TITZ (vulgo Nehleděl) Anton a Apollonia - Brno a okolí

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: TITZ (vulgo Nehleděl) Anton a Apollonia - Brno a okolí

Příspěvekod evapolaskova » pát říj 23, 2020 12:20

Jak jsem psala, tím prapůvodním příspěvkem jsem se zabývat nechtěla, protože tam byla některé zjištění neúplná a zavádějící.

Přestože i v tom oddacím zápise na který odkazujete já vidím Titz, syn Titze a ne Tietz, tak mám projité pro svůj klid i ty varianty. Dokonce jsem procházela matriky Brna jednu po druhé, včetně Heršpic a Líšně a u Apollonie pro jistotu i Soběšic, jako jestli se nevrátila do rodiště. Ani tak se mi nepodařilo zjistit co se s Antonem, Apollonii ani Františkem stalo. Někde asi dělám pořád dokola stejnou chybu :-(
Jak už se řešilo v minulosti, kontaktovala jsem MZA, VHU - neúspěšně, prý nic nemají. Z Vídně mi odpověděli cca po roce, ale nikam dál mě to bohužel také neposunulo.
evapolaskova
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát srp 24, 2018 11:12
Bydliště: Šlapanice u Brna

Re: TITZ (vulgo Nehleděl) Anton a Apollonia - Brno a okolí

Příspěvekod Zora » pát říj 23, 2020 12:46

Špatně zapsané příjmení berte jako moji chybu, nebylo to úmyslně.

Úmrtí Františka bych hledala v civilních matrikách, popřípadě u církve československé. NBěco jsem prohlédla, ale nenarazila jsem, pouze se tam vyskytl Alfred stejného příjmení a to si matně pamatuju, že byl asi sice v matrikách Starého Brna, ale nebyl z Vámi hledané rodiny

Kde zemřel Anton, je otázka, protože mohl pracovat mimo Brno (mimo farnost Staré Brno) a zemřít mimo svoji farnost. Stále mohl bydlet na Starém Brně... To byste musela prohledat matriky všech brněnských farností a pak i okolní obce.

Tím, že moc není k nalezení Apolonie ve fa. Staré Brno, bych tipovala, že odešla za prací mimo Brno, neobjevuje se vůbec ve sčítání Brno, ale mohla se provdat, u žen je třeba počítat s tím, že změnily příjmení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: TITZ (vulgo Nehleděl) Anton a Apollonia - Brno a okolí

Příspěvekod evapolaskova » pát říj 23, 2020 12:54

Nevadí, i tak moc děkuji.
Mně furt nedá spát, kam se mohla ztratit a jestli tedy v době sňatku syna, kde je psaná 1896 jako žijící Plšek by byla psaná s jiným příjmením, byla li by vdaná znova.

Jinak František s Valpurkou (ve sčítání 1910 je psaná jako Barbora) a dětmi se celkem dlouho drželi na adrese Brno Líšeň Belcrediho 3, zde figurují i ve sčítání 1910, sčítání 1921 zatím nevidím žádné dokumenty. V 1912 se tam narodil i syn Bohuslav. Valpurka je v Líšni i pohřbená.

Spoléhala jsem tedy i na hřbitov v Líšni, manžel to tam prolustroval jeden hrob po druhém, ale kromě toho co jsme už veděli a fotek náhrobků nás to neposunulo.
Nejvíc jsem si slibovala od těch policejních přehlášek, ale nic, tak nevím.
evapolaskova
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát srp 24, 2018 11:12
Bydliště: Šlapanice u Brna

Re: TITZ (vulgo Nehleděl) Anton a Apollonia - Brno a okolí

Příspěvekod Zora » pát říj 23, 2020 13:03

Valpurka - Barbora

přemýšlela jsem nad podobnou záměnou i u Apolonie, ve sčítacích arších je Leopolda, jestli ji oslovovali Poldi, pak to není vyloučené...
Pokud vídám v matrikách na přelomu 19. a 20. století příjmení matek synů, tak jsou skoro vždy uvedena ve vztahu k synovi, (resp. otci syna). Myšleno tak, že je zapsané příjmení matky, které se syn (pozdější ženich) narodil. Výjimečně je někdy dopsáno - provdaná, znovu provdaná XY.

Procházela jste i jiné brněnské farnosti - třeba hledání úmrtí Antona, Apolonie?

Nechejte si ještě v sekci čtení pomoci s těmi poznámkami u narození dětí, nemusí, ale může to pomoci.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: TITZ (vulgo Nehleděl) Anton a Apollonia - Brno a okolí

Příspěvekod Zora » pát říj 23, 2020 14:36

Anton Titz *6.4.1846 Brno Trnitá 4 http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=200 poznámky kolem fakt nerozluštím
otec: x matka: Josefa Titz http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=43 dcera Anny Titz (měla celkem 4 děti)


Odkud víte, že Josefa byla dcerou Anny?

ptám se proto, že narážím ve sčítání na Josefu, která byla dcerou Josefy, sčítací lístek je ale mnohokrát opravovaný, takže z toho nejsem moudrá...
Dejte si to ten zápis přečíst, ty poznámky mohou být důležité, stejně jako údaje o matce.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: TITZ (vulgo Nehleděl) Anton a Apollonia - Brno a okolí

Příspěvekod Zora » pát říj 23, 2020 15:48

21.9.1862 se provdala za Martin Daniel a 3.2.1861 Wienergasse 51 se jim narodila dcera Josefa Daniel
Nechce se mně to dohledávat, ale rozhodně je tam nějaký zádrhel... Legitimizace?

provdala se 1862

ale dcera se narodila 1861... takže by musela být nemanželská...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: TITZ (vulgo Nehleděl) Anton a Apollonia - Brno a okolí

Příspěvekod Zora » pát říj 23, 2020 17:29

Zkuste prozkoumat líšeňský hřbitov online - jsou tam Titzové, pokus znáte příbuzné, třeba objevíte nějakou souvislost. V každém hrobě je uvedeno, kdo spolu odpočívá.
https://gis.brno.cz/mapa/hrbitovy/?c=-5 ... e_hrb&lyo=

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: TITZ (vulgo Nehleděl) Anton a Apollonia - Brno a okolí

Příspěvekod evapolaskova » pát říj 23, 2020 18:27

Juuuj Vy jste rychlá, ani nestačím odpovídat.
- Apollena vs. Leopolldine - ta Leopolldine je z té pro mě prozatím cizí větve, jsem blázen že jsem prošla všechny matriky a všechny Titzovi jsem si vypsala co o:-)

- že je Josefa dcerou Anny jsem si dovodila z dalších zápisů, možná mylně, tak to znova projdu, ale loklita je +- pořád stejná, tak by to mýlka doufám být neměla
(Dornych, Křenová, Cejl, Altbrün, Wienerggasse, Weinerstrasse, Zábrdovice)

- ověřeno Josefa Daniel se narodila 3.2.1863, takže po svatbě, možná jsem se prve upsala
- již jsem psala, že Líšeňský hřbitov mi prozkoumal a profotil manžel, ale k žádnému posunu to nevedlo, vyjma informace, že jeden padl při bombardování Brna. Jsou tam až pozdější příbuzní, kde mám celkem zmapováno.

Přestala jsem to ale sypat na MH, protože tam mám tři velmi "úspěšné vykradačky", které samy nic nenalezly, jen sosají cizí shody a poněkud mě vytáčí, když sosnou můj zápis a MH mě pak vyzve že mám shodu a ona je vlastně moje vlastní :-(
evapolaskova
 
Příspěvky: 22
Registrován: pát srp 24, 2018 11:12
Bydliště: Šlapanice u Brna

Re: TITZ (vulgo Nehleděl) Anton a Apollonia - Brno a okolí

Příspěvekod Zora » pát říj 23, 2020 18:57

v klidu, já na MH nechodím , vidím, jak se tam opisuje navzájem a s chybami.
ten online hřbitov jsem myslela proto, že by tam měly být údaje přesnější a možná zaujmou i další příjmení, - třeba babička pochovaná s rodinou potomka a podobně.

Pokud jste si vypsala všechny Titzovy, pak , bohužel musíte hledat někde v okolí... po vesnicích...

Ještě postřeh, podívejte se, kdy se narodilo poslední společné dítě Antonovi a Apolonii, pak je mezera a pak se narodila nemanž. dcera.
*/+19.12.1870 mrtvě narozený chlapec Titz, Horní Heršpice 13
*13.10.1871 František Titz (můj prapradědeček, zatím se mi nepodařilo zjistit kdy a kde zemřel) nar. Horní Heršpice 52
*31.3.1873 Marie Titz +10.5.1873 nar. Horní Heršpice 41, zem. Horní Heršpice
*24.3.1874 Anton Georg Titz +18.4.1876, nar. Horní Heršpice 41, zem. Brno, Wiennergasse 24
*5.9.1876 Johann, nar. Weinberggasse 6

tady je mezera...

*16.3.1882 Josefa Titz nar. Wiennergasse 63 (zde už není v zápis narození uveden otec a matka je zase Plšek)

Buď v té mezeře dost brzy po narození Johanna otec Anton zemřel, nebo rodina odešla jinam a Anton zemřel tak nějak rok před narozením Josefy.
Neprovdaná matka - velmi pravděpodobně vdova, tam by si u křtu dítěte kněz dost hlídal, kdy mohlo být dítě počato - plus ochrannou dobu, celkem necelý rok (z hlavy si nepamatuju, je to v části Noříme se do matrik). (Aby místo posthumus nenapsal nemanželské)
Zdá se mně, že Apolena porodila toto nemanželské dítě u své matky, provdané Danielové. snad se jedná o stejnou adresu,


V roce 1880 bylo sčítání, v celém Brně té doby se rodina neobjevila.
Takže okolí Brna a možné úmrtí Antona jinde.

U narození Antona jsou zajímavé poznámky, neřeší sice podstatu, ale mohly by pomoci, nechejte si postupně všechny zápisy dočíst v sekci čtení.

Pak ještě několik postřehů k adresám
Anton Georg Titz +18.4.1876,zem. Brno, Wiennergasse 24
Johann 5.9.1876 , nar. Weinberggasse 6

Během 4 měsíců se rodina přestěhovala, myslím si, že to bylo kvůli hledané a nalezené práci. (jinak řečeno, podobně to mohlo být i později - stěhování za prací)

16.3.1882 Josefa Titz nar. Wiennergasse 63
Když si zadáte do brněnského sčítání tuto adresu, nezobrazí se, vypadá to, že číslo popisné neexistuje
(nebo dělám někde chybu)


http://digiarchiv.brno.cz/archive/id/03 ... *167b***12

tady je sčítání z roku 1770, bohužel operáty se nedochovaly, ale jmenný seznam říká, že v čísle 6 na Wienergasse byla Josefa Daniel s dcerou Josefou...

To číslo 6 se neustále proplétá a různě mate výskytem ve dvou ulicích s podobným názvem.... .. ale nějaký zápis, kde by rodiny byly na jednom papíře, to jsem nenašla.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků