Svatba M. Walchař + V. Žitníková D. Bečva okolí 1845-70

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Svatba M. Walchař + V. Žitníková D. Bečva okolí 1845-70

Příspěvekod filmovymaniak » čtv dub 21, 2016 9:59

Dobrý den,

již delší dobu hledám sňatek mezi mou prababičkou Veronikou Žitníkovou a Micha(e)lem Walchařem, který po sňatku legitimizoval mého prapředka
Josefa.

Oba žili v Dolní Bečvě a k sňatku muselo dojít v rozmezí let 1845 - 1870.

procházel jsem indexy oddaných v D. Bečvě, Rožnově, Val. Meziříčí, Prostřední Bečvě. A nemůžu záznam najít.

U sňatku Josefa v roce 1870 v Halenkově je jeho jméno psáno jako Josef Michal Walchař jinak Žitník , dále je uvedeno, že jeho otec je Michal Walchař hofer z Dolní Bečvy.
U narození dcery Josefa je však Josef veden jen jako Josef Žitník a Michal(jeho "nevlastní" otec) jako Michal Žitník.

tady odkaz na index svateb v Dolní Bečvě písmeno V , Z na další straně http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 3&scan=149

narození Josefa 1845 D. Bečva s poznámkou o legitimizaci http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 3&scan=125 Zápis vpravo, 26 február ,druhý od vrchu

úmrtí Josefa 1915 v Halenkově ... za jeho jménem je napsáno ženatý dělník v Halenkově, syn Veroniky svobodné dcery jana Žitníka sedláka na D. Bečvě. Je tam i datum narození a sňatku.
O M. Walchařovi či Žitníkovi ani slovo.

Kdyby se někomu podařilo nalézt záznam o svatbě budu rád.
Děkuji za pomoc
Naposledy upravil filmovymaniak dne úte dub 26, 2016 9:33, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Svatba M. Walchař + V. Žitníková D. Bečva okolí 1845-70

Příspěvekod artepa » čtv dub 21, 2016 10:38

Příjmení znám z matrik Velkých Karlovic, ale to asi bude pouze shoda jmen ...
V Horní Bečvě jste taky hledal?
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Svatba M. Walchař + V. Žitníková D. Bečva okolí 1845-70

Příspěvekod Karla55 » čtv dub 21, 2016 23:58

Prolistoval jste celou matriku? V indexech bývají často chyby.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Svatba M. Walchař + V. Žitníková D. Bečva okolí 1845-70

Příspěvekod filmovymaniak » pát dub 22, 2016 10:00

Dobrý den,
dnes projdu ještě jednou matriku v Dolní Bečvě , pak Rožnov.
Budu hledat svatby všech Veronik, jestli nějaká z nich není dcerou Johanna Žitníka
Je možné, že to nebyl její první manžel a bral si ji jako vdovu, což je případ mého minulého hledání po jiné prababičce.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Svatba M. Walchař + V. Žitníková D. Bečva okolí 1845-70

Příspěvekod filmovymaniak » stř kvě 20, 2020 9:55

Dobrý den,
na základě sčítacích operátů a faktu, že v Dolní Bečvě byli v té době cca 3 Michalové Valchařové , kteří by odpovídali tomu, který se nechal zapsat do matriky jako otec
jsem po několika letech došel k závěru:
:arrow: ke svatbě nedošlo

:idea: nejprv mi přišla varianta, že "otcem" mohl být Michal, který zemřel r 1850 jako příslušník dragounského pluku č. 6
:idea: jenomže poté co ve sčítání je na č.p. 68 jen Veronika Žitníková svobodná
jsem prohledával celou Dolní Bečvu a hledal Josefa Žitníka
na č.p. 48 žil Michal Valchař r.1822, jeho Manželka Barbora r. 1836
a nemanželský syn Josef Žitník r.1845

Zkusím tedy ještě najít svatbu Michala s Barborou já totiž narazil v sirotčí knize na dalšího Michala Valchaře

https://www.mza.cz/scitacioperaty/digis ... -00830.jp2
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Svatba M. Walchař + V. Žitníková D. Bečva okolí 1845-70

Příspěvekod Zora » stř kvě 20, 2020 14:54

.... že v Dolní Bečvě byli v té době cca 3 Michalové Valchařové , kteří by odpovídali tomu, který se nechal zapsat do matriky jako otec...
ze zápisu by se mělo dát určit, zda si otec přál být zapsán jako otec dítěte, nebo zda došlo k legitimizaci - rodiče by se před tímto aktem museli vzít.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba M. Walchař + V. Žitníková D. Bečva okolí 1845-70

Příspěvekod filmovymaniak » čtv kvě 21, 2020 9:34

Dobrý den,
matoucí jsou údaje u narození dětí Josefa Žitníka
je uváděn jako syn po Michalu Žitníkovi a jeho manželce Veronice rodem Žitník

Tady, vpravo nahoře je svatba Michala Valchaře s Barborou
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 22#scan122
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Svatba M. Walchař + V. Žitníková D. Bečva okolí 1845-70

Příspěvekod Zora » čtv kvě 21, 2020 10:30

narození Josefa 1845 D. Bečva s poznámkou o legitimizaci ....3&scan=125 Zápis vpravo, 26 február ,druhý od vrchu

bez záruky
Máte to přečteno? Já dnes na to nevidím, zdá se mně, že nejde o legitimizaci, ale o přiznání otcovství, tedy že byl Valchař zapsán do kolonky otec, dítě dál zůstalo nemanželské a neslo dál příjmení po otci

V dalších zápisech těchto dětí bývají chyby... oni se kněží moc neorientovali v tom, zda se jedná o nemanželské dítě (pak příjmení po matce), nebo zda se jedná o legitimizované dítě (pak příjmení po manželovi matky - vepsaném jako otec.

V některých farnostech na to dbali, ale v jiných tomu nechávali volný průběh.
Tady se domnívám, že matka je jasná Veronika dcera Jana Žitníka, svobodná
Jako otec se dobrovolně nechal zapsat MIchal Valchař.
Dítě má stále čárku v kolonce kluk a v kolonce nemanž.
Tedy svatbu bych nehledala.
pro jistotu si ale dejte zápis přečíst, především ten přípis, (pokud ho máte přečtený, vložte, prosím onen přepis)


:idea: jenomže poté co ve sčítání je na č.p. 68 jen Veronika Žitníková svobodná
Myslete na fakt, že syn mohl být jinde, třeba v učení... 1845 - 1857, to by o fous už mohlo být..
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba M. Walchař + V. Žitníková D. Bečva okolí 1845-70

Příspěvekod filmovymaniak » čtv kvě 21, 2020 11:08

Dobrý den,
ten zápis o narození mám přečtený

:idea: jenomže poté co ve sčítání je na č.p. 68 jen Veronika Žitníková svobodná
Myslete na fakt, že syn mohl být jinde, třeba v učení... 1845 - 1857, to by o fous už mohlo být..
Z


právě že ve stejném sčítání je matka Veronika na čp 68 roku 1857 a ve stejném roce je její syn Josef(je u něj i rok narození 1845) na čp. 48 jako nemanželský syn Michala Valchaře

Michal tam má již psanou manželku Barboru, jejich svatba viz výše
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Svatba M. Walchař + V. Žitníková D. Bečva okolí 1845-70

Příspěvekod Zora » čtv kvě 21, 2020 11:17

Však ano, pokud se Michal nechat zapsat, klidně mohl bydlet syn u něj, nemusel na něj přispívat a mohl se zde učit nějakému řemeslu.

Kde je ten přepis?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba M. Walchař + V. Žitníková D. Bečva okolí 1845-70

Příspěvekod filmovymaniak » pát kvě 22, 2020 9:38

Dobrý den, Zoro,

já nevěděl, že to šlo, aby nemanželský syn mohl bydlet u jeho "otce" - prostě osoby, která se za jeho otce nechala dobrovolně zapsat do matriky,
i když s jeho matkou nebyli manželé

To narození jsem zde dal v roce 2015 zde : viewtopic.php?f=9&t=25843&p=136285&hilit=1845#p136285

O tom u koho se Josef vyučil nevím, na kmenovém listu má povolání tkadlec, v roce 1869 práce ve fabrice u Thoneta v Halenkově,
1872 - cihlář v Předmostí, 1910 dělník " úpravy toku řek" v Halenkově

podle Karolíny je ten text o přiihlášení se za otce , dokonce tam i správně našla svatbu Michala s Barborou
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Svatba M. Walchař + V. Žitníková D. Bečva okolí 1845-70

Příspěvekod Zora » pát kvě 22, 2020 12:08

Za syna přece odpovídal otec. (za všechny děti odpovídal otec), ať už byly zrozené v manželství nebo mimo něj, ale on je uznal.-

Jde o přihlášení se za otce (bez svatby) , s jistotou a Vy to máte tedy zjištěno od r. 2015, pak je zbytečné hledat svatbu.


Zápis o svatbě Josefa MIchala je sice řádně přečtený, ale matoucí, Josef Michal užíval nesprávně příjmení (do matriky vepsaného otce) , ale nebyl manželským synem. Stejně tak jeho matka nebyla manželkou. Tyto nesprávnosti se ale stávaly. Psala jsem výše.

Zkuste si najít rozdíl mezi legitimizací a dobrovolným zapsáním do matriky za otce dítěte a ujasněte si podmínky.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba M. Walchař + V. Žitníková D. Bečva okolí 1845-70

Příspěvekod filmovymaniak » sob kvě 23, 2020 10:16

Dobrý den,
já to beru tak, že Michal nebyl otcem Josefa.
A když jsem hledal nějaké další nevlastní sourozence z manželství Michala s Barborou, tak jsem nenašel žádné.

Buď se s Barborou odstěhoval a nebo v rozmezí let 1858-1869 zemřel.
Mohl být neplodný.

K Josefovi: Je možné , že měl více dokladů: na jednom byl uváděn pouze Josef Žitník nemanželský syn Veroniky Žitníkové
a na druhém, starším jako nemanželský syn Michala Valchaře a Veroniky Žitníkové

:?: Dokázal by někdo určit knihu ve které hledat zápis o Michalu Valchařovi? Díky
vlevo já čtu kniha 2 folio 412
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 62#scan162

Tu knihu ani folio nemůžu najít
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků