Grunt podle velikosti

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Grunt podle velikosti

Příspěvekod greghouse » pát čer 12, 2020 0:53

Zdravím Vás všechny,

mám drobné dilema. Myslíte si, že je dobrý nápad použít logiku, že když je grunt ve 2 zápisech podobně rozlehlý i v poměru k dalším gruntům, tak z toho lze usuzovat, že se jedná o stejný grunt?

Lehce to rozvedu. Z pozemkových knih, kde jsou zápisy počínající rokem 1728, lze zmapovat kolik je v dané vesnici gruntů a chalup a v úvodních obsáhlých zápisech je uvedena velikost polností (resp. kolik osévají). Z takového přehledu je naprosto zřejmé, že jeden z gruntů je jasně největší (25 strychů), pak 2 trochu menší (po 17 str.) a pak už jen 5 chalup po 5 str. a méně.
Dřívější pozemková kniha nejspíš neexistuje. Proto jsem přešel k Berní rule, kde je zapsán jeden sedlák (19 strychů), 2 chalupníci (12 a 7 str.) a 5 zahradníků (6 a méně str.).

Jde mi o ten největší grunt v obou případech. V Berní rule je zapsán majitel s jiným příjmením, než pod jakým je ten největší grunt zapsaný poté v tom roce 1728. Logika mi velí, že by to tentýž grunt být mohl. Je tam sice spousta nejasností, ale moje časová osa je zatím přibližně:
  • 1654 - Berní rula - uveden majitel největšího gruntu
  • 1677 - Matriční kniha - majitel největšího gruntu umírá (nejspíš), zvláštní je, že v zápisu úmrtí je uveden s příjmením, podle kterého je ten grunt poté pojmenován (ač v Berní rule se tak nejmenuje), tuším, že se jedná o smrt právě majitele gruntu také podle toho, že má v obou případech jméno Daniel, což je jméno, se kterým jsem se v tomto období u nikoho jiného nesetkal a přišlo by mi to jako obrovská náhoda, kdyby to byly 2 osoby
  • 1689 - grunt vyhořel (uvedeno v Berní rule)
  • 1717 - Pozemková kniha - grunt kupuje od vrchnosti nový majitel (jeho spojitost s původním majitelem je neznámá), ale příjmení nejspíš přebírá po gruntu, který koupil

Jak dlouho vrchnost grunt držela mezi údajným úmrtím majitele (1677) a zakoupením novým majitelem (1717) netuším. Třeba se tam nějací majitelé stihli vystřídat, než to před poslední koupí spadlo do klína opět vrchnosti. Teorii o tom, že by se mělo jednat o stejný grunt podporuje i fakt, že příjmení majitelů druhého a třetího největšího gruntu jsou již v Berní rule i pozemkové knize shodná a i většina těch menších se shoduje (až na nějaké 2 nejmenší chalupy).

Je tedy shora uvedená logika vhodný způsob, jak se snažit suplovat značný nedostatek informací, abych tak vytvořil dané spojitosti?

Díky za odpověď!
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Grunt podle velikosti

Příspěvekod greghouse » pát čer 12, 2020 15:27

Věštění z křišťálové koule to je. Jsou zde zkrátka až příliš velké mezery. Pozemková kniha z roku 1728 (která je mimochodem kvůli tomu, že panství koupil někdo odjinud v úplně jiném oblastním archivu, než je daná lokalita) je nejspíš první dochovaná. Když jsem se ač velmi konkrétně ptal archivu v Třeboni, tak mi poskytli pouze obecnou odpověď, že vše, co mají, je digitalizováno a přístupné. To mi připomíná tu hlášku z filmu Marečku, podejte mi pero, jak češtinář říkal: "Nařízení ředitele školy jsou vždy platná."

Jestli se dochovaly soupisy poddaných na 100 % nevím. Ač v Třeboňském archivu tagnuté názvem dané obce nejsou (a tedy je vyhledávač neukáže), ze zkušenosti vím, že to může být zakopané a neoznačené jinde. Vidím to na potenciálně dlouhé a slepé hledání.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Grunt podle velikosti

Příspěvekod greghouse » pát čer 12, 2020 17:31

Děkuji, podívám se tam. Nevím jestli je to s tou novou pozemkovou knihou časová shoda nebo si nová (v tomto případě) majitelka nechala všecko sepsat v aktuálním znění (i když tam byla poměrně velká prodleva - 1712 to koupila a 1728 jsou datovány pozemkové knihy). Ve zmíněných pozemkových knihách jsou v textu odkazy na starší pozemkovou knihu, čili v minulosti určitě existovala, ale asi ne nutně pod stejným majitelem panství jako ta následující.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Grunt podle velikosti

Příspěvekod lupusminor » čtv čer 18, 2020 15:22

Možná by vám mohla být nápomocna Kniha o Kosti Josefa Pekaře, kde mimo jiné zevrubně popisuje jak panstvo získávalo hospodáře do zpustlých statků. Analogicky by se z toho dalo odvodit jak bylo nakládáno v těch 40 letech, během kterých největší grunt ležel (zdá se) ladem. Nechci být konkrétnější, protože kniha je to velmi zevrubná a poučná a už ji nemám k dispozici.
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned led 15, 2017 15:40
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Moravské Málkovice, Svojanov, Doubravník

Re: Grunt podle velikosti

Příspěvekod Radix » čtv čer 18, 2020 15:28

Kniha o Kosti se dá stáhnout zde:

https://pdfknihy.maxzone.eu/pekar.html
Radix
 
Příspěvky: 3189
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Grunt podle velikosti

Příspěvekod greghouse » čtv čer 18, 2020 15:54

Velice děkuju za tip i za odkaz. Zdá se to být opravdu rozsáhlý zdroj. Snad se tím nějak prokoušu :-D
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: JanaVi a 18 návštevníků