Soupisy poddaných

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Soupisy poddaných

Příspěvekod dr.colombo » stř dub 23, 2014 18:00

Může mi někdo prosím poradit, či odkázat někam, kde se dozvím něco o soupisu poddaných?? K čemu to je, jak se s tím pracuje??


Pokud je to hloupý dotaz, omlouvám se, pokud to tu již někde je, tak taky, ale nepovedlo se mi nic najít.

Děkuji moc.
dr.colombo
 
Příspěvky: 46
Registrován: pon úno 10, 2014 18:43

Re: Soupisy poddaných

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř dub 23, 2014 20:35

Strejda google najde snadno :-)

http://www.genea.cz/informace/stara-gen ... ucka/#kap9
kapitola 9

jinak já to laicky zkusím: soupisy poddaných poskytují informace o době, kdy už většinou matriky nejsou, někomu pomohou najít odkud rodina v kraji vzešla a dají se tam dohledat i členové rodiny....

vydává je knižně NAČR, dají se studovat v archivu a někteří kolegové je vlastní a nabízí, že informace vyhledají....

nebo zde: http://msgenealogie.webnode.cz/tvorba-r ... menu/info/
SOUPIS PODDANÝCH PODLE VÍRY (1651)

jméno osoby, stav, povolání, věk a údaje o náboženství (u nekatolíků poznámka, zda je či není naděje na obrácení), u členů rodiny rodinný stav; potíže s odevzdáváním – někteří laxní => v červnu 1651 další patent – vypracovat alespoň sumární výkaz nekatolických osob a odeslat ho ihned do Prahy; chybí Prácheňsko a Litoměřicko + díry i v dalších krajích, např. Kouřimsko – dnes těžko zjistíme, zda se chybějící soupisy nedochovaly nebo byla vrchnost tak laxní, že je ani nevyhotovila; formulář vyplňoval buď sám majitel panství nebo – častěji – úředníci vrchnostenské kanceláře (hejtman, písař, správce), ve městech městští úředníci → formuláře prostřednictvím krajských hejtmanů na místodržitelství; neeviduje duchovenstvo a vojsko; vhodné kombinovat s SA, Berní rulou, jmennými zpovědními seznamy a písemnostmi vrchnostenské správy; struktura – následnost osob na jednotlivých panstvích se většinou opakuje: majitel panství a jeho rodina → sloužící na zámku a v poplužním dvoře + čeleď → jednotlivé vesnice, někde rozepsané na dvory, pivovary, sladovny, fary, školy apod.; v některých soupisech po poslední rubrice následují poznámky s nejrůznějšími údaji, např. „od prvního máje má cedulky ukázati“;
základní jednotkou není farnost, ale panství; v důsledku migrace poddaných mohlo dojít ke zdvojování zápisů a některé osoby mohly vypadnout (dá se dohledat ve vrchnostenských kancelářích a APA
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Soupisy poddaných

Příspěvekod máculka » čtv dub 24, 2014 9:09

Já jsem si Soupis poddaných podle víry půjčila v knihovně. Sice ne domů :-) ale mohla jsem si je tam pročíst a ofotila jsem si, co jsem potřebovala. Tak si myslím, že by je ty větší knihovny mít měly.
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re: Soupisy poddaných

Příspěvekod janinax » čtv dub 24, 2014 10:02

SOA Třeboň má zdigitalizovanou celou řadu soupisů poddaných i z pozdějších dob a je to skvělá pomůcka. Vidíte tam sepsané kompletně celé rodiny včetně dětí i s věkem, u toho jsou často zajímavé poznámky. Navíc mohou pomoci pokud se v oblasti používala nestálá příjmí, protože v těchto soupisech jsou uváděna správná příjmí.
Uživatelský avatar
janinax
 
Příspěvky: 160
Registrován: pát bře 22, 2013 22:20
Oblast pátrání: Semilsko, Krkonoše, Turnovsko, Třebechovice p. O., Jablonecko, Jičínsko

Re: Soupisy poddaných

Příspěvekod dr.colombo » čtv dub 24, 2014 15:33

Já jsem na to v archivu Třeboň koukal a nebyl jsem z toho moc moudrý. Nabízí to tam filtr lokalit, tomu taky moc nerozumím. To jako, že mi to najde poddané z vybrané lokality?? Proto můj dotaz. Děkuji za reakce, zkusím tedy pohledat a přečíst si o tom.
dr.colombo
 
Příspěvky: 46
Registrován: pon úno 10, 2014 18:43


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 24 návštevníků