aero A-11
- z letounu není moc vidět, ale je v khaki-stříbrném zbarvení, místo znaku leteckého pluku na trupu je vidět pouze bílý obdélník
- uprostřed snímku je kapitán, polní pilot (nebo pozorovatel) letec, vyznamenán patrně čs. válečným křížem (stužka nad levou kapsou)
- po jeho levici je patrně délesloužící poddůstojník, polní pozorovatel (nebo pilot) letec - odznak byl stejný, ale pilot měl zlatá křídla a pozorovatel zlatý věnec
- zbytek osob na snímku jsou všichni mužstvo v hodnosti vojín či svobodník vyjma vojáka nahoře na motoru, který je desátník
- oba snímky jsou mi pozadím hodně povědomé, ale jistotu nemám, nicméně letiště Praha-Kbely bych spíše vyloučil
- časové určení je přelom dvacátých a třicátých let minulého století především podle provedení hodnosti (čtyř rakviček) pana kapitána (do roku 1929)

Můžete prosím upřesnit, kde je na obou skupinových fotografiích Váš děda?
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Re: Československé letectví 1918-1939

Příspěvekod hannys » úte bře 03, 2015 22:14

Dobrý večer,
No já vubec nevím, ale na te poslední určitě není. Nemám žádnou fotku dědy z toho období. Moc dekuji za informace, klobouk dolů. Jeste jsem se chtěla zeptat děda měl maličkou nášivku prý to byl malý obdélníček asi zlaté barvy a v tom vrtule. Nevíte co by to mohlo znamenat?
hannys
 
Příspěvky: 133
Registrován: úte dub 02, 2013 18:25
Oblast pátrání: Most, Louny, Litoměřice, Strážnice, Olomouc, křesín, Příkazy

Re: Československé letectví 1918-1939

Příspěvekod Oaker » stř bře 04, 2015 20:26

hannys píše:...maličkou nášivku prý to byl malý obdélníček asi zlaté barvy a v tom vrtule. Nevíte co by to mohlo znamenat?


Neodvážím se ani hádat, špatný tip není pro genealoga či historika dobrá nápověda.
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Re: Československé letectví 1918-1939

Příspěvekod hannys » pát bře 06, 2015 19:13

I tak vám moc děkuji.
hannys
 
Příspěvky: 133
Registrován: úte dub 02, 2013 18:25
Oblast pátrání: Most, Louny, Litoměřice, Strážnice, Olomouc, křesín, Příkazy

Re: Československé letectví 1918-1939

Příspěvekod mysak2 » čtv lis 05, 2015 11:04

Dobrý den,
na genealogii jsem si všiml, že se zajímáte o vojenské letectví, tak pro zajímavost posílám fotku z dědečkova alba, která má k letectví vztah. Snímek byl pořízen v roce 1936 ve Frélichově, nyní Jevišovka,jižní Morava na Charvátských (národopisných?) slavnostech. Na snímku je gen. Vojcechovský, aktivní letec, viz jeho letecký odznak na pravé kapse jak hovoří s náčelníkem fr. štábu Gameliu (to ale nejsem z popisku na fotce přesně rozluštit, je to psané né moc čitelně). Mimochodem, Vojcechovský dopad bídně, po válce ho tuším SMERŠ zatkla už někdy 12. května a odlifrovali ho bývalého ruského občana do gulagu, kde snad kolem 1952 zemřel.
Přílohy
gen Vojcechovský náč.fr.gen št Gameliu_zmenš.jpg
mysak2
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte kvě 26, 2015 16:36
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Střížov (okr. Třebíč), Třebíčsko, Kladno

Re: Československé letectví 1918-1939

Příspěvekod Oaker » čtv lis 05, 2015 14:29

mysak2 píše:Dobrý den,
na genealogii jsem si všiml, že se zajímáte o vojenské letectví, tak pro zajímavost posílám fotku z dědečkova alba, která má k letectví vztah. Snímek byl pořízen v roce 1936 ve Frélichově, nyní Jevišovka,jižní Morava na Charvátských (národopisných?) slavnostech. Na snímku je gen. Vojcechovský, aktivní letec, viz jeho letecký odznak na pravé kapse jak hovoří s náčelníkem fr. štábu Gameliu (to ale nejsem z popisku na fotce přesně rozluštit, je to psané né moc čitelně). Mimochodem, Vojcechovský dopad bídně, po válce ho tuším SMERŠ zatkla už někdy 12. května a odlifrovali ho bývalého ruského občana do gulagu, kde snad kolem 1952 zemřel.


Dobrý den,

děkuji za fotografii, nicméně s tím aktivním letcem to nemusí být tak horké. Gen. Vojcechovský nejspíše jako dělostřelecký důstojník absolvoval kurs dělostřeleckých pozorovatelů z letounů, ale pořád patřil ke své původní zbrani, hodnověrné zprávy o jeho letecké činnosti jsem nikde nezachytil. Podle zkomolené popisky by druhou osobou na snímku mohl být gen. Maurice Gamelin, v letech 1935–1940 vrchní velitel francouzských vojsk.
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Další

Zpět na Nabízím pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník