Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Příspěvekod zeter » úte říj 20, 2020 8:40

Možná ještě operátům: taky vás obtěžuje tohle chování té jejich aplikace?

1) to malé orientační okýnko vpravo nahoře je v tom nejblbějším možném místě, protože překrývá č.p. (a v matrikách bude překrývat stránkování). Sice po chvíli zmizí, ale je to nesmyslné zdržení (to už je rychlejší škubnout snímkem) - kdyby bylo vpravo dole, nepřekáží ničemu.
2) v celoobrazovkovém módu, když chce člověk kliknout na některé tlačítko na lištěa kousek přejede, vysune se oznámení o celoobrazovkovém módu, a zase - překryje tlačítka a člověk musí počkat, než se zase zasune - opět obtížná zbytečnost
3) když si chce člověk něco přiblížit a posunout, celý obrázek najedno odjede do strany - vůbec netuším, proč se to takto chová, a je to opět otravné a zbytečné.

4) taky vám chybí možnost posouvat se o 2, 5, 10, 50 snímků kliknutím na tlačítko? Viděl jsem už nevím kde, nějaký rakouský archiv, kde měli na liště posunovací tlačítka:
-50 -25 -10 -5 -2 -1 +1 +2 +5 +10 +25 +50 (nebo tak nějak, přesně si nepamatuji, kolik hodnot tam bylo
resp. u operátů by asi spíš dávaly smysl násobky 2 - 1, 2, 4, 8, 16...
Velmi to pomáhalo v rychlém listování.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Příspěvekod zburget » úte říj 20, 2020 8:59

Já bych jim to normálně napsal, jako připomínky k aplikaci. On to nadesignuje nějaký programátor, podívá se na to zaměstnanec MZA, vypadá to hezky, tak to nasadí. Ale u jakékoli aplikace se nakonec v reálném provozu ukáže, že to má nějaké mouchy, které otravují / zdržují / chybí. Funkce, které jsou po ruce uživatel reálně použije jednou za rok a ty které potřebuje pořád jsou někde schované.
Dokud se ale programátorovi neřekne: "hele, tohle není optimální a úprava je jednoduchá", tak se nic nezmění.
To listování po více stránkách je dobrý nápad. A není to zase tak složité na naprogramování.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod lechat » úte říj 20, 2020 9:16

zeter píše:
Automatizovany prevodnik nebude problem naprogramovat.


Já mysím, že si fungování MZA trochu idealizujete. Respektive zatím jsem se nesetkal se situacií, kdy by nějaký archiv ten převodník byl schopný zprovoznit - ani Matricula, o pár koňských délek napřed, to neudělala; Litoměřice dtto, Opava navede na archiválii, ale člověk se musí doklikat podle strany. Že by se s tím obtěžoval/popasoval MZA, no to bych se sakra divil asežral vlastní klobouk (který naštěstí nemám, jinak bych ho nepochybně musel sežrat).


Moje myslenka byla takova, ze pokud MZA takovy prevodnik neposkytne, udelam si ho sam. Koneckoncu IT me zivi, takze by byla ostuda si ho nenaprogramovat:) Uvidime jak bude novy odkaz vypadat, takhle varime jen z vody.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Příspěvekod Zora » úte říj 20, 2020 9:49

Převodník bych ocenila v jakékoliv podobě, která by byla použitelná pro neajťáka :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Příspěvekod zeter » úte říj 20, 2020 10:04

Ale jo, já to pak klidně asi i pošlu, ale chci se nejprve ujistit, že nejsem sám, komu tyhle zdánlivé drobnosti vadí - myslím, že mezi programátory se jaksi nestihla usadit myšlenka, že jedno jediné zbytečné vynucené kliknutí navíc je v součtu zlo velkého rozsahu.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Příspěvekod Zora » úte říj 20, 2020 10:18

Zdánlivé drobnosti? :-)
Bohužel actapublica a celý MZA je jedna velká "drobnost" ,
od počátku zveřejnění matrik, kdysi i pro mnohem širší oblast, se nic nezměnilo, vše jde k horšímu a o nějaké progresi se vůbec nedá hovořit. Jako by to v chodu drželi z posledních sil. Rakousko dokázalo zdigitalizovat celé své území, všude dnes fungují řádné odkazy, a naše ostatní archivy se snad předhánějí v tom, kolik druhů archiválií zveřejní.
Někde si kolegové čtou školní kroniky o svých prarodičích, na MZA si mnohdy nepřečtu ani rodný nebo oddací list babičky. Nesmyslná nařízení o prodloužení špérovací doby, nesmyslná ustanovení o skenech a jejich rozlišení... nedoplněné pomůcky k matrikám, když něco zveřejní, tak je to jen to staré, původní v novém kabátě a ještě mnohdy s chybami.... další si doplní si jistě každý sám. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Příspěvekod zeter » úte říj 20, 2020 10:38

:-D
Zdánlivé jsem myslel zdánlivé pro ně... mimochodem, o těch rychloposuvových čudlících jsem jim psal snad před pěti šesti lety - odpověděli, že teď už to opravovat nebudou, že brzy bude nová aplikace....
(jsou ovšem věci, které se mi na actapublica líbí - např. kompaktnost záznamu a forma nerozfrcané tabulky... ale jinak samozřejmě souhlas, sám jsem v podobném duchu už leccos psal... jestli bude seznam knih pro farnost vypadat stejně roztahaně jako seznam sčítacích operátů, to nechci vidět Zemskou porodnici...)
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod zburget » úte říj 20, 2020 14:47

lechat píše:Moje myslenka byla takova, ze pokud MZA takovy prevodnik neposkytne, udelam si ho sam. Koneckoncu IT me zivi, takze by byla ostuda si ho nenaprogramovat:)
Koukal jsem, jak vypadají odkazy na sčítacích operátech. Tam jsou skeny číslovány po deseti. Takže pokud bude potřeba doplnit až 9 chybějících skenů, mají tam prostor. Takhle by se teoreticky nějaký převodník možná vymyslet dal. V okamžiku, kdy se udělá nějaká matriční oprava, tohle ale může přestat fungovat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Příspěvekod greghouse » úte říj 20, 2020 16:24

zburget píše:Prozatím nelichotivá informace, že nebude možné stáhnout snímek matriky tak, jak to jde teď po přihlášení :-(


Ale tak, nic není nemožné :-D U sčítacích operátů to jde :-p když se chce.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Příspěvekod Zora » úte říj 20, 2020 16:42

zeter píše:Možná ještě operátům: taky vás obtěžuje tohle chování té jejich aplikace?

1) to malé orientační okýnko vpravo nahoře je v tom nejblbějším možném místě, protože překrývá č.p. (a v matrikách bude překrývat stránkování). Sice po chvíli zmizí, ale je to nesmyslné zdržení (to už je rychlejší škubnout snímkem) - kdyby bylo vpravo dole, nepřekáží ničemu.


Neodvážila jsem se o tomhle problému ani ceknout, domnívala jsem se, že je to buď moje neschopnost si to nastavit jinak, nebo že je to dáno tím, že si sken musím hodně zvětšit.
Takže - šílenost, zběsilost... neprofesionalita. Hledám podle čísel snímků, ale orientuji se podle popisných čísel domu. (někde má dům přiřazeny tři skeny, jinde třeba pět). Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Příspěvekod zeter » úte říj 20, 2020 16:50

u malých obcí je to celkem prosté, tam zhruba co č.p., to dva snímky (pokud nejsou vložené výpisky z rodných matrik některých rodinných příslušníků, a taky podle roku sčítání)... jenže ve větších městech jedno č.p. = činžák s x byty, které jsou pak samostatně, takže se může jednat i o desítky snímků, a není žádný způsob, jak odhadnout, kde č.p. začíná a končí.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Příspěvekod greghouse » úte říj 20, 2020 17:02

@zeter, jaký používáte prohlížeč? Ohledně těch náhledů bych měl určité řešení. Záleželo by ovšem na vás, do jaké míry jej budete chtít použít.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Příspěvekod zburget » úte říj 20, 2020 18:14

Takže mám tady další informace k nové aplikaci AP. Jak jsem psal, nebude tlačítko pro stažení snímku. Bude možné uložit pouze aktuální zobrazená výřez, bude fungovat identicky, jako u stávajících sčítacích operátů.
Přikládám vyhádření MZA, proč tomu tak je:
MZA píše:k tlačítku - digitalizované materiály jsou v nějaké kvalitě k dispozici, tyto náhledy stačí k prohlížení na PC. Archivní správa nařídila ceník prací, které jsou badatelům poskytovány. Ceny našeho ceníku jsou to, co Archivní správa chce. Pokud bychom poskytovali digitalizáty v originální kvalitě k čemu by ceník byl? Myslím, že obdobné nastavení je i ve světě, kde k dispozici je nějaká náhledová kvalita a lepší je už za peníze.


Stávající AP obsahuje tři úrovně kvality skenů.
  1. Jednak jsou to skeny mikrofiší, které mají omezenou kvalitu už proto, že mikrofiše nejsou úplně 100%
  2. skeny originálů z počátků vzniku AP
  3. skeny originálů z dob pozdějších.
Pro zveřejnění na stávajícím AP bylo u skenů z originálů sníženo rozlišení = tedy úmyslně zhoršená kvalita. U skenů z počátků vzniku AP se ale bohužel(!!!) nedochovaly originální skeny v plném rozlišení. Takže i v nové aplikaci budou stejná data, jako jsou v současném AP. Ovšem novější skeny budou v nové aplikaci zveřejněny v plné palbě.

Ptal jsem se, jestli se počítá s přeskenováváním mikrofiší. Odpověď je tahle:
MZA píše:Mikrofiše se přeskenovávat nebudou, myslím, že materiálu je tolik, že do konce mýho života nebudeme ani v 10%. Už jenom přírůstky jsou pro obsluhu skeneru práce na jeden až dva měsíce. Pokud máme nějakou pracovní sílu na skenování, tak je využitá k dalším materiálům, o který je zájem. Vím, že toho moc zveřejněného není, ale přesto nějaké materiály přibývají. Zlomovým rokem by měl být konec příštího roku a další rok, kdy by měl být zveřejněn prezentační web vyvíjený se SOA Zámrsk. Vše bude záviset na pracovních silách a zdravotním vývoji v ČR.
To je zajímavá informace - tak uvidíme, co se bude dít koncem příštího roku. Jestli se MZA zlepší nebo Zámrsk zhorší :-)

Taky jsem se ptal na možnost úprav gradační křivky (jasu, kontrastu a gamy).
MZA píše:Do aplikace chceme přidat úpravu těchto parametrů, ale určitě to nebude teď, protože je prioritou odstranit Flash, a to i z Indikačních skic. Pak teprve přijdou na řadu nástavbové funkce.


A pak se v naší komunikaci ještě objevila informace o tom, že se v nové aplikaci znovu můžou objevit už jednou opravené chyby. Právě proto, že se budou brát původní sady skenů v plné kvylitě a nikoli ty upravované pro AP. Takže z toho v tom objemu zákonitě některé opravy vypadnou a ztratí se.
MZA píše:Chybovost vznikne. Podle velikosti kontrolovat nelze, podle názvu stran také ne. Obrázků je mnoho, aby se procházely po jednom. Mám záznam oprav za poslední roky, co se dělalo, ale i tam určitě bude nějaká lidská chyba. Bohužel zálohy originálů jsou na páskách a tam opravy nebyly aplikovány, pouze je přírůstkově dána stránka, bez správného zařazení. Provádění kontroly také není úplně ideální, protože je nutné udělat konverzi dat a určitě není prostor, kam celou zálohu originálů umístit. Nedělám si iluze, že by se chybovost nezvedla a že badatelé nám to vrátí, že už to jednou opravovali. Přesto jsme se rozhodli tohle riziko podstoupit, protože je to poslední možnost, jak se vrátit, aspoň částečně, k nedegradovaným snímkům.


Pokud ke mně dozazí jakákoli další informace, zase to sem napíšu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Příspěvekod Zora » úte říj 20, 2020 18:20

se nedožiju... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nová aplikace pro ActaPublica - aktuální informace

Příspěvekod zeter » stř říj 21, 2020 12:03

@greghouse - FF
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků