Vyhledávání v názvech obcí ČR

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » stř led 13, 2021 19:42

Bohuzel je to tak. Dnesni weby jsou vetsinou prizpusobene jen nejnovejsim prohlizecum.
Nejinak je to i u tehle aplikace pro kterou je nutne mit nejaktualnejsi prohlizec. Internet Explorer 11 nestaci, je potreba Edge, Chrome, Firefox atd...
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod zburget » stř led 13, 2021 19:55

lechat píše:…i u tehle aplikace … je nutne mit nejaktualnejsi prohlizec. … Chrome, Firefox atd...
Jenže pozor - Chrome a Firefox, které ještě běží na XP jsou tak staré verze, že spousta stránek se s nimi nebude bavit. Nové verze Chrome a Firefoxe na XP nainstalovat nejdou.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod karels » stř led 13, 2021 21:05

Děkuji za Vaše reakce. Nijak se tím zabývat nemusíte, Vaše zdůvednění si také uvědomuji. Nakonec už mám i druhý PC s W10, ale nějak se stále nemůžu přimět k tomu, abych vše potřebné přemístil a také si zvykl. Pro Vaši informaci - prohlížím na Firefox ESR 52.9 a Chrome 49. Pro hledání jsem zadával potš, pppp. (Nechal jsem se unést tím, že předchozí verze ještě fungovala a nedbal jsem Vašeho vyjádření, že aplikace byla celá přepracovaná.)
karels
 
Příspěvky: 795
Registrován: stř črc 07, 2010 20:38
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: H.Brod, Klatovy, Kroměříž, Náchod, Ostr. Nová Ves, Prostějov, Přerov, Telč, Třebíč, Úpice, Miroslav, Ořechov

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » ned úno 14, 2021 20:22

Zdravím,

přidal jsem do aplikace vytěžené popisky z Mistopisny_rejstrik_obci_ceskeho_Slezska_a_severni_Moravy.pdf.
Jestě během pár dní přidám aktuální alternativy názvů z MZA + opravím linky do původců z MZA.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod zburget » ned úno 14, 2021 20:34

Narazil jsem na drobou chybku v tvorbě, případně vyhodnocování těch regulárních výrazů.

Když jsem zadal hledaný řetězec
k.*perk
tak se najde obrovská spousta výsledků, kde ten regexp vyhovuje i řetězcům v popisech a to nezávisle na nastaveném umístění.
buď nění dobře, když se na začátek (na konec) vkládají do regulárního výrazu závorky a nebo se někde něco vyhodnocuje špatně.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » ned úno 14, 2021 20:42

zburget píše:Narazil jsem na drobou chybku v tvorbě, případně vyhodnocování těch regulárních výrazů.

Když jsem zadal hledaný řetězec
k.*perk
tak se najde obrovská spousta výsledků, kde ten regexp vyhovuje i řetězcům v popisech a to nezávisle na nastaveném umístění.
buď nění dobře, když se na začátek (na konec) vkládají do regulárního výrazu závorky a nebo se někde něco vyhodnocuje špatně.


Diky za testování. Toto je ale v pořádku, u vyhledávání v popisech je umístění hledaného výrazu úmyslně ignorováno, protože je to souvislý text kde fixování na pozici nemá moc smysl.
Samozřejmě vždy jde hledání v popisech vypnout ve filtru "Omezit hledání". Možná by bylo vhodnější prohledávání v popisu dat defaultně vypnuté.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod zburget » ned úno 14, 2021 20:48

No, chtělo by to ale nějak trochu vymyslet, protože mi celkem dlouho trvalo, než jsem přišel na to která bije. Popisy jsou v základu skryté, takže mi nedocházelo, proč to vyhledává to, co to vyhledává.

Nic ale nebrání tomu, aby se to chovalo tak, že v popisech to bude vyhledávat jen, když je regexp nastaven na hledání kdekoli. Když nastavím pevný začátek, konec nebo hranice, a nastavím řetězec na "k.*perk", tak by to určitě nemělo najít v popisu "(Jesení)k, 1960 Šumperk" - to uznejte, že je nesmyslný výsledek. Takhle to bude často vyhledávat kvanta nesmyslných výsledků.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » ned úno 14, 2021 21:04

Zobrazení popisu je by default zapnuté. Potíž je v tom, že jste měl pravděpodobně otevřenou starou verzi a jen jste ji obnovil v prohlížeči přes F5. Tím došlo k načtení aktuálního filtru z URL (parametr input= v sobe drží kompletní nastavení všech filtrů) a v něm to zobrazení popisu nebylo (je to nová featura), takže se nezaškrtlo. Vše vyřeší pokud z adresního řádku odmažete ten parametr input anebo prostě zadáte/přejdete na adresu http://obcecr.skytechx.eu znovu.

Tu pozici s tím hledání v popisu ještě promyslím, ale máte pravdu, že to takhle potom vrací blbosti.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » pon úno 15, 2021 16:10

Upravil jsem hledání v popisu.
Nyní se respektuje zvolená pozice shody, ale za hranice se v popisu považují oddělovače v textu, tj. tečka, čárka, dvojtečka a středník. Ted už to vrací menší množinu výsledků, nicméně stejně se tam vyskytují ne úplně pěkné výsledky pro "k.*perk" typu : "...Německou Libinou Šumperk v jednu...". Mohl bych ještě přidat jako hranici znak mezera, to by fungovalo ještě lépe, ale zase bych tím eliminoval nalezení víceslovných názvů.

Asi to takhle zatím nechám dokud někdo nepřijde s lepším řešením.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod greghouse » pon úno 15, 2021 16:41

Ignorovat mezery, aniž by to bylo od uživatele cílené bych taky neviděl jako dobré řešení. Marná sláva, když někdo napíše do regulárního výrazu .*, tak musí počítat s tím, že to bude brát v potaz i mezery.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » pon úno 15, 2021 18:22

Souhlas, případně lze použít \S* namísto .*, např k\S*perk což zastoupí všechny "nemezeroidní" znaky, a tím padem nereaguje na mezery.

Jinak bych chtěl poprosit, pokud má někdo nějaký zdroj, ze kterého by bylo možně vytěžit další názvy nebo informace o obcích v česku, nějaké PDF, seznamy na webu, cokoli, hoďte sem prosím link. Díky. :wink:
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod zburget » pon úno 15, 2021 18:47

Mně šlo hlavně o to, že to vyhledávalo nelogiocky v okamžiku, kdy byla "pozice shody" nastavena na "pevné hranice", tak to bylo ochotné najít i ten výskyt "(Jesení)k, 1960 Šumperk" - což byl jasně nesmysl. To už se teď neděje.
Je jasné, že když tam bude .*, tak to musí najít i mezery. Ale když řeknu, že chci, aby můj řetězec začínal od začátku hledaného výrazu, nemůže ve vyhledaných výsledcích být něco, kde začíná od prostředku slova.

Za mě je to teď lepší a zatím to hledá to, co bych očekával. Kdyby se mi něco nezdálo, budu se hlásit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod Radix » pon úno 15, 2021 21:19

Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » úte úno 16, 2021 11:59

Radix píše:Chytilův místopis Republiky československé
https://cs.wikipedia.org/wiki/Alois_Chytil
http://www.zanikleobce.cz/chytil.php


Chytila jsem na zanikleobce.cz také viděl, ale tím, že to není ve fulltextu, tak jsem to zatím ignoroval. Scany které jsou tam dostupné jsou bohužel dost bídné kvality a OCR by z toho bylo úplně naprd. Leda přescanovat znovu, ale to je 1480 stran scanovací kvalitní zábavy na dlouhé zimní večery :shock: Na druhou stranu, pokud by se toho ujalo více lidí a byl by o výsledek zajem, neviděl bych to nereálně. Primárně jde o to asi sehnat fyzický výtisk, ideálně pokud by byl rozdělený na víc knih, kvůli snažší manipulaci při scanování.

Nyní mám v merku Historický lexikon obci CR - II. díl - vydaný českým statistickým úřadem.
https://www.czso.cz/csu/czso/historicky-lexikon-obci-ceske-republiky-2001-877ljn6lu9

Upraveno:
Ještě jsem zapomněl : uvažoval jsem o přiřazení panství k obcím. Byl by o to vůbec zájem?
Dala by se použít data z Gistraliku pro Moravu : https://gistralik.muni.cz/vyhledavani.html#mc=1940372%2C6325272&mz=9&loct=a&mode=map
Anebo SOA Plzeň má také k obcím přiřazená panství.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod Zora » úte úno 16, 2021 12:20

eště jsem zapomněl : uvažoval jsem o přiřazení panství k obcím.


Jen upozorňuji, že příslušnost k panství u konkr. obce v průběhu let měnila.

Možná příslušnost k farnosti, ale i tam jsou případy, kdy je jedna obec pod několika farnostmi ve stejné době...
Něco je tady už uděláno.
http://www.genea.cz/informace/hledam-matriky/

Ještě upozorňuji na geneteam.eu, (je nutno být přihlášen), tam jsou uvedené obce velmi často trojjazyčně německy, maďarsky, slovensky či česky.
Naše kolegyně pomáhala s předklady.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků