sčítací operáty MZA online

Co vás při bádání překvapilo, co jste objevili, o co byste se rádi podělili?

Re: sčítací operáty MZA online

Příspěvekod greghouse » čtv kvě 21, 2020 2:20

Dobrý den, nevíte náhodou o způsobu, jak jeden daný sčítací arch v maximální kvalitě uložit? Mně se dá uložit pouze tzv. "to co je na obrazovce" a v maximální kvalitě (tedy tím pádem v dostatečném přiblížení) se mi toho na obrazovku zrovna moc nevejde. To aby člověk ukládal 1 list na 4krát. Když jsem prohlížel sčítací archy v obdobně vypadající webové aplikaci v badatelně našeho okresního archivu, tak tam bylo tlačítko Uložit, které ale bylo zablokováno a v této veřejné aplikaci toto tlačítko není vůbec.

edit: Poslal jsem dotaz přes jejich kontaktní formulář. Uvidíme jestli to padne na úrodnou půdu.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: sčítací operáty MZA online

Příspěvekod zburget » čtv kvě 21, 2020 7:01

Možná je to ještě neimplementovaná funkce. Zkuste se zeptat přímo v MZA.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: sčítací operáty MZA online

Příspěvekod greghouse » čtv kvě 21, 2020 11:16

Budu citovat odpověď, která mi přišla:

"MZA neplánuje, že uživatelé si mohou stáhnout skeny v maximální kvalitě. Kopie skenu bude podle sazebníku poskytovaná přes reprografie@mza.cz nebo na jednotlivých SOkA.. Verze v badatelnách SOkA nebyla plně dořešena a tlačítko je pouze pro přihlášené uživatele, což jsou archiváři MZA."

Takže asi nezbývá než improvizovat.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: sčítací operáty MZA online

Příspěvekod zburget » čtv kvě 21, 2020 11:28

:-(
No, jo, ale český člověk si poradí. Až to budu potřebovat, bude to chvíle zkoumání html kódu + perl + imagemagick. Jak jsem na to tak zběžně koukal, tak to tak zlé nebude :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: sčítací operáty MZA online

Příspěvekod greghouse » čtv kvě 21, 2020 14:56

No nevím, koukal jsem na to taky a zrovna jako procházka růžovým sadem to taky nevypadá.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: sčítací operáty MZA online

Příspěvekod zburget » čtv kvě 21, 2020 15:21

Ale jo, celkem v pohodě - sken je rozstříhaný na kousíčky 256×256 px, jen budu muset někde vyčíst počet těch dlaždic (tohle jsem zatím nehledal). Adresa dlaždice se dá částečně vyčíst z html kódu a částečně dopočítat.
Pak už se to jen imagemagickem složí dohromady.

Zatím to nepotřebuju, tak se tím nebudu zabývat. Ale jestli do téhle aplikace nacpou i matriky, tak se tím pak zabývat budu muset.
Nová aplikace pro matriky by měla prý být během léta. Tak uvidíme, s čím přijdou. Zatím mají jednu aplikaci pro matriky, druhou HTML pro vtšinu dalších archiválií, Silverlight (propána on tohle ještě někdo používá?!) pro další hromadu archiválií, ty sčítací operáty jsou už ve čtvrté aplikaci. Asi by to chtělo v tom udělat nějaký systém a pořádek. :roll:
Trošku doufám, že tahleta poslední aplikace nahradí všechny ty předchozí. No, snad nejsem jen utopický optimista :-)
Jestli do tohohle překlopí i matriky, tak to bude jen protivný opruz lámat jim z webu skeny (pro drtivou většinu uživatelů bohužel neřešitelný) - na rozdíl od současného jednoduchého uložení.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: sčítací operáty MZA online

Příspěvekod greghouse » sob kvě 23, 2020 2:02

V takovéto podobě rozhodně nedoufejte, aby byl systém pro sčítání lidu použit i pro matriky. Absence možnosti ukládání snímků, která je v jiných archivech samozřejmostí, by byl myslím menším z problémů, které by to přineslo. Mně by - a to i zde vlastně platí - např. chyběly ovládací prvky, pomocí, kterých by se dalo udržet přiblížení a pozice na daném snímku a listování mezi snímky za takového stavu.
Čili doufám, že pro matriky přijdou s něčím, co bude uživatelským rozhraním na takové úrovni, jako např. mají v Třeboni.

A lámat jim z webu skeny je opruz jen do té chvíle, kdy někdo vynalézavý přijde s šikovným řešením ;-) Pak už nezbude než doufat, že na tato řešení v archivu nezanevřou, když nám radí používat pouze "PrintScreen".
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: sčítací operáty MZA online

Příspěvekod zburget » sob kvě 23, 2020 7:43

listování mezi snímky při zachování přiblížení a pozice - to si nemyslím, že je nezbytnost. Když přecházím na další snímek, může to být naopak kontraproduktivní. Mně osobně nejvíc vyhovuje současné podoba AP, i když má mouchy. Ale možná je to jen tím, že se pohybuju prakticky výhradně v matrikách na AP a jsem na tu aplikaci zvyklý.

No, nevím, jak by se jim líbilo, kdybych vyrobil aplikaci, pomocí které si lidi budou moct stahovat z MZA skeny, když to sami evidentně nechtějí - a zdůvodnění je jednoduché - chceš, sken? Zaplať.

No, já platit určitě nebudu. Ale co většina ostatních?
Tedy, kdybych potřeboval jeden sken, tak jim těch pár kaček dám, ale pokud jich budu potřebovat víc, tak tomu tu hodinu programování obětuju :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: sčítací operáty MZA online

Příspěvekod zburget » sob kvě 23, 2020 7:47

Jo, ještě dodatek - já naopak doufám, že pro zveřejnění všech archiválií nakonec použijou jednu jedinou aplikaci a ne 4, jak je tomu teď. Jednak je to nesmysl vzhledem k údržbě a druhák - přece po mně nemůžou chtít, abych programoval 4 skripty pro stahování skenů ;-)
I když je možné, že v té aplikaci budou pro různé typy archiválií některé funkce nepřístupné. Jako např. to ukládání skenů.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: sčítací operáty MZA online

Příspěvekod greghouse » sob kvě 23, 2020 11:27

Já mám za to, že placením za kvalitnější skeny myslí kvalitnější, než jsou přístupné online. V takovém případě, už by bylo třeba sahat na originál a platit by dávalo určitý smysl. Ale pokud mi říkají, že mám PrintScreenovat a já místo toho udělám automatizovaný způsob, který totéž provede v největším přiblížení pro celý arch, tak se snad zlobit nebudou. Není to jako bych automatizovaně tahal "všech 400 snímků" sčítání. Je vtipné, je že např. na https://ebadatelna.soapraha.cz/ umožňují stáhnout celou matriční knihu v ZIPu jedním kliknutím :-D

PS: Mě to sice trvalo dýl než hodinu, ale už jsem si poradil ;-)
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: sčítací operáty MZA online

Příspěvekod ozana » sob kvě 23, 2020 20:55

Aby jim ty obrázky neubyly, kdyby si je uživatel mohl stáhnout!
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: sčítací operáty MZA online

Příspěvekod filmovymaniak » pon kvě 25, 2020 15:03

Dobrý den,
z toho webu získat kvalitní obrázek je pro lajka nemožné.
Proto doporučuji si údaje přepsat a kdo archivuje i na papír, tak třeba vytisknout.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: sčítací operáty MZA online

Příspěvekod zburget » pon kvě 25, 2020 15:52

filmovymaniak píše:z toho webu získat kvalitní obrázek je pro lajka nemožné.
Proto doporučuji si údaje přepsat a kdo archivuje i na papír, tak třeba vytisknout.

Souhlasím. Bohužel. Pokud byste měl nějaký lepší bitmapový editor (Photoshop, Gimp [odkaz] - ten je zadarmo), tak můžete v maximálním rozlišení vzít víc screenshotů obrazovky a v tom editoru seskládat dohromady.
Jak jsem psal - on není problém napsat na to skript, který to udělá. Jenže nevím, jak moc by to MZA vadilo, kdybych něco takového někde pustil veřejně. Nebudu to riskovat.
Já to zatím nepsal ani pro sebe, protože jsem to (zatím) nepotřeboval.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: sčítací operáty MZA online

Příspěvekod greghouse » pon kvě 25, 2020 17:17

Já už jsem to pro vlastní potřebu zprovoznil. Snad mě za pár stažených archů MZA nezabanuje.

A že je pro laika nemožné získat kvalitní obrázek, bych neřekl, spíš, že je to značně až nadmíru složité.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: sčítací operáty MZA online

Příspěvekod Sagitarius » pát čer 12, 2020 12:36

Netušíte někdo jestli stávající zveřejněné operáty je definitní stav (vše co mají), nebo ještě něco přibude/mají rozpracováno? (a teď nemyslím ty nedostupné z r. 1921)
Je mi jasné že ne všechno se dochovalo, ale některé obce jsou víc jak skoupé... :-(
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na Vlastní poznatky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků