Indexy k matrikám

Už jsme velké fórum, tak se podíváme na trochu vážnější věci. Někdo se vrhá na genealogii slavných politiků, literátů, vědců atd. Zde je to místo pro zveřejnění vašich projektů či výzvy na spolupráci.

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » pon kvě 25, 2020 6:45

No jo, já si právě taky říkal - kdybych to vytiskl na papíry a odnesl tam, tak to sand zaarchivovat musí. Občas jsou i mezi matrikama z 18. stol. indexy psané strojově někdy ve 20. stol.

Ale když jim dám digitální data, tak možná vůbec nevědí, co s tím. Jenže dneska je drtivá většina dat v digitální formě. To ještě archívy nemají metodiku, jak je archivovat? Dnes nemusím mít ani účetnictví, ani smlouvy papírově (teda já je zrovna mám, ale nemusím). Data nikdo nearchivuje? Nebo to vytisknou a založí papíry?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod Zora » pon kvě 25, 2020 7:47

Inu - pokud bys trval na tom, že to chceš uložit do archivu indexy v elektronické či papírové formě, asi by to přijali jako cosi, co si někdo chce archivovat (nejsem si jistá, zda se za archivaci neplatí), dostal by ses do nějakého fondu Burget.... a za x let by to někdo zinventarizoval, vytvořil archivní pomůcku a pokud by vůbec někdo na ni narazil, tak by musel v badatelně žádat o skeny jednotlivých stran... a nedoplatil by se...
Pak ještě hledisko autorského zákona... a poplatek za využití Tvého díla... možná, třeba..
Tak nějak... Pokud bys trval na tom, že to mají přijmout a pracovat s tím, určitě by ti vysvětlili, proč je Tvůj požadavek nesprávný a i když je jim to velmi líto, musí Tvou práci odmítnout a odvolají se třeba na organizační řád instituce... (nebo na jinou ptákovinu) Což už se vlastně stalo...

Ono totiž nejde ani tak o to, zda Tvou práci přijmou, ale zda bude okamžitě přístupná k využívání zájemcům...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » pon kvě 25, 2020 9:25

Zora píše:…asi by to přijali jako cosi, co si někdo chce archivovat (nejsem si jistá, zda se za archivaci neplatí),
Co se archivuje je dáno buď zákonem nebo nějakou vyhláškou. Má to celkem přesná pravidla. Třeba obecní úřad, když vyřazuje staré dokuenty, tak musí přijet archivář, všechno projít a to, co se ze zákona archivuje, převezme, ostatní se skartuje. Pokud vím, tak archivace je zdarma. Podobné je to i u každé obchodní společnosti. Tam ale zatím nemám zkušenost, protože v s.r.o. nejsem tak dlouho, aby k tomu došlo. Takže kdyby rozhodli, že to, co jsem přinesl je vhodné/nutné archivovat, tak by to převzali.
…dostal by ses do nějakého fondu Burget
Tak indexy k matrikám, si možná naivně myslím, že by automaticky spadly do sbírky matrik.
…tak by musel v badatelně žádat o skeny jednotlivých stran…
No to by mě práve zajímalo, jestli dokážou archivovat i digitální data, která pak zájemcům budou schopní zase v digitální podobě předložit. = za desetiletí budou mít program, ve kterém to půjde otevřít? Některá digitální data ze své podstaty ani není možné zpracovávat/archivovat v papírové podobě.
Pak ještě hledisko autorského zákona... a poplatek za využití Tvého díla... možná, třeba..
Tohle mě nenapadlo. Ale to se snad dá řešit nějakým prohlášením/smlouvou o volném využití. To archívy přece nějak musí mít ošetřené. Snad i zákonem. V podobné situaci jsou přece i knihovny, muzea,…
Ono totiž nejde ani tak o to, zda Tvou práci přijmou, ale zda bude okamžitě přístupná k využívání zájemcům...
No, nad tímhle jsem taky nepřemýšlel - a tohleto by bohužel možná mohl být dokonce ten největší problém :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod Zora » pon kvě 25, 2020 9:43

archivace - bud se archivuje ze zákona - firmy a podobně, nebo máš osobní potřebu uložit do archivu rodinný archiv - i to je možné.
Pokud bys své indexy cpal do archivu - je možné, že je vezmou do osobního fondu Burget.

Pokud by sis naivně myslel, že jen "přiadfjí " tvé indexy k přehledu matrik, tak to podle mě nejde...
Původcem není instituce, pro tento fond vedená... tedy církve, civilní úřady, vojáci a pod.
Oni by snad mohli ke konkretní online matrice připojit info (pod modrým kolečkem v záhlaví), že indexy bez záruky jsou dosažitelné tam a tam...
Když tam může být třeba struč. historie obce, - založení, určitě by tam mohl být i odkaz.
Z

edit - mezi námi, pokud bych sepsala indexy já, se svojí nekvalitou čtení, jakou by mohli mít jistotu, že je přepsáno správně.
To, že jsou Tvé přepisy naprosto správné a opravdu bezchybné... jim sice může potvrdit více členů z fóra, ale to je asi tak vše...
Někdo by to celé musel zkontrolovat .

Spíš bych to viděla na přidání odkazu, kde hledat indexy, mají přece i na stránkách odkaz na genealogii taby ( kvůli zrušené nástěnce... )
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » pon kvě 25, 2020 10:05

Jaká je jistota správnosti těch na psacím stroji psaných indexů? Jaká je kvalita indexů psaných ručně třeba přímo v matrikách? Všichni víme, kolik je v nich chyb.
Ani moje indexy nejsou bez chyb. Ani nemůžou být. Ani já sám je po sobě nečtu. Jen po přepsání stránky přepočítám, jestli aspoň sedí počet záznamů a řádků v indexu. Nejde přece o to, kolik je tam chyb.

Původce - no, to je další chytrý parametr. To mě taky nenapadlo. Takže když to zanesu na matriční úřad, ať to pošlou do archívu oni, tak se to tam dostane snáz? Jestli jo, tak to není úřední šiml, ale úřední pivovarský valach :-|

No, jsem zvědav, co mi odpoví teď na druhý dotaz. Posílal jsem ho v pátek odpoledne, to už mohlo být po pracovní době. A navíc pátek - to je už taková "malá sobota". Dnes je pondělí = ještě taková "malá neděle", tak tu odpověď dnes moc ještě nečekám :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod Zora » pon kvě 25, 2020 10:26

Oni přece nezkoumají správnost indexů, které převzali z farnosti nebo z úřadu. Zárukou je jim "původce", navíc mají povinnost od tohoto původce přejímat konkretní listinný materiál.
(stejně tak třeba nezkoumají seznamy odpracovaných brigád v rámci akce Z - součást listinných dokladů obce - nic geniálnějšího mě nenapadlo)
Ty nejsi mezi těmi, od nichž mají povinnost přebírat, nazvala jsem to původcem. V tom je ten zakopaný pejsánek.
když to zaneseš na matriční úřad, máš smůlu zrovna tak. Slečna matrikářka si to v lepším případě nechám pro sebe. JInak tě bude informovat, že oni nemohou zajišťovat archivaci materiálů, které tam někdo přinese.
Když přinesu na stavební odbor nějaké vlastnoručně vyrobené výkresy a budu o nich tvrdit, že jsou to výkresy od DOMU XY, a že jsem si to udělala pro svou potřebu ( nejsem stavitel, odborník, firma... kreslila jsem si to jen tak...) tak mě odkážou na muzeum...

Neexistuje úřední šiml, existují striktně dodržovaná nařízení, ... protože proč si přidělávat práci navíc...
Z

Něco jiného je např. archivace dokladů, které byly nalezeny v pozůstalosti významné lokální osobnosti . Tam se o to poperou jak muzeum, tak oblastní archiv. To, co jsem dávala do muzea, následně chtěl archiv a opačně. Ale původce musel napřed zemřít :-)

Např., pokud vím, pozůstalost spisovatele Mirka Elpla je evidována - Památník národního písemnictví - dalo dost práce, než tam doklady přijali. (přání vdovy) Doklady ovšem skončily v nějakém místně vzdáleném depozitu a byly před dvěma roky nedostupné.
Další materiály se pak dostaly po smrti jeho manželky do okresního muzea, nějaké skončily i v oblastním archivu Rajhrad.
Nějaká logika? Absolutně žádná...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod Zora » pon kvě 25, 2020 14:53

GenTeam vám také nabízí možnost zpřístupnit zde již vytvořené indexy nebo databáze při respektování autorských práv a nejlepší možné bezpečnosti. Zeměpisné zaměření je v dnešním Rakousku a jeho okolí. GenTeam NEZAHRNUJE rodokmeny ani osobní genealogický výzkum!......

https://www.genteam.at/index.php?option ... =9&lang=de
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » úte čer 02, 2020 19:25

Přidán index Suchdol-Jednov Z 1810-1833, sig. 9777
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » úte čer 09, 2020 18:24

Přidán index Suchdol-Jednov Z 1834-1853, sig. 9778
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » pát srp 07, 2020 18:25

Přidán index Boskovice N 1676-1720, sig. 169
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » stř zář 16, 2020 14:33

Přidán index Knínice u Boskovic N 1661-1751, sig. 367
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » sob zář 26, 2020 19:47

Přidán index Knínice u Boskovic Z 1771-1794, sig. 384
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » pát říj 09, 2020 6:40

Přidán index Knínice u Boskovic Z 1752-1771, sig. 383
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » ned říj 11, 2020 7:58

Přidán index Ptení Z 1750-1784, sig. 9687
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexy k matrikám

Příspěvekod zburget » pát říj 23, 2020 9:33

Přidán index Ptení N 1689-1749, sig. opis40
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

PředchozíDalší

Zpět na Projekty a výzvy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník