Knihy Jana Tomana

Tuto sekci jsem založil dle nápadu člena jtks. Zde můžete hledat a nabídnout pomoc při hledání v knihách, které máte doma nebo ke kterým máte přístup.

Knihy Jana Tomana

Příspěvekod tagetes » pon pro 28, 2009 20:30

Mám doma knihu od Jana Tomana Dějiny zemědělských usedlostí na středním Mirovicku, autor čerpal z gruntovních a pozemkových knih. Obsahuje vesnice Boješice, Horosedly, Kakovice, Lety, Minice, Mišovice, Myslín, Dolní Nerestce, Horní Nerestce, Ohař, Pohoří, Slavkovice, Slavkovická Hora, Stražiště, Šerkov, Touškov, Zalužany.

Kdyby někdo něco potřeboval, ozvěte se. :-)

Edit 22.2.2012:
Doma se mi nakupily i další knížky od pana Tomana:
Rakovice
Nevězice
Ostrovce
Rod píseckých a mirotických Alšů
Naposledy upravil tagetes dne stř úno 22, 2012 12:27, celkově upraveno 1
tagetes
 
Příspěvky: 100
Registrován: úte říj 06, 2009 22:55
Bydliště: Praha

Příspěvekod Trop » pon pro 28, 2009 21:45

Dobrý den, zajímají mě místa Šerkov, Touškov a Zalužany ve spojení se jménem Opava. V těchto vsích se mi totiž Opavové objevují a zase různě mizí. Nejedná se však nejspíš o zemědělaké usedlosti, takže nevím, jestli se tato jména v knize vůbec objeví. Zdeněk
Uživatelský avatar
Trop
 
Příspěvky: 54
Registrován: pon lis 30, 2009 19:58

Příspěvekod tagetes » úte pro 29, 2009 12:18

Podívám se. Chvíli mi ale bude trvat, než to projdu dům po domu. Kdybyste náhodou věděl, u kterého čísla popisného hledat, bylo by to rychlejší. :wink:
tagetes
 
Příspěvky: 100
Registrován: úte říj 06, 2009 22:55
Bydliště: Praha

Příspěvekod Trop » úte pro 29, 2009 12:47

Na tato místa jsem se dostal v mém ranné genealogickém věku, kdy jsem ještě netušil, jak je důležité si psát úplně všechno, co se kde najde. Takže jediný údaj mám z větve Opavů z Touškova, kde se snad 8.7.1917 narodil František Opava. Ale kde se tam objevil a komu se narodil to nemám tucha. Ze Šerkova by měla pocházet manželka Antonína Opavy - Eleonora Friedlová (* cca 1777). Pokud něco najdete, budu vděčný za každou informaci, ale genealogie je běh na dlouhou vzdálenost, takže člověk musí být tvor vytrvalý :-). Hezké svátky a úspěšný nový rok přeje Zdeněk Opava
Uživatelský avatar
Trop
 
Příspěvky: 54
Registrován: pon lis 30, 2009 19:58

Příspěvekod namor » úte pro 29, 2009 14:42

Třeba, když nás bude hledat víc, tak toho víc najdeme. Ale já jsem nebyl moc úspěšný, v Šerkově a Touškově ani ťuk a v Zalužanech čp.: 7 v roce 1932 koupily chalupu Anna Volfová a Antonie Opavová, která v roce 1939 koupila i druhou půlku a stala se tak majitelkou celé chalupy.
To že jsem nic jiného nenašel ještě neznamená, že tam nějací Opavové nežili, ale prostě nebyli majiteli žádné usedlosti. To samé se týká i Friedlů.
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod Trop » úte pro 29, 2009 15:30

Ano, to sedí. Je to tam trochu složitější v tom, že matka Antonie Opavové se jmenovala za svobodna Anastázie Volfová (Zalužany 43), otec Antonie byl Josef Opavy v. Kalina - kočí z Touškova a samotná Antonie se později vdala zase za Volfa. (Bohuslava). Takže by se mohlo jednat o chalupu po matce a nebo o chalupu budoucího manžela. Kam ale zmizeli ostatní Opavové to neřeší :-). Přesto vám díky za info. Zdeněk
Uživatelský avatar
Trop
 
Příspěvky: 54
Registrován: pon lis 30, 2009 19:58

Příspěvekod tagetes » pát led 08, 2010 0:45

Díky za přání, nový rok moc úspěšně nezačal, alespoň co se internetového připojení týče, ale naštěstí jste na odpověď nemusel dlouho čekat. Bohužel jsem toho víc nenašla. :( Hodně štěstí při dalším hledání!
tagetes
 
Příspěvky: 100
Registrován: úte říj 06, 2009 22:55
Bydliště: Praha

Re: Knihy Jana Tomana

Příspěvekod bosorka » úte črc 10, 2012 10:43

Dobry den, nenarazil jste tam nekde nahodou na prijmeni Hamák, Hamak... vim ze byly kdysi davno v Nevezicich 15,to take neco malo mam, ale dal nic...dekuji moc
bosorka
 
Příspěvky: 60
Registrován: čtv bře 06, 2008 15:38

Re: Knihy Jana Tomana

Příspěvekod tagetes » úte črc 10, 2012 11:15

Momentálně nejsem doma, ale o víkendu se podívám a dám vědět.
tagetes
 
Příspěvky: 100
Registrován: úte říj 06, 2009 22:55
Bydliště: Praha

Re: Knihy Jana Tomana

Příspěvekod tagetes » pát črc 13, 2012 21:40

Čp. 15 Grunt Zavadilovský
Roku 1640 držel grunt Jiří Hamák, který měl z něho doplácet 54 kop. Roku 1648 pak Jiří Hamák postoupil tuto selskou živnost Tobiáši Jílkovi ze Žbonína. Od roku 1650 byl grunt pustý a neosazený.
Teprve roku 1674 radobytecký rychtář Kovář a varvažovský rychtář Štědronský pošacovali na místě toho gruntu nově vystavěnou chalupu za 90 kop a vše dali připsat "synu" Janu Hamákovi, který později je častěji psán jako Zavadil a nikoli Hamák. Když roku 1693 Jan Hamák či Zavadil nemohl pro sešlost věkem a po smrti své manželky "hospodářství dále fedrovati", postoupil grunt synu Jakubu Hamákovi neb Zavadilovi v postupní ceně 90 kop.
Roku 1699 byl grunt bez zápisu "přišacován" Kryštofu Hamákovi neb Zavadilovi, ale protože týž "zle hospodařil a vše zmrhal", z té příčiny po půl roce z gruntu shozen a na grunt dosazen Martin Vochozský.

Dál už se vyskytují jiná příjmení než Hamák. Je to asi na stránku, chcete to taky opsat?
tagetes
 
Příspěvky: 100
Registrován: úte říj 06, 2009 22:55
Bydliště: Praha

Re: Knihy Jana Tomana

Příspěvekod KARHA » pon lis 25, 2013 21:57

Dobrý den, pátrám po Hanzlících a Linhartech v obcích Minice a Ohař. Žel nedostanu se ke gruntovnicím a práce pana Tomana by mohla být bohatým zdrojem informací. Mohl byste se mi kouknout na tato jména? Vím, že toho bude asi hodně, nebylo-by proto možné příslušné stránky ofotit a zaslat poštou? Děkuji
KARHA
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř led 16, 2008 9:01
Bydliště: České Budějovice

Re: Knihy Jana Tomana

Příspěvekod tagetes » pon lis 25, 2013 23:16

Není problém, ke kopírce se sice teď nedostanu, ale vyfotím to a pošlu Vám to jako jpg. Napište mi mailovou adresu do SZ, zítra si na to udělám čas.
tagetes
 
Příspěvky: 100
Registrován: úte říj 06, 2009 22:55
Bydliště: Praha

Re: Knihy Jana Tomana

Příspěvekod mys » stř bře 11, 2015 14:27

Dobrý den,

při hledání předků jsem našla dotazy ke knize od pana Tomana, jaké roky zahrnuje? Hledám předky z Varvažova- Zavadilovi, Prchlíkovi, Průchovi a Malečkovi- ti jsou z Nedvězic, pokud by tam něco bylo, budu ráda. Josef Prchlík * okolo 1817- zatím jsem ho zde nenašla( o. Jan mlynář a m. Alžběta Průchová) ve V.55 asi a jeho žena Josefa Zavadilová * 27.6.1814 ve V. 78( o. Jan Z. mušketýr z V. a Anna Malečková z Nedvězic 26 či 44. Budu ráda za vše.

Děkuji Helena
mys
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte dub 17, 2012 13:39

Re: Knihy Jana Tomana

Příspěvekod tagetes » pát bře 13, 2015 19:34

Zdravím,

v Nevězicích na č.p. 44 se Malečkové vyskytovali, v knížce jsou k tomu dvě stránky. Pošlete mi do SZ mail, ofotím Vám to.
tagetes
 
Příspěvky: 100
Registrován: úte říj 06, 2009 22:55
Bydliště: Praha

Re: Knihy Jana Tomana

Příspěvekod mys » pát bře 13, 2015 20:45

helenasediva[a]centrum.cz
Díky
mys
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte dub 17, 2012 13:39

Další

Zpět na Knihovna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků