VYŘEŠENO N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod LucieKohoutová » úte čer 16, 2020 11:53

Prosím o pomoc s přečtením dopsané informace, pravděpodobně o vydání rodného listu z února 1820, v matrice Odolena Voda 05, snímek 114, folio 15, 6. řádek pro osobu Antonín Tadra. Je zde pravděpodobně uveden název farnosti, kde se mohl Antonín oženit, ale nedaří se mi přijít na její název.

Odkaz na zápis:
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/10496/114

Děkuji za váš čas
Naposledy upravil LucieKohoutová dne sob led 09, 2021 19:09, celkově upraveno 2
LucieKohoutová
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte čer 16, 2020 11:38

Re: N Odolena Voda, 1795, česky

Příspěvekod Boza » úte čer 16, 2020 12:36

Myslím, že se tam naopak žádný název farnosti nenachází :( Vycházím samozřejmě jen z okolních zápisů a z vlastní zkušenosti; přečíst to celé nedokážu, teda kromě počátečního obti?mit
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1950
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: N Odolena Voda, 1795, česky

Příspěvekod zburget » úte čer 16, 2020 12:40

No, težko říct. Tohle nedešifruju. Třeba se tu objeví některý čtoucí latiník.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod mechyn » úte čer 30, 2020 7:45

Vypadá to případně jako Jeniovesensis (Jeviněves), ale to nebyla farnost, a ve farnosti Černouček žádná svatba (ani narození dětí) tohoto Tadry není. Není vyloučeno, když byl rodný list vyžádán ne na žádost dané osoby, ale "ex officio", že je tím myšleno panství Jeviněves (alias Veltrusy, Ostrov).
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod Zora » úte čer 30, 2020 8:25

mechyn píše:Vypadá to případně jako Jeniovesensis (Jeviněves), ale to nebyla farnost, a ve farnosti Černouček žádná svatba (ani narození dětí) tohoto Tadry není. Není vyloučeno, když byl rodný list vyžádán ne na žádost dané osoby, ale "ex officio", že je tím myšleno panství Jeviněves (alias Veltrusy, Ostrov).


Souhlas -naprosto rozumná teorie.

U přípisků o vydání kř. listu, týkající se svatby, jsem neviděla nikdy dopsanou farnost, kde dotyčná osoba uzavírala sňatek, nebo kam se kř. list posílal.
Někdy bývá později doplněna poznámka, o tom, kdy a kde byl sňatek uzavřen, ale ne kam se¨před svatbou kř. list vydával.

Samozřejmě důvodů, pro vydání kř. listu bylo mnohem více, tady opravdu je velmi pravděpodobné vydání ex office, tedy vyžádáno z úředních důvodů ( třeba i soud a podobně)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod mechyn » úte čer 30, 2020 9:35

K tomu Antonínovi už žádné doplňující info není ? Máte jen toto narození a snažíte se dohledat jeho další osudy?
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod LucieKohoutová » úte čer 30, 2020 16:44

Ano, přesně tak. Také se mi to zdá, jako Jeviněves, což bylo panství, ale ne farnost. Ta je pro tuto rodinu buď Vepřek, Veltrusy nebo Hostín. Děkuji. Moji Tadrovi žili poté ve Veltrusích, kde pravděpodobný otec tohoto Antonína působil jako šafář na zámku. Poddaný byl Jeviněvsi a pak Ostrovu u Veltrus, což je vlastně území dnešního zámku Veltrusy. Antonín by tedy měl být bratr mé předkyně. Územně i časově mi to vychází, ale jelikož u těchto matričních zápisů nejsou příjmení manželek, je to někdy tipovačka. V knize zemřelých pro Veltrusy jsou zápisy pro dvě děti jakéhosi Antonína Tadry z Prahy, který se pravděpodobně oženil v Praze v kostele sv. Vojtěcha. V tomto zápisu ale nejsou uvedení rodiče, ani u zápisů jeho dětí, takže si opět příbuznost nemohu na 100% potvrdit. Dále se dle indexu pro Veltrusy má nacházet ještě jeden zápis ohledně úmrtí (možná manželky Antonína), ale ten je v knize pro Lobeček a ta se jaksi někde ztratila, takže další info si zatím nemůžu prověřit. Antonína zkoumám proto, jestli se jedná o dalšího syna mého předka či nikoliv a dále se snažím dohledat osud jeho sestry, která se mi také někam ztratila a doufala jsem, že ji dopátrám třeba přes Antonína. Přes ostatní sourozence se mi jí dopátrat nepodařilo. U Antonína mi nesedí matka. Měla by tam být Anna Kokšálová, ale jelikož v matrikách je spousta chyb, možná je to i tento případ. U ostatních zápisů je to ale v pořádku. Bohužel v této oblasti a v okolí Hostína je Tadrů a k tomu Františků hodně, tak je docela oříšek rozklíčovat, který je ten můj.
LucieKohoutová
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte čer 16, 2020 11:38

Re: LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod mechyn » čtv črc 02, 2020 22:18

Znám jen rodinu Tadrů z Hostína - kováře Františka (*cca 1726) z č. 19. Ten měl také syna Františka (*po 1764), který v 1791 převzal hospodářství, žena Kateřina, dcera min. Alžběta (*cca 1806) provdaná do Jeviněvsi. Tihle Tadrové alias Štrosové (Pštrosové) byli na této kovárně minimálně od druhé poloviny 17.století a myslím, že se asi dost i větvili.
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod LucieKohoutová » pát črc 03, 2020 10:14

Děkuji za další pomoc. Jako nejpravděpodobnější narození mého Františka Tadry se mi zdál zápis ze 17.6.1758 v matrice Hostín 2, snímek 114 SOA Praha, ale je to z Hostína, nikoliv z Vojkovic, což se nemusí vylučovat, ale vypadá to spíše na tu Vaší rodinu, neboť otec je František, kovář, matka Anna. Já u toho svého Františka nikde v žádném zápise rodiče uvedené nemám. Možná ještě zkusím nějaký soupis obyvatel nebo tak něco, kde by mohla být uvedená další informace. Tadrů je ve farnosti Hostín spoustu, tak to budu muset asi udělat vylučovací metodou.
LucieKohoutová
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte čer 16, 2020 11:38

Re: LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod zburget » pát led 08, 2021 16:21

Zkusím tohle vlákno vytáhnout nahoru - je označeno jako Ležák, ale není jasné, co tam ještě chybí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: LEŽÁK N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod Zora » pát led 08, 2021 16:37

Registrován: úte čer 16, 2020 11:38
Poslední návštěva: pát srp 07, 2020 21:19

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod LucieKohoutová » sob led 09, 2021 19:19

Označuji jako vyřešeno. Pravděpodobně je tam jen poznámka pro úřední účely pro Jeviněves. Zkusím ještě prohledat soupisy poddaných, tam by mohla být další zmínka o těchto Tadrech. Děkuji všem za pomoc.
LucieKohoutová
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte čer 16, 2020 11:38

Re: VYŘEŠENO N Odolena Voda, 1795, česky/latinsky

Příspěvekod Zora » sob led 09, 2021 20:50

....jen poznámka pro úřední účely pro Jeviněves...,.
Příště si to pohlídejte a konejte, nebyla jste tu-.....
slovo Ležák používejte jen tam, kde čekáte na přečtení, či překlad.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků