vzpomínka na Lidice

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

vzpomínka na Lidice

Příspěvekod janamic » stř čer 10, 2020 21:41

10. 6. datum vyhlazení Lidic mi připomnělo vyprávění mé maminky.
Moje maminka byla ročník 1927, narodila se na Žatecku, kde měl dědeček pronajatý statek, později koupil vlastní statek na Lounsku, který museli po anexi pohraničí opustit. Válku rodina prožila v Kněževsi u Prahy. Maminka jezdila z Kněževsi do měšťanské školy do Buštěhradu, kde se kamarádila se spolužačkami z Lidic. Její kamarádka Maruška Šroubková, byla jedna z nejstarších z lidických dětí. Pocházela z rodiny sedláka, vlastní maminku již neměla, otec se znovu oženil a s novou ženou měl osmiletého syna. Při rozřazování byla prý Maruška zařazena mezi ženy, ale její nevlastní matka ji poslala mezi děti, aby se postarala o malého Josefa. Tak jí nevědomky podepsala rozsudek smrti…
Takto vzpomínala moje maminka, takto se to povídalo mezi lidmi. Podobnou vzpomínku jsem nenalezla nikde mezi vzpomínáním lidických žen. Mohla to být pravda? Pro pročtení seznamu obětí Lidic vidím, že všechny patnáctileté dívky tj. ročník narození 1927 zůstaly mezi dětmi, naopak patnáctiletí chlapci byli již bráni jako muži a byli popraveni.
Marie Šroubková starší zahynula ve svých 28 letech v Ravensbrücku.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: vzpomínka na Lidice

Příspěvekod luko » čtv čer 11, 2020 6:37

Nevím, ale Němci byli pedantští, jeli po úřední linii, asi třídili striktně podle věku. Oni sepisovali i majetek, zvířectvo, všechno. Na druhou stranu, pokud vy byla shledaná způsobilou převýchovy, mohla jí život zachránit. I když v patnácti...
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: vzpomínka na Lidice

Příspěvekod Zora » čtv čer 11, 2020 7:03

Tady alespoň malá připomínka celé rodiny i s fotkami dětí....
http://www.lidice.cz/obec/historie/KLIKMAP/003.html

Otázka, co by malé Marušce zachránilo život, je velice obtížně řešitelná...
Některé děti se zachránily, naopak, bohužel ne všechny děti se vrátily. Totéž platí i o ženách...

Kolem Chelmnu - místo, kde zemřela Maruška, panuje mezi historiky dost nejasností, nebyly získány všechny doklady o usmrcených dětech....
Nedávno byl snad na youtube dokument o nějakém chlapci, jehož osudy se tvůrci pokoušeli zrekonstruovat... Ten snad se z Chelmnu dostal někam dál, pod jiným jménem, vlastně pod jinou identitou.

O tomto tématu viz článek
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/sanci ... 47ab5f122/

Rozhodnout se jako matka dvou dětí okamžitě podle informací, které jsou v dané chvíli k dispozici... je nepředstavitelně těžké... ano, malý chlapec potřeboval z pohledu matky ochranu.

Neposuzujme tehdejší události dnešníma očima... co by bylo, kdyby bylo... a hlavně, mějme v úctě tyto lidické rodiny, muže, ženy , děti...

Nějak se na tuhle tragedii v posledních letech zapomíná a název Lidice se v médiích objevuje snad pouze v souvislosti s problematikou obsazovaní vedoucích míst Lidického památníku.
Je to hrůzné.... Kdysi znal celý svět jméno Lidice, o tragedii a přeživších po válce se psaly knihy, mapovaly se osudy "ztracených a znovunalezených " dětí.. (např. kniha Říkali mi Leni)... a dnes snad můžeme jen čekat, že někdo opět rozkrade bronzové sousoší lidických dětí.... , aby se obec objevila v tisku.... (už se objevila v souvislosti s žalobou o určení spoluautorství pomníku)......
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: vzpomínka na Lidice

Příspěvekod luko » čtv čer 11, 2020 9:30

Doba nepřeje připomínání zvěrstev Německu. Dneska se říká, že to všechno dělali nacisti, ale na mapě žádné Nacisticko není a nebylo. :roll:
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: vzpomínka na Lidice

Příspěvekod janamic » čtv čer 11, 2020 10:22

Začetla jsem se do dalších pracích o Lidicích, mrazí mne z toho.
Historka, asi zůstane jen historkou, pro dívky byla skutečně daná hranice 16 let.
V Lidicích žilo přes 500 obyvatel, díky této osobní vzpomínce jsou pro mne symbolem Lidic osudy Šroubkových.
https://www.mistapametinaroda.cz/?lc=hr&id=94&ls=cs
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: vzpomínka na Lidice

Příspěvekod martin.foto » ned úno 11, 2024 1:16

janamic píše:10. 6. datum vyhlazení Lidic mi připomnělo vyprávění mé maminky.
Moje maminka byla ročník 1927, narodila se na Žatecku, kde měl dědeček pronajatý statek, později koupil vlastní statek na Lounsku, který museli po anexi pohraničí opustit. Válku rodina prožila v Kněževsi u Prahy. Maminka jezdila z Kněževsi do měšťanské školy do Buštěhradu, kde se kamarádila se spolužačkami z Lidic. Její kamarádka Maruška Šroubková, byla jedna z nejstarších z lidických dětí. Pocházela z rodiny sedláka, vlastní maminku již neměla, otec se znovu oženil a s novou ženou měl osmiletého syna. Při rozřazování byla prý Maruška zařazena mezi ženy, ale její nevlastní matka ji poslala mezi děti, aby se postarala o malého Josefa. Tak jí nevědomky podepsala rozsudek smrti…
Takto vzpomínala moje maminka, takto se to povídalo mezi lidmi. Podobnou vzpomínku jsem nenalezla nikde mezi vzpomínáním lidických žen. Mohla to být pravda? Pro pročtení seznamu obětí Lidic vidím, že všechny patnáctileté dívky tj. ročník narození 1927 zůstaly mezi dětmi, naopak patnáctiletí chlapci byli již bráni jako muži a byli popraveni.
Marie Šroubková starší zahynula ve svých 28 letech v Ravensbrücku.


Nevlastní matka Marie Šroubková roz. Chalupová byla mladší sestrou maminky Marušky tedy Alžběty Šroubkové roz. Chalupové (ta zemřela 1932). V domácnosti u Šroubků žila ještě nejmladší sestra maminky Marušky Anna Chalupová, ta byla tehdy ještě svobodná a o 7 starší než Maruška. Po válce až do své smrti žila v Nových Lidicích kde je i pohřbena. Byla jediná kdo z rodiny přežil. Nevlastní bratr Marušky, Josef byl také zavražděn.
TY Martin
martin.foto
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon bře 17, 2014 0:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha, Lipník nad Bečvou, Pelhřimov, Blatná, Chotěšice, Mělník, Veltrusy, Chomutov, Nelahozeves, Přívlaka, Horní Bousov, Veltrusy, Kouřim, Žatec, Hluboš, Tábor, Čáslav


Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků