věkové limity

Zdy by se měl postupně vytvořit slovník pojmů jak v češtině, tak i v jiných jazycích často užívaných jazycích, jako je němčina a latina.

věkové limity

Příspěvekod rspacek » čtv pro 24, 2020 3:16

Má prosím někdo povědomí, jestli se při zápisu do matrik ctily nějaké věkové limity pro označení oddávaných, jako iuvenis, ancilla, puella? Jestli třeba "mládenec" znamenalo do tří, pěti, sedmi let od dosažení dospělosti, nebo to byla zcela na libovůli zapisujícího. Podobně děvče a dívka...
Děkuji, R. Špaček
rspacek
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon čer 15, 2020 1:05
Oblast pátrání: východní Čechy (Čermná, Borohrádek, Veliny, Ostašovice..), jižní Čechy (Písek, Lišov, Krumlov...), střední Čechy (Velvary, Nová Ves, Posázaví...)
Rodokmen online: MyHeritage: pošta(bez háčku) a za zavináčem RadimŠpaček (dohromady, bez háčků) dot CZ

Re: věkové limity

Příspěvekod zburget » čtv pro 24, 2020 8:52

Podle mých zlkušeností to bylo víceméně na libovůli zapisujícího.
Zaznamenal jsem matriku, kde byli ženichové rozlišováni jako Vir, Adolescens a Juvenis. Nevěsty jako tuším Femina, Ancilla, Puella a případně Virgo. Ale nezkoumal jsem, kde byly věkové limity.
Podobně jsem viděl v úmrtních matrikách filiolus (filiola) versus filius (filia). V česky psané syn (dcera), pachole, nemluvňátko apod.

Ve většině matrik (alespoň v mé oblasti) ale žádné takové rozlišení není.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: věkové limity

Příspěvekod rspacek » sob pro 26, 2020 0:51

Děkuji za reakci. Já v tom taky žádný řád nevidím, ale doufal jsem, že se třeba mýlím...
rspacek
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon čer 15, 2020 1:05
Oblast pátrání: východní Čechy (Čermná, Borohrádek, Veliny, Ostašovice..), jižní Čechy (Písek, Lišov, Krumlov...), střední Čechy (Velvary, Nová Ves, Posázaví...)
Rodokmen online: MyHeritage: pošta(bez háčku) a za zavináčem RadimŠpaček (dohromady, bez háčků) dot CZ

Re: věkové limity

Příspěvekod janpechacek » pon pro 28, 2020 13:19

Žádné plošné pravidlo neexistuje, skutečně záleželo na libovůli pisatele, ale to neznamená, že se věk takto nerozlišoval. Samozřejmě to není ani u jednoho pisatele přesné rozmezí používané univerzálně, nicméně zvlášť u latinských zápisů je třeba předpokládat, že dotyčný pisatel vědomě navazuje na nějaké vzory, kterých se mu dostalo díky klasickému vzdělání. Sem patřilo i běžné ve středověku zažité dělení lidského věku na několik úseků zvaných např. infantia, pueritia, adolescentia, iuventus, senectum a senium. Jejich počet se lišil (známé je dělení na sedm věků), často se však udávala jejich délka v trvání sedmi let. Tedy pro nějaké přesnější určení to použít nelze, ale pokud se budu zabývat jednou matrikou hodně důkladně (většinou hledání nejstarších předků pomocí kompletní rekonstrukce rodinných vazeb), může mi znalost pisatelova úzu v něčem pomoci. Je totiž možné, že na to nějaký systém měl, i když jej pravděpodobně nepoužíval důsledně, jelikož sám nemusel znát (nemohl si ověřit) přesný věk např. snoubenců. Zkrátka když se chytáme každého stébla, může být v některých případech takový termín k užitku jako určitá indicie, ale vždy v závislosti na konkrétní situaci, prostředí, kontext.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc


Zpět na Výklad pojmů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků