VYŘEŠENO Berní rula - Sadská a okolí

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Berní rula - Sadská a okolí

Příspěvekod VratislavF » pát črc 31, 2020 15:09

Dobrý den, dovolím si poprosit zkušené o radu. Sháním Berní rulu, kde je zahrnuta obec Sadská a okolí. Vím, že se ty kraje tam dost měnily, (čáslavský, kouřimský), tak bych nerad koupil knihu jinou, zbytečnou. Zatím jsem nikde info nenašel, tak se tu snad někdo znalý najde a poradí tápajícímu. Děkuji moc. :)
Naposledy upravil VratislavF dne úte zář 01, 2020 15:06, celkově upraveno 1
VratislavF
 
Příspěvky: 353
Registrován: pát čer 28, 2019 18:54
Oblast pátrání: Sadská-okres Nymburk-Střední Čechy
Rodokmen online: MyHeritage - soukromý

Re: Berní rula - Sadská a okolí

Příspěvekod Karla55 » sob srp 01, 2020 1:27

Sadská patřila do panství Poděbrady, tedy Hradeckého kraje. Podívejte se do Knihovny, do tématu Generální rejstřík k berní rule na str. 84, kam jsem dala mapu krajského rozdělení Čech v r. 1654.
Berní rula pro Hradecký kraj má čtyři díly - 12, 13, 14 a 15. Ve 14. a 15. dílu Sadská není. Protože panství patřilo panovníkovi, domnívám se, že by měla být v BR 12.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Berní rula - Sadská a okolí

Příspěvekod VratislavF » sob srp 01, 2020 11:17

Moc děkuji za navedení, doufám i, že k cíli. Ano, onu tabulku jsem si včera večer při hledání i našel a stáhl, je to moc dobrá pomůcka. Mě zaráželo, že občas byl "človíček" v Sadské narozený udán v jinším kraji. Ale je pravda, že princip těchto RUL musím asi lépe pochopit. Zapracuji večer na tom. Jenom se ještě pozeptám: digitalizace, byť za poplatek, tuto sféru ještě nezasáhla? Omlouvám se za možná triviální dotaz, ale s rulami teprve začínám, za rok za dva , se tomu asi sám zasměji. Tož asi tak. :oops:
PS: snažil jsem se i kontaktovat pomocí SZ člena/nku Claricia , bohužel bez výsledku, zprávu z 19.3. ještě nepřečetla. Pro úplnost, přidávám její příspěvek , či lépe jeho část jako citaci :
Claricia píše:
Pokud bude mít někdo zájem, nabízím vyhledání příjmení v generálním rejstříku k berní rule, který vyšel v nakladatelství Libri.

Ještě jednou děkuji a věřím, že se dopracuji k cíli. :D :D
VratislavF
 
Příspěvky: 353
Registrován: pát čer 28, 2019 18:54
Oblast pátrání: Sadská-okres Nymburk-Střední Čechy
Rodokmen online: MyHeritage - soukromý

Re: Berní rula - Sadská a okolí

Příspěvekod Karla55 » sob srp 01, 2020 12:50

Generální rejstřík k berní rule je abecední seznam držitelů gruntů v roce 1654, jednotlivé svazky berní ruly popisují podrobně jednotlivá panství v roce 1654. Nejsou digitalizované, ale někteří nadšenci některé z nich nafotili.
Když si projdete témata v Knihovně, najdete mezi nimi odkazy na stažení BR pro Plzeňsko, Čáslavsko, Prácheňsko, Litoměřicko a také Popis Čech roku 1654. Anebo jděte přímo na uloz.to a zadejte "berní rula".
Pokud se chcete na něco zeptat z generálního rejstříku, napište svůj dotaz do tématu Generální rejstřík k berní rule, také v Knihovně (tlačítko Odeslat odpověď vlevo dole). Nemá cenu psát Claricii, ta téma založila v roce 2008 a dnes již odpovídají jiní kolegové. V dotazu uveďte panství.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Berní rula - Sadská a okolí

Příspěvekod zburget » sob srp 01, 2020 13:09

Já bych jen upřesnil - ohledně jakéhokoli dotazu nikdy nemá smysl kohokoli kontaktovat přes SZ. Pokud máte jakýkoli dotaz, pište ho VŽDY sem do fóra. Může to v budoucnu posloužit i někomu dalšímu.
Občas vám někdo přes SZ může odpovědět, ale je to pak jeho boj a vám nezbyde, že věřit jen tomu jedinému člověku.
Cokoliv je zodpovězeno veřejně, je rovněž kontrolováno a případně korigováno dalšími členy fóra.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Berní rula - Sadská a okolí

Příspěvekod VratislavF » sob srp 01, 2020 14:49

Děkuji !! Tak to s Uložto.cz mě netrklo, hned na druhý pokus dobrý úlovek. Tak to snad nezakřiknu. :shock: Téma zatím nechám otevřené, pokud se zadaří, zítra dám VYŘEŠENO. Ještě jednou můj veliký dík!
VratislavF
 
Příspěvky: 353
Registrován: pát čer 28, 2019 18:54
Oblast pátrání: Sadská-okres Nymburk-Střední Čechy
Rodokmen online: MyHeritage - soukromý

Re: Berní rula - Sadská a okolí

Příspěvekod ozana » sob srp 01, 2020 16:24

VratislavF píše:Moc děkuji za navedení, doufám i, že k cíli. Ano, onu tabulku jsem si včera večer při hledání i našel a stáhl, je to moc dobrá pomůcka. Mě zaráželo, že občas byl "človíček" v Sadské narozený udán v jinším kraji. Ale je pravda, že princip těchto RUL musím asi lépe pochopit. Zapracuji večer na tom. Jenom se ještě pozeptám: digitalizace, byť za poplatek, tuto sféru ještě nezasáhla? Omlouvám se za možná triviální dotaz, ale s rulami teprve začínám, za rok za dva , se tomu asi sám zasměji. Tož asi tak. :oops:
PS: snažil jsem se i kontaktovat pomocí SZ člena/nku Claricia , bohužel bez výsledku, zprávu z 19.3. ještě nepřečetla. Pro úplnost, přidávám její příspěvek , či lépe jeho část jako citaci :
Claricia píše:
Pokud bude mít někdo zájem, nabízím vyhledání příjmení v generálním rejstříku k berní rule, který vyšel v nakladatelství Libri.

Ještě jednou děkuji a věřím, že se dopracuji k cíli. :D :D

Claricia je správkyní na Okounu, tak ji zkuste oslovit i tam
https://www.okoun.cz/boards/rodokmeny%2C_genealogie
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků