Pomoc rada co dál ? VYŘEŠENO díky

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Pomoc rada co dál ? VYŘEŠENO díky

Příspěvekod Luki » stř čer 03, 2020 6:28

Pěkný den

moc Vás všechny prosím o názor jak byste pokračovali v pátrání když mám tyto informace:


Narození číslo domu 49:
1, 1778 JOANES ( otec Georg a matka Catharina) = dá se říci že odpovídá úmrtí 1828 - věk 49 let a svatba v roce 1810 - věk ženicha 29 let byla v domě č.49 !
2, 1780 GEORG ( otec Georg a matka Maria)
3, 1782 Waclaw ( otec Georg a matka Maria)
4, 1788 Anna ( otec Georg a matka Maria)


K tomu mám v čísle domu 49:
1, 1792 Waclaw ( otec Jakub a matka Kateřina)
2, 1796 Anna ( otec Jakub a matka Kateřina)

Otec dětí byl jistě sourozenec Georga :=))



To co mě nejvíc trápí je, že mám svatbu v říjnu 1777 že proběhla v č.d.49 = Petrovice Novobydžovsko
Ženich Goerg syn zemřelého Georga z Petrovic = tady mám i úmrtí Georga (1773) před svatbou syna potvrzeno
Ale nevěsta je uvedena Maria = tak jako u všech dětí kromě toho prvního :=((


Mám to brát jako:
1, "chybu" faráře , že se přepsal ?
2, že měl "jinou" maminku a farář to tam prostě napsal a další děti už byly z manželství OK ?


Prosím o názor jestli pokračovat v pátrání po narození Georga ze svatby v roce 1777 ??


Díky moc za pomoc
Přílohy
O - Odl Georg a Kanský Maria 6-10-1777_Petrovice 49(Petrovice)_výstřižek.JPG
O - Odl Georg a Kanský Maria 6-10-1777_Petrovice 49(Smidary)_výstřižek.JPG
Naposledy upravil Luki dne pát čer 05, 2020 7:30, celkově upraveno 2
Luki
 
Příspěvky: 267
Registrován: pát bře 08, 2013 12:48

Re: Pomoc rada co dál ?

Příspěvekod Zora » stř čer 03, 2020 6:38

o co mě nejvíc trápí je, že mám svatbu v říjnu 1777 že proběhla v č.d.49
vložte odkaz alespoň na tuhle matriční událost...

Jinak je fakt dobré, vkládat odkazy, protože ... zjednodušeně - více očí více vidí...
Vlastně ani netušíme, o kterou obec, oblast se jedná...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pomoc rada co dál ?

Příspěvekod Zora » stř čer 03, 2020 7:30

Podle zápisů u svatby bych řekla, že se v případě prvního dítěte jedná o chybu zapisujícího. Není možné, aby se v trvajícím manželství objevilo dítě s jinou biologickou matkou.
Naprosto teoreticky - pokud by onen ženich zplodil dítě s jinou ženou, pak by toto dítě bylo zapsáno jako nemanželské s uvedením jména matky - bez otce.

Dítě Johannes bylo zřejmě prvním dítětem tohoto manželského páru a mohlo dojít k záměně jména matky z neznalosti.
Uvádíte ještě manželský pár Jakuba Kateřina, podívejte se, zda se jim nerodily děti i ve stejném období jako Vašemu Georgovi...

je také možné, že došlo k záměně nevěsty a Kateřiny , uvedené jako svědkyně.

Záměna jména matky se v matrikách vyskytuje, otce znali, příjmení taky a ten, kdo nahlašoval narození se mohl splést, zaměnit osoby...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pomoc rada co dál ?

Příspěvekod Luki » čtv čer 04, 2020 5:53

Paní Zoro,


díky moc za radu, pohled i názor.

Myslím, že to bude záměna = svědkyně je Kateřina také Kánský ( asi teta )


Lukáš O.
Luki
 
Příspěvky: 267
Registrován: pát bře 08, 2013 12:48

Re: Pomoc rada co dál ?

Příspěvekod Zora » čtv čer 04, 2020 7:34

Luki píše:Paní Zoro,


díky moc za radu, pohled i názor.

Myslím, že to bude záměna = svědkyně je Kateřina také Kánský ( asi teta )


Lukáš O.

Je to velmi pravděpodobné, jednalo se o křest prvního dítěte, kněz si tedy zřejmě ověřoval, že rodiče jsou opravdu manželé, díval se do knihy oddaných a přehlédl se.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 7 návštevníků