Zahraniční tazatelé

Zde budu informovat o novinkách na fóru. A vy prosím, případně, že budete mít nějaký tip, jak fórum zlepšit, napište! Děkuji

Zahraniční tazatelé

Příspěvekod Boza » pát lis 06, 2020 16:21

Přijde mi, že v čase přibývá přispěvatelů (tazatelů) ze zahraničí.

Nestálo by za to, udělat nějakou "Foreigners" sekci?
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Zahraniční tazatelé

Příspěvekod Zora » pát lis 06, 2020 16:30

Zkuste, prosím, popsat Vaši představu, čím by se tato nově vytvořená sekce lišila od ostatních, především od Čtení.

Děkuji, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zahraniční tazatelé

Příspěvekod Boza » pát lis 06, 2020 17:28

Představu mám jednoduchou, dedikovaná sekce přizpůsobená tomu, že hodně tazatelů prostě neumí česky, nikdy nebude a překlad z Translate je pro ně mírně řečeno zavádějící.

Jinak řečeno, jsem někdo kdo nerozumí češtině ale holt má potřebu se na něco zeptat co se týká archivů, čtení, rady etc. --> nemusím lovit co která sekce znamená, jdu do International corner.

Přikládám obrázek z fóra ceskedalnice.cz, pro ilustraci.
Přílohy
Screenshot 2020-11-06 172005.png
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Zahraniční tazatelé

Příspěvekod Zora » pát lis 06, 2020 17:32

Máme tady už hodně sekcí, zahraniční tazatel, neznající češtinu, může napsat co chce, kam chce (v podstatě) , pokud se netrefí, tak to moderátor přesune.

Pokud pátrám v paměti, máme tu myslím asi tři cizojazyčné tazatele.
1x němčina, 1x angličtina, 1x francouština.

Za sebe bych se k Vašemu návrhu vracela, až by se jednalo o desítky osob.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zahraniční tazatelé

Příspěvekod zeter » pát lis 06, 2020 21:14

Já myslím, že to není špatný nápad (třeba ne hned, ale v nějakém střednědobém horizontu určitě) - čeština je marná sláva okrajový, obtížný jazyk, a dost možná je jedním z důvodů, proč je tu těch cizozemských tazatelů tak málo: prostě to radši ani nezkusí. Když si představím, že bych se třeba pokoušel ptát na podobném maďarském, nebo co já vím ukrajinském fóru...
Jinak celé fórum by pro začátek možná mohlo být nějak výrazně označené jako "german/english-friendly", protože angličtinou a němčinou tu na komunikativní úrovni nejspíš vládne vícero aktivních uživatelů, a to ani nemluvím např. o id Ursus, který se u opravdu obtížných textů zjeví málem coby deus ex machina a najednou je hotovo :-)
Genealogie je z podstaty věci internacionální záležitost, kor u nás, ve středoevropském regionu, a každý kontakt "mimo" může být později důležitý.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Zahraniční tazatelé

Příspěvekod Zora » pát lis 06, 2020 21:25

Oslovte Tabyho, myslím si, že jedině on může přidávat další sekce.

Mě to neoslovuje, především k nízkému počtu cizojazyčných účastníků. Srovnání s dálnicí mě nenadchlo, přece jen se tam pohybuje nesrovnatelně větší počet cizojazyčných řidičů.
---
Ursus je kolegyně žijící v Německu, klobouk dolů před jejími znalostmi a ochotou.


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zahraniční tazatelé

Příspěvekod matju » pát lis 06, 2020 21:27

I já bych byla pro, byť možná momentálně to mnoho lidí nevyužije. Ale také si myslím, že mnoho případných tazatelů sem nezavítá, protože prostě neví kam a jak napsat...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Zahraniční tazatelé

Příspěvekod ozana » pát lis 06, 2020 22:34

Zajímalo by mne, jak se ti cizinci dostanou přes otázku pro potvrzení registrace (Jaké zvíře chtělo kalhoty s kapsami?).
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Zahraniční tazatelé

Příspěvekod greghouse » sob lis 07, 2020 2:45

ozana píše:Zajímalo by mne, jak se ti cizinci dostanou přes otázku pro potvrzení registrace (Jaké zvíře chtělo kalhoty s kapsami?).


Snadno, stačí se zeptat internetu: https://www.odpovedi.cz/otazky/jake-zvi ... -s-kapsami

:-D
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Zahraniční tazatelé

Příspěvekod ozana » sob lis 07, 2020 8:46

greghouse píše:
ozana píše:Zajímalo by mne, jak se ti cizinci dostanou přes otázku pro potvrzení registrace (Jaké zvíře chtělo kalhoty s kapsami?).


Snadno, stačí se zeptat internetu: https://www.odpovedi.cz/otazky/jake-zvi ... -s-kapsami

:-D

Ale pokud si otázku přeloží do svého jazyka a dá hledat, tak odpověď nenajde.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Zahraniční tazatelé

Příspěvekod zburget » sob lis 07, 2020 10:00

Když okopíruje otázku do Google, tak odpověď najde.
Nějaká mezinárodní sekce by možná špatná opravdu nebyla. zkusím nad tím popřemýšlet, prosím o návrhy jak přesně by se měla jmenovat, kam přesně by se měla zasunout a jaký by byl nejvodnější její popis (v seznamu sekcí). Jak to bude tak nějak pohromadě, napíšu Tabymu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zahraniční tazatelé

Příspěvekod zburget » sob lis 07, 2020 10:01

Jo, ještě - asi by pak opravdu nebylo marné "nějak mezinárodně" upravit tu kontrolní otázku pro registraci.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zahraniční tazatelé

Příspěvekod ozana » sob lis 07, 2020 10:41

Mno, když přes to prošli Polák, Němec i Francouz, tak to není nepřekonatelná překážka.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Zahraniční tazatelé

Příspěvekod zburget » sob lis 07, 2020 11:18

ozana píše:Mno, když přes to prošli Polák, Němec i Francouz, tak to není nepřekonatelná překážka.
Netvrdím, že je to překážka nepřekonatelná, ale překážka to jednoznačně je a pro cizince dost výrazná. Možná i proto jich zde není tolik.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Zahraniční tazatelé

Příspěvekod JosefJ. » ned lis 08, 2020 17:27

Mně osobně by se zdálo vhodnější doplnit instrukce pro uživatele na serveru i relevantních fórech o anglickou nebo německou verzi a nechat tazatele psát do odpovídajících fór dle tématu. Postup: Vidím příspěvek, buď mu rozumím a mám co odpovědět, tak to učiním, nebo mu nerozumím nebo neznám odpověď, a proto se jím nezabývám platí tak jako tak, mnohem méně čtenářů věnuje čas k tomu, aby šli do cizojazyčné verze. Viděl jsem tady, že někdo napsal cizojazyčně, někdo ochotný neznal odpověď, ale dotaz přeložil, a další odpověděl. Při oddělení cizojazyčných dotazů tohle fungovat nebude.
Myslím ale, že i po cizojazyčných účastnících by se mělo chtít respektování pravidel fóra. Dost se mi nelíbí, že když někdo napíše bez respektování pravidel, je vytýkána i odpověď před nápravou, ale přitom uživatel panama je ignoruje stále a nic se neděje.

Myslím, že administrátor a většina moderátorů těmito jazyky vládnou, dále jsem ochoten texty přeložit, ale ne tak, že bych je sám nezván napřekládám a poté vnucoval, ale na výzvu někoho, kdo je pak může na příslušné místo umístit.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Další

Zpět na Novinky a tipy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník