Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Příspěvekod Miro1 » stř črc 16, 2014 13:04

Zdrojem informací byl níže uvedený příspěvek ve sborníku NA.

Základní nařízení, které upravovalo evidenci obyvatel, vydalo rakouské ministerstvo vnitra v roce 1849.
V centrálním úřadě se shromažďovaly přihlašovací lístky z celé tehdejší Vídně. Zakládaly se do tzv. Antiquriatu, který se po 10 letech uzavíral a zakládal se nový. Do nového Antiquriatu se přenášely pouze osoby, které i nadále žily ve Vídni. Naopak lidé, kteří zemřeli nebo se přestěhovali, zůstávali v původní složce.
Nejstarší Antiquriate, ozn. A, se nezachoval. Pokud se tedy někdo odstěhoval z Vídně před rokem 1904 či zemřel před rokem 1904, nelze jeho lístek nalézt. Pokud někdo žil ve Vídni před i po roce 1904, lze nalézt informace cca do roku 1880. Ostatní Antiquriate po roce 1904 se zachovaly, tedy i informace o osobách, které žili ve Vídni po roce 1904, lze pravděpodobně nalézt.
Archiv je uložen v Městském a zemském archívu ve Vídni.
Osobní zkušenost s tímto archívem nemám.
Zdroj:
Příspěvek pana PhDr. Vojáčka ve Sborníku NA 20/1 Abychom věděli, kam si pro ně zajít…


Samozřejmě, že ve Vídni a části Rakouska, malé části Německa a polského města Wroclav lze s využitím informací na http://genteam.at/ celkem komfortně vyhledávat v online matrikách : http://matricula-online.eu/.
Spolupracující archívy a instituce:
Austria:
Diözesanarchiv St. Pölten / Archive of the Diocese of St. Pölten
Oberösterreichisches Landesarchiv / Archive of the Province of Upper Austria
Erzdiözese Wien / Vienna Archidiocese

Germany:
Archiv des Bistums Passau / Archive of the Diocese of Passau
Bistumsarchiv Hildesheim / Archive of the Diocese of Hildesheim
Evangelische Kirche im Rheinland / Evangelical Church of the Rhineland
Evangelische Kirche in Kurhessen-Waldeck / Evangelical Church of Kurhessen-Waldeck
Evangelisches Zentralarchiv in Berlin / Evangelical Central Archive in Berlin

To už ale myslím bylo na fóru diskutováno a není ve zmíněném sborníku uvedeno.
Miro1
 
Příspěvky: 208
Registrován: pát kvě 09, 2014 17:08

Re: Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Příspěvekod Peters » stř pro 24, 2014 15:20

Nezkoušel jste někdo do té policejní evidence nahlédnout, nebo jak to s ní vypadá?
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Příspěvekod Zora » stř pro 24, 2014 15:44

Zkuste hledat ve vídeňských adresářích, to je taky velice užitečná pomůcka
http://www.digital.wienbibliothek.at/na ... ion/425705
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Příspěvekod Peters » stř pro 24, 2014 16:05

To jsem už zkusil a nenašel. Nehledě na to, že tam nenajdu data narození a rodinné příslušníky. Na to by byla ta policejní evidence ideální.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Příspěvekod sanssouci » pát led 02, 2015 16:45

Přihlašovací lístky Vídně

Meldezettel der Einwohner von Wien, Niederösterreich. Diese Zettel enthalten: Name, Geburtsdatum, Geburtsort, Familienstand, Heimatort, vorige und jetzige Adresse, und das An- und Abreisedatum. Namen der Ehepartner und Kinder stehen oft dabei.

https://familysearch.org/search/collection/1404451
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Příspěvekod Peters » pon led 05, 2015 3:06

Díky, ale vypadá to, jako kdyby tam byla pouze příjmení začínající písmeny A, E a J? A ještě nějaká prořídlá.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Příspěvekod sanssouci » pon led 05, 2015 10:48

U mne najdu jména z celé abecedy. Jaké jméno/ přijmení hledáte?
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Příspěvekod Peters » pon led 05, 2015 11:00

Hledám jméno Brabec, které se vůbec žádné nenajde. Někdy se také psalo Brabetz. V adresářích Vídně je jich plno. Nebo nějak hledám špatně?

Konkrétně se mi tam vystěhovali někdy mezi lety 1904 až 1914:
Josef Brabec, nar. 14.2.1882, pohřbený 11.6.1951 na ústředním hřbitově ve Vídni
František Brabec, nar. 3.4.1883, oženil se 25.12.1912 ve Vídni v kostele sv. Antonína Paduánského s Marií Truhlářovou
Nic víc o nich nevím a doufal jsem, že z pobytové evidence by bylo možné o nich zjistit něco dalšího.

Zkoušel jen tak cvičně hledat jen podle křestního jména Wenzl a to mi právě vyběhla pouze příjmení od A, E a J a několik jednotlivých dalších. (Wenzl bylo jen tak na zkoušku)
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Příspěvekod Zora » pon led 05, 2015 11:02

Zadala jsem příjmení, našlo mně to i data, která jsem neznala. Zatím jsem ale vyhledávala v rozmezí 1850 - 1896, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Příspěvekod Zora » pon led 05, 2015 11:08

Peters píše:Hledám jméno Brabec, které se vůbec žádné nenajde. Někdy se také psalo Brabetz. V adresářích Vídně je jich plno. Nebo nějak hledám špatně?

Konkrétně se mi tam vystěhovali někdy mezi lety 1904 až 1914:
Josef Brabec, nar. 14.2.1882, pohřbený 11.6.1951 na ústředním hřbitově ve Vídni
František Brabec, nar. 3.4.1883, oženil se 25.12.1912 ve Vídni v kostele sv. Antonína Paduánského s Marií Truhlářovou
Nic víc o nich nevím a doufal jsem, že z pobytové evidence by bylo možné o nich zjistit něco dalšího.

Zkoušel jen tak cvičně hledat jen podle křestního jména Wenzl a to mi právě vyběhla pouze příjmení od A, E a J a několik jednotlivých dalších. (Wenzl bylo jen tak na zkoušku)



Ty lístky jsou do r. 1896, záleží na to, kdy se tedy Vaši předci přihlásili ve Vídni. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Příspěvekod Peters » pon led 05, 2015 11:09

Co se období týče, tak tam píšou, že můžou zobrazovat údaje osob, které se narodily před více než 115 lety. Ale samotné dokumenty jsou klidně z roku 1920.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Příspěvekod Peters » pon led 05, 2015 11:13

Zora píše:Ty lístky jsou do r. 1896, záleží na to, kdy se tedy Vaši předci přihlásili ve Vídni. Z

Nejsou:
Obrázek
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Příspěvekod Zora » pon led 05, 2015 11:20

hledala jsem v onom odkazu, otevřelo se mne tohle:
Austria, Vienna Population Cards, 1850-1896

Jestli je tam další možnost, to jsem zatím neřešila Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Příspěvekod Peters » pon led 05, 2015 12:02

Je to přesně na tom odkazu, žádná jiná možnost. Jen se ten rok 1896 vztahuje nikoliv na datum registrace, ale na datum narození registrované osoby.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Policejní evidence obyvatel a matriky – Vídeň

Příspěvekod Zora » pon led 05, 2015 12:20

aha, díky, to jsem tedy zatím neobjevila, ale předky po r. 1900 mně to tedy nevyhledá... uvidíme, asi někde dělám chybu , děkuji. Jdu se snažit :-)))Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků