MZA Sčítací operáty - Skrytí náhledu

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

MZA Sčítací operáty - Skrytí náhledu

Příspěvekod greghouse » ned říj 25, 2020 1:35

Úvod

Jelikož v tématu Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace se objevilo pár zmínek o tom, že uživatele irituje náhledové okénko, které se zobrazuje v pravém horním rohu, rozhodl jsem se sepsat tento návod, jak tento prvek skrýt. Nejedná se o nic světoborného a co se mého řešení tohoto problému týče uvedu zde návod na a) jednorázové odstranění a b) trvalé odstranění. Smyslem je se toho okénka zbavit do doby, než do aplikace autoři přidají tuto možnost normálním způsobem.

Předem upozorňuju, že je to NĚJAKÉ řešení, nikoliv, že to je super, nejlepší nebo nejelegantnější řešení.
Zároveň chci říct, že návod je určen především pro ty, kterým náhledové oknénko skutečně velmi vadí a jsou ochotni učinit pár kroků k vyřešení daného problému.

Google Chrome - Jednorázové řešení

Odebere náhledové okénko pouze v aktuálním tabu (záložce), resp. oknu. Po otevření aplikace v nové záložce nebo okně se vše uvede do původního stavu.

1) Otevřít v prohlížeči webovou aplikaci Sčítací operáty MZA a otevřít v ní požadovanou sadu skenů (měli byste vidět sken i s náhledovým okénkem)
2) Stisknout F12 - otevře se zprava panel
3) Na horní části panelu zvolit záložku Console
4) Do vstupu konzole označeného znakem > kliknout tak, aby blikal kurzor (pokud již nebliká)
5) Do vstupu konzole vložit následující kód a potvrdit klávesou ENTER.
Kód: Vybrat vše
var nahled = document.querySelector("#openseadragon > div > div:nth-child(3)");
nahled.parentNode.removeChild(nahled);

6) Náhled by měl tímto zmizet
7) Pravý panel je pak možné zavřít, např. pomocí F12


Google Chrome - Jednorázové řešení,ale lépe opakovatelné

Pokud byste nezvolili dlouhodobé řešení níže, je možné si proces z dlouhodobého hlediska v Chromu ještě trochu zjednodušit.
1) Otevřít v prohlížeči webovou aplikaci Sčítací operáty MZA a otevřít v ní požadovanou sadu skenů (měli byste vidět sken i s náhledovým okénkem)
2) Stisknout F12 - otevře se zprava panel
3) Na horní části panelu zvolit záložku Sources
4) V levé části (je-li vybraná jiná záložka než Snippets) otevřít záložku Snippets. Je skrytá pod tlačítkem >> (nejčastěji hned napravo od záložky Page).

5) Kliknout na tlačítko +New snippet - objeví se vpravo prázdná plocha pro psaní a vlevo nový snippet s názvem Script snippet #(číslo).
6) Do volného místa pro psaní kódu vpravo vložit kód:
Kód: Vybrat vše
var nahled = document.querySelector("#openseadragon > div > div:nth-child(3)");
nahled.parentNode.removeChild(nahled);

7) Uložit kód stiskem CTRL+S
8) Pravý panel je pak možné zavřít, např. pomocí F12

Díky této přípravě pak bude možné pokaždé, když budete chtít náhled skrýt pouze postupovat (některé kroky se s předchozím shodují):
1) Otevřít v prohlížeči webovou aplikaci Sčítací operáty MZA a otevřít v ní požadovanou sadu skenů (měli byste vidět sken i s náhledovým okénkem)
2) Stisknout F12 - otevře se zprava panel
3) Na horní části panelu zvolit záložku Sources
4) V levé části (je-li vybraná jiná záložka než Snippets) otevřít záložku Snippets. Je skrytá pod tlačítkem >> (nejčastěji hned napravo od záložky Page).

5) Kliknout pravým na vytvořený Snippet a zvolit Run
6) Náhled by měl tímto zmizet
7) Pravý panel je pak možné zavřít, např. pomocí F12


Google Chrome - Dlouhodobé řešení

Na Google Chrome existuje řada rozšíření, které kód, jako je ten výše uvedený, jsou schopna spouštět automaticky při každém navštívení daného webu.
Já používám CSS and JavaScript Injection - https://chrome.google.com/webstore/deta ... epcmneakaa
Ale použít se dá jistě i jiné.

Za využití výše uvedeného rozšíření pak je třeba postupovat takto:
1) Otevřít v prohlížeči webovou aplikaci Sčítací operáty MZA a otevřít v ní požadovanou sadu skenů (měli byste vidět sken i s náhledovým okénkem)
2) Kliknout na ikonu Rozšíření napravo od adresového řádku (ikona kousku puzzle)
3) Ze seznamu kliknout na "CSS and JavaScript Injection"
4) Vybrat záložku Javascript
5) Do textového pole pod záložkou vložit kód:
Kód: Vybrat vše
document.addEventListener("DOMContentLoaded", function(){
    var nahled = document.querySelector("#openseadragon > div > div:nth-child(3)");
    nahled.parentNode.removeChild(nahled);
});

6) Znovu načíst stránku, např stiskem F5
7) Náhled by měl tímto zmizet

Kód se trochu liší od předchozích kvůli tomu, jak funguje toto konkrétní rozšíření.



Mozilla Firefox - Jednorázové řešení

Opět vyřeší situaci pouze pro danou záložku / okno. Po otevření stránky v nové záložce / oknu nebo po znovunačtení stránky již řešení pozbude účinku.

1) Otevřít v prohlížeči webovou aplikaci Sčítací operáty MZA a otevřít v ní požadovanou sadu skenů (měli byste vidět sken i s náhledovým okénkem)
2) Otevřít Konzoli pomocí CTRL+SHIFT+K

VSUVKA: Firefox je trochu opatrnější, co se vkládání delšího kódu týká a proto pokud nechcete kód muset opisovat ručně následujte tyto kroky:
2a) Otevřete novou záložku a v ní adresu about:config
2b) Odsouhlasit, že berete na vědomí, že vstupujete do pokročilé konfigurace
2c) Ve vyhledávacím políčku, které se na stránce otevře vložit text devtools.selfxss.count
2d) Na konci s vyhledanou hodnotou je tlačítko s tužkou Upravit - na to kliknout
2e) Do zobrazeného textového pole s číslem napsat vyšší hodnotu (např. 300).
2f) Potvrdit hodnotu stiskem klávesy ENTER
2g) Zavřít záložku


3) Do vstupu konzole označeném >> vložit kód:
Kód: Vybrat vše
var nahled = document.querySelector("#openseadragon > div > div:nth-child(3)");
nahled.parentNode.removeChild(nahled);

4) Potvrdit stiskem klávesy ENTER.
5) Náhled by měl tímto zmizet
6) Konzoli je pak možné zavřít pomocí tlačítka X na pravé straně panelu.


Mozilla Firefox - Dlouhodobé řešení

I u Firefoxu lze pro automatizaci tohoto procesu použít rozšíření, které Firefox nazývá doplněk.
Pro tento účel zkuste použít doplněk Violentmonkey - https://addons.mozilla.org/cs/firefox/a ... entmonkey/
ale použít lze i jiný doplněk, který uznáte za vhodný.

1) Klikněte na oranžovou ikonu doplňku v horní pravé části okna prohlížeče.
2) Klikněte na tlačítko + s popiskem Create New Script.
3) Na nový řádek na konci textového pole, které dostanete k dispozici v otevřené záložce s doplňkem vložte kód:
Kód: Vybrat vše
var nahled = document.querySelector("#openseadragon > div > div:nth-child(3)");
nahled.parentNode.removeChild(nahled);

4) Uložte kód pomocí kombinace CTRL+S nebo pomocí tlačítka Uložit v horní pravé části stránky.
5) Otevřít v prohlížeči webovou aplikaci Sčítací operáty MZA a otevřít v ní požadovanou sadu skenů (měli byste vidět sken i s náhledovým okénkem)
6) Náhled by se tímto již neměl zobrazovat

V případě, že by byl návod nedostatečně podrobný, dejte vědět.
Naposledy upravil greghouse dne ned říj 25, 2020 11:11, celkově upraveno 2
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: MZA Sčítací operáty - Skrytí náhledu

Příspěvekod pekos » ned říj 25, 2020 7:08

Dobrý den.
Moc děkuju. Mě vyhovuje varianta pro Chrome se Snippets.
pekos
 
Příspěvky: 55
Registrován: čtv pro 29, 2016 9:21
Oblast pátrání: Českomoravská Vysočina, Vyškovsko

Re: MZA Sčítací operáty - Skrytí náhledu

Příspěvekod zeter » ned říj 25, 2020 10:09

Á, díky, já chtěl k té vaší odpovědi připsat, že by bylo skvělé to právě takhle hodit do fóra, akorát jsem pak na to zapomněl, pardon!
Jinak to jednorázové řešení znamená přesně co? Že to bude fungovat do zavření daného panelu/okna prohlížeče?
Není u toho JS Injectoru problém, že používá javu? (já tomu moc nerozumím, ale slyšel jsem ledacos nepěkného ohledně bezpečnosti)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: MZA Sčítací operáty - Skrytí náhledu

Příspěvekod greghouse » ned říj 25, 2020 10:41

Jednorázové řešení funguje vždy do doby, než je stránka znovu načtena nebo je stránka otevřena v novém tabu či okně. Pokud pouze listujete v dané sadě pomocí ovládacích prvků, tak k tomu nedojde a náhled zůstane skrytý.

Co se týče toho rozšíření / doplňku, nedovedu se vyjádřit k funkčnosti nebo bezpečnosti, ale že by používal Javu o tom silně pochybuji. Jak jsem psal v návodu, co se doplňků a rozšíření týče, je možné použít cokoliv, co pro tento účel uznáte za vhodné. Řešení není závislé na žádném konkrétním.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: MZA Sčítací operáty - Skrytí náhledu

Příspěvekod zeter » ned říj 25, 2020 10:46

Ok. Mám nainstaovaný doplněk Violentmonkey - v něm by ten script fungoval? (já jsem něco mezi lamou a BFU, navíc mírně paranoidní, a nerad bych si někde něco rozhasil takříkajíc beyond repair, na to nemám nervy :-)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: MZA Sčítací operáty - Skrytí náhledu

Příspěvekod greghouse » ned říj 25, 2020 10:54

Teď jsem to zkoušel a zdá se, že to funguje. Zkoušel jsem to teda na Firefoxu a připadá mi to jako lepší varianta, čili to v návodu změním na tento.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: MZA Sčítací operáty - Skrytí náhledu

Příspěvekod Rasasak » stř led 06, 2021 17:39

Tip jak stahnout stránku ?
pres prave mysitko se mi ulozi jen zazoomovaný náhled ... v sources vidim jen kousky zoomu ... ale zdrojovy soubor nejak ne najit :(
Uživatelský avatar
Rasasak
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte zář 08, 2020 16:46

Re: MZA Sčítací operáty - Skrytí náhledu

Příspěvekod zburget » stř led 06, 2021 20:03

Rasasak píše:Tip jak stahnout stránku ?
pres prave mysitko se mi ulozi jen zazoomovaný náhled ... v sources vidim jen kousky zoomu ... ale zdrojovy soubor nejak ne najit :(
Tohle je takto uděláno úmyslně, aby to nešlo. Sken v plné kvalitě vám MZA pošle, ale za poplatek podle ceníku :-( A stejné je to i v nové aplikaci AP.
Jediný způsob je postahovat jednotlivé dlaždice skenu a poskládat. Já na to mám napsaný perl script. Ale ten mi běží na UNIXu. Bez trochy programátorské šikovnosti je to momentálně neřešitelné.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA Sčítací operáty - Skrytí náhledu

Příspěvekod Newmy » stř led 06, 2021 22:49

Rasasak píše:Tip jak stahnout stránku ?
pres prave mysitko se mi ulozi jen zazoomovaný náhled ... v sources vidim jen kousky zoomu ... ale zdrojovy soubor nejak ne najit :(


Zjednodušeně: Přes rozšíření v prohlížeči Dezoomify získám link, upravím ho do podoby Generic, vložím do dezoomify-rs a za 10s je PNG celé strany na světě.
Newmy
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř říj 07, 2015 13:53
Oblast pátrání: Vilémovice, Vortová, Cikháj, Olomučany

Re: MZA Sčítací operáty - Skrytí náhledu

Příspěvekod Rasasak » čtv led 07, 2021 0:30

@Newmy

děkuji, funguje skvěle
Uživatelský avatar
Rasasak
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte zář 08, 2020 16:46


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků