Hledá se - podle povolání

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Hledá se - podle povolání

Příspěvekod JosefJ. » pon dub 13, 2020 13:10

Dobrý den.
Ve fóru Příjmení/Hledá se je několik témat, kde se hledají příslušníci určitého povolání, či osoby podle jiného klíče než příjmení.
Osobně si myslím, že pro hledání osob s určitým společným znakem (zahradníci, snížené rody, stěhovavá povolání, lidé určité méně typické víry či původu) by bylo přehlednější zřídit samostatné fórum, možná navíc ne pod Příjmení.
Co na to ostatní?
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Hledá se - podle povolání

Příspěvekod zburget » pon dub 13, 2020 13:42

Těch hledaných povolání není zase tolik - pokud vím, tak se zde hledají právě pouze rody snížené, zahradníci a ta stěhovavá povolání. Takže na tahle tři témata by bylo samostatné subfórum asi trochu přepych. Nicméně - proč by k tomu nemohla být přihozena hledání podle příjmení? Ale tak, jakože jedno vlákno = jedno příjmení. Je tady třeba vlákno, kde někdo hledá všechny Zelinky.
Pak už by mi to smysl dávalo.
  • Hledá se obecně (konkrétní osoba, někdo někde v určité době,…) - dotaz bude bude mít jednu nebo několik málo odpovědí a téma bude uzavřené; subfórum bude mít spoustu vláken.
  • Hledá se jakýkoli výskyt (příjmení, zaměstnání, cokoli obecného) - bude aktivní dlouhodobě; subfórum bude mít jen málo vláken a nová nebudou přibývat nijak rychle.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hledá se - podle povolání

Příspěvekod Zora » pon dub 13, 2020 14:10

Nemám nic proti, jen si říkám, hledat pomocí HLEDAT nějaké povolání ...je v podstatě nemožné.
Hledat podle příjmení . to mně přijde rozumné a tomu "tlačítku HLEDEJ" je zcela jedno, zda hledá na celém fóru nebo jen v jednom subfóru..

Pokud někdo hledá Opršálka, ráda připojím nález, pokud ho přečtu, celkem pravidelně zásobuji kolegy , o nichž vím, že hledají konkretní příjmení, náhodnými nálezy. (Pamět slouží, oči již již méně např. Zelinka, Burget, Vodička, Gala, Hanák, Tyrai, a další)
Kdo někoho hledá, má možnost si založit vlákno - Hledá se Opršálek, může uvést povolání, výskyt, nebo chce všechny...
Spíš bych byla pro variantu pro konkretní subfóra pod Hledá se.
Klidně i např. Mlynářské rody na Sázavě, ovčáci na Písecku.
Už jen proto, že nás ochotných přispět někam svým nálezem, je velmi málo. Do rodů snížených např. přispívají většinou pouze ti, kteří pátrají po svých předcích z této skupiny.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledá se - podle povolání

Příspěvekod JosefJ. » pon dub 13, 2020 16:17

Subfórum pod Hledá se by bylo také praktické řešení. Vlastně nemám přehled, po jakých povoláních se pátrá, kromě těch několika, které jsou nahoře na první stránce. V množství hledaných příjmení se témata podle obecných znaků ocitají pryč z očí, a pak mě nenapadne, že náhodným nálezem lze někam přispět.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Hledá se - podle povolání

Příspěvekod Zora » pon dub 13, 2020 16:19

Přidejte subfórum podle Vašich představ, je to jen na Vás :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledá se - podle povolání

Příspěvekod JosefJ. » pon dub 13, 2020 16:27

Nejsem si jist, jestli si teď rozumíme: Za subfórum považuji např. Vyřešeno pod fórem Čtení starých materiálů, ne nové téma.
Jako běžný uživatel nevidím nikde tlačítko na zřízení subfóra, a pokud například ovčáci, kam bych býval přispěl, kdybych je měl v povědomosti v době, kdy jsem na různé narazil, zůstanou na několikáté stránce základního fóra Hledá se, nic se nemění. Já systematicky žádnou skupinu povolání ani jinak definovaných obyvatel nehledám, jen jsem ochoten přispět náhodně nalezenými, pokud budou v seznamu někde pohromadě (tak, jak jsem náhled probuzen přispěl několika panskými zahradníky nebo jak přispívám do cizích v matrice).
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Hledá se - podle povolání

Příspěvekod Zora » pon dub 13, 2020 16:40

Udělejte to přesně tak, jak je třeba subforum Snížená povolání.

sekce Hledá se
a zde založte vlákno s název např. "Ovčáci na Klatovsku", další třeba "Kováři kolem Tábora"... (Nevím přesně, co chcete vkládat).

viz např. zde
viewtopic.php?f=5&t=209&hilit=rody+sn%C3%AD%C5%BEen%C3%A9

"Rody snížené"
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledá se - podle povolání

Příspěvekod JosefJ. » pon dub 13, 2020 18:44

Tak Snížené rody jsou podle názvosloví serveru téma a ne subfórum. Takže jsme si asi opravdu nerozuměli. Vlastní okruh povolání, ke kterému bych sbíral údaje, nemám. A pokud jde o přispění druhým, takto to zůstane u povolání, která buď jsou na první stránce, nebo si je náhodou zapamatuji. Ještě jednou: Jako subfórum je na serveru označeno například Vyřešeno jako subfórum pod Čtením starých materiálů. (doufám, že jsem se Vás, jedné z těch, kdo mi tady účinně pomáhají s rodinným rodokmenem, nedotkl)
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Hledá se - podle povolání

Příspěvekod Zora » pon dub 13, 2020 18:57

JosefJ. píše:Tak Snížené rody jsou podle názvosloví serveru téma a ne subfórum. Takže jsme si asi opravdu nerozuměli. Vlastní okruh povolání, ke kterému bych sbíral údaje, nemám. A pokud jde o přispění druhým, takto to zůstane u povolání, která buď jsou na první stránce, nebo si je náhodou zapamatuji. Ještě jednou: Jako subfórum je na serveru označeno například Vyřešeno jako subfórum pod Čtením starých materiálů. (doufám, že jsem se Vás, jedné z těch, kdo mi tady účinně pomáhají s rodinným rodokmenem, nedotkl)

ano, máte pravdu, omlouvám se za špatně použitý výraz, prostě jde o vlákno pod Hledá se.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledá se - podle povolání

Příspěvekod Zora » pon dub 13, 2020 19:46

Monika píše:Mohu-li se také vyjádřit, pak jsem pro zachování současného stavu, kdy se povolání hledají skrze jednotlivá vlákna. Podle mých zkušeností to funguje ve fórech tak, že čím víc fórum "rozchlívkujete" (založíte víc subfór), tím méně lidí se trefí do správného "chlívečku" a tím je třeba víc moderátorských zásahů. Nakonec to obvykle vede jen k většímu chaosu a nepřehlednosti, bohužel.


Naprosto souhlasím....
a jak jsem uvedla na začátku, tlačítko "HLEDEJ" prohledává všechny sekce, subfóra i jednotlivá vlákna.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků