Vyhledávání v názvech obcí ČR

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » úte říj 20, 2020 11:38

Ahoj,

ve vlákně Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace se mihlo téma na možný převodník staré>nové odkazy do MZA.

Chtěl bych otevřít téma na různé geneo utilitky které by nám usnadnili práci. Osobně, jakožto začátečnický čtenář starých textů, jsem již několikrát potřeboval rozluštit název vesnice nebo města u kterého jsem si nebyl vůbec jistý. A jelikoz není uplně snadné dohledat názvy obcí např. v googlu nebo na mapách pokud nevíte přesnější název, udělal jsem si malý nástroj který výhledává podle tzv. regulárního výrazu (umožní zadat pevné a nejisté znaky) v názvech obcí které jsem získal z nějakého státního portálu a z Wiki. Podstatné je, že na Wiki jsou i německé varianty názvu které se často i v českých textech vyskytují.

Zatím je to jen ve fázi pokusu a především zdroje neobsahují zdaleka všechny obce. Pokud by se projevil vážnější zájem a tahle utilitka by byla někomu nápomocná, jsem ochoten investovat do ní nějaký čas a dotáhnout jí do použitelného stavu.

Tady je link: Vyhledávání v názvech obcí ČR
Prosím o shovívavost, je to opravdu jen nástřel, především sekce se spřežkami je jen spíš takový úlet :)
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod zeter » úte říj 20, 2020 13:04

Jenom jsem zběžně nakoukl - rozhodně zaveďte ekvivalenci V/W, I/Y a možná i další - otestujte si funkčnost na S(I/Y)RO(V/W)(I/Y)N (všechny permutace), dává to dost nekonzistentní výsledky.
Horší to bude u poměrně běžného problému - změna nebo přídání počátečního písmene - měli jsme tu nedávno DIETIN ---> moderně ZDĚTÍN.
Těžko říct, jesti by se daly nějak vytěžit popisky matrik v archivech, kde mají ty varianty kolikrát velmi dobře podchycené.
A ještě nápad, ale abych vás nezahltil - německá verze wiki mívá solidně zpracovaný dole v odkazech seznam sousedních obcí.
Já jsem typický bfu, takže nevím, zda je to nějak implementovatelné... no a vůbec: Řím taky nepostavili za den.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod zburget » úte říj 20, 2020 14:54

K těm ekvivalencím - bych ještě přidal S=Z, G=J, I=Y=J

Pak občas dochází k různým přesmyčkám R<->L, ale to už by jakýkoli regulární výraz začal dávat kvanta nsmyslnýh výsledků.

Jak vzpomínak kolega Zdětín, tak já mám ve své oblasti taky špek Hrochov = Rochov = Rohov
Konice je psána jako Kunice, Knínice zase jako Kynice. Těch variant je tolik, že se bojím, že by musela být databáze současných názvů a ke každému z nich tabulka se všemi existujícími variantami.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod Zora » úte říj 20, 2020 15:02

Tabulka variant názvů obcí je slušně zpracovaná na acta publica. , třeba by se dala použit. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » pon led 11, 2021 12:05

Zdravim vsechny v novem roce :)
jen aktualizuju status.

Puvodni databazi obci jsem zahodil a zacal sestavovat uplne novou. Zakladem je RUIAN + mam jiz vytezene vsechny oblastni archivy + wikipedii a take zanikleobce.cz. Nebyla to uplne lehka prace ale podarilo se ziskat pres 22 000 obci a celkem pres 40 000 alternativnich nazvu!
Z oblastnich archivu jsem prevzal i informaci o tom ktery puvodce se k dane obci vztahuje (obcas se to muze hodit).

Dalo by se sehnat jeste vice. Napriklad Opava nabizi extra odkaz na
Mistopisny_rejstrik_obci_ceskeho_Slezska_a_severni_Moravy.pdf ktery ma velke mnozstvi informaci o nazvech, nicmene ten se mi nepodarilo spolehlive rozebrat a vybrat z nej potrebne informace. Texty obcas obsahuji extra informace navic a pri automatickem parsovani to potom dela neplechu a dostavaji se do vysledku i informace ktere tam vubec byt nemaji.

Nyni delam na vyhledavacim formular (ruzne filtrovani podle okresu a okolnich okresu, vzdalenosti obci od sebe atd.) Az se to posune do pouzitelneho stadia, hodim sem odkaz.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » pon led 11, 2021 12:23

zeter píše:A ještě nápad, ale abych vás nezahltil - německá verze wiki mívá solidně zpracovaný dole v odkazech seznam sousedních obcí.

Muzete sem prosim dat presny odkaz? Diky.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » úte led 12, 2021 19:34

Nova aplikace je dostupna na http://obcecr.skytechx.eu/

Prosim o pripominky, namety a nazory. Predevsim co se filtrovani tyce.
Postupne jeste dodelavam ruzne nedodelane veci.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod matju » úte led 12, 2021 19:59

Dobré chválím...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod janamic » úte led 12, 2021 20:15

také chválím a posílám připomínku
zkusila jsem zadat "miškovice" a vytrvale mi to vypisovalo vše co začíná mi - Pro výraz mi bylo nalezeno více než 50 záznamů. Ostatní záznamy nebudou zobrazeny.
myslím, že to má problém s písmenem Š, u výrazu "mirovice" mi to nedělalo
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod Radix » úte led 12, 2021 20:23

Co znamená v kolonce Původce:
Babice (SOA Zámrsk)
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » úte led 12, 2021 20:30

ad : "miškovice" opraveny, s cestinou to problem nema, ale padalo to jinde :)

ad : Babice (SOA Zámrsk) - sloupec puvodce obsahuje vsechny puvodce kteri se k dane obci vztahuji, zde SOA Zamrsk ve svem PDF zminuje, ze puvodce/farnost Babice ma dostupne nejake matriky k dane obci. Zkusim potom rozepsat nejake detailnejsi info o tech puvodcich.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod zedir » úte led 12, 2021 21:36

Skvělá pomůcka, také chválím a oceňuji.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod karels » úte led 12, 2021 23:09

Přidávám se, že to je dobrá pomůcka. Bohužel zatím mohu jen teoretizovat, protože mezi klávesnicí a židlí je něco, co bych potřeboval nakopnout.
U první verze po zadání již prvního znaku byla zřejmá reakce, po 3 znacích již výpis obcí, které vyhovovaly. V nové verzi zadávám znaky a nic se neděje. Prosím o radu. Nebo je na závadu, že používám XP?
Upřesním: po zadání druhého znaku se zvětší šedé pole o jeden řádek (žlutý nápis Obce České republiky se posunou dolů). K tomuto nedojde, pokud před zadáváním znaků vyplním alespoň jedno políčko v části Ekvivalence znaků.
karels
 
Příspěvky: 795
Registrován: stř črc 07, 2010 20:38
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: H.Brod, Klatovy, Kroměříž, Náchod, Ostr. Nová Ves, Prostějov, Přerov, Telč, Třebíč, Úpice, Miroslav, Ořechov

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » úte led 12, 2021 23:31

karels píše:Přidávám se, že to je dobrá pomůcka. Bohužel zatím mohu jen teoretizovat, protože mezi klávesnicí a židlí je něco, co bych potřeboval nakopnout.
U první verze po zadání již prvního znaku byla zřejmá reakce, po 3 znacích již výpis obcí, které vyhovovaly. V nové verzi zadávám znaky a nic se neděje. Prosím o radu. Nebo je na závadu, že používám XP?
Upřesním: po zadání druhého znaku se zvětší šedé pole o jeden řádek (žlutý nápis Obce České republiky se posunou dolů). K tomuto nedojde, pokud před zadáváním znaků vyplním alespoň jedno políčko v části Ekvivalence znaků.


Jaky mate prohlizec? Pokud je to Internet Explorer, tak jakou verzi :wink:
Pripadne se jeste podivejte do konzole prohlizece (F12) jestli to tam neco nepise. A jeste sem hodte vyraz ktery hledate.
Obecne se starsima verzema (hadam podle tech Win XP) bude potiz, ale zkusime s tim neco udelat.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod zburget » stř led 13, 2021 1:49

karels píše:… Nebo je na závadu, že používám XP?
Je to věc nesouvidející s touhle aplikací, ale je to problém všeobecný - používání XP je dnes velice těžce na závadu. Fungují v něm pouze prehistorické prohlížeče, které dnes mají problém s čím dál více stránkami, ani XP, ani prohlížeče nejsou vůbec udržované. Takže jakákoli chyba nebo zranitelnost, která bude (byla za posledních 6 let) objevena nebude opravena a je to potenciální místo, kudy se vám do PC může dostat nějaká potvora.
XP co nejdřív zlikvidujte a vyměňte za W10 - jediný dnes podporovaný systém. Cokoli jiného by se už vůbec nemělo objevit na jakémkoli stroji připojeném k internetu. Nepočítám tedy W8.1, které ne každému sedly a dnes není nejmenší důvod o nich uvažovat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Další

Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků