N Čistá (Litterbachy), 1875, němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

N Čistá (Litterbachy), 1875, němčina

Příspěvekod OliS » čtv kvě 28, 2020 14:25

Zdravím všechny genealogy. Potřebovala bych pomoct se čtením zápisu z matriky. Jedná se o otce jednoho z mých předků Josefa Štěpánka. Němčina mi dává pořádně zabrat, a i když se v ní začínám pomalu orientovat, tak tohle je teda oříšek. Matčinu stranu jsem vyluštila v pohodě, ale tohle ne a ne.

https://2i.cz/i/6f0Nu

Vyluštila jsem z toho jen to, že Josef Štěpánek bydlel in Leuterbach č. 123 (dnešní Čistá u Litomyšle), jeho otec se také jmenoval Josef Štěpánek ze Skutýčka č. 43, okolnosti kolem jeho manželky Anny Sýkorové jsou mi záhadou.
Moc prosím o pomoc s přepisem textu z kurentu do latinky. Děkuji moc.
Olga
OliS
 
Příspěvky: 5
Registrován: čtv srp 29, 2019 15:38
Oblast pátrání: Chrudimsko, Havlíčkobrodsko

Re: N Čistá (Litterbachy), 1875, němčina

Příspěvekod sanssouci » čtv kvě 28, 2020 15:01

Josef Štěpánek, katholisch, Schneidermeister und Innwohner in
Lauterbach Nr. 123, ehelicher Sohn des Losef Štěpánek,
Schneidermeisters in Skutyčko Nr. 43, Bezirk Hohenmauth und
dessen Ehegattin Anna, geborene Sykora aus Douchow ?, Bezirk
Chrudim. Erstes zum Litomischler Amtsbezirk gehörig.

PS: Možná Dachov
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: N Čistá (Litterbachy), 1875, němčina

Příspěvekod TomasV » čtv kvě 28, 2020 18:09

Ano, ja tam ctu Dachow.
Mnohokrat jsem se setkal s tim oblouckem nad c (napr. ve slove nach) a ne jenom nad u.
Sice nevim proc ale videl jsem to takze vim ze obloucek neznamena automaticky a v 100 % u.
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: N Čistá (Litterbachy), 1875, němčina

Příspěvekod Zora » pát kvě 29, 2020 20:28

Vážená kolegyně, přečtěte si pravidla, přečtěte si znovu, co jsme Vám radili v předchozích příspěvcích a postupujte podle dobře míněných rad. Vezměte si tabulku a zkoušejte číst písmena. Píšete, že máte zkušenost se starými písmy, ale mnohdy nenapíšete ani příjmení, nereagujte na upozornění, že je třeba opravit, nebo doplnit předmět.,a stále opakujete, já to nepřečtu. Ano, naučit se číst kurent chce čas, trpělivost, ale začít musíte.
Rozhodně přepisujte to, co se Vám podaří přečíst, klidně s chybami, nebo vynechanými slovy. Podívejte se na jiné zápisy. Postupujte od jmen, příjmení, která znáte, slov syn, dcera, otec, rozená, a srovnávejte již identifikovaná písmena s těmi v neznámých slovech.
Opravdu tady nenahrazujeme profigenealogy.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků