Hodnota Moravske meny v 17 stoleti

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Hodnota Moravske meny v 17 stoleti

Příspěvekod TomasV » ned kvě 03, 2020 9:54

V pozemkovych knihach se neustale setkavam (17te stoleti) se systemem : denar -> gros -> Moravsky zlaty .
Podle toho co jsem nasel na Internetu plati : 7 denaru = 1 gros a 30 grosu = 1 zlaty moravsky. (v knihach psano "zlaty pocztu morawskeho")

Co jsem ale nemohl najit je jaka byla priblizne hodnota toho moravskeho zlateho.
Par informaci se najde ale vsude jenom mluvi o krejcarech, kopach nebo tolarech ktere jsem v pozemkovych knihach nikde nevidel (Trebic a okoli v 17tem stoleti).

Vi nekdo co se mohlo koupit za 1 zlaty moravsky ? Nebo kolik stala napr. 1 krava nebo 1 ovce ?
Popripade odkaz na dokument ktery by o tom psal (hledam jenom Moravu a 17 stoleti)
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Hodnota Moravske meny v 17 stoleti

Příspěvekod TomasV » stř kvě 13, 2020 17:45

Jak se zda nikdo nema pojem jaka byla hodnota meny na Morave v 17tem stoleti.
Ja jsem mezitim nasel jeden priklad kde sedlak vykoupil dluh 11 zlatych za 2 kravy.
Jelikoz koupe dluhu se vzdy delala pod nominalni hodnotou tak se da usoudit ze jedna krava asi stala 4 zlaty moravsky nebo o neco mene.
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Hodnota Moravske meny v 17 stoleti

Příspěvekod hovorkas » stř kvě 13, 2020 18:24

Tohle jste viděl: https://is.muni.cz/el/1421/podzim2017/P ... MERY_I.pdf ? Nedalo by se to použít jako odpich pro hledání? Jsou tam nějaké odkazy na literaturu.
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Hodnota Moravske meny v 17 stoleti

Příspěvekod TomasV » ned kvě 17, 2020 9:46

Dekuji.
Ted se holt musim pokusit nekde najit tu literaturu v odkazu. Nejak to vypada ze zakladni menova jednotka byl krejcar a vsechno dalsi z neho vyplyvalo.
Problem je ze v dokumentech na Morave se v te dobe jenom mluvi o grosich a o zlatych a nikdy o krejcarech .
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Hodnota Moravske meny v 17 stoleti

Příspěvekod zburget » ned kvě 17, 2020 10:23

Při pátrání kolem odkazu kolegy jsem objevil ještě tenhle dokument - sice jen odkazy na další literaturu, ale ty tituly vypadají celkem dobře:
https://is.muni.cz/el/phil/podzim2017/P ... atura.docx
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hodnota Moravske meny v 17 stoleti

Příspěvekod hovorkas » ned kvě 17, 2020 13:11

O moravském zlatém je tam asi jen jedna zmínka, přesto sem dávám odkaz na disertační práci „Historicko-peněžní vývoj na Moravě od konce třicetileté války do zavedení
konvenční měny (1648-1750)“ https://is.muni.cz/th/25243/ff_d/Text_d ... _prace.pdf
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Hodnota Moravske meny v 17 stoleti

Příspěvekod TomasV » úte kvě 19, 2020 16:42

Tu dizertacni praci jsem uz cetl a zdala se mi byt plna rozporu.
Napr. tam stoji ze moravsky zlaty se rovnal 70 krejcaru.
Dejme tomu i kdyz jsem se s krejcary doposud nikdy v zapisech nesetkal jenom s grosi a tam byl 1 zlaty moravsky = 30 groschen (vzdy)
Potom v dizertaci stoji ze byl razeny (kde ? kdy ?) trikrejcar (gros) . Z toho vyplyva ze 1 gros = 3 krejcary .
Jenze rovnez vime ze 1 zlaty moravsky = 70 krejcaru = 30 grosu - aspon to tam pise - a z toho vyplyva ze 1 gros = 7/3 krejcaru coz je hodne daleko od 3. No proste je v tom b.... .

Seznam od pana Burgeta vypada ze by tam neco mohlo byt - pokud najdu cas mam toho hromadu k hledani a cteni .

Kazdopadne dekuji .
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Hodnota Moravske meny v 17 stoleti

Příspěvekod zburget » úte kvě 19, 2020 17:50

Problém je hlavně v tom, že se poměry peněz vůči sobě měnily v čase.
S krejcary se potkáte v pozdějších letech, bávají zkracovány (označovány) jako x. Cena bude tedy zapsána např. jako 10 fl. 5 x
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hodnota Moravske meny v 17 stoleti

Příspěvekod janpechacek » úte kvě 19, 2020 20:06

Zkuste ještě Chocholáče:

Selské peníze. Sonda do finančního hospodaření poddaných na západní Moravě koncem 16. a v 17. století (1999)
Peníze nervem společnosti. K finančním poměrům na Moravě od poloviny 14. do počátku 17. století (2007)
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Hodnota Moravske meny v 17 stoleti

Příspěvekod TomasV » pát kvě 22, 2020 9:38

No ten Chocholac vypada nadherne !
Temer presne to co hledam .
Hned jsem to chtel koupit ale vypada to ze to nikde neni k mani .
Nemate nejakou adresu kde by se to dalo koupit ?
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Hodnota Moravske meny v 17 stoleti

Příspěvekod hovorkas » pát kvě 22, 2020 11:34

Nevím, jestli tam Kosmas nemá chybu, ale tu druhou knihu udává skladem https://www.kosmas.cz/knihy/137556/peni ... olecnosti/. Ale asi Vám jde hlavně o tu první knihu.
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Hodnota Moravske meny v 17 stoleti

Příspěvekod TomasV » sob kvě 23, 2020 10:29

hovorkas píše:Nevím, jestli tam Kosmas nemá chybu, ale tu druhou knihu udává skladem https://www.kosmas.cz/knihy/137556/peni ... olecnosti/. Ale asi Vám jde hlavně o tu první knihu.


Ano. I kdyz ta druha zni podobne, co me zajima je ta prvni .
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Hodnota Moravske meny v 17 stoleti

Příspěvekod janpechacek » sob kvě 23, 2020 19:02

TomasV píše:No ten Chocholac vypada nadherne !
Temer presne to co hledam .
Hned jsem to chtel koupit ale vypada to ze to nikde neni k mani .
Nemate nejakou adresu kde by se to dalo koupit ?


Selské peníze už asi nekoupíte. Ta novější monografie už bude asi také pryč. To je problém u odborných nejen historických publikací. Vydavatel ví, že těch pár set výtisků si rozeberou akademici, studenti a pár zájemců s širší veřejnosti, ale přesah poptávky by už většinou na druhé vydání nestačil. Zkuste větší knihovnu (v každé vědecké to musí mít), popř. meziknihovní výpůjčku. Sledovat antikvariáty, ale dobré novější knížky se objevují výjimečně. Sám nemám ani jednu. Chocholáč mě učil, ale to co vás zajímá, se mi už dávno vykouřilo z hlavy:)
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Hodnota Moravske meny v 17 stoleti

Příspěvekod TomasV » čtv kvě 28, 2020 18:16

Tak tu druhou od Chocholace (Penize nervem spolecnosti) jsem nasel a zakoupil i kdyz ten casovy prostor (15-zacatek 17 stoleti) presne neodpovida tomu co jsem chtel.
Co je zajimave je ze posta me stala 3x vic nez ta kniha tak doufam ze to za to stoji.
Napisu zde jestli to na mou prvni otazku alespon castecne odpovida.
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků