N Levice (SK) 1741 latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

N Levice (SK) 1741 latina

Příspěvekod zburget » ned lis 29, 2020 20:00

Tak bych taky měl jednu prosbičku, jestli by se na to mohl kouknout někdo ze čtečů a/nebo latiníků, jestli to vidím dobře:

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-LBT3-KYK?i=41&cc=1554443&personaUrl=%2Fark%3A%2F61903%2F1%3A1%3AQVNC-5TG7
případně: https://i.ibb.co/ysYxqNy/record-image-SK-1550-7634-179-042.jpg
vlevo 4. záznam

22 Bap. Idem Joannem Joannis Sneider aurigæ Ex Illustrissimi Domini comites ab Oudaille, et Anna Stanko. Patrini Perillustris Dominus Junior Franciscus Eques ab Huser et Clara Ilesio(?) consor Perillustris Domini Emerici Ga??r a(?) Parr(?) Omnes Catholici Levenses
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Levice (SK) 1741 latina

Příspěvekod matju » pon lis 30, 2020 17:27

Pokus:
22 Bap. Idem Joannem Joannis Sneider aurigæ Ex Illustrissimi Domini comites ab Oudaille, et Anna Stanko. Patrini Perillustris Dominus Junior Franciscus Eques ab Huser et Clara Kesio (ten znak je napsán podobně jako u 9.6. Joannem Martini Kecskes, ale víte sám, jak je to s mojím čtením a latina nulová) consor Perillustris Domini Emerici Gassor? a(?) Parr(?) Omnes Catholici Levenses
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: N Levice (SK) 1741 latina

Příspěvekod Zora » pon lis 30, 2020 17:45

Joannem Joannis Sneider aurigæ Ex Illustrissimi Domini comites ab Oudaille, et Anna Stanko.

(Pokřtil) Jana, (syna) Jana Schneidera, kočího z panství (nejjasnějšího) rodu Oudaille. a (matky, Anny Stanko)

Rod s tím zajímavým jménem se vyskytoval v oblasti Olomouce
file:///C:/Users/schil/Downloads/ZVMO_2014_308.pdf

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Levice (SK) 1741 latina

Příspěvekod Viridis » pon lis 30, 2020 18:52

ab "Huser" by mohlo být spíš Heczer.
Clara bude spíš Kelio - viz pravá strana - zápis z 30.7., je to čitelnější a pro srovnání Clara Kovacs z 18.8. (také vpravo).
Parr vidím také.
P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: N Levice (SK) 1741 latina

Příspěvekod zburget » pon lis 30, 2020 20:24

Já mám pány z Oudaille na zámku ve Ptení.
Když jsem našel záznam o tom, že si tam jedna nevlastní sestra mé předkyně bere někoho z Uher, tak jsem si říkal, kde se k němu dostala. Ale jak jsem v záznamu uviděl jméno Oudaille, tak bylo hned jasné, odkud vane :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Levice (SK) 1741 latina

Příspěvekod Zora » pon lis 30, 2020 20:45

Kdysi jsem ve Ptení dohledávala "šlechtického" předka . Byl tam, ale šlo o ženu, podrobnosti mně u unikly. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N Levice (SK) 1741 latina

Příspěvekod zburget » pon lis 30, 2020 20:49

Kelio je jasné - díky. Až je mi stydno, že jsem ji na té pravé straně nenašel :-|
Pořád ale není jasné, jak je to se jménem toho jejího manžela. V záznamu vpravo to už vypadá, jako Gaffor. Přímo jeho jsem našel na předchozím skenu vpravo 25.4. (2. záznam), Tam bych taky řekl, že je to Gaffor. Gassor si myslím, že ne, protože s je zde psáno humanisticky a ne kurentně.

Taky mi zatím zůstává trochu záhadou ten Huser / Heczer - na skenu jsem našel několik exemplářů "z" a všechna tahle písmena jsou psaná velice hezky humanitně - např. na tom skenu 42 pravo v 1. záznamu Stephano Szellő; 18.8. Huszár; předposlední záznam 26. 8. Georgius Mrasz. Já si výraz "eques ab Huser" přeložil (možná špatně), jako "jezdec od husarů" - tedy byl to husar - voják.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Levice (SK) 1741 latina

Příspěvekod matju » pon lis 30, 2020 21:04

zburget píše:Kelio je jasné - díky. Až je mi stydno, že jsem ji na té pravé straně nenašel :-|
Pořád ale není jasné, jak je to se jménem toho jejího manžela. V záznamu vpravo to už vypadá, jako Gaffor. Přímo jeho jsem našel na předchozím skenu vpravo 25.4. (2. záznam), Tam bych taky řekl, že je to Gaffor. Gassor si myslím, že ne, protože s je zde psáno humanisticky a ne kurentně.

Taky mi zatím zůstává trochu záhadou ten Huser / Heczer - na skenu jsem našel několik exemplářů "z" a všechna tahle písmena jsou psaná velice hezky humanitně - např. na tom skenu 42 pravo v 1. záznamu Stephano Szellő; 18.8. Huszár; předposlední záznam 26. 8. Georgius Mrasz. Já si výraz "eques ab Huser" přeložil (možná špatně), jako "jezdec od husarů" - tedy byl to husar - voják.



Na té předchozí straně bych to také četla Gaffor (možná ještě zvážit Gattor, je to evidentně přepisované) a teď jsem si ještě všimla, že je i na str. 44 (dítě Elisabetha, 7.10).
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: N Levice (SK) 1741 latina

Příspěvekod matju » pon lis 30, 2020 21:11

zburget píše:Kelio je jasné - díky. Až je mi stydno, že jsem ji na té pravé straně nenašel :-|
Pořád ale není jasné, jak je to se jménem toho jejího manžela. V záznamu vpravo to už vypadá, jako Gaffor. Přímo jeho jsem našel na předchozím skenu vpravo 25.4. (2. záznam), Tam bych taky řekl, že je to Gaffor. Gassor si myslím, že ne, protože s je zde psáno humanisticky a ne kurentně.

Taky mi zatím zůstává trochu záhadou ten Huser / Heczer - na skenu jsem našel několik exemplářů "z" a všechna tahle písmena jsou psaná velice hezky humanitně - např. na tom skenu 42 pravo v 1. záznamu Stephano Szellő; 18.8. Huszár; předposlední záznam 26. 8. Georgius Mrasz. Já si výraz "eques ab Huser" přeložil (možná špatně), jako "jezdec od husarů" - tedy byl to husar - voják.


No já ještě na str. 44 zahlédla 2 decembra dítě Maria Josepha a u ní zapsáno Antonina Heißerin .. Nemůže to mít něco společného s Huser/Heczer ?
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: N Levice (SK) 1741 latina

Příspěvekod zburget » pon lis 30, 2020 21:50

matju píše:…a teď jsem si ještě všimla, že je i na str. 44 (dítě Elisabetha, 7.10).
U té Alžběty bych to jako Gattor nečetl - t je diametrálně jiné.

Řekl bych, že tady je skoro jednaznačně potvrzen ten Gaffor:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
vlevo předposlední záznam.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Levice (SK) 1741 latina

Příspěvekod zburget » pon lis 30, 2020 21:54

matju píše:No já ještě na str. 44 zahlédla 2 decembra dítě Maria Josepha a u ní zapsáno Antonina Heißerin .. Nemůže to mít něco společného s Huser/Heczer ?
Hmmm. V latinském zápisu, v Uhrách se mi nezdá, že by někdo použil ß.
Já bych to tam četl, jako Huserin.
V tom mém zápisu vzhledem ke kontextu nepředpokládám, že by to mělo být příjmení - ale můžu se samozřejmě plést.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: N Levice (SK) 1741 latina

Příspěvekod matju » úte pro 01, 2020 7:45

zburget píše:
matju píše:…a teď jsem si ještě všimla, že je i na str. 44 (dítě Elisabetha, 7.10).
U té Alžběty bych to jako Gattor nečetl - t je diametrálně jiné.

Řekl bych, že tady je skoro jednaznačně potvrzen ten Gaffor:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
vlevo předposlední záznam.


Jo tady určitě: Gaffor.
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: N Levice (SK) 1741 latina

Příspěvekod matju » ned pro 27, 2020 11:06

zburget píše:
matju píše:No já ještě na str. 44 zahlédla 2 decembra dítě Maria Josepha a u ní zapsáno Antonina Heißerin .. Nemůže to mít něco společného s Huser/Heczer ?
Hmmm. V latinském zápisu, v Uhrách se mi nezdá, že by někdo použil ß.
Já bych to tam četl, jako Huserin.
V tom mém zápisu vzhledem ke kontextu nepředpokládám, že by to mělo být příjmení - ale můžu se samozřejmě plést.



Antonina Heißerin
Jako to "e" mohlo vzniknout jako začátek špatně navázaného "u". Ale nad "i" tam vidím tečku..
S tím ß zas máte pravdu...a i ten kontext... No nevím..Třeba to ještě najdete někde jinde...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: N Levice (SK) 1741 latina

Příspěvekod zburget » ned pro 27, 2020 11:10

Tak to ještě zkusím trochu oživit, jestli se někdo chytne na zbytek. Zatím mám přepsáno jako:

22 Bap. Idem Joannem Joannis Sneider aurigæ Ex Illustrissimi Domini comites ab Oudaille, et Anna Stanko. Patrini Perillustris Dominus Junior Franciscus Eques ab Huser (Heczer? Heißer?) et Clara Kelio consor Perillustris Domini Emerici Gaffor a(?) Parr(?) Omnes Catholici Levenses
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků