Návrh na vedení diskuse

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod greghouse » stř črc 29, 2020 18:17

Newmy píše:
greghouse píše:Mě osobně by zajímalo konkrétně jak jinak řešit "problém" se špatným názvem tématu u čtení, když je to špatně, autor je upozorněn, ale má to na háku.


Jednoduše. Při vytváření tématu v sekci "Čtení starých materiálů" nahradit programově pole pro předmět formulářem, kde bude muset uživatel vybrat rok, jazyk, dopsat místo a pramen, jinak se téma neodešle. Otázka je, jestli se to chce někomu programovat :D


To mi přijde ideální, ale určitě se (když pomineme jak reálné je, že se to zrealizuje) stane to, že nebude možné podchytit všechny typy zdrojů a bude existovat možnost "Vlastní název", kterým by se to i tak obcházelo.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zburget » stř črc 29, 2020 18:27

Newmy píše:
greghouse píše:Mě osobně by zajímalo konkrétně jak jinak řešit "problém" se špatným názvem tématu u čtení, když je to špatně, autor je upozorněn, ale má to na háku.


Jednoduše. Při vytváření tématu v sekci "Čtení starých materiálů" nahradit programově pole pro předmět formulářem, kde bude muset uživatel vybrat rok, jazyk, dopsat místo a pramen, jinak se téma neodešle. Otázka je, jestli se to chce někomu programovat :D
No, Tohle fórum běží na poměrně archaické verzi phpBB. Taby (majitel fóra) se vyjádřil v tom smylu, že by uvítal, kdyby mu někdo pomohl (a nebo to udělal celé) s upgradem na aktuální verzi. A vyjádřil se i v tom symlu, že by to rozhodně nebylo zadarmo. Zatím se nenašel nikdo, kdo by se k tomu přihlásil.
Pak samozžejmě může někdo doprogramovat takový modul, který bude vyžadovat zadání správných údajů.
Nic vám nebrání v tom, abyste se do toho pustil.
A dokud to "někdo" něudělá, je potřeba počítat pouze se stávajícími prostředky.

Nějaký další nápad?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod greghouse » stř črc 29, 2020 18:45

Věřte, že mít dostatečné zkušenosti, tak bych se do toho pustil hned. :-)
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zburget » stř črc 29, 2020 18:47

ozana píše:
zburget píše:... Ideálně prosím konkrétní příklady toho, co bylo špatně nebo neoptimálně. A ta prosba není mířena na Moniku, ale na všechny, kteří cítí potřebu se k mojí práci jakkoli vjádřit. Slibuju, že se nad všemi podněty hluboce zamyslím.

Žádáte takto již po několikáte a odpovědí bude opět mlčení. Vy už nemůžete udělat něco lépe! NEMŮŽETE. Balónek je jednoznačně na druhé straně hřiště.
No, já nevím.
Bylo zde zmíněno, že se zde nechováme vstřícně k tazatelům, vyžadujeme věci, které vyžadovat nemáme, panuje zde neochota, několikrát od různých uživatelů zaznělo slovo buzerace. A to i od dlouholetých členů. Takže něco v nepořádku zde tedy prokazatelně je. A já jsem moderátorem tohoto fóra (ač ne z mé vůle), takže za to i já nesu osobní odpovědnost. Proto se ptám a musím ptát, co já osobně konkrétně můžu udělat pro to, aby se zde všichni = nováčci i dlouholetí členové fóra cítili komfortně a chodili sem rádi. Jsem možná slepý, hluchý a blbý, ale já to fakt nevidím. Možná je to tou moderátorskou funkcí, možná mým egem, možná ještě něčím jiným. Proto prosím o ty příklady toho, co je špatně a návrhy, jak to dělat jinak.
Obecné formulace typu "je tu blbá nálada", "ve čtení uživatele buzerujete", "jste neochotní", … jsou prostě k ničemu. To se tu řeklo hodněkrát, takže to všichni víme.
Ale kdyby někdo napsal: v tomhle příspěvku [odkaz] bylo špatně to a to, očekával bych, že to mělo být uděláno tak a tak - nad tím už se dá přemýšlet a diskutovat. Fajn, buď přijdeme na to, že nám jiný přístup pravidla nedovolí a pak je tedy opět (pokolikáte už) změňme tak, ať nám vyhovují a nebo tedy dělejme svoji práci jinak - tak, aby se tady všichni cítili příjemně.
ALE!!! - musíme zde zachovat pořádek, přehled a spolupráci. Jedná se o odborné fórum, ne kecárnu, i když i na tu kecárnu je zde prostor. Na odborném fóru asi prostě nemůže být všude kavárna, zahradní slavnost a lunapark. To může být tam, kde je k tomu vhodný prostor. Ne v odborných částech fóra.

To, že je zde prostor pro diskuzi dokládá i tenhle typ vlákna (a je jich tady vícero). Rád bych, aby z té diskuze ale vzešly konečně nějaké konkrétní a jasné závěry. Bohužel se něco takového děje jen vzácně. Většinou zůstane u obecných kritik bez navrženého realizovatelného konkrétního řešení. :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod kimes » stř črc 29, 2020 23:06

Tak tedy za sebe: Myslím si, že k danému tématu bylo řečeno - a nejen tady a teď - vše podstatné. Diskusi ano, ale ne za každou cenu, ne takovou všeoobjímající, nic neřešící(v tom má z burget pravdu).
Snad se shodneme na tom, že určitá pravidla jsou potřebná, zejména v sekci čtení, a když už jsou, tak je hlavním úkolem moderátorů prosazovat jejich dodržování - někdy stačí jemné a slušné upozornění, někdy je třeba větší razance - na tom žádná diskuze nic nezmění.. Už to tady taky zaznělo - v "civilním" životě taky přeci nemůžeme očekávat bezbřehou vstřícnost, např. od policisty nebo soudce - k těm, kteří zjevně(někdy i programově) daná pravidla porušují
A ještě přidám jeden svůj názor(myslím, že letitý z pravidelného sledování tohoto fóra) - některým uživatelům - a tím nemyslím jen nové a nezkušené - chybí trochu větší pokora a vděčnost za práci moderátorů a čtečů...
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zburget » čtv črc 30, 2020 8:26

Monika píše:Něco jiného je ale přístup k těm, kteří novému žadateli, který jakkoli porušil pravidla nebo váš požadavek na transliteraci (který není v pravidlech), přece jen něco přečtou. Poměrně často je jim to vytýkáno (byť, samozřejmě, slušně). Nejen vámi, i jinými uživateli. A to třeba i v případě, že jen nenapíšou do předmětu obec nebo neodmažou z předmětu nějaký drobný text navíc*.
O.K. - tohle je to, co jsem chtěl slyšet - jasná, konkrténí a relevantní výtka - díky za ni. Budu si na to dávat větší pozor. Každopádně transliteraci nevyžaduju, jen ji všele doporučuju. Snažím se to všude psát, možná to vyznívá jinak, než chci. Zkusím se nad tím zamyslet, jak jinak.
Jediná potíž vzniká v případě, kdy je záznam v němčině nebo latině a přepis je v češtině. Tam tedy nevím, jak s tím naložit. U zkušeného uživatele, kde vím, že ten jazyk ovládá a potřebuje nějaké slovíčko, mi vůbec nebude vdit, když bude dotaz na německý záípis vypadat stylem: "Čí byla za svobodna matka Franty Šulce s Pelhřimova?" U uživatele nového, u kterého nevím, jestli vůbec ví, co je to kurent fakt nevím, jak bych s něčím takovým naložil.
A přiznávám, že se ve mě zpění krev v okamžiku, kdy se snažím uřivatel nějak přimět ke čtení (aby se to naučil) a pod moji snahu někdo napíše kompletní překlad (a ještě k tomu neúplný). Něco takového prostě musí být vyloženě naschvál. Kdyby se tam objevil přepis, fajn, dotyčný naznal, že chce něco přečíst bez snahy žadatele. Ale naschvály si tady přece dělat nemusíme.

(* Za mě tedy, pokud předmět obsahuje požadované údaje, tak ať je v něm klidně cokoli dalšího. To, co je navíc, přece není jedovaté a ničemu to nebrání.)
Tak, jedovaté to není, ale zbytečně to zhoršuje přehlednost. Když je něco špatně, upozorním tazatele a požádám o opravu, když se mu to nepovede ani napodruhé, tak to opravuju sám. S tím problém nemám.
Obecně - jak naložit s věcmi, které jsou tam navíc - je to prkotina, ale tohle by museli zvážit i další. Mně osobně takhle striktní požadavky na předmět přijdou zbytečné, ale jednou někdo někdy rozhodl, že to má vypadat takhle, tak se to snažím vyžadovat. Pokud bude "odhlasováno", že tam má být něco úplně jiného, já s tím nebudu mít nejmenší problém. Případného hlasování se zdržím, protože, jak jsem psal, mně osobně je opravdu úplně jedno, jak ten předmět vypadá.


ad sahání na kamna - o.k. - v klidu si sednu a budu se kochat, jak si ostatní pálí ruce ;-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Viridis » čtv črc 30, 2020 16:49

Dobrý den,

zařekla jsem se, že se k zvyklostem na fóru - jde výhradně o sekci čtení, samozřejmě - nebudu vyjadřovat, neudržela jsem se, je to silnější než já :wink: . Předesílám, že si práce moderátorů tohoto fóra velice vážím, dostalo se mně zde několikrát velké pomoci, našla jsem zde spoustu informací, které mně posunuly a stále posunují dále v mém pátrání. V přístupu moderátorů k některým tazatelům - určitě ne k těm, kteří to tu zneužívají nebo neznají kouzelná slůvka prosím a děkuji - a i "čtečkám" (i když ne na Vaší úrovni) vidím jisté rezervy. Pokusím se vysvětlit, v čem.

Pan Burget napsal (nepovedla se mně citace :) ):
Jediná potíž vzniká v případě, kdy je záznam v němčině nebo latině a přepis je v češtině. Tam tedy nevím, jak s tím naložit. U zkušeného uživatele, kde vím, že ten jazyk ovládá a potřebuje nějaké slovíčko, mi vůbec nebude vdit, když bude dotaz na německý záípis vypadat stylem: "Čí byla za svobodna matka Franty Šulce s Pelhřimova?" U uživatele nového, u kterého nevím, jestli vůbec ví, co je to kurent fakt nevím, jak bych s něčím takovým naložil.
A přiznávám, že se ve mě zpění krev v okamžiku, kdy se snažím uřivatel nějak přimět ke čtení (aby se to naučil) a pod moji snahu někdo napíše kompletní překlad (a ještě k tomu neúplný). Něco takového prostě musí být vyloženě naschvál. Kdyby se tam objevil přepis, fajn, dotyčný naznal, že chce něco přečíst bez snahy žadatele. Ale naschvály si tady přece dělat nemusíme.


Proč se popsaným způsobem nemůže zeptat i nováček na fóru, pokud správně popíše, co chce a přidá správný odkaz s popisem, kde se záznam nachází? Proč je třeba jej nejprve vyzkoušet ze znalosti kurentu? Proč by se mu nemohlo dostat odpovědi, že "matka Franty Šulce z Pelhřimova byla za svobodna Nováková", pokud se uvedený záznam opravdu týká Franty Šulce z Pelhřimova? Pokud se Franty Šulce netýká, dá se nereagovat nebo napsat "to není Franta Šulc z Pelhřimova". Některým lidem třeba stačí jen základní kostra - pouze jména a data, o nic jiného nestojí. Někomu to postačí "nafurt", někdo přijde na to, že se hodí všechny údaje z matričních záznamů a začne se učit číst.
Ale když sem nováček přijde poprvé pro pomoc a Vy jej nutíte napřed si vytisknout tabulku, pak pracně přepisovat písmenko po písmenku celý zápis, aby se dozvěděl, co po několika nocích konečně objevil, podle psychické odolnosti buď poslechne, nebo uteče, každopádně se ale moc vítaný cítit nebude. Samozřejmě, je to jeho škoda. Ale třeba i naše škoda, když uteče jinam, třeba to byl někdo, kdo se vyzná v jiné oblasti - mapy, místopis ....
A když se někomu takového nováčka zželí a napíše mu, o co poprosil (třeba i s chybami, protože holt není tak dobrý jako Vy), dělá naschvál? Nemůže jeho motivace být jen prostá chuť pomoci druhému a ne jej hned nacpat do kurzu čtení starého písma?
"Vyžírky" se časem odkopou samy a nikdo jim pomáhat nebude - a když bude a třeba s chybami - jejich věc, časem je to přestane bavit oba. "Vyžírky" se buď se umravní nebo odejdou. Třeba by bylo možné stanovit, po jaké době by se takové příspěvky, na které nikdo nezareagoval (pouze ve čtení), přemisťovaly do koše, protože na rozdíl od jiných sekcí se to ve čtení stává jen tehdy, když je žádný nebo chybný odkaz.

Jen ještě doplním, že text výše se týká příspěvků, které mají aspoň relativně správně uvedený předmět nebo tazatelé poslechnou výzvu k jeho opravě. Pravidla by se měla dodržovat, i když to ve společnosti v poslední době bohužel moc není v módě.

Zdraví P.Z.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Viridis » čtv črc 30, 2020 18:07

Ještě dovětek:
Jednu větev mám na Slovensku. Některé matriky jsou v maďarštině. Základní výrazy mám ve slovníku v knize o tvorbě rodokmenu. Maďarština používá latinku. Maďarský slovník nemám, občas se mně podaří něco přeložit (snad správně, nevím) pomocí internetu. Když narazím na škrabopis, přečtu ze zápisu jen jména. Kdyby ke mně měli slovenští kolegové v sekci Čítanie na fóru Geni.sk stejný přístup jako moderátoři zde ve Čtení, nejspíš bych to vzdala, protože přepisovat maďarštinu písmenko od písmenka, když to nedává žádný smysl bych asi nedělala. Ale nemají. Chápou, že my z Česka máme s maďarštinou problém. Je pro ně jednodušší nám zápis přeložit do slovenštiny, než opravovat a doplňovat a překládat. Oni zase mají problém s kurentem. A zde se k nim chováme takto:
viewtopic.php?f=29&t=51537 .
Přiznávám bez mučení dobrovolně, že jsem spáchala zločin - tomu pánovi jsem zápis přečetla a poslala přes SZ. Podle mě to byla pomoc.
Howgh, slibuji, že už budu mlčet. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod matju » čtv črc 30, 2020 18:16

Já být Zorou a Zbyňkem, nechala bych chvíli sekci čtení "hnít" - nečetla bych (Zbyněk), ani neupozorňovala na přestupky (Zora). Docela by mne zajímalo, co se bude dít.

Jinak se ztotožňuji s tím, co píšou Viridis a Monika.
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zburget » čtv črc 30, 2020 19:47

Já jen dodám pár drobností k té sekci Čtení (o kterou tady jde především) - mně osobně je jedno, jak jsou data v předmětu zapsána, jeslti je tam křest, narození nebo N. Je tam typ záznamu? Je. Takže to podle mě splňuje požadavky. Nikdy jsem nikoho nepeskoval, že tam má napsáno úmrtí a ne Z.
Opakuju poněkolikáté, že transliteraci nevyžaduju. Ani vyžadovat nebudu a nehodlám. Jen všem píšu, že jim ji doporučuju, protože to pomáhá především jim samotným. Jinak je mi to v podstatě šuma fuk, jak to přepíšou. Jen prostě není reálně možné opravovat a doplňovat překlady.
Proč by mi vadilo, kdyby nováček na fóru přepsal záznam tak, jak jsem výše naznačil? Protože to prostě není správně. Když by to takhle napsal někdo, kdo je na fóru dlouho, tak to budu považovat za legraci a rád se přípojím. U nováčka to ale fakt nebudu vědět. Ale ani po nováčkovi, který potřebuje jedno jediné slovo ze záznamu nebudu chtít přepis celý - nakonec, pokud se nepletu, já to přece byl, kdo dřív kritizoval přístup, kdy by muselo být vždycky přepsáno všechno. Já to byl, kdo navrhoval, aby se postupovalo tak, že stačí relevantní část kolem toho, co tazatel chce přečíst…
Proč se k některým přistupuje benevolentněj? Panama je francouz, tam to prostě toleruju, ale má přitom zavřené oči i sousedovic pes. Ke kolegům ze slovenska se já osobně snažím taky přistupovat daleko mírněj. Jenže - když to v tom konkrétním případě začalo být takové, jaké bylo, už s tím nic nenadělám :-( Nemůžu tady být pořád a ne každý příspěvek odchytnu, jako první :-(

Každopádně - poslední příspěvky v téhle diskuzi jsou pro mě přínosné, Viridis prosím, aby určitě nemlčela! Občas obravdu člověk potřebuje trochu vrátit nohy zpět na zem.
Ve čtení uvidím. Asi nepřestanu číst úplně, ale minimálně se nad tím u každého příspěvku zamyslím.
Bohužel jakožto moderátor na přestupky upozorňovat musím. Ne, že bych z toho měl radost, ale i od toho moderátoři jsou. Zkusím to ale nějak zlidštit. Pokud se mi to nebude dařit, prosím všechny o trpělivé korigování. Však ono to jednou půjde.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod Viola » ned srp 09, 2020 17:41

Bohužel, psaný text vždy vyzní u čtenáře tak, jak to čtenář cítí resp. chce cítit - vnímat, nikoliv tak, jak to při psaní myslel pisatel. Možná, kdyby to četl druhý den, v lepší náladě, tak by mu to přišlo už jen jako obyčejné upozornění na omyl a ne jako drsná komunikace. Holt chybí ta nonverbální komunikace "face to face".

Já třeba na textu p. Burgeta nic špatného, agresivního ani drsného nevidím, jen konstatování prostého omylu.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod ozana » ned srp 09, 2020 18:46

Monika píše:
Hned toho 4. srpna jsem doma přečetla první dva příspěvky, tedy dotaz a odpověď. Člověk, který se o genealogii nezajímá a o tomto fóru ví pouze ode mně, ale dovede dobře odhadnout, zda na nějaký text někdo zareaguje víc nebo méně negativně, zareagoval obratem takto: "Fakt se na tom fóru k sobě chováte tak drsně?"

Někdy to asi chce vyjít ze své "bubliny".

Vím, že pan Burget není ani drsný, ani arogantní, ani přezíravý (na to se tu známe už dost dlouho), jen to zkrátka volbou slov navenek tak vypadá (hlavně pro ty, kdo jej neznají jako nezvykle ochotného výborného čteče).



Toho člověka pošlete do diskuzí na Hybrid.cz, aby poznal co to znamená chovat se drsně!

Všude samé urážlivé slečinky. Moderátor nebude 10minut přemýšlet jak to napsat, aby to ten na druhé straně náhodou nepochopil jako aroganci.

Kdyby žadatelku neurazila první věta, tak by ji urazila nějaká další.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod zburget » ned srp 09, 2020 21:30

Já každopádně Monice děkuju. Určitě se nezlobím - však jsem si o to sám napsal ;-)
Ono je to fakt těžký. Je pravda, že i já jsem třeba ten den prošel nějakýma stresovýma situacema a to se určitě taky odrazí ve stalu mojí reakce. Jak psala Viola, kdyby si to tazatel četl druhý den, vnímal by to třeba jinak. Stejně tak, kdybych to já psal druhý den, taky bych to určitě napsal jinak. Když tu svoji odpověď vidím zpětně, tak uznávám, že jsou tam místa, které lze nímat negativně. I když to tak míněno nebylo.
Reakce tazatelky mě pak krapet zaskočila. Mohla mi vytknout cokoli, ale to, že mi poděkovala za "pomoc", když jsem jí její dotaz komplet zodpověděl a ješt se k tomu pokusil přidat pár dobře míněných rad, to se mě po pravdě dotklo. Takže moje následující reakce taky mohla vypadat trochu jinak. A věřím, že od jiných (a na jiných fórech) by taky jinak vypadala (možná s tím tazatelka počítala a od té doby se tady neukázala, tedy minimálně se sem nepřihlásila). Ale přece se nesnížím k tomu, abych s ní jednal stejným stylem. To by ničemu nepomohlo. U ní je to už jedno, ta se sem tak snadno nevrátí a upřímně - je tohle pro fórum ztráta? Ale moje reakce tady čte víc lidí, tak se snažím si zachovat nějakou úroveň alespoň v očích těch, kteří tady zůstávají.
Po takovéhle reakci má člověk vždycky chuť s tím praštit. Až mě to jednou opravdu vytočí, tak tady začnu dělat jen policajta. Jenže to se potom proti mě naježí úplně všichni :-D

Každopádně - budu si asi opravdu muset dávat větší pozor na to, co a jak píšu :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod kimes » ned srp 09, 2020 22:30

Všude samé urážlivé slečinky. Moderátor nebude 10minut přemýšlet jak to napsat, aby to ten na druhé straně náhodou nepochopil jako aroganci.

Kdyby žadatelku neurazila první věta, tak by ji urazila nějaká další.

... Ožana má plnou pravdu! Já ktomu ještě dodám(už jsem to jednou v této diskuzi použil) - od takových "žadatelů" o pomoc bych očekával více pokory vděku.
Proboha, co byste ještě od moderátora chtěli - aby, vedle udržování "pořádku" na fóru, (což je jeho prvotní úkol) a pomoci při čtení (což kolega burget plní mírou vrchovatou), si snad měl ještě otevřít psychologickou poradnu v ní zkoumat, zda fakta (a o ty snad prvoplánově jde) sděluje formou, odpovídající psychickém profilu žadatele? - to snad ne!
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod greghouse » ned srp 09, 2020 23:40

Monika píše:
greghouse píše:Chudák kolega zburget. Snaží se pomoc, text opraví, poskytne rady a místo díků za pomoc se dočká pouze díků za "pomoc" a je navíc u tazatelky za nafoukance a aroganta. V jiných vláknech se diskutovalo nad tím, že se odhání z fóra lidi, ale z tohoto příkladu bych to nazval spíše "sněhové vločky".

PS: Vím, že můj post je offtopic zralý na smazání, ale v tomto threadu se co do čtení týče, asi už nic nevyřeší, když se tazatelka evakuovala z fóra.

Nereagovala bych na toto téma, pokud byste sem toto nenapsal.


Mě to přijde až líto, že můj post, který byl jako takový "closing statement", takové vzdechnutí na konec, dále rozvířil toto téma a "vyprovokoval" Vás k tak rozsáhlé reakci. Na jiných fórech rád působím spíše za provokatéra, kde, když se lidi (často zbytečně) hádají, tak z toho mám radost. Naproti tomu, zde jsou moje pocity opačné.

Mrzí mě, že se tu dlouhosáhle diskutuje nad tím, aby se moderátoři snažili být více "inkluzivní" a když pak člověk čte výše uvedený topic (viewtopic.php?f=9&t=51830) a vidí, že (s výjimkou některých subjektivně vnímatelných formulací) se kolega zburget skutečně snaží své odpovědi dále vylepšovat (úmyslně nepíšu zlepšit, protože mi to vyznívá, jako by předtím byly špatné, a to podle mého nejsou), tak už začínám ztrácet v zdravý rozum tazatelů naději.

Naprosto mě fascinuje, že v situaci:
tazatel: Mám tento problém tohle přečíst. Pomohli byste mi prosím? ...
moderátor: Pište co vidíte v originálu, ne co si domyslíte z toho co již víte. Usnadní nám to opravy textu.
tazatel: Co mě tu urážíte? Myslíte si, že jsem snad blbý/blbá? To nemám zapotřebí, aby tu se mnou mluvili takto. Sbohem.
si moderátor klade otázku, kde udělal chybu, jako by snad chyba byla na jeho straně ...

A pak se ještě moderátor navíc snaží všechno racionálně vysvětlit, dokonce i omluvit za to, co bylo vnímánu druhou stranou, ale nikoliv myšleno první, ale jak říká Smoljak: "Je to marný. Je to marný. Je to marný."

Asi by bylo vhodné se v určitém bodě smířit s tím, že ať uděláte cokoliv, tak nikdy nebudou spokojeni všichni.

edit: Ještě taková vsuvka. Strašně rád bych takové lidi viděl komunikovat třeba s matrikama. Já jsem se jednou zastavil na matrice osobně, že bych se na něco zeptal, domluvil si případně schůzku a když jsem se objevil ve dveřích a uvedl první větou, co by mě zajímalo, tak na mě matrikářka vyjela, proč nejsem objednaný? nebýt toho, že druhá matrikářka mi šla místo hádek pomoct, tak by mi nezbylo, než se snažit vysvětlit, že se jdu jen informovat, že jsem zrovna byl ve městě a nevidím důvod, proč v tom případě provolávat peníze a nebo psát e-mail, na který než zareagujou, tak zestárnu. Kdyby se tam místo mě objevili někteří zdejší tazatelé, tak se snad s matrikářkou pobijou.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

PředchozíDalší

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků