Vítejte 2012

Zde je prostor pro prosby těch, co si nevědí rady se čtením nějakého rukopisu. Vyřešené problémy prosím označte.
Pravidla fóra
V této sekci vám pomůžeme se čtením a překladem vašich materiálů. Prosím, mějte na paměti, že toto není žádná nárokovaná služba, ale pomoc vašich kolegů genealogů. Snažte se jim tedy jejich práci co nejvíce usnadnit, bude pak možné přečíst více materiálů a bude z toho oboustranně lepší pocit.

1. Předmět zprávy. Vždy uveďte pramen, rok, místo a jazyk. Vše ostatní pište do těla zprávy. Pramen: matrika – narození, oddání, úmrtí; gruntovní kniha, soupis poddaných, sčítací arch, pobytová přihláška aj., místo: obec, farnost, případně okres, hejtmanství, panství, datace: pouze rok, jazyk: čeština, němčina, latina, případně další. Příklady: N Brno 1848, němčina; sčítací arch Praha 1900 čeština; urbář, 1650 Nová Ves, panství Oslavany, ČJ. Toto je velice důležitý požadavek z důvodu zachování pořádku a přehlednosti fóra! Prosíme všechny, aby požadavek na formát předmětu bezpodmínečně dodržovali!

2. Vlastní zpráva. Postupně vkládejte a pamatujte na:
a) odkaz na zápis, který chcete přečíst – digitalizovaný zdroj (např. matriky, pozor na přímé odkazy u archivů Litoměřice, AHMP, Třeboň a Opava), úložiště (Disk Google, One Drive aj., pozor na nastavení sdílení a dostatečnou velikost) nebo imagehosting (https://cs.imgbb.com/, https://2i.cz/, http://bigimage.cz/, https://megaupload.vsevjednom.cz/ aj., ze Zámrsku nahrajte celou stranu). Nepoužívejte prosím služby jako ulozto.cz, leteckaposta.cz, rajce.cz a nenahrávejte obrázky přímo sem do fóra!
b) umístění zápisu na snímku (druhý vlevo odspodu)
c) vždy napište do těla zprávy to co sami přečtete (v originálním jazyce dokumentu), i kdyby to mělo být chybně nebo torzovitě. Váš zápis: .... Marie ? (asi Richter?), dcera ..... a .... je pro nás povzbuzením k pomoci a ocenění snahy, žádná snaha o přečtení textu z vaší strany bude znamenat, že vám pravděpodobně nikdo nepomůže. Chybně přečtený text znamená jenom tolik, že vám jej opravíme, hlavu vám trhat nebo smát se vám nebudeme.
V případě, že chcete přečíst jen jedno slovo, zpravidla jméno, místo, či povolání... Tak to napište na začátek zprávy. Stačí pak napsat jen pár slov před požadovaným slovem.
d) u obrázků pamatujte na dostatek textu pro srovnávání
e) své dotazy neduplikujte, můžete je oživit novým příspěvkem ve stávajícím vlákně nebo po čase možností "oživit téma" v levém dolním rohu
f) vyhledávání - na fóru se již mnohé probíralo, zkuste před dotazem vyhledávat v historii fóra význam termínu, který vám není jasný (pole "Hledej")

3. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny na začátek předmětu v prvním příspěvku slovo VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

4. Nevyřešené dotazy. Pokud váš dotaz nebyl zodpovězen během přibližně týdne, připište na začátek předmětu v prvním příspěvku slovo LEŽÁK (nepřepisujte svůj předmět). Postup je stejný, jako u vyřešených příspěvků. Tím váš dotaz zůstane na fóru tak dlouho, dokud nebudete s odpovědí spokojeni.

Děkujeme

Re: Vítejte 2012

Příspěvekod Dagmar8 » stř lis 19, 2014 13:31

Rozino, počítačový antitalent snad nejsem, nicméně co se týká věku jsem těsně v závěsu za vámi:o))

A také jsem se ještě nesetkala s tak úžasným forem - i když mám svoje forum asi 10 let /zaměřené na astrologii/ - ale na tohle nemá - bez mučení přiznám.
Takže díky Tabymu za dohled nad ním!!
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Vítejte 2012

Příspěvekod Zora » stř lis 19, 2014 14:09

Ještě malý dovětek ode mě, taky věkem blíže ke stým narozeninám, než ke dnu narození :roll:
Je fajn, že je zde příjemné prostředí a že sem všichni rádi chodíme , vracíme se. Vím, že občas zazlobím svými poznámkami o dodržování pravidel, ale věřte, není to kvůli mně, až na absolutní výjimky totiž nečtu, neumím to tak dobře, jako ty naše čtečky. Ale moc dobře vím, jakou práci a námahu dá "jen" přepsat to, co se dá mým špatným okem vyčíst z matrik.
Moje poznámky - dodržujte , prosím, pravidla -, nejsou určeny ke zviditelnění mé osoby, ale právě alespoň trochu pro ty, kteří ve svém čase, ze svého rozhodnutí podávají pomocnou ruku, čtou info o našich předcích , pro nás méně schopné.
A když se najde žádost - přečtěte- je tam někde Novák a... nic - , a po přečtení se objeví - to já nechtěl, dám vám nový odkaz...-, není to fér. Snažme se všichni, i když naše čtení zpočátku je vždy trochu jako řeč indiánů, ale dáváme tím o sobě vědět, že se snažíme a že si vážíme času a námahy těch, kteří dobrovolně pomáhají. A to je důležité. Že nejsme tací, kteří tuší v matrice "svoje" příjmení, nezdržují se, netrápí se se čtením, ale rovnou čekají, co jim kdo přepíše a strčí pod nos :-)))
Takže - myslím si, že i na tom nejlepším fóru - ke kterým tohle "naše" patří, aspoň malinko řád, pravidla budeme a chceme dodržovat.
Velké poděkování všem těm, kteří čtou, přepisují a trpělivě vysvětlují nově příchozím všechny taje genealogie, odpovídají na opakované zvídavé dotazy kolem původu příjmení či vyhledávají ve starých mapách či s neskutečnou ochotou vysvětlují taje SW. Každý umí něco a díky tomu máme FÓRUM :-)))
Tabymu dík za nápad a ochrannou ruku.
Zora :D :lol: :D
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 26718
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Čtení starých materiálů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: zburget a 0 návštevníků