Indexy k matrikám

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » pon čer 27, 2022 7:42

Mě by zajímalo, jakou chybovou hlášku vyhodí ten .ods - Microsoft tvrdí, že ho umí bez problému přečíst (mimochodem, Microsoft se kdysi pod ten formát opendocument i podepsal - aby ho následně nepoužil a vyrobil si vlastní xml formát). Chybová hláška je proto tak trochu zvláštní. Já MS Office nepoužívám (nehodlám platit za něco, co nepotřebuju a krást se mi to nechce, když existuje plnohodnotná alternativa), tak to nemám jak otestovat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod Mistr Jan » pon čer 27, 2022 8:06

Office mám a chybovou hlášku mi to nevyhazuje, tak nevím. Jestli to třeba není verzí Officů? Já mám patrně novější.

Edit: ani z mobilu žádná chybová hláška :)
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod pavel.m » pon čer 27, 2022 13:18

Taktéž mi ten ODS funguje naprosto bezproblému (Excel 2016)
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1514
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod Zora » pon čer 27, 2022 13:39

Mně ani nenapadlo se pozastavovat nad tím, že by ti Zbyňku, něco nefungovalo, vše naprosto OK. Co mám za Mikrosoft Office, to netuším, :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod J.i.Š.i. » úte čer 28, 2022 23:08

zburget píše:Mě by zajímalo, jakou chybovou hlášku vyhodí ten .ods - Microsoft tvrdí, že ho umí bez problému přečíst (mimochodem, Microsoft se kdysi pod ten formát opendocument i podepsal - aby ho následně nepoužil a vyrobil si vlastní xml formát). Chybová hláška je proto tak trochu zvláštní. Já MS Office nepoužívám (nehodlám platit za něco, co nepotřebuju a krást se mi to nechce, když existuje plnohodnotná alternativa), tak to nemám jak otestovat.


Tady to je:
https://2i.cz/i/ueOH6
https://2i.cz/i/ueei2
https://2i.cz/i/ueX6O
https://2i.cz/i/uepe3
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod pavel.m » stř čer 29, 2022 5:41

J.i.Š.i. píše:
zburget píše:Mě by zajímalo, jakou chybovou hlášku vyhodí ten .ods - Microsoft tvrdí, že ho umí bez problému přečíst (mimochodem, Microsoft se kdysi pod ten formát opendocument i podepsal - aby ho následně nepoužil a vyrobil si vlastní xml formát). Chybová hláška je proto tak trochu zvláštní. Já MS Office nepoužívám (nehodlám platit za něco, co nepotřebuju a krást se mi to nechce, když existuje plnohodnotná alternativa), tak to nemám jak otestovat.


Tady to je:
https://2i.cz/i/ueOH6
https://2i.cz/i/ueei2
https://2i.cz/i/ueX6O
https://2i.cz/i/uepe3


Tohle bude ten starý typ excelu, který nepodporuje moderní kodovaní toho opensource programu.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1514
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » stř čer 29, 2022 7:23

Jj, to je nějaká příliš stará verze Excelu na příliš novou verzi formátu OpenDocument. Tady bude nejvhodnější otevírat ten CSV (a nastavit kódování na UTF-8 + oddělovač na středník).

Jen upozorním, že tahle verze Excelu už pravděpodobně může mít potíže i s některými novými dokumenty Microsoftími a bylo by vhodné začít používat některou novější verzi.
A nebo, pokud Excel používáte pouze pro osobní použití a není důvod používat přesně Excel (kvůli skriptům nebo návaznosti na jiné programy), zkuste se podívat na ty OpenOffice. Jsou úplně zdarma a jedná se o plnohodnotný kancelářský balík. Jen by bylo potřeba si zvyknout na trochu jiné ovládání programu (podobné, jako kdysi MS Office 97) a trochu jiné (podle mě i logičtější) umístění některých funkcí v menu.
A součástí Libreoffice navíc není program pro e-mail (něco jako Outlook), protože volně použitelné řešení už existuje - tak ho do OpenOffice už zbytečně nevyráběli.
Poslední poznámka - OpenOffice i MS Office můžou na PC koexistovat vedle sebe. Můžete je mít nainstalované současně obojí a klidně i používat současně obojí. Můžete si tak vyzkoušet, jestli vám jiné prostředí bude vyhovovat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » sob črc 16, 2022 11:01

Přidán index Šenov (Ostrava) N 1772-1792, inv. č. 3114 • sig. SO VIII 4
K téhle matrice sice index existuje, ale je děravý, jako řešeto. Tak jsem ho napsal znovu. A teď je digitálně, tak se s ním dá i líp pracovat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » sob srp 13, 2022 13:09

Přidán index Šenov (Ostrava) O 1719-1783, inv. č. 3116 • sig. SO VIII 6
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod Gringo » čtv srp 25, 2022 7:14

TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 555
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » čtv srp 25, 2022 14:17

Gringo píše:Mohu se vam tady vetrit se svym skromnym prispenim?
Můžete :-)
Ale lepší by bylo si založit vlastní vlákno, kde si pak můžete sám upravovat prvotní příspěvek s nějakým seznamem oindexovaných matrik.

Pokud založíte vlastní, tady to smažu. Pokud zakládat nechcete, tak bych to nějak zapracoval do mého seznamu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod Gringo » čtv srp 25, 2022 15:53

Popravde jsem v tom velmi pomaly, takze klidne zalozim vlastni vlakno, jen tam asi dlouho nic nepribude, treba se pak nekdo prida ;-)
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 555
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zatec » pát srp 26, 2022 14:12

Máte můj velký obdiv za tu mravenčí práci. Mám k tomu jen poznámku. Nešlo by psát příjmení do samostatného sloupce, jak dítěte, tak rodičů, kmotrů ... tak, aby to šlo podle toho příjmení seřadit? Pravda, dá se prohledávat fulltextově Ctrl-F, ale když nevíte/netrefíte přesně tvar zápisu, tak záznam nenajdete.
zatec
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon led 01, 2018 14:13
Oblast pátrání: Jindřichohradecko
Y-DNA: R1b-Z43

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » pát srp 26, 2022 14:34

On je ten dotaz, předpokládám, na kolegu, protože já mám příjmení odděleně, nicméně i tak, jak to má napsáno on se to dá dobře použít. Je potřeba využít filtry. Zkoušel jsem přímo na tom Google Doc, ale tam to funguje nějak divně nebo nefunguje. Nicméně - dokument si můžete stáhnout ve formátu Excelu nebo OpenDocument a pak s ním pracovat na svém PC. Jak se filtruje v Excelu vám neporadím, LibreOffice Calc (obdoba Excelu) má mezi ikonkami nástrojů takový jakovy trichtýřek (Automatický filtr). Když na něj kliknete, tak se v záhlaví u každé buňky udělá šipečka, na kterou když se klikne, dostanete filtrovací okno, Napíšete do něj nějakou frázi (stačí část jména) které hledáte, pak OK a ve sloupci se vým vyfiltruje jen to, co odpovídá hledané frázi. Je to 100× lepší, než si index zbytečně podle čehokoli řadit a tak si rozházet pořadí záznamů.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » pát srp 26, 2022 14:35

Gringo píše:Popravde jsem v tom velmi pomaly, … jen tam asi dlouho nic nepribude…
To přece vůbec nevadí - i kdyby tam byl ten index na dlouhou dobu jeden jediný. Pořád máte jeho správu "ve své moci".
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků