Byl by zájem o web pro hledání shod?

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv črc 03, 2014 6:31

No včera jsem četla, že v roce 2025 (už) bude možné teleportovat, tak snad i čokoládu....(a že bude dost jídla pro všechny)

Pochopila jsem, že budem exportovat GED, ale i ten se musí udržovat aktuální :wink:

Že by to bylo takové Kde jsme (byli) s náhledy pro každých 50 let? Rok 1700, 1750, 1800, 1850, 1900.... A ideálně po okresech.... Neb "není malých cílů" :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod Zora » čtv črc 03, 2014 6:43

Případně by umožnil vyhledávat výskyt příjmeních v určité oblasti, inzerovat zájmová příjmení (jako např. www.rodclan.cz),případně další věci. Údaje o žijících osobách by byly přístupné na požádání a až po odsouhlasení vlastníkem.

Pokud by se našla shoda, co bude dál u nežijících osob. Hledající dostane všechny příbuzné, tedy vypracovaný rodokmen?
Jinými slovy, jak by se provádělo předání - zprostředkovaný kontakt "majitel a hledající" a dále dle jejich dohody, nebo rovnou zaslání všeho hledajícímu, nebo by si snad každý mohl samostatně vycucnout všechna potřebná data?
Docela si své údaje chráním, samozřejmě bez problémů (i bez čokolády - já raději mléčnou) předávám, ale předem chci vědět komu a dohodnout si nakládání s nimi (stačila jedna nepříjemná zkušenost)
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod layosh1 » čtv črc 03, 2014 7:11

terminal píše:
...Plus nějaké ty drobnosti jako vyhledání příjmení a místa výskytu příjmení...


To mě taky napadlo, že by pro někoho bylo přínosné z těch GED souborů vyexportovat jména a místa (narození, bydliště?) a udělat z toho něco jako Kdejsme. Tedy je-li to technicky možné (tvorbou webu se už pár let nezabývám)...


Ano, technicky je to možné a taky bychom to rádi udělali...
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod layosh1 » čtv črc 03, 2014 7:21

Zora píše:Případně by umožnil vyhledávat výskyt příjmeních v určité oblasti, inzerovat zájmová příjmení (jako např. http://www.rodclan.cz),případně další věci. Údaje o žijících osobách by byly přístupné na požádání a až po odsouhlasení vlastníkem.

Pokud by se našla shoda, co bude dál u nežijících osob. Hledající dostane všechny příbuzné, tedy vypracovaný rodokmen?
Jinými slovy, jak by se provádělo předání - zprostředkovaný kontakt "majitel a hledající" a dále dle jejich dohody, nebo rovnou zaslání všeho hledajícímu, nebo by si snad každý mohl samostatně vycucnout všechna potřebná data?
Docela si své údaje chráním, samozřejmě bez problémů (i bez čokolády - já raději mléčnou) předávám, ale předem chci vědět komu a dohodnout si nakládání s nimi (stačila jedna nepříjemná zkušenost)
Zora


Dotyčný by dostal informaci, že byla nalezena shoda u osoby v jeho rodokmenu, dostal by možnost kontaktovat druhou stranu. O žijící osobě by dostal pouze jméno a až na základě rozhodnutí vlastníka by mu mohla být zpřístupněn zbytek, u nežijících by dostal informaci o celou informaci o osobě (a rodičích, manželce), tak aby byl schopen rozhodnout, zda je to shoda a ne náhoda. Nikdy by to nebylo tak, že bude volný přístup k cizím datům jakmile dojde ke shodě, sdílení dat mezi uživateli zůstane pouze na jejich volbě (třeba výměnou za čokoládu:-) ).
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod layosh1 » čtv črc 03, 2014 7:23

Karolina Vernerova píše:No včera jsem četla, že v roce 2025 (už) bude možné teleportovat, tak snad i čokoládu....(a že bude dost jídla pro všechny)

Pochopila jsem, že budem exportovat GED, ale i ten se musí udržovat aktuální :wink:

Že by to bylo takové Kde jsme (byli) s náhledy pro každých 50 let? Rok 1700, 1750, 1800, 1850, 1900.... A ideálně po okresech.... Neb "není malých cílů" :-)


Tak to poznáčím do projektu jako milník - 2025 přidat možnost export čokolády:-)

Jinak to co popisujete je technicky možné udělat, jen to předpokládá širokou databázi míst (u nás), nebo správně uvedené GPS údaje o místech ve vašem rodokmenu. Značím si to jako námět:-)
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod Zora » čtv črc 03, 2014 7:33

Dotyčný by dostal informaci, že byla nalezena shoda u osoby v jeho rodokmenu, dostal by možnost kontaktovat druhou stranu. O žijící osobě by dostal pouze jméno a až na základě rozhodnutí vlastníka by mu mohla být zpřístupněn zbytek, u nežijících by dostal informaci o celou informaci o osobě (a rodičích, manželce), tak aby byl schopen rozhodnout, zda je to shoda a ne náhoda. Nikdy by to nebylo tak, že bude volný přístup k cizím datům jakmile dojde ke shodě, sdílení dat mezi uživateli zůstane pouze na jejich volbě (třeba výměnou za čokoládu:-) ).


OK, už chápu.
(Mně stačí pouze výměnou za osobní komunikaci :-)))
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod Slim » čtv črc 03, 2014 7:45

Ano, technicky je to možné a taky bychom to rádi udělali...


Bohužel GED soubor obvykle neobsahuje souřadnice obce a názvy obcí se v republice vyskytuji ve většině případů vícekrát a nelze automatizovaně určit o kterou obec se přesně jedná. U nejednoznačných obcí by bylo nutno tyto záznamy viditelně označit a donutit uživatele, aby upřesnil, o kterou obec se jedná (ideálně výběrem z roletky). Ale dle mých zkušeností, jak se po uživatelích chce něco navíc a ne pouhé importování, tak to "navíc" udělá minimum uživatelů. Zde by pomohlo mít možnost editovat a vytvářet na stránkách rodokmen, to by uživatele zpřesňovat donutilo. Obzvlášť pokud to bude spolupracovat s databází názvů obcí, možných tvarů názvů, německými a latinskými ekvivalenty ... Ale to už je mnohem rozsáhlejší projekt.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod layosh1 » čtv črc 03, 2014 8:32

Slim píše:
Ano, technicky je to možné a taky bychom to rádi udělali...


Bohužel GED soubor obvykle neobsahuje souřadnice obce a názvy obcí se v republice vyskytuji ve většině případů vícekrát a nelze automatizovaně určit o kterou obec se přesně jedná. U nejednoznačných obcí by bylo nutno tyto záznamy viditelně označit a donutit uživatele, aby upřesnil, o kterou obec se jedná (ideálně výběrem z roletky). Ale dle mých zkušeností, jak se po uživatelích chce něco navíc a ne pouhé importování, tak to "navíc" udělá minimum uživatelů. Zde by pomohlo mít možnost editovat a vytvářet na stránkách rodokmen, to by uživatele zpřesňovat donutilo. Obzvlášť pokud to bude spolupracovat s databází názvů obcí, možných tvarů názvů, německými a latinskými ekvivalenty ... Ale to už je mnohem rozsáhlejší projekt.


No třeba MyHeritage (ale i jiné např.GenoPro) GPS souřadnice evidovat umí, umí export do GED ve formátu 5.5.1 (který s GPS pracovat také umí), takže pokud si to uživatel vyplňuje (jako že znám takové uživatele a dělám to třeba i já :-) ) tak to exportovat jde. Je to nejjistější způsob jak určovat místa a dá se tak docela pěkně sestavovat okruh, kde se příjmení vyskytuje.

Cílem právě je to udělat "maximálně jednoduché", tak aby uživatel nemusel krom vhodné přípravy dat(třeba GPS pozice míst) ve svém SW dělat. Pokud už by měl vybírat lokality míst apod. to už jak říkáte 90% lidí neudělá. Navíc taková databáze míst volně přístupná a důvěryhodná s ekvivalenty názvů v latině a němčině neexistuje, nebo mi není známá. Ale na druhou stranu, pokud se sejde v naší DB dostatek dat, dal by se pak vymyslet nástroj na "ztotožňování míst" uživateli a dala by se taková databáze vytvářet samotnými uživateli, ale to už je docela složité, do toho bych se pro začátek nepouštěl:-)

Vytvářet rodokmen na stránkách, nevím, no. Krom toho, že by to bylo dost složité a nemohlo by to konkurovat MyHeritage nebo Ancestry => moc uživatelů by to asi nepřilákalo, tak by to bylo rozmělnění původního záměru hledat shody...
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod Slim » čtv črc 03, 2014 9:12

Navíc taková databáze míst volně přístupná a důvěryhodná s ekvivalenty názvů v latině a němčině neexistuje, nebo mi není známá.


To je právě to, najít co jinde není nebo neexistuje a nabídnout to. To přitáhne uživatele.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_n% ... %C4%8Cesku

Cílem právě je to udělat "maximálně jednoduché", tak aby uživatel nemusel krom vhodné přípravy dat(třeba GPS pozice míst) ve svém SW dělat.


Zadávání GPS pozice už až tak maximálně jednoduché není, to je mnohem jednodušší ztotožnění po provedeném importu.

PS: pokud by dostal projekt rozumné obrysy, byl bych ochoten přiložit ruku (popřípadě i servery) k dílu
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon črc 14, 2014 22:35

Námět (dotaz) laika: mluví se tu o gedcomu... Jsou lidé, kteří si svoje rodokmeny píší doma ve wordu či excelu... Je možné i tato data nějak jednoduše exportovat? Protože aby tento projekt měl úspěch, potřebuje hodně dat od hodně lidí. Tak to jen připomínka, abyste na ty tvořitele ve wordu či excelu nezapomněli - ti by to možná uvítali nejvíc, protože jim nikdo žádné shody nehlásí (nemají my heritage apod.).

Co se týče shod (až by projekt fungoval), doporučuji ohlídat uvedená data u jednotlivých osob - neuvěřitelně mě obtěžuje, když mně My Heritage nabízí shody, kde nesedí roky, mnohdy ani století. Když data uvedena nemám, chápu, že mi nabídne cokoliv, jakoukoliv osobu shodného jména. Ale když mám uvedeno datum narození (nikoliv "asi", ale přesné datum) a datum úmrtí, proč mi to nabízí shodu s naprosto jinou osobou...
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod Slim » úte črc 15, 2014 7:08

Pro import je nutné mít standardizovaný formát, nebo by někdo musel napsat na míru skript pro import. Vzhledem k tomu, že každý má v tom excelu (word už je pro automatické zpracování opravu úlet) trošku jiné sloupce a jejich pořadí, tak je tento formát neefektivní. Možná uzrál čas začít používat genealogické programy a data pomalu přesouvat tam. Nabídka genealogického software, a to i zdarma, je dostatečná.

Co se týče druhé části, když mám na výběr jestli na jednu nečekanou shodu dostat padesát planých shod, nebo jestli o tu nečekanou shodu přijít, tak raději věnuji čas odmítání nesmyslů. Jinak ve většině software si můžete určit práh, kdy Vám to shody hlásí. Takže pokud Vás obtěžují plané shody, tak jednoduše posuňte ten práh výše.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod lukerus » ned srp 10, 2014 20:28

Zdravím :)
Já bych takový web uvítal. A jelikož se i aktivně věnuji programování, mohl bych přidat ruku k dílu... Na MyHeritage mě třeba hrozně štve, že nemůžu nikomu napsat zprávu bez premium účtu. To by se na tom webu dalo taky zprovoznit a lákat na to nové lidi.
lukerus
 
Příspěvky: 105
Registrován: úte čer 26, 2012 13:52
Bydliště: Trutnov

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod layosh1 » ned srp 10, 2014 20:58

Něco už jsme s kolegy připravili, sic je to zatím jen opravdu hodně testovací verze (nezaručujeme, že co se tam nahraje,tam zůstane a běží na pomalém serveru), pokud by chtěl někdo vyzkoušet jak to funguje, ozvěte se mi do soukromé zprávy - pošlu k tomu víc. Máme zatím k dispozici pouze naše data - tj cca 10000 osob ze čtyř rodokmenů, v drtivém množství ze Znojemska a Třebíčska.
Takže vhodný kandidát pro testování by měl splňovat toto:
- mít možnost vlastní rodokmen exportovat ve formátu GEDCOM (5.5 nebo 5.5.1)
- mít nějaké osoby v tomto rodokmenu, které jsou z Třebíčska nebo Znojemska, ideálně pokud by se ozval někdo s kým už víme, že máme společné předky, příjmení a nebo lokality výskytu (moje příjmení najdete tady: http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?t=5268)
- mít trošku znalosti IT (vědět třeba co je UTF-8:-), umět si kdyžtak upravit rušně GEDCOM soubor apod. )
- a hlavně mít trpělivost a čas pro testování:-)
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod Shari » pon srp 11, 2014 10:50

Pokud váš rodokmen zasahuje do oblasti Příbramska, Lounska, Rakovnicka a Mostecka... můžeme hledat shody, přidala jsem tam ten svůj :-)

Radši budu hledat v českém programu než škemrat na MyHeritage ;)

Šárka
Uživatelský avatar
Shari
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 19, 2013 20:29
Bydliště: Louka u Litvínova
Oblast pátrání: Mostecko-Kopisty, Svinčice; Lounsko-Smolnice, Raná, Pochvalov; Příbramsko-Láz, Pozdyně, Narysov, Sedlice

Re: Byl by zájem o web pro hledání shod?

Příspěvekod krasan » ned srp 17, 2014 13:54

Já bych takový web uvítal. My heritage beztak už používám jen kvůli shodám, ale bohužel jsem již na stropu, pro free verzi :-(
krasan
 
Příspěvky: 246
Registrován: úte dub 22, 2014 13:23
Bydliště: Sokolov
Oblast pátrání: Nezvěstice, Šťáhlavice, Šťáhlavy, Lipí, Manětín, Rybnice, Hodovíz, Hluboká, Malá Černá Hať, Sedlec, Horní Bříza, Kostelec nad Černými lesy, Praha, Kralovice, Hostomice, Pšov....

PředchozíDalší

Zpět na Dotazy a rady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků