Hledání matriky podle indexu

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Hledání matriky podle indexu

Příspěvekod pasou » sob kvě 04, 2013 19:04

Dobrý den, potřeboval bych poradit, kde bych našel matriku podle č. v indexu.
V indexu jsem našel osoby, které mě zajímají, ale nevím jak mám podle značky v indexu uvedenou matriku hledat.
Já vím, že tady na toto téma už nějaké rady byly i knížku paní Lednické mám, ale stejně si s tím nevím rady a tak bych byl rád, kdyby mi někdo zkušenější poradil.
V níže uvedeném zápise mě nejvíc zajímá 8 řádek vpravo – Vydra František.
Předem moc děkuji Pavel S. :oops:
http://actapublica.eu/matriky/praha/pro ... ?strana=93
pasou
 
Příspěvky: 193
Registrován: úte říj 09, 2012 17:16
Bydliště: Městec Králové
Oblast pátrání: V podstatě celé střední Čechy, Praha Východ, západní část Hradeckého kraje - nejvíce: Nymbursko (farnost Kostomlaty nad Labem), Toušeň a okolí, Městec Králové a okolí, NovoBydžovsko, Horní Počernice a okolí, Kutnohorsko, Jičínsko (jižní část).

Re: Hledání matriky podle indexu

Příspěvekod Zora » sob kvě 04, 2013 19:15

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledání matriky podle indexu

Příspěvekod ozana » sob kvě 04, 2013 19:16

do vyhledávače pro Prahu zadat stejnou obec (Vyšehořovice) a vybrat matriku narození obsahující rok 1864
a pak najít fol120
http://actapublica.eu/matriky/praha/pro ... strana=122
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Hledání matriky podle indexu

Příspěvekod Zora » sob kvě 04, 2013 19:20

Z indexu si opisuji obec, rok narození, číslo stránky , případně další údaje.
na actapublica vyhledám obec, nabídne se mně několik matrik. Mezi matrikami narozených vyhledám tu, která se týká roku narození.
Potom dolistuji k příslušnému číslu stránky. V matrikách špatně čtu, takže je možné, že existuje snazší postup :-)))
Někdy je jedna matriční kniha "svázána" z více menších - pro jednotlivé obce, číslování může být pro každou část matriky - obec samostatné.
Značek ve formě římských číslic v indexu tedy třeba TOM XIV si vůbec při hledání nevšímejte, je to původní označení matričních knih, jak šly za sebou na příslušné faře, pro vyhledávání předků v této zázi nejsou důležité.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledání matriky podle indexu

Příspěvekod pasou » sob kvě 04, 2013 21:00

Díky za odpověď.
V těch zveřejněných matrikách se už celkem vyznám, sem tam už v nich i něco přečtu.
Ale nevěděl jsem, co znamenají ty římská čísla v indexu (někde jsou i jiné značky).
A ty zápisy, které mě zajímají, nemohu vyhledat, protože ještě nejsou digitalizované.
Zdraví P.S.
pasou
 
Příspěvky: 193
Registrován: úte říj 09, 2012 17:16
Bydliště: Městec Králové
Oblast pátrání: V podstatě celé střední Čechy, Praha Východ, západní část Hradeckého kraje - nejvíce: Nymbursko (farnost Kostomlaty nad Labem), Toušeň a okolí, Městec Králové a okolí, NovoBydžovsko, Horní Počernice a okolí, Kutnohorsko, Jičínsko (jižní část).


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků