FTB formát datumů

Nevíte si s vaším programem rady? Napište sem, a jistě Vám někdo rád poradí.

FTB formát datumů

Příspěvekod Petr Čaněk » pon úno 10, 2014 14:52

Ahoj.

Sice tento program nepoužívám, ale zkoušel jsem ho. Co mě docela rozčilovalo byla nemožnost změny formátu datumů, který v češtině vypadá fakt blbě, např 1. led 2013. Přímo v programu to změnit nejde.

Trochu jsem experimentoval a podařilo se mi najít konfigurační soubor, kde to jde celkem jednoduše změnit na např 1. ledna 2013 nebo 1.1.2013. Pokud máte někdo zájem, tak sem napiště a já zkusím sepsat návod.
Petr Čaněk
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv led 30, 2014 15:23
Bydliště: Drahelčice

Re: FTP formát datumů

Příspěvekod alenas » pon úno 10, 2014 18:33

Zdravím - taky se mi to nelíbí - díky za každou radu (pokud bude jednoduchá)
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: FTP formát datumů

Příspěvekod Slim » pon úno 10, 2014 18:57

Formát ve FTB se změní v Nástroje / Možnosti / Datum
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: FTP formát datumů

Příspěvekod jirkabart » úte úno 11, 2014 0:16

Pokud jste na způsob změny formátu datumu přišel, budu rád, když dáte vědět, jak na to.
Naposledy upravil jirkabart dne úte úno 11, 2014 10:57, celkově upraveno 1
Pátrám především na jižním plzeňsku, klatovsku a královehradecku.
Uživatelský avatar
jirkabart
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon bře 18, 2013 13:20
Oblast pátrání: plzeňský kraj: přešticko, švihovsko, žinkovsko, nepomucko
královéhradecký kraj: severně od Nechanic

Re: FTP formát datumů

Příspěvekod Petr Čaněk » úte úno 11, 2014 8:50

Slim píše:Formát ve FTB se změní v Nástroje / Možnosti / Datum


Máš částečně pravdu, můžeš změnit formát, tj jestli datum bude vypadat 1.led 2013 nebo 01/led/2013 atd, ale nejde změnit ten text měsíce "led" na "ledna" nebo "01".

Večer to sepíšu a dám to sem.
Petr Čaněk
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv led 30, 2014 15:23
Bydliště: Drahelčice

Re: FTP formát datumů

Příspěvekod Petr Čaněk » čtv úno 13, 2014 18:37

Tak trochu se zpožděním, ještě jsem to testoval.

Co musíte mít nebo umět:
  - být přihlášený jako administrátor nebo znát administrátorské heslo
  - umět procházet adresáři v PC a kopírovat soubory
  - vědět, jak editovat textový soubor v Notepadu (Poznámkový blok)
 
Varování: pro editaci nepoužívejte programy, které ukládají formátování jako jsou MS Word, Wordpad apod.

Před experimentováním doporučuji vytvořit si nový rodokmen a zadat si tam jen pár osob. Teprve poté, co si ověříte, že vše funguje, jak má otevřete svůj hlavní rodokmen.
 
Postup:
  - najděte adresář, kde je nainstalovaný program Family Tree Builder (u mě to je C:\Program Files (x86)\MyHeritage )
  - v adresáři "Lang" najděte soubor s českou lokalizací "Czech.lang"
- soubor si zkopírujte do nějakého adresáře, kde můžete provádět změny, např. Dokumenty
  - pro jistotu si udělejte zálohu souboru
  - otevřete soubor v Notepadu (pravý klik na souboru -> Otevřít -> Vybrat program ze seznamu nainstalovaných programů -> Poznámkový blok)
  - vyhledejte (Ctrl+F) text "Gregorian month 01"
  - měli byste vidět takovéto dva řádky:
"Gregorian month 01", "led"
"Gregorian month 01 Fancy", "led.", "2007-05-11 23:20:14"


a pod ním další podobné pro ostatní měsíce. Datumu ve druhém řádku za čárkou si nevšímejte, u někoho ani nemusí být.
  - nyní můžete udělat potřebné změny, měňte jen text na konci v uvozovkách. Do uvozovek místo "led" napište číslo měsíce "1" v obou řádcích
"Gregorian month 01", "1"
"Gregorian month 01 Fancy", "1", "2007-05-11 23:20:14"


Obdobně udělejte změny pro ostatní měsíce
  - soubor uložte a zavřete. Při ukládání neměňte kódování souboru
- soubor nakopírujte do původního adresáře. Pokud nejste přihlášeni administrátorským účtem, klikněte na tlačítko "Jako administrátor" a zadejte heslo.
  - spusťte FTB. Zkontrolujte, jestli se čeština zobrazuje správně a jak se zobrazují datumy. Zkuste nějaký datum změnit a zadat. Pokud je něco špatně, nic neukládejte, zavřete FTB a vraťte původní soubor ze zálohy.
- především zkontrolujte, že u starých i nově zadaných datumů máte v Editoru datumů typ "Jedno datum"
  - pokud je vše OK, můžete si pohrát s nastavením datumů v programu, já mám %d%.%m%.%y%, což je formát pro 1.1.2000

Pozn.
: zkoušel jsem i změny na texty "ledna" "února" atd. ale bohužel to pak nefunguje. Teda zobrazení je v pohodě, ale při editaci se typ změní na "Datum popsáno slovně" a pak se s tím nedá moc pracovat. Takže toto nedoporučuji.
Petr Čaněk
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv led 30, 2014 15:23
Bydliště: Drahelčice

Re: FTP formát datumů

Příspěvekod alenas » čtv úno 13, 2014 19:10

Zdravím - zdá se, že to funguje - ovšem pouze v FTB, na web se změny nepřenesly. Za měsíc jsem přidala tečku, to funguje, nemohu se však zbavit čárky 10.3., 1770 ?
Snad se změny přenesou na web později ?
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: FTP formát datumů

Příspěvekod Petr Čaněk » čtv úno 13, 2014 19:52

Změnu na web jsem nezkoušel. Jak jsem už psal, tak já Myheritage nepoužívám. Ale obávám se, že na web se to nedostane, ten upravený soubor je jen pro FTB.
Petr Čaněk
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv led 30, 2014 15:23
Bydliště: Drahelčice

Re: FTP formát datumů

Příspěvekod Slim » pát úno 14, 2014 8:34

alenas píše:Zdravím - zdá se, že to funguje - ovšem pouze v FTB, na web se změny nepřenesly. Za měsíc jsem přidala tečku, to funguje, nemohu se však zbavit čárky 10.3., 1770 ?
Snad se změny přenesou na web později ?
Aš.


Na web se změny nikdy nepřenesou, nastavení s webem absolutně nesouvisí.

Čárky se zbavíte tak, že v hlavním menu Nástroje, položka Možnosti, volba Datum

změníte řádek
%d%. %m%, %y%
na
%d%. %m% %y%

Jinak doporučuji v lang souboru tečku za číslo nedávat a text změnit na
%d%. %m%. %y%
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: FTP formát datumů

Příspěvekod zdf » čtv bře 19, 2015 11:23

Díky za návod, tohle mě taky štvalo.
zdf
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv bře 19, 2015 11:08

Re: FTB formát datumů

Příspěvekod PomněnkaPrvní » stř dub 08, 2015 11:50

Tak se mi to také podařilo, ALE

- když zadávám datum pomocí kalendáře, místo označení měsíce mi tam skáče text "TODO".

- když zadávám datum ručně na numerické klávesnici, je to v pořádku a mám tam formát 1. 1. 1900.

Také tam máte to "TODO"?

Dokonce se mi "TODO" objevilo v logu MyHeritage, když si vytvořím diagram - už tam v zápatí není "Vytvořeno programem MyHeritage...", ale vytvořeno programem "TODO".

Abych toho nechtěla málo ;)
nevíte náhodou, jak a kde v tom souboru LANG upravit
1) aby se vdaným ženám u rodného příjmení psala zkratka "roz."
2) aby se v diagramu u mrtvých osob, kde nemám vyplněno datum úmrtí, nezobrazovalo slovo "zemřel/a"?

(ono to pak vypadá hrozně, když mám rodostrom a u spousty lidí oznámení "zemřel", "zemřel", "zemřela", "zemřel"... - obcházím to tak, že u lidí, kde nevím údaj o úmrtí, nezaškrtávám, že jsou mrtví. Jenomže pak mi stále vyskakují hlášky, že osoba má 247 let a jestli jsem si jistá, že ještě žije ;))

Ráda bych měla ten formát, že když vím obě data, jsou tam uvedená. Když nějaké datum nevím, není tam prostě nic. Nebo klidně otazník.

Hezký den!

A to nejdůležitější nakonec - moc děkuji Petru Čaňkovi a Slimovi za návod!!!
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: FTB formát datumů

Příspěvekod zdf » čtv dub 09, 2015 19:42

TODO se mi také objevilo, myslím že pomohlo zavřít projekt, otevřít projekt.
zdf
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv bře 19, 2015 11:08

Re: FTB formát datumů

Příspěvekod PomněnkaPrvní » čtv čer 04, 2015 20:41

Hezký večer,
narazila jsem na nemilou skutečnost.
Postupovala jsem podle výše uvedeného návodu a místo nechtěného formátu "5. říj, 1974" se mi skutečně podařilo nastavit formát "5. 10. 1974."
ALE POZOR!
Nyní jsem náhodou zjistila, že všechny datumy, které jsem po tomto zásahu do programu udělala, se mi zapisují obráceně.
Tedy místo 5. 10. 1974 se to samo přehodí na 10. 5. 1974.
Změna se projeví až po zavření a znovuotevření FTB, takže jsem to dlouhou dobu vůbec nezjistila. Kdo by taky po otevření programu kontroloval správnost datumů.
Výjimkou je datum s číslem vyšším než 12, tam se čísla nepřehodí. Z "13. 5. 1974" by se tedy nestalo datum "pátého třináctý" - naštěstí.

Tak doporučuju datumy zkontrolovat, jestli nebudete nemile překvapeni, jako já.
Hledala jsem v souboru LANG, co jsem udělala špatně, nebo co bych kde ještě mohla změnit, ale na nic jsem nepřišla.
Možná na něco přijdete Vy.

Pochopila jsem, že programu prostě vadí, když místo slovních zkratek dám číslo. Proto jsem to pro sebe vyřešila tak, že místo čísel 1 až 12 jsem přepsala všechny zkratky měsíců celými názvy. Ale neskloňovala jsem je "ledna, února...", nechala jsem "leden, únor...".
Nyní to funguje, datumy zůstávají správně a ve výběru datumu zůstává možnost "jedno datum", nikoliv "popsáno slovně".
Takže spokojenost.

Bohužel všechno, co jsem od mého zásahu do programu zadala, budu muset ručně přepsat :(
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22


Zpět na Dotazy a rady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků