VYŘEŠENO 1692,O, Libotov, latina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO 1692,O, Libotov, latina

Příspěvekod brozak » pon říj 19, 2020 20:59

Dobrý den, chtěl laskavě požádat o konzultaci s tímto textem. Je to záznam z farnosti Dubenec, OZ 1672-1699, číslo skenu 75.

30. Septem. /September/ copulaty Jois /Joannis/ Rada vidus ex Libithal cum Maria filia defuncti Kinel ex Dubc /Dubenetz/ in Salney prstio /praesentio/ Jois /Joannis/ Patzak Martini Richter in Salney.

Česky to vidím takto: 30. září byl oddán Jan Rada vdovec z Libotova s Marií dcerou zesnulého Kinela z Dubence ze Zaloňova Jan Patzák Martin Richter ze Zaloňova.

Nejsem jsem si zcela jist příjmením otce, díky za pomoc. Krásný den
Přílohy
Joannes Rada+Marie_O_1692_CZEC0004D_Matriky-Church-books-Trutnov-34-19-1672-1699_00075_2.jpg
Naposledy upravil brozak dne ned lis 01, 2020 12:20, celkově upraveno 1
brozak
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob pro 28, 2013 11:44

Re: 1692,O, Libotov, latina

Příspěvekod zburget » úte říj 20, 2020 9:02

Vložte prosím (v souladu s pravidly) odkaz na celo stránku. A nenahrávejte přímo sem do fóra, ale na některý z v pravidlech navržený imageserver.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: 1692,O, Libotov, latina

Příspěvekod ATUM » úte říj 20, 2020 10:05

Spíše Kincl .
ATUM
 
Příspěvky: 681
Registrován: čtv úno 06, 2014 9:49
Oblast pátrání: Okolí Brtnice, Dolní Cerekve, Batelova, Třeště, Telče, Dačic, Kunžaku,
Žirovnice, Písku

Re: 1692,O, Libotov, latina

Příspěvekod zburget » úte říj 20, 2020 11:00

Kolegyně možná tenhle rukopis zná, jinak by si, předpokládám, nebyla až tak jistá.
Já tenhle rukopis ale vidím poprvé, proto jsem chtěl vidět celou stránku. Mě se v tom přepisu totiž nezdá více míst, ale nemám žádný ani sebemenší další kousek rukopisu, abych si ověřil to, v čem si nejsem jist. Stačí-li vám tahle zcela nejistá odpověď od kolegyňky, nechte tak. Pokud chcete mít odpověď (ať už ode mě nebo od kohokoli jiného) s vyšší mírou pravděpodobnosti, že je správně, udělejte, co jsem psal.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: 1692,O, Libotov, latina

Příspěvekod Ursus » stř říj 21, 2020 16:51

Es gibt sowohl "Kincl" als auch "Kinel (Kü[h]nel)" als Familienname, es könnte beides sein. Vielleicht kennen Sie einen der beiden Namen aus der Gegend?
Ursus
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát zář 27, 2019 9:24

Re: 1692,O, Libotov, latina

Příspěvekod brozak » stř říj 21, 2020 17:52

Omlouvám se, zde je odkaz, snad to bude stačit:
https://ibb.co/1vk7xrg

Co se týče kolegyně, Kincl to podle mne není, písmeno "c" píše autor jinak. Pokud tam je více chyb, prosím o případné opravy, rád se poučím.
Pěkný večer
brozak
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob pro 28, 2013 11:44

Re: 1692,O, Libotov, latina

Příspěvekod zburget » stř říj 21, 2020 19:23

Šlo mi o nějaký další srovnávací tex, protože R v Rada a K na začátku toho jména jsou si až podezřele podobné.

Jedna obecná drobností - koncovka přípomínající -y nebo -g je v latině všeobecně používaná zkratka pro -us

To jméno otce teda fakt neodhadnu. Doufal jsem, že mi pomůže větší vzorek rukopisu, ale ne. ten konec se nikde jinde v čitelnějším slvoě nevyskytuje, abych to z topho odvodil. Podobná čmáranice je na levé stránce úplně dole Georgii Reiche??? Kincl by to sice opravdu být mohl, Stejně jako Kinel, ale ten konec mi tam zavazí. Zvažoval jsem i Kincki, ale k je psáno zcela jinak. Kineli zní moc italsky, Kincli je divné. -s si myslím, že to není, to je psáno taky diametrálně jinak. Nezbyde, než zkusit hledat hledat v tom Zaloňově, co se tam vyskytuje za příjmení.

30. Septem. copulatus Joes (ale nad e je vlnovka = je to zkratka, takže je potřeba to číst jako Joannes) Rada viduus ex Libithal cum Maria filia defuncti Kinel ex Dub. (koncové jako -l je zřejmě jen označení, že se jedná o zkratku) in Salney prstio /praesentio/ Jois /Joannis/ Patzak Martini Richter (Richter to není, ale nevyluštím to. Ri?k?er? Je to jakési zmaštěné) in Salney.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: 1692,O, Libotov, latina

Příspěvekod brozak » pát říj 23, 2020 15:21

Mnohokrát děkuji za opravu chyb. U obou příjmeních si poznamenám varianty a podívám do Zaloňova.
Pěkný den
brozak
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob pro 28, 2013 11:44


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků