Ofocené matriky

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Ofocené matriky

Příspěvekod neznalek » pát črc 18, 2014 6:41

Pokud hledám třeba jen jeden jediný záznam v nedigitalizované nebo dosud online nezveřejněné matrice a nechci čekat až matrika přijde na řadu k digitalizaci, mám většinou jen jednu možnou cestu. Sbalit si věci, sednout do auta a odjet 220km do archivu. Zde si vypůjčit matriku, ofotit ten záznam a stejnou cestu absolvovat zase domů.
I když se samozřejmě budu snažit kumulovat počet záznamů k ofocení a pominu cestovní náklady, jeví se mi z hlediska ztráty času, tento způsob jako nepříliš efektivní zejména když si uvědomím, že stejné už možná udělal dávno přede mnou někdo jiný.
Nehledám žádnou profesionální, vycentrovanou kopii, stačí mi čitelný záznam! Nepotřebuji profesionální komentáře nebo sestaveného pavouka. Stačí mi když je na fotce čitelně vidět celá stránka a případně i obec a číslo stránky v záhlaví.
Obracím se proto na všechny kteří to dělají tak jako já a každou takto vlastní aktivitou získanou stránku matriky si pečlivě a puntíčkářsky ukládají jako digitalizovanou kopii do osobního genealogického archivu. Záměr je jasný:
Já nabídnu co mám, vy nabídnete vaše „úlovky“. Při shodě ušetříme oba spoustu času a taky nákladů. Máte-li tedy zájem pište prosím rovnou na můj mail ať tady diskuzní forum nezatěžujeme korespondencí týkající se jen několika málo jedinců.
Rozhodně odpovím všem a věřím, že se dohodneme!
Uživatelský avatar
neznalek
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát črc 15, 2011 13:49
Bydliště: D-49324 Melle, Germany
Oblast pátrání: Chřenovice, Volavá Lhota, Chlístovice, Milanovice, Bohdaneč, Úžice, Uhlířské Janovice a všeobecně jihovýchodní část středočeského kraje, hlavně v okolí Ledče n/S a Dolních Kralovic. Po 1840 také Praha, Táborsko a Jižní Čechy.

Re: Ofocené matriky

Příspěvekod Zora » pát črc 18, 2014 7:02

Některé ofocené matriky se objevují jako nabídka tady na fóru, je třeba hledat, co kdo nabízel .... Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ofocené matriky

Příspěvekod neznalek » pát črc 18, 2014 7:13

Diky za odpoveď, v tom je pravě ten problém - je třeba hledat. Forum je rozsáhlé a neexistuje jednotná rubrika kde by bylo uvedeno mam/hledám. Takže opět ztráta času s nejistým výsledkem.
Uživatelský avatar
neznalek
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát črc 15, 2011 13:49
Bydliště: D-49324 Melle, Germany
Oblast pátrání: Chřenovice, Volavá Lhota, Chlístovice, Milanovice, Bohdaneč, Úžice, Uhlířské Janovice a všeobecně jihovýchodní část středočeského kraje, hlavně v okolí Ledče n/S a Dolních Kralovic. Po 1840 také Praha, Táborsko a Jižní Čechy.

Re: Ofocené matriky

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pát črc 18, 2014 10:39

Jestli by nebyla ztráta času pro ostatní vypisovat a posílat Vám seznamy svých fotokopií matrik, když jste ani neuvedl, jakou oblast hledáte a ani jste neuvedl, jakou oblast nabízíte. Myslím, že Váš problém má mnoho lidí, dalo by se to vyřešit v sekci nabízím pomoc / hledám pomoc.
Potřebujete něco z archivu v Brně? Dejte si žádost, jestli tam někdo nemá cestu, ať se Vám na to podívá, nebo jestli to už někdo nemá u sebe vyfoceno.
A naopak chystáte se někam 220 km, nabídněte, že tam někomu také něco vyhledáte.
Hezký den
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Ofocené matriky

Příspěvekod karels » pát črc 18, 2014 21:27

PomněnkaPrvní píše:... když jste ani neuvedl, jakou oblast hledáte a ani jste neuvedl, jakou oblast nabízíte ...

předpokládám, že proto má vyplněnu rubriku Oblasti pátrání
karels
 
Příspěvky: 795
Registrován: stř črc 07, 2010 20:38
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: H.Brod, Klatovy, Kroměříž, Náchod, Ostr. Nová Ves, Prostějov, Přerov, Telč, Třebíč, Úpice, Miroslav, Ořechov

Re: Ofocené matriky

Příspěvekod Zora » pát črc 18, 2014 21:39

asi jsem naivní, ale snad by to šlo zcela lidsky - dávám na zvážení....


nabízím:
potřebuji:

ne vždy se najdou dva, kteří si vymění přesně to, co mají doma...

Stane se, že budete asi víc dávat než brát, ale na druhé straně, už teď Vám zase jinak mnozí pomohli...

Když potřebuji přečíst, vždy se někdo ochotný najde,a kvůli mně si ničí oči, když potřebuje někdo něco vyhledat, zase se snažím pomoci já... a někdy to chce zase hodně času.

Myslím, že tak to POmněnkaPrvní myslela. Z
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ofocené matriky

Příspěvekod neznalek » sob črc 19, 2014 8:37

Tady je názorně vidět základní problém takovýchto foren.
Většinou mají přispivatelé ihned parát rychlou radu nebo osobní názor které většinou nemají s jádrem věci nic společného a začnou o tom nekonečně diskutovat. Celá rubrika pak ztratí na přehlednosti, nikdo se nedozví nic podstatného k věci, původní cíl rychle zanikne a rubrika se stane nezajímavou.
I tady budou stačit dva nebo tři další "řečníci" a i tato rubrika tak skončí a nikdo v ni nebude hledat to, proč jsem ji založil a dal jí jasně definovaný název - OFOCENÉ MATRIKY !!

Jediný podnětný nápad nabídla Zora - hledám/nabízím. Nic jiného jsem taky neměl na mysli !
Já osobně (a myslím každý kdo genealogii provozuje jen trochu "odpovedně") vím přesně co mám ofoceno, mám vytvořen seznam a mohu jej zde během 5ti minut zveřejnit. Úplně stacilo bez dalšich diskuzi napsat: "ANO, mám/hledám" a zde zveřejnit vlastní seznam. Je to práce jen jedenkrát na začátku a pak jen evnt. doplnit nebo vyhledat co hledám. Jenomže to zatím nikdo neudělal.
Jelikož však z praxe vím (a i tady se to potvrdilo), že takovéto jednoduché seznamy na všeobecných forech většinou nefungují nabízel jsem možnost konkrétní korespondence privátním mailem. Bude-li zájem můžem vytvořit společně nové web kde si každý může bez dlouhého hledání vybrat co potřebuje a navázat kontakt s majitelem. Třeba obdobně jako je tomu na serveru Rod&Clan kde si každý může bez problémů vyhledat či přidat jakékoliv příjmení (to jim nedělám reklamu !! jen konstatuji). V této konkrétní věci byl pro mne uvedený server vždy větším přínosem než jakákoliv diskuse zde.

Žádat o radu a pomoc jsem zkoušel bezúspěšně několikrát.
Proto jsem se nakonec odhodlal k této možnosti. Pro mne mají cenu konkretní nabídky a výsledky, nikoliv planá diskuze. Najde-li se tady na Genealogii více takových jako já, budu nadmíru spokojen. Vzhledem k tomu, že takovéto aktivity považuji za skutečně užitečné jsem ochoten pro to udělat víc než si tady vylévat rozumy.
Závěrem tedy prosím - zanechte v této rubrice diskuzí které nikam nevedou a raději buď zde nebo přímo mně na mail napiště co konkrétně můžete nabídnout či co hledáte.
K tomu ale dodavám, že bych rozhodně nedoporučoval zveřejňovat dotazy typu "hledám strýčka Alfonze z Nové Paky, narodil se asi....." to rozhodně ne !!
Účinná pomoc a nabídka by podle mého názoru měla znít např.:
Mám matrika
Užice 03 N 1802 - 1831, str.: 19,24,56,122 a celou vesnici Čekanov.
Hledám matrika
Rataje 23 iN 1785-1949, písmeno K
Jasně, stručně a hlavně konkrétně !!

Nejsme malé děti a každý z nás určitě ví v které matrice na které stránce najde to co potřebuje, takže není třeba vypisovat konkretní obsažené osoby. Spíš by bylo zajímavější kdyby se časem podařilo společnými silami sestavit alespoň některé matriky či jiné záznamy jako kompletní celek. Zejména ty u kterých momentálně není ani naděje, že by mohly být v blízké budoucnosti digitalizovány. Možná, že nám pak budou i pracovníci archivů vděčni za to, že stejnou knihu nemusí denně vytahovat a půjčovat :).

Takže vy všichni kteří to myslíte vážně a jste nakloněni mé myšlence - dejte se do toho, čekám vaši odpověď. :D
Uživatelský avatar
neznalek
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát črc 15, 2011 13:49
Bydliště: D-49324 Melle, Germany
Oblast pátrání: Chřenovice, Volavá Lhota, Chlístovice, Milanovice, Bohdaneč, Úžice, Uhlířské Janovice a všeobecně jihovýchodní část středočeského kraje, hlavně v okolí Ledče n/S a Dolních Kralovic. Po 1840 také Praha, Táborsko a Jižní Čechy.

Re: Ofocené matriky

Příspěvekod neznalek » sob črc 19, 2014 8:48

... teď si ještě dovolím dodat.
Z důvodu co největší přehlednosti bude vlastně stačit zveřejňovat jen to co mám a jsem ochoten nabídnout ! Co hledám ví každý sám pro sebe :) a snadno si to potom v seznamu vyhledá. Zveřejňovat hledání na něco co nikdo nenabízí je ztrátou času a povede nejspíš k nepřehlednosti - tedy alespoň pro začátek.
Samozřejmě si nedělám patent na rozum !!
Naznačil jsem oč mi jde (doufám jasně a srozumitelně) a jak to chci udělat. Pokud má snad někdo lepší nápad, tak sem s ním !! :)
Uživatelský avatar
neznalek
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát črc 15, 2011 13:49
Bydliště: D-49324 Melle, Germany
Oblast pátrání: Chřenovice, Volavá Lhota, Chlístovice, Milanovice, Bohdaneč, Úžice, Uhlířské Janovice a všeobecně jihovýchodní část středočeského kraje, hlavně v okolí Ledče n/S a Dolních Kralovic. Po 1840 také Praha, Táborsko a Jižní Čechy.

Re: Ofocené matriky

Příspěvekod Zora » sob črc 19, 2014 11:43

Sorry, Váš původní příspěvek vyzněl tak, že seVám mají ozvat (asi přes SZ) ti, kteří mají to, co vy hledáte :-)))
Ok, pokud je to myšleno takto všeobecně, požádejme adminy či pana Tabyho o vytvoření rubriky "ofocené matriky---- mám - hledám". Jen pozor na autorská práva, v tom se neorientuji. (Nevím, zda se smí fotit a předávat dál ofocená matrika).

K tomu hledám - uvedla bych to do názvu taky, protože ne všichni vypíšou seznam, ale může se najít někdo, kdo danou matriku v tom "šuplíčku" přece jenom má, přečte. pošle.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ofocené matriky

Příspěvekod neznalek » sob črc 19, 2014 12:33

Pokud je mi známo pokud nejde o komerční využívání není předávání scanů nebo ofocených stránek zakázáno. Podepisuje se k tomu v archivu vždy takové prohlášení. Tady se můžou vyjádřit ti co jezdí pravidelně do archivů a mají s tím větší zkušenosti. Myslím nebude problém si ten papír i oscanovat a jeho obsah zde pro informaci zveřejnit.
Co se týká administrátorů tohoto fora, já je neznám, zatím jsem s nimi snad nekomunikoval a tak nevím zda by o něco takového měli zájem. Koneckonců je zaměření fora jiné než výměnná burza genealogických dokumentů. Navíc taková "burza" či seznam není bez práce a tu jim rozhodně nechci přidělávat. Každý máme svých strostí dost. Ale pokud se v tom chcete angažovat a všc s nimi projednat, není z mé strany námitek.
Já osobně jsem pomýšlel (a trochu i začal na nich pracovat) na vlastní web umístěné na mé vlastní doméně kterou stejně využívám jen asi z poloviny takže mám dostatek kapacit i pro rozsáhlejší seznamy.
Rubrika "Hledám"... Ok souhlasím s vámi, ale myslím že tam budou stovky záznamů které možná nebudou nikdy vyslyšeny. Ale snad některý takový záznam někoho podnítí, aby v archivu ofotil právě tu hledanou matriku :)... kdož ví ? To bude asi záležet na podmínkách výměn. Rozhodně si nedělám iluze, že se pokaždé najdou přesně dva kteří si mají co nabídnout takže aby fungovala, bude organizace výměn potřebovat asi jiné, flexibilnější řešení. S prostým "já dám tobě a ty dáš mně" asi nevystačíme už od začátku.
Uživatelský avatar
neznalek
 
Příspěvky: 56
Registrován: pát črc 15, 2011 13:49
Bydliště: D-49324 Melle, Germany
Oblast pátrání: Chřenovice, Volavá Lhota, Chlístovice, Milanovice, Bohdaneč, Úžice, Uhlířské Janovice a všeobecně jihovýchodní část středočeského kraje, hlavně v okolí Ledče n/S a Dolních Kralovic. Po 1840 také Praha, Táborsko a Jižní Čechy.

Re: Ofocené matriky

Příspěvekod Zora » sob črc 19, 2014 12:49

Vzhledem k tomu, že žádné ofocené matriky nemám a ani nehledám, v tomto projektu se nebudu angažovat. Svůj čas teď věnuji jiné genealogické aktivitě. Ale určitě se někdo najde. Držím palce. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ofocené matriky

Příspěvekod artepa » sob črc 19, 2014 14:22

Dobrý den,
dovolím si vám vstoupit do diskuse, v prosinci 2012 Ewka vytvořila vlákno "Dosud nedigitalizované matriky, které mám nafocené" v Obsah fóra » O archivech a matrikách » O matrikách
Kód: Vybrat vše
http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=8&t=6025
.
Něco málo tam je.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Ofocené matriky

Příspěvekod Zora » sob črc 19, 2014 15:18

Já vím, :-))) občas na to někomu dávám odkaz, :-) Z _
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků