živé matriky 2014

Jaká je možnost získat informace z matrik?

živé matriky 2014

Příspěvekod Jiří Klimeš » úte led 21, 2014 11:25

Byl nějak změněn přístup k datům v živých matrikách od 1.1.2014? Někde jsem četl, že by to mnělo být takto: Matriční úřad vydá fyzické osobě matriční doklad, nebo povolí nahlédnout do matriční knihy a činit výpisy z ní v přítomnosti matrikáře, uplynula-li od provedení dotčeného zápisu v matriční knize lhůta 100 let u knihy narození, 75 let u knihy manželství nebo knihy partnerství a 30 let u knihy úmrtí. Nebo je to stále stejné, tj. od posledního zápisu v knize ?
Klimeš
Jirka K.
Uživatelský avatar
Jiří Klimeš
 
Příspěvky: 67
Registrován: ned dub 25, 2010 20:29
Bydliště: Plzeň
Oblast pátrání: Jarov (Plzeň sev.), Újezd (Plzeň).

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Slim » úte led 21, 2014 11:38

Ano, od 1.1.2014 je změna, týká se to data záznamu. Ale různé úřady se k tomu stavějí různě. Podle webových stránek úřadů ignorantstvím momentálně vede Praha 1. Osobně momentálně cca. 14 dní zkouším komunikaci s matrikou Ostrava-Jih. Až bude nějaký hmatatelný výsledek, určitě se podělím.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Ewka » úte led 21, 2014 14:07

Já už změnu zákona využila :). Přesně jak píšete, pokud je vámi požadovaný záznam za lhůtou N 100, O 75 a Z 30 let, tak vám na úřadě stačí pouze OP a matrikářka vám ho musí ukázat :). Poplatek je 20kč / 1 kniha, pokud budete mít štěstí jako já a všechny potřebné věci budou v jedné (např. NOZ), tak platíte pouze těch 20 kč.

Písemně můžete zažádat o kopii zápisu, platíte za 1 stranu fotokopie (většinou je to 15kč/1 stranu A3, ale to je asi různé.
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Pichnat4 » úte led 21, 2014 14:32

Jiří Klimeš píše:Byl nějak změněn přístup k datům v živých matrikách od 1.1.2014? Někde jsem četl, že by to mnělo být takto: Matriční úřad vydá fyzické osobě matriční doklad, nebo povolí nahlédnout do matriční knihy a činit výpisy z ní v přítomnosti matrikáře, uplynula-li od provedení dotčeného zápisu v matriční knize lhůta 100 let u knihy narození, 75 let u knihy manželství nebo knihy partnerství a 30 let u knihy úmrtí. Nebo je to stále stejné, tj. od posledního zápisu v knize ?
Klimeš

Než toto ale začalo platit, tak jste, pokud jste byl oprávněnou osobou podle zákona, také mohl nahlížet do matrik, nehledě na nějakou lhůtu.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod artepa » úte led 21, 2014 15:40

Nevíte náhodou někdo, zda se nyní bude předávat víc matrik z matričních úřadů do archivů? Když se změnila doba od posledního zápisu u zemřelých? Teoreticky by mnoho církevních matrik Z, které byly vedené do roku 1949, resp. 1950, mělo být předáno do archivů. Nebo se pletu?
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Ewka » úte led 21, 2014 15:45

Já jsem si to taky myslela, ale paní na matrice mi říkala, že sice se zkrátila lhůta na 30 let, ale ty knihy tam 75 let musí mít. Tak nevím, jestli má pravdu...
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod evanik » úte led 21, 2014 16:31

JJ, podle zákona je doba uložení pořád 75 let. viz § 23 http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-301
Uživatelský avatar
evanik
 
Příspěvky: 127
Registrován: stř led 09, 2013 20:18
Bydliště: Mladoboleslavsko

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Slim » stř úno 05, 2014 18:40

Dnes vyhledáván sňatek mého pradědy (příbuznost jsem nikterak nemusel prokazovat) na matričním úřadě Frýdku-Místku. O sňatku jsem věděl pouze, že se odehrával mezi lety 1901 a 1903 a předpokládal jsem konání ve Skalici, kde se později konal sňatek prababiččiny sestry. Maximálně korektní přístup ze strany matrikářek. Sdělil jsem co chci, chvíli jsem čekal na chodbě, než byla matrika vyhledána a donesena, pak zavolán, že ve Skalici sňatek nalezen nebyl. Bylo mi umožněno do matriky nahlédnout a listovat v ní (automaticky, aniž bych žádal). Jelikož jsem věděl, že nevěsta pocházela z Raškovic, které matrika obsahovala také, tak jsem během krátké chvíle sňatek nalezl v Raškovicích. Byl jsem paní matrikářkou dotázán, zda si nechci údaje vypsat a byl mi poskytnut papír i prupiska. Za mne matriční úřad Frýdek-Místek plný počet bodů. Naprosto profesionální přístup a vstřícnost, tak jak jej ve výkladu aktuálně platného zákona chápu.

Zkušenost s matrikou Ostrava-Jih prozatím ve stadiu "na mrtvém bodě", kdy jsem byl emailem informován, že se ozvou až budou dané údaje mít připraveny. Ještě jim dám týden a pak pourguju.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod carlos » stř úno 05, 2014 21:58

Ještě snad bych měl otázku, zda byla možnost místo opsání si záznam ofotit?
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Ewka » stř úno 05, 2014 22:48

Vždycky to záleží na matrikářce :) pokud se s ní domluvíte, určitě vám záznam i ofotí, oficiální cestou se pak platí 15kč za A3 - touto cestou lze zažádat o kopii i poštou :)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Slim » čtv úno 27, 2014 13:03

Tak přidávám zkušenosti s matrikou Ostrava-Jih, opravdu se mi ozvali, že vyhledali mou požadované údaje (chtěl jsem vše v matrikách týkající se jednoho čísla domu) a domluvili jsme se na návštěvě (potřebovali vědět, na kdy připravit matriky). Opět profesionální přístup, příjemná a užitečná návštěva. Nalezli v živých matrikách 20 údajů, které mi založili a já si v matrikách mohl činit výpisy. Fotografování umožněno nebylo. Za každý výpis jsem platil 20Kč, ale s tím jsem počítal. O novém znění zákona věděli a informovali o dalších věcech, které by začínajícímu genealogovi hodně pomohly. Z mé strany spokojenost. Měl jsem obavy z výkladu nového zákona na matrikách velkých měst, ale Frýdek-Místek i Ostrava-Jih na jedničku.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod blue_rose » čtv úno 27, 2014 16:27

Vzhledem k neumožněnému fotografování bych to na jedničku neviděl, ale aspoň že to proběhlo takhle :-)
Uživatelský avatar
blue_rose
 
Příspěvky: 112
Registrován: ned úno 12, 2012 3:00
Bydliště: Trhové Sviny

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod dr.colombo » stř bře 05, 2014 9:37

Já mám výbornou zkušenost s matrikou v Pelhřimově, veliká vstřícnost, pomoc a ochota. Za mě jednička s hvězdičkou, velice profesionální přístup.

Kéž by to tak bylo všude.
dr.colombo
 
Příspěvky: 46
Registrován: pon úno 10, 2014 18:43

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod artepa » pon dub 14, 2014 16:40

Na stránkách Ministerstva vnitra jsou uveřejněny informace o nahlížení do matrik
http://www.mvcr.cz/clanek/matriky-nahli ... istin.aspx
V části
"Poplatky a termíny
Poplatky
Při nahlédnutí do matriční knihy nebo do sbírky listin se za každou matriční událost uhradí správní poplatek 20,- Kč.
Za doslovný výpis z matričních knih formou fotokopie matričního zápisu se hradí správní poplatek 15,- Kč za první stránku, a 5,- Kč za každou i započatou stránku, je-li kopie pořizována na kopírovacím zařízení nebo na tiskárně počítače.",
chápu to dobře, když mi bude "stačit" fotokopie, tak to vyjde levněji než nahlížení?
Když mi zápis ofotí tak, že to bude dobře čitelné, tak nepotřebuji nahlížet do matriky :)
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Zora » pon dub 14, 2014 18:51

:x
takže matrikářka najde zápis, o kterém se domnívá, že je ten správný podle zadaných údajů, pak ho asi tedy zadarmo odříká žadateli (bez nahlížení), ten řekne asi ano, to snad bude ono. Matrikářka ofotí, žadatel zaplatí , pak se smí teprve podívat a zjistí, že zápis mu byl špatně přečten. .... Bože, je to nějaké divné... chápu, že je třeba zpoplatnit, ale všechno takhle složitě... to je děs...
Naopak, pokud bude nahlížet, tak to snad aby platil za všechny zápisy na otevřené stránce matriční knihy.... pokud to vezmu doslova...

Se svýma očima mám skoro jistotu, že mně někde něco podstrčí :-)))
:roll:
Snad se mýlím a vidím všechno moc černě...
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků