starý obraz z půdy...jak očistit

Úplně volně, ale prosím slušně. Než něco napíšete, rozmyslete si, jestli tím někoho nenaštvete.

starý obraz z půdy...jak očistit

Příspěvekod Zora » pát dub 03, 2020 9:13

Dobrý den všem, potřebovala bych poradit, jak očistit obraz z pod nánosu prachu. Ležel na půdě snad 50 let...
Znám ho jen z vyprávění z doby mládí mé maminky a její sestry a později z vyprávění při toulkách kolem Oslavy pod hradem Lenovem... .
Bohužel ani nepoznám techniku - jediné, co vidím, jsou zřetelné barevné tahy štětcem. (nejedná se tedy např. o uhel apod.)
Datovala bych ho někdy na 1. čtvrtinu 20. století.

Autor
Bohumil Vydra (1894–1980)
byl člověk podnikavý. V roce 1926 opravil jez na řece
Oslavě, v letech 1930–1931 staví most přes řeku a buduje cestu, která propojuje
Ketkovice a mlýn se Senoradami. V roce 1933 staví první chaty a prodejnu
s potravinami. Za války pomáhal všem potřebným a partyzánům. Byl malířem
samoukem.


Zatím mě napadlo ho vysát přes jemný kartáč, ale nejsem si jista, zda spíš neuškodím.
Díky za každý nápad, nebo spíš znalost postupu,

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: starý obraz z půdy...jak očistit

Příspěvekod kimes » pát dub 03, 2020 11:01

Zora píše:Dobrý den všem, potřebovala bych poradit, jak očistit obraz z pod nánosu prachu. Ležel na půdě snad 50 let...
Znám ho jen z vyprávění z doby mládí mé maminky a její sestry a později z vyprávění při toulkách kolem Oslavy pod hradem Lenovem... .
Bohužel ani nepoznám techniku - jediné, co vidím, jsou zřetelné barevné tahy štětcem. (nejedná se tedy např. o uhel apod.)
Datovala bych ho někdy na 1. čtvrtinu 20. století.

Autor
Bohumil Vydra (1894–1980)
byl člověk podnikavý. V roce 1926 opravil jez na řece
Oslavě, v letech 1930–1931 staví most přes řeku a buduje cestu, která propojuje
Ketkovice a mlýn se Senoradami. V roce 1933 staví první chaty a prodejnu
s potravinami. Za války pomáhal všem potřebným a partyzánům. Byl malířem
samoukem.

Zoro, opět vlastní zkušenost, ale jen olejem - po poradě s odborníkem jsem jako prvotní zkusit vlažnou vodu s přídavkem saponátu(cca 1:10 - 15), měkký hadřík, který nepouští chlupy(dobrý je i kosmetický odličovací polštářek), hlavně netlačit!!, ale opakovaně vysávat - pozor nelze aplikovat na akvarel, nebo boraz namalovaný akrylátovými barvami(u starého obrazu nejsou pravděpodobné) - teprve potom když by to nepomohlo zkusit čistící roztoky, běžně prodávané v malířských potřebách

Zatím mě napadlo ho vysát přes jemný kartáč, ale nejsem si jista, zda spíš neuškodím.
Díky za každý nápad, nebo spíš znalost postupu,

Zora
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: starý obraz z půdy...jak očistit

Příspěvekod zburget » pát dub 03, 2020 11:18

U obrazu z 1/4 20 stol. akryl být nemůže - v té době neexistoval.
Může to být akvarel - na ten se s voou nesmí, může to být tempera, na tu se s vodou taky nesmí!
Může to být olej, tam by voda se saponátem neuškodila.

Vysavač neuškodí určitě.

Jestli je to ale ještě jiná technika (pastel, uhel), tam bych byl opatrný i s tím vysavečem.

Nejdůležitější tedy bude zjistit, jakou technikou je to malované.

Pokud budeš vědět techniku, napiš, zjistím u nejpovolanějších.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: starý obraz z půdy...jak očistit

Příspěvekod zburget » pát dub 03, 2020 11:24

Jo, ještě - akvarel = vodovky (jen trochu lepší, než ty, co se dávají dětem na malování) - maluje se jím výhradně na papír, veškerá barva vsákne do papíru, takže je zřetelná jeho struktura.
Temperou se dá malovat i na jiné materiály, malba bude matná a částečně vyplní strukturu podkladu (je viditelná vrstva barvy, byť třeba malinká).
Olejem se taky dá malovat na různé materiály, nejčastěji na plátno. Obraz malovaný olejem nebude matný, ale lesklý (přesnější definice ale je, že není matný). Je otázka, v jakém stavu ta malba bude, když to leží zaprášené na půdě.

Pokud obraz není v rámu, můžeš "experimentovat" na okraji, na hraně, kde by případné poškození nezničilo obraz. Jestli je v rámu, možná bych ho i r toho rámu vyndal.
jestli je zarámovaný, prověř stav rámu, pokud je to plátno, tak prověř i rámeček, na kterém je plátno natažené - jesti nejsou prožrané červotočem, ať si nenatáhneš škodnou do bytu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: starý obraz z půdy...jak očistit

Příspěvekod Zora » pát dub 03, 2020 12:05

Nerozeznám temperu od oleje, rada, že olej je lesklý (nematný) jaksi u zaprášeného obrazu nepomůže. Pokud vidím tahy štětcem, nebudou to asi vodové barvy...
Zřetelně píšu, že se nejedná ani o uhel, (tedy ani ne o pastel) , neb jsou vidět tahy štětce.
Jde mně o malbu, jak ji očistit.
(Nejde mně o dřevěné části, s tím si samozřejmě umím poradit a hlavně, není to třeba)
Děkuji za snahu, ale ráda bych počkala na někoho, kdo má zkušenost, obávám se, že zkušenosti ajťáka mně moc nepomohou. Ujištění, že vysavačem nic nezkazím , raději nebudu zkoušet. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: starý obraz z půdy...jak očistit

Příspěvekod zburget » pát dub 03, 2020 12:22

Zora píše:ráda bych počkala na někoho, kdo má zkušenost, obávám se, že zkušenosti ajťáka mně moc nepomohou.
Neradím já, ale moje dcera, která studuje malbu (sice na SŠ, ale technologie zná). A je nachystaná, po zjištění, o jakou techniku se jedná, kontaktovat odborné učitele. Bude to pro tebe dostatečně kvalifikovaná rada a nebo potřebuješ odpověod někoho jiného, než ode mě? Řekni to na rovinu, ať se zbytečně nesanžím.

Jsou vidět pouze tahy štětcem nebo je vidět i větší vrstva barvy? Když otřeš kousek malby suchým jemným hadříkem - pokud je to na plátně, tak je to nejlepší zkoušet na hraně rámečku (zatím tedy tvrdošíjně tajíš i materiál, na kterém je to namalované - plátno, papír, dřevo, překližka). Pokud je obraz v rámu (i tato informace je nám zatím tajena), pak je velká provděpodobnost, že na fragmentu malby, který zakrytý rámem, bude malba nezaprášená a v podstatě v původním stavu.
Zpět k tomu otření hadříkem - pokud to půjde "vyleštit", je to olej. Pokud ne, je to nejspíš tempera. Chce to vyzkoušet nejdřív takhle, než na to vlítneš nějakou chemií (byť by tou chemií měl být stolní olej).

A nebo to budeš muset odnést ukázat fyzicky nějakému malíři, který tu techniku malby identifikuje. Bez znaleosti techniky malby nelze říct, jak to nejúčinněj vyčistit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: starý obraz z půdy...jak očistit

Příspěvekod Zora » pát dub 03, 2020 13:44

Děkuji, poradím si. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: starý obraz z půdy...jak očistit

Příspěvekod Viridis » pát dub 03, 2020 17:14

Dobrý den,

pan Vydra, pokud vím, maloval oleje, byl to pradědeček našeho synovce z druhé strany. Kartáček a vysavač na nejhrubší prach - vzala bych kartáček na miminko, vysavač na nízký výkon. Já doma čistím olejem malované obrazy buď vatou a dětským olejem, nebo cibulí. Ještě jsem nic nezničila :-). Hodně zdaru.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: starý obraz z půdy...jak očistit

Příspěvekod Zora » pát dub 03, 2020 17:34

Viridis píše:Dobrý den,

pan Vydra, pokud vím, maloval oleje, byl to pradědeček našeho synovce z druhé strany. Kartáček a vysavač na nejhrubší prach - vzala bych kartáček na miminko, vysavač na nízký výkon. Já doma čistím olejem malované obrazy buď vatou a dětským olejem, nebo cibulí. Ještě jsem nic nezničila :-). Hodně zdaru.


Moc děkuji, zatím jsem se odvážila použít smetání prachu - jemný štěteček na kreslení vodovkami a v druhé roce vysavač, nepřikládala jsem.
Moc mně pomohla Vaše informace, že jde o olej, já jsem to také tak odhadovala, ale nevěřím si :-)

Vaši pomoc fakt oceňuji, obraz má pro mě osobní hodnotu, pana Vydry jsem si nesmírně vážila a vím, (z vyprávění), kolik toho pro oblast pod Ketkovskými hrady udělal.

Pěkný večer, ještě jednou děkuji.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: starý obraz z půdy...jak očistit

Příspěvekod Zora » pát dub 03, 2020 18:03

cibuli jsem zatím odsunula na pozdější dobu, možná by to trochu i bylo cítit.
Zatím budu opakovaně "odmetat" štětečkem a pak se uvidí... Nakonec - obraz nemusí být jako nový, přece jen má cca 100 let.

Moc děkuji, Moniko i Viridis za potřebné dodání odvahy....
To "odmetání" je dobrá rada...

Ten nález (myslela jsem, že obraz už dávno neexistuje) a Vaše rady mně udělaly ohromnou radost, vesnický domek s kvetoucím stromem - asi hruška, plůtek, bílá zeď... vše skoro jako v mém mládí :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: starý obraz z půdy...jak očistit

Příspěvekod Zora » pát dub 03, 2020 18:17

https://bydleni.instory.cz/554-jak-vycistit-obrazy.html
Olejomalba
Ještě nedávno se na olejomalbu doporučovala slabá mýdlová voda. Mýdlo, vodu ani gumu však nikdy nepoužívejte! Zbytky těchto čistících prostředků natahují vlhkost, která by obraz pomalu, ale jistě ničila. Použijete raději velmi čistou prachovku, jemný kartáček nebo štětec. Silné nečistoty odstraníte zmíněnou rozkrojenou cibulí, která navíc rozjasní barvy. Můžete nanést také velmi jemnou vrstvičku leštěnky na nábytek, která malbu zakonzervuje.

Olejový obraz můžete také šetrně otírat rozpůleným syrovým bramborem nebo ho čistit poklepáváním měkkých částí čerstvého bílého chleba. Jiná vyzkoušená možnost,jak ošetřovat olejové obrazy, spočívá v tom, že do teplého mléka namočíte měkký hadřík a obraz jím opatrně otřete. Nakonec obraz vysušte hedvábným hadříkem.

Asi zůstanu u toho štětečku a odstraňování prachu... :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: starý obraz z půdy...jak očistit

Příspěvekod Viridis » pát dub 03, 2020 22:11

Nestudovala jsem restaurátorství, pucuju takto obrazy doma visící už dobře 30 let (cca 1x za 5 - 8 let) a zatím jsem jim nic neudělala. Stáří cca 80 -100 let. Nehádám se, napsala jsem, co mám vyzkoušeno. Pravýho Rembrandta bych svěřila odborníkům, kdybych něco takového měla. Vodu ne, a leštěnku na nábytek bych si taky nelajzla. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: starý obraz z půdy...jak očistit

Příspěvekod Zora » pát dub 03, 2020 23:19

Mám tam ještě nějaké nalezené obrazy, vyzkouším čištění terpentýnovým nebo lněným olejem... ... ale později...

Díky, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: starý obraz z půdy...jak očistit

Příspěvekod luko » pon dub 06, 2020 12:55

Myslím, že každý v okolí má nějakého Vydru doma, proto jsem už po prvních řádcích věděl autora :wink:
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: starý obraz z půdy...jak očistit

Příspěvekod Zora » pon dub 06, 2020 13:12

:-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Úplně volně - ale slušně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků