Hledám svatbu v Kremži (Krems) v roce 1918

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Hledám svatbu v Kremži (Krems) v roce 1918

Příspěvekod jakub_m » stř bře 18, 2020 12:39

Zdravím,

hledám zápis o svatbě Vladimíra Slačíka (*24.7.1894 v ČB) a Žofie Adamíkové (podle náhrobku *29. října 1896), která podle poznámky u zápisu o narození https://digi.ceskearchivy.cz/2745/415 (druhý zápis) konala dne 12.2.1918 v Křemži (asi Krems) v Rakousích (pokud to chápu správně).

Zkoušel jsem http://data.matricula-online.eu/de/ a nic jsem tam v matrikách pro Krems nenašel (nevylučuji, že jsem špatně hledal), místo narození nevěsty zatím neznám (asi se časem dozvím od příbuzných - dle vyprávění předpokládám střední Moravu, která koresponduje i s tím, že je tam Adamíků nejvíc).

Čtu tam správně Rakousy? Uvažuji i, zda to nemůže to být Křemže v Jižních Čechách (matrika není online dostupná) či Kroměříž (Kremsier), která by zase odpovídala přibližné oblasti původu nevěsty...
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Hledám svatbu v Kremži (Krems) v roce 1918

Příspěvekod jakub_m » pát bře 27, 2020 19:28

Tak svatbu jsem stále nedohledal (díky Zoře za konzultaci přes zprávy), ale aspoň jsem se už dostal k místu narození nevěsty. Kroměřížsko jsem předpokládal správně, kniha narození pro Popovice, farnost Rataje, je ovšem jako natruc ještě minimálně do konce roku 2020 na matrice MÚ Kroměříž. Napsal jsem jim a uvidím..
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Hledám svatbu v Kremži (Krems) v roce 1918

Příspěvekod zburget » pát bře 27, 2020 20:28

Jestli je na matrice, tak je to ještě dobrý. Protože tam se dostanete k záznamům starým 100+.
Až ji odevzdají do archivu (MZA), tak se k tomu nedostanete možná až dalších 10 let :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hledám svatbu v Kremži (Krems) v roce 1918

Příspěvekod jakub_m » pát bře 27, 2020 21:30

Jsem potomkem v přímé pokrevní/právní linii, takže zrovna tady bych se dostal i k mladším, ale naivně jsem měl za to, že archivy skenují v řádu měsíců po té, co matriku obdrží. Asi chybný předpoklad.
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Hledám svatbu v Kremži (Krems) v roce 1918

Příspěvekod zburget » pát bře 27, 2020 22:31

Pokud je na matrice, tak se dostanete bez problému. Archív se lae neřídí zákonem o matrikách.
Všechny archívy skenují a zveřejňují matriky pravděpodobně po jejich převzetí (s nějakou drobnou časovou prodlevou), v MZA se ale bohužel rozhodli pro vlastní časové limity, kdy matriky zveřejňují. Takže jak to odejde z matriky, může se ten záznam pro vás stát nedostupným, i když budete potomkem v přímé linii. Bohužel.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hledám svatbu v Kremži (Krems) v roce 1918

Příspěvekod zburget » pát bře 27, 2020 22:34

Jejich limity jsou zde:
http://actapublica.eu/aktuality/

Pro svatby si oni sami určili 90 let.
Takže matrika se z matričního úřadu, kde se pro sňatky můžete bez problému kouknout na cokoli starší 75 let, předá do archívu tuším právě po těch po 75 letech. No a MZA se rozhodla, že jak to mají v pařátech, tak ty záznamy veřejnosti zpřístupní až po 90 letech. Tkaže na co se na úřadě bez nejmenšího problému podíváte dnes, s tím máte od zítřka na 15 let utrum. :-) Super, že?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hledám svatbu v Kremži (Krems) v roce 1918

Příspěvekod Zora » pát bře 27, 2020 23:15

jakub_m píše:Tak svatbu jsem stále nedohledal (díky Zoře za konzultaci přes zprávy), ale aspoň jsem se už dostal k místu narození nevěsty. Kroměřížsko jsem předpokládal správně, kniha narození pro Popovice, farnost Rataje, je ovšem jako natruc ještě minimálně do konce roku 2020 na matrice MÚ Kroměříž. Napsal jsem jim a uvidím..


Pokud je narození nevěsty "starší" než 100 let, na matričním úřadě Vás nechají nahlédnout.
V archivu MZA Vám zpřístupní zápis, který je starší než 110 let - tedy - nechají nahlédnout a ofotit, i když se jedná o matriku,. jejíž poslední (nejmladší) zápis je ještě nepřístupný . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám svatbu v Kremži (Krems) v roce 1918

Příspěvekod jakub_m » ned dub 05, 2020 21:26

Tak jsem dostal od vedoucí matriky v Kroměříži (podle komunikace ochotná paní) kopii, která mi pomohla k určení rodičů nevěsty, ale okolo té svatby nejsem moudřejší. Odkaz dávám do přílohy.

Je tam u narození připsáno, že sezdána byla 12.2.1918 v Kroměříži (v knihách Kroměříže jsem nic ovšem nenašel), ale ohlášení sňatku provedl nějaký Úřad spolk. kancl. (asi spolkového kancléře) ve Vídni a to 22/12/ 26 .

Netušíte někdo, co to má znamenat?


http://bigimage.cz/image/EFLz
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Hledám svatbu v Kremži (Krems) v roce 1918

Příspěvekod Zora » ned dub 05, 2020 22:37

Jakube a nebude to špatně přeloženo Kroměříž - Krems?
Po roce 1918 bylo zvykem překládat všechno do češtiny, z města Krems se mohla stát nesprávně Kroměříž.
Pak by ovšem vše bylo na začátku. V běžných mat. knihách Kremže nic není, nevím, jak je to s civilními matrikami, a vojenské netuším, kde hledat...
Co zkusit napsat na matriční úřad do Kremže?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledám svatbu v Kremži (Krems) v roce 1918

Příspěvekod jakub_m » ned srp 09, 2020 21:15

O tom jsem uvažoval, ale jednak jsem v Kroměříži nic nenašel a "druhak" je tam to ohlášení z Vídně u jednoho zápisu a zmínka o Rakousích u druhého.
Naposledy upravil jakub_m dne úte srp 11, 2020 12:08, celkově upraveno 1
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Hledám svatbu v Kremži (Krems) v roce 1918

Příspěvekod Newmy » pon srp 10, 2020 18:00

Z textu není patrné, zda jste poptával zápis svatby v knize 8329 Popovice (MÚ Kroměříž) 5 Oddaní 1886–1949 ???
Newmy
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř říj 07, 2015 13:53
Oblast pátrání: Vilémovice, Vortová, Cikháj, Olomučany

Re: Hledám svatbu v Kremži (Krems) v roce 1918

Příspěvekod ozana » pon srp 10, 2020 18:50

Zkuste, zda neexistují knihy ohlášek (v bydlišti jednoho nebo obou snoubenců).
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Hledám svatbu v Kremži (Krems) v roce 1918

Příspěvekod jakub_m » úte srp 11, 2020 12:07

Newmy: Ano, i na tuto knihu jsem se ptal v Kroměříži.

ozana: S knihami ohlášek či svatebních smluv nemám naprosto žádné zkušenosti, zkusím se poptat.
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků