Magdalena Steuer/Steyer/Steiner z okolí Poličky či Košetic

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Magdalena Steuer/Steyer/Steiner z okolí Poličky či Košetic

Příspěvekod Kuba » stř dub 07, 2021 16:04

Zdravím,

bude rád za jakékoliv informace nebo nápady, které mi pomohou zjistit něco více o Magdaleně rozené Steuer/Steyer/Steiner, která se ke konci 18. století pohybovala v okolí Poličky a později v okolí Košetic a Lukavce. Je to dost záhadná linie mého rodu, ve které se dlouhodobě nemohu posunout dál.

Roku 1783 si Magdalena v Jedlové u Poličky vzala sedláka Matyáše Heinze (žijícího pravděpodobně 1749 až 1811). Později v okolí Lukavce a Košetic rodila jeho děti. V některých matrikách je Matyášova manželka (pravděpodobně jde o stejnou osobu) označovaná jako Marie Smrčková. Roku 1804 s Matyášem koupili chalupu v Novém Smrdově (u Košetic), kde roku 1828 také Magdalna zemřela (údajně ve věku 90 let). Říkám si, zda problém s jejím dohledáním nemůže být důsledkem toho, že v průběhu jejího života díky patentům Josefa II. bylo její příjmení změněno.

Roku 1831 je v zápisu narození její vnučky (https://digi.ceskearchivy.cz/8613/204/2779/1260/131/0) napsáno toto:

Veronika kathol. eheliche Tochter des verst[orbenen]. Mathias Haintz Hausler von Neu Smrdow Nr. 1 und dessen Ehegattin Magdalena gebornen Steyer von Jedlina n. 14 Zum Guthe Wiklantitz und Herrschaft Politz gehörigen.

Roku 1844 je zápisu svatbu u jejího syna (https://digi.ceskearchivy.cz/8615/57/1940/2167/39) napsáno toto:

...ehelicher Sohn des Mathias Haim? Bauer in Schönbrun Nro 20, und dessen Eheweib Magdalena geborene Steiner/Steuer/Steyer? aus
Bust?itz/Bist?itz Nro 14 zur Herrschaft Policžka gehöriger?



Nevím, jestli původně pochází z Jedlové, Jedliny, Bust?itz či Bist?itz nebo okolí Košetic. Nikde jsem její matriku narození (ani nikoho, kdy by vypadal, že je její příbuzný) bohužel nedokázal dohledat. A to už jsem hledal docela hodně a konzultovat to s pár lidmi. Za jakékoliv nápady budu rád.
Kuba
 
Příspěvky: 148
Registrován: úte zář 01, 2009 17:18

Re: Magdalena Steuer/Steyer/Steiner z okolí Poličky či Košet

Příspěvekod Boza » stř dub 07, 2021 16:19

Zdravím,
a odkud víte, že se brali zrovna 1783 a zrovna v Jedlové? Přijde mi to jako podstatná informace, máte k tomu konkrétní záznam?

Pohledem na mapu vidím hned další vesnici u Jedlové (Schönbrunn) vesnici Bystré (Bistrau).
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1968
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Magdalena Steuer/Steyer/Steiner z okolí Poličky či Košet

Příspěvekod ladin8 » čtv dub 08, 2021 10:43

Dobrý den,
trochu jsem popátral a toto našel. Svatba Matyáše Heinze a Magdaleny se konala v Jedlové čp.68. V těch letech na uvedeném čísle žil Ondřej Porstner s manželkou Annou, dcerou Matěje Steyera z Lačnova. A 21.6.1750 se v Lačnově narodila Marie Magdalena, dcera Matěje a Rozarie Steirovy ( psaní tohoto příjmení se liší skoro zápis od zápisu).
Narození je v matrice fa Polička sign.1652 pag.834.
Takže se pravděpodobně Magdalena vdávala v domě své provdané sestry a mohla by to být Vaše hledaná Magdalena.
A ještě maličkost, u narození vnučky Veroniky uvádíte - Magdalena gebornen Steyer von Jedlina n. 14 - já tam vidím von Gedlowa (Jedlová).
ladin8
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon led 07, 2019 13:48
Oblast pátrání: okolí Pardubic

Re: Magdalena Steuer/Steyer/Steiner z okolí Poličky či Košet

Příspěvekod Kuba » pát dub 09, 2021 6:56

Boza píše:Zdravím,
a odkud víte, že se brali zrovna 1783 a zrovna v Jedlové? Přijde mi to jako podstatná informace, máte k tomu konkrétní záznam?

Pohledem na mapu vidím hned další vesnici u Jedlové (Schönbrunn) vesnici Bystré (Bistrau).



U potomků Magdaleny je několikrát zmiňovaná Jedlová u Poličky. Nikdy v okolí Košetic žádná svatba (ani matriky narození) Matyáše Heinze a Magdaleny nejsou. V Jedlové u Poličky přesně v období, kdy by to odpovídalo, je v matrice záznam svatby jistého Matyáše Heinze a Magdaleny. Bohužel se jedná o Zámrsk, tak to sem nemohu jednoduše nakopírovat.
Kuba
 
Příspěvky: 148
Registrován: úte zář 01, 2009 17:18

Re: Magdalena Steuer/Steyer/Steiner z okolí Poličky či Košet

Příspěvekod Kuba » pát dub 09, 2021 7:00

ladin8 píše:Dobrý den,
trochu jsem popátral a toto našel. Svatba Matyáše Heinze a Magdaleny se konala v Jedlové čp.68. V těch letech na uvedeném čísle žil Ondřej Porstner s manželkou Annou, dcerou Matěje Steyera z Lačnova. A 21.6.1750 se v Lačnově narodila Marie Magdalena, dcera Matěje a Rozarie Steirovy ( psaní tohoto příjmení se liší skoro zápis od zápisu).
Narození je v matrice fa Polička sign.1652 pag.834.
Takže se pravděpodobně Magdalena vdávala v domě své provdané sestry a mohla by to být Vaše hledaná Magdalena.
A ještě maličkost, u narození vnučky Veroniky uvádíte - Magdalena gebornen Steyer von Jedlina n. 14 - já tam vidím von Gedlowa (Jedlová).


Wow, to je výborné! To vypadá jako velmi pravděpodobná hypotéza původu Magdaleny. Nenapadlo mě zkoumat majitele toho baráku v Jedlové (ano, jedná se o Jedlovou u Poličky a ne Jedlinu). Udělal jste mi doopravdy radost. Jsem vás dlužník! Snažím se v téhle linii posunout už několik let a strávil jsem nad tím několik desítek hodiny.. Díky moc.
Kuba
 
Příspěvky: 148
Registrován: úte zář 01, 2009 17:18

Re: Magdalena Steuer/Steyer/Steiner z okolí Poličky či Košet

Příspěvekod ladin8 » pát dub 09, 2021 8:23

Rád jsem Vám pomohl .
ladin8
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon led 07, 2019 13:48
Oblast pátrání: okolí Pardubic


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků