Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod abulin » čtv kvě 28, 2020 19:21

Když se podíváte do té druhé knihy Zbiroh - Soběšice, je tam zápis jak Schürer přišel o huť ve Sklenné Huti, snímek 593 a následující. Co ten Pelc, pomohl?
abulin
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte pro 31, 2013 2:23

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod JanaVi » sob kvě 30, 2020 20:55

Odpovídala jsem vám na váš mail 10.3. ale už jste se neozval. Přišel vám? Pelc mi pomohl doplnit hodně míst, kde jsem si nebyla jistá, ale s tím mým hledaným Šimonem mi nepomohl. Každopádně je to moc zajímavé čtení a obdivuji autora, že získal tyhle všechny informace v době, kdy za každou matrikou a jinou literaturou musel do archivu.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Šimon Šírer /Schürer z Broum nebo Skelné huti nar. 1670

Příspěvekod JHS » čtv úno 25, 2021 20:36

abulin píše:Křivoklátsko je moje "teritorium", viděl bych to takto:
- syn Pavla II. Kašpar zakládá v roce 1592 sklářskou huť v Broumech, resp. pod Broumy na Oupořském potoce a řídí ji do roku 1603
v roce 1603 huť přebírá Kašparův syn Pavel III. a vede ji až do roku 1647, kdy umírá
dědicové se tři roky hádají a huť vede vdova
bratr Pavla III. se oženil s dcerou majitele železné huti v Dobřívě a zakládá „dobřívskou větev“
- v letech 1650-1671 huť vlastní Pavlův syn Kašpar, ale v podstatě končí v insolvenci, neschopen vyplácet sourozence, a huť prodává svému huťmistrovi Janu Riegrovi, ten si přivádí z ciziny řadu sklářů, jejichž potomci jsou na


Velmi by mě zajímalo spojení Kašpar otec Pavel III syn, resp. kde se o něm píše v originál dokumentu, ne v nějaké pozdější "monografii". Stejně tak pro ten rok úmrtí 1647 by mě zajímal zdroj. Ta hádka z roku 1651, o které píšete, je zapsaná v PK pro Broumy a zároveň tam jasně stojí, že otcem Pavla (III?) je Kryštof, nikoliv Kašpar (a to na dvou místech zápisu). A pokud jsou popsané všechny generace v té publikaci od Edmunda Schebka, na kterou tu byl odkaz (velmi děkuji), pak by tím Kryštofem měl být syn Kryštofa narozený 14.4.1570. Jeho nevlastním bratrem by tedy byl Šalamoun, který zemřel v Dobřívi 9.listopadu 1637 a o kterém píší v té PK pro panství Zbiroh. Datum jeho úmrtí lze najít v jednom z dochovaných kopiářů od hejtmana zbirožského panství Jana Kolence z Kolna.

Pro určení kdo je Šimonovým (+1732) otcem asi nebude dost dalších údajů. V PK pro Broumy je grunt i huť zaplacena dříve než se objeví jiní věřitelé než bratři a sestry Kašpara Schürera. Jediné co lze říci, že sestra Sybila se vdala za Jana (Daniela?) Evančického do Žebráka, Salomena za Tomáše Heveru a Růžena za Jiřího P(B)uba. Další pozemková kniha pro Broumy je datovaná až rokem 1752 a nepředpokládám, že tam bude (pokud vůbec) zmínka kdo byl Šimonovým otcem. Do roku 1693, kdy končí dochovaná kniha, nehospodaří ani na jednom gruntu žádný Schürer. Sám Kryštof měl minimálně jednu dceru Lukrecii a ta se vdala v Mýtě za Martina Jakuba Kleinhampla, oba ale zřejmě zemřeli roku 1680, když v oblasti řádil mor. Ve stejném roce zemřel v Mýtě také nějaký Pavel Schürer, po kterém ale nezůstal ani jeden mužský potomek.
JHS
 
Příspěvky: 66
Registrován: čtv úno 25, 2021 15:49

Předchozí

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků