Škoda lásky ...

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

Škoda lásky ...

Příspěvekod sanssouci » sob říj 17, 2020 13:56

Zoro a Zburget, co mne pořád diví, je to tady f o r u m, kde
každý kdo chce, sem může vložit otázku. Za každou otázkou
je jiný člověk, který sem, za jakých 1000 důvodů , se obrácí
s prosbou. Otázka by měla zůstat otázkou. Nic víc.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Škoda lásky ...

Příspěvekod zburget » sob říj 17, 2020 14:24

Nerozumím kterou otázku máte na mysli. Prosím konkrétní případ, vysvětlím můj postoj.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Škoda lásky ...

Příspěvekod Zora » sob říj 17, 2020 14:37

Někdy otázka sice zůstane otázkou, ale bez odpovědi.
Každý může vložit vše, ale v souladu s pravidly.

Nemá smysl to rozebírat, na moderování čas nemáš, psals, takže opakovaně prosím, neřeš, určitě jsi časově vytížený.

Pokud se někomu nedostalo odpovědi, tak jen proto, že nedodržel pravidla. Vždy je napsáno, co by měl udělat, co nedodržel. Samozřejmě má možnost obrátit se na profesionální genealogy, tam určuje co chce, potřebuje a za jakých pravidel. Ovšem zaplatí za to...

Śkoda, že si nespočítáš, kolika lidem jsme pomohli, kolik lidí bylo upozorněno na pravidla a opravilo.. a následovala opět pomoc.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Škoda lásky ...

Příspěvekod kimes » sob říj 17, 2020 14:44

sanssouci píše:Zoro a Zburget, co mne pořád diví, je to tady f o r u m, kde
každý kdo chce, sem může vložit otázku. Za každou otázkou
je jiný člověk, který sem, za jakých 1000 důvodů , se obrácí
s prosbou. Otázka by měla zůstat otázkou. Nic víc.

No tak, mně zase diví, pardon udivuje, že po letech působení na odborném fóru, můžete vyslovit tenhle obecný názor! Fórum, jako takové, není bezbřehé plácání, pardon chatování, tak jak ho známe na některých sociálních sítích, má svá, všeobecně uznávaná pravidla, která musí být - v zájmu všech - dodržována - viz např. https://cs.wikipedia.org/wiki/Internetov%C3%A1_diskuse
Kdyby tomu tak nebylo, zejména u odborného fóra jako je toto, tak bych se vás mohl zeptat, např. co jste měl/a včera k večeři? Myslíte, že by to nějakého genealoga zajímalo?
A moderátoři jsou tady od toho, aby tato pravidla prosazovali a tím úroveň fóra udržovali na patřičné úrovni. Tak nevím, čemu se divíte?
Kolega zburget se správně ptá jakou otázku myslíte, resp. dalo by se to ještě rozšířit o otázku kdo a kdy vám bránil nějaký dotaz tady položit? Jsem zvědav na vaši odpověď ...
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Škoda lásky ...

Příspěvekod sanssouci » sob říj 17, 2020 18:37

Máš pravdu Zoro, já to řešit nebudu. Vaše chování vůči tazatelům,
tady ve foru, je asi normální.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Škoda lásky ...

Příspěvekod Zora » sob říj 17, 2020 18:40

Dodala bych, že ne vždycky je chování tazatelů normální....
bohužel.

Je mně jasné, že Ty to řešit nebudeš, psal jsi že nemáš čas na moderování, ale občas si najdeš chvilku, kdy nezodpovědně kritizuješ.
Žádám o respektování chování moderátorů.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Škoda lásky ...

Příspěvekod sanssouci » sob říj 17, 2020 18:46

Padne mi to hned do oka, jak se
tazatelům chováte.
Je to škoda, že jsem asi jediný, kdo
vás kritizuje.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Škoda lásky ...

Příspěvekod Zora » sob říj 17, 2020 18:54

Vše je dáno pravidly, těch se držíme.
Víc nemám co dodat, Tvoje příspěvky beru jako zbytečné rýpání.

Znovu žádám o respektování jednání moderátorů. V opačném případě může následovat ban.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Škoda lásky ...

Příspěvekod sanssouci » sob říj 17, 2020 19:04

Díky Moniko. Ve facebooku nejsem.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Škoda lásky ...

Příspěvekod Zora » sob říj 17, 2020 19:07

Abychom tedy psali o stejném příspěvku.
viewtopic.php?f=29&p=237964#p237964

Kolegyně chtěla obec, nepřipsala naprosto nic. Zdvořile, tedy bez slovíčka prosím (netuším, proč bych měla prosit o samozřejmost), jsem požádala o připsání jména a příjmení té osoby.
Kolegyně uvedla sice, že se jedná o x tý zápis na konkr. straně, ale nic dalšího.
Snad každý z nás už někdy viděl typickou reakci: "Jé, to jsem nechtěla, šlo o další zápis, tenhle nepotřebuji"...

Po upozornění nereagovala a nakonec dotaz vzdala.

V pravidlech máme napsáno, že
.....V případě, že chcete přečíst jen jedno slovo, zpravidla jméno, místo, či povolání... Tak to napište na začátek zprávy. Stačí pak napsat jen pár slov před požadovaným slovem.....

Navíc si kolegyně nepřeje, aby se zveřejňovalo příjmení z jejího rodokmenu.

- nedodržena pravila, vysvětleno v čem, bez reakce
- fórum je o vzájemné pomoci, odmítá vložit 200 let staré příjmení, "aby se jí nikdo nevrtal v příbuzných".

Bohužel, pak je opravdu jediná cesta, najmout si profesionála a dohodnout s ním přesné podmínky.
Proč bychom měli pomáhat tam, kde není naprosto žádná odezva, jen urážení se a už vůbec ne pomoc ostatním (ve smyslu, že právě někdo její příjmení může hledat teď nebo později) ?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Škoda lásky ...

Příspěvekod zburget » sob říj 17, 2020 21:55

Zcela upřímně - mě už to tady taky pomalu přestává bavit. Ale z opačného pohledu, než píše Monika nebo sanssouci.
Zkuste prosím někdo spočítat (já to fakt dělat nebudu, ale zajímalo by mě to), v kolika procentech mých odpovědí je nějaká výtka, nevhodný požadavek nebo negativní postoj k tazateli. Odpovídám denně v několika vláknech a jednou za čas se najde někdo, kdo se přes zdvořilou prosbu nebo upozornění začne stavět na zadní. A když už se tomu tazateli povede mě svým přístupem opravdu vytočit a já tedy už napíšu, co si o jeho přístupu myslím, tak je mi to okamžitě otlučeno o čumák.
V každém vlákně má každý možnost odpovědět podle svého uvážení. Nikomu nenadávám za to, že odpověděl i tam, kde za to tazatel podle mě nestojí.
Po nikom nechci nic nad rámec pravidel. A jestli jo, stačí mi to říct. A i v tom případě může odpovědět kdokoli jiný bez doplnění mnou požadovaného.

Když je tady tak velebený onen Facebook - jak často se tam (nebo i na jiném fóru) stane, že se tam lidi pohádají? Ale opravdu pohádají, včetně nadávek, zesměšňování, urážení apod? A ne, že se tam porvou dva - často je to skupinová bitka. Tady se v takové míře nic takového neděje. Ale tady taky stačí napsat v podstatě drobnost a hned lítají od ostatních facky. Jako mám to za potřebí?

Jestli vám tady moje přítomnost tak vadí, opravdu tady nemusím být! Vrátit klíčky a zavřít za sebou dveře mi opravdu problém dělat nebude.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Škoda lásky ...

Příspěvekod ozana » ned říj 18, 2020 8:42

Zdeňku nenechte se vyprovokovat, děláte to dobře.

Buď se bude udržovat štábní kultura nebo to bude pomalu upadat do chaosu.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Škoda lásky ...

Příspěvekod zburget » ned říj 18, 2020 21:22

Monika píše:Pane Burgete, vyjadřuji se pouze k facebooku, a to jen proto, že jste, co si pamatuji (ale třeba se mýlím), někde psal, že facebook vůbec nepoužíváte a z toho odvozuji, že tedy nevíte, jak to tam v genealogických skupinách vypadá.
Přesně tak - facebook nepoužívám vůbec, takže nejen že nevím, jak to vypadá v genealogických skupinách, já vlastně nevím, jak to tam vypadá vůbec. No nechybí mi to a ani se nechystám to změnit (bez ohledu na genealogii).
A dotaz z naprosté neznalosti Facebookového prostředí - dá se v těch diskuzí reálně něco zpětně vyhledat? Zůstávají tam všechny příspěvky a dotazy? Navždy?

Tady jsou problémem tedy pravidla - přemílá se to tady pořád dokola. Já je nevymyslel, i když uznávám, že jsem se na jejich úpravách (přesněji na jejich změkčení) taky drobně podílel. Já mám problém ten, že jsem byl tak nějak ustanovan moderátorem aniž bych jakkoli vyjádřil byť náznak, že se jím chci stát, spíš naopak jsem se tomu nějakou chvíli snažil (marně) vzdorovat. Takže teď, i když se mi to nelíbí, musím aspoň nějaké dodržování pravidel vyžadovat.
Mně osobně ale ani nevadí, když někdo nějaké pravidlo drobně poruší, mně u odkazovaného příspěvku vyloženě vytočil přístup tazatelky (tedy za předpokladu, že opravdu všichni momentálně myslíme tentýž příspěvek, který spustil tuhle diskuzi) - tedy "chci to přečíst, ale NEpřepíšu sem nic, protože byste stejně nepochopili proč". Tohle přece není normální přístup! A já ta jména chtěl opravdu jen proto, abych věděl, že čtu stejný záznam. Jinak jsou mi její jména absolutně ukradená - mně tady projde rukama denně tolik jmen, že si je nepamatuju za půl hodiny. Navíc, kdybyste si (všichni; není mířeno na Moniku) to vlákno přečetli, zjistili byste, že jsem tam tazatelce i dal radu, jak vyluštit to, co chce, za předpokladu, že tedy koukáme na stejný záznam. Moji poslední reakci jsem k vláknu připojoval už v okamžiku, kdy bylo v koši a zamčené (jakožto mám moderátor privilegium lézt i do zamčených vláken). Fakt vám připadá, že jsem k tazatelům málo vstřícný? Já vždycky dostanu vynadáno tak nějak obecně za nevhodné chování, ale když chci konkrétní příklad, tak ho nedostanu. Nemám problém s kritikou, ale aby k něčemu vedla, musí být konstruktivní. Když se zeptám, co dělám blbě, tak mi nakonec všichni odpoví, že nic, že dělám dobře. Tak proč jsem tedy dostal vynadáno?!
Jednou jsou v sekci čtení napsaná pravidla, a ta platí pro všechny. I pro mě. Já s nimi problém nemám, i když se s některými neztotožňuju zcela na 100%. Pokud většině pravidla tak strašně vadí, vyjednejte si u Tabyho jejich zrušení (a nebo razantní seškrtání) a já se jimi tím budu řídit. Po nikom nechci nic NAD rámec pravidel. Jen se maximálně snažím lidem poradit, jak to mají dělat, aby jim to šlo líp. To je taky špatně? Mám tedy fungovat jako černá skříňka? Sem se hodí fotka, zmáčkne čudlík a z druhé strany musí bezpodmínečně a bez řečí vypadnout přepis?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Škoda lásky ...

Příspěvekod kimes » ned říj 18, 2020 23:17

[color=#000000][color=#000000][/color][/color]
Monika píše:
zburget píše:Když je tady tak velebený onen Facebook - jak často se tam (nebo i na jiném fóru) stane, že se tam lidi pohádají? Ale opravdu pohádají, včetně nadávek, zesměšňování, urážení apod? A ne, že se tam porvou dva - často je to skupinová bitka. Tady se v takové míře nic takového neděje.

"Nevelebím" facebook. Navrhla jsem jej sanssoucimu jako alternativu.

Možná se budete divit, ale v genealogických skupinách, v nichž jsem členkou, jsem osobní útoky, nadávky, urážky apod. nečetla už alespoň rok (jsem v některých i několik let, nejen v českých). Jednou jsem v jedné skupině zachytila, že se tam asi někdo o nějaké urážky pokoušel, ale byl správcem skupiny z té skupiny vyloučen a příspěvky zmizely dřív, než jsem to mohla číst. Poznala jsem to jen proto, že tam na něj zůstalo několik slušných reakcí.

Sem tam se v některých skupinách objeví člověk, který sice nepoužívá vysloveně nadávky, ale jak má o sobě mínění, že je "mistrem světa", je vůči začátečníkům arogantní. Takové lidi si blokuji hned při jejich první arogantní reakci, takže nevím, jak moc jich v které skupině je.

Jistě tam jsou i skupiny, kde jsou takové osobní útoky tolerované, ale tam, samozřejmě, nepotřebuji být členkou, proto debaty v nich vůbec nevidím. A z jedné skupiny jsem se, bohužel, nakonec rozhodla odejít, protože tam byla tolerovaná politická propaganda a s tím spojená arogance vůči jinak politicky smýšlejícím.

Ona taky na facebooku dost dobře funguje možnost zablokovat si některé jedince (například právě konfliktní nebo arogantní, jak už jsem psala) - nikde neuvidíte, co takový člověk píše a on zase nevidí, co píšete vy. Takže není třeba se nechat urážet, prostě toho dotyčného u sebe zablokujete a je vyřešeno.

Je tam třeba skupina, v níž si lidé pomáhají se čtením. Ta by vám připadala, pane Burgete, nejspíš jako z jiného světa. Lidé tam někdy dají jen odkaz na zápis v matrice a někdy tam dají pouze obrázek s výřezem části textu úplně bez odkazu, přesto jim to tam jiní lidé přečtou bez jakýchkoli výtek. Jen sporadicky se tam objevuje rada, aby dávali místo fotky s výřezem raději odkaz, ale je to opravdu většinou jen rada. Nezaznamenala jsem tam ani výčitky, že se žadatel o čtení nesnaží nic přečíst; pouze sem tam se někdo zeptá (slušně) na to, co dotyčný přečetl. Ta skupina je velká a velmi frekventovaná.

Občas (je to ale jen sporadicky) si všimnu, že jsou v těch skupinách stejné texty ke čtení nebo stejné dotazy, jaké jsou i zde na fóru. Z toho myslím, že nejsem jediná, kdo sleduje genealogické skupiny na facebooku a zároveň chodí sem na fórum. Tady je to hodně o pravidlech, na FB je to celé o osobním přístupu: chci nebo nechci odpovědět. Rozhodně ale FB "nevelebím". Je to jen nástroj (stejně jako fórum) a je na každém, jak ten nástroj bude/nebude využívat.

Pane Burgete, vyjadřuji se pouze k facebooku, a to jen proto, že jste, co si pamatuji (ale třeba se mýlím), někde psal, že facebook vůbec nepoužíváte a z toho odvozuji, že tedy nevíte, jak to tam v genealogických skupinách vypadá.

Předesílám, že - snad jako každý kdo zná web Moniky - si vážím jejích znalostí, zkušeností i ochoty pomoci i na tomto fóru, ale ... s její kritikou práce zdejších moderátorů nesouhlasím. Pokusím se vysvětlit proč.
Když si vypůjčím označené části příspěvku Moniky k dění na facebookových skupinách, tak dospívám k názoru, že to co tady dělají moderátoři a jsou za to kritizování, to Facebooku dělají správci skupin, ale hlavně každý uživatel sám za sebe a v míře nesrovnatelné, protože souhrnně nezjistitelné. Tam je na mém rozhodnutí, koho si bloknu již při jeho prvním příspěvku( a asi nevím kdo mua co mu odpoví), komu odpovím nebo ne, nebo z které skupiny odejdu. Tak v čem je rozdíl?!
Rozdíl je v tom, že tam je to rozhodnutí ryze individuální( o které se ostatní ani nemusí dozvědět) a tady s tímto rozhodnutím jdou s kůží na trh moderátoři... Moniko, podle mého názoru, není Facebook stejný nástroj jako toto fórum. Jsou nezanedbatelné rozdíly jak ve struktuře uživatelů, tak i v charakteristice a cílech příspěvků - a zejména, jak sama píšete, tady je to více o pravidlech, které jsou předem známy a pro všechny stejné ... ale i tady má každý svobodnou vůli se rozhodnout, zda je bude dodržovat, zda někomu - o své vůli, nejen podle názoru moderátora - odpoví nebo ne. Rozhodně tady nikdo nikoho neblokuje hned po položení dotazu - naopak si myslím, že zdejší moderátoři mají s těmi arogantními tazateli většinou svatou trpělivost. Proto si myslím, že jejich kritika není na místě.
Ale co mně ještě více na těchto diskusích (a že jich za ta léta pamatuji dost) vadí, to je ta pasivní mlčící většina z tisíců registrovaných uživatelů - vždycky skončí u několika jedinců a vyšumí to do ztracena. Vadí mně, že ostatní moderátoři - mimo zburgeta a Zory - dělají, že jich se to netýká a ani Taby, který by měl mít konečné slovo, se obvykle nezapojí
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Škoda lásky ...

Příspěvekod greghouse » pon říj 19, 2020 1:07

Nezlobte se na mě, ale mě to (pokud jsem to správně pochopil) zní hrozně vtipně, že zatím co zde se občas moderátoři marně hádají s arogantními uživateli, tak v daných Facebookových skupinách žádní arogantní nejsou ...... protože už mají všichni dávno bany :-D To mi připomíná ten jeden díl z Hvězdné brány, jak tam na té jedné planetě neměli zločin, protože za jakýkoliv přestupek posílali lidi na doživotí do vězení a časem zbyli jen ti slušní :-D
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Další

Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků